Gezegen Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

MURAT GÜRE yazdı:İnşallah hepsi olur. Onur Bey. (Televuelar tamamdır :D )

Neden bu sayfalardan Teleskobumu istiyorum kampanyası başlatıp devlet büyüklerine göndermiyoruz? Optik malzemelerden alınan, özellikle teleskop ve ilgili aksamlarından alınan vergiler, İthalat zorlukları kaldırılsın kampanyası?

Saygılarımla
(Dilerseniz bu konuya bu başlıkta pek girmeyelim)

Teleskoplardan alınan "ek" vergiler geçtiğimiz sene kaldırıldı (not: Dürbün için hala izin gerekiyor, garip ama öyle, teleskop serbest). Onun dışında bizler kişisel kullanım için aldığımız için gümrük uygulamasını kaldırmak imkansız olur, hani belki eğitim amaçlı olarak okullar alırsa bir şeyler yapılabilir ama bunun da bize faydası yok tabi. Gümrük mevzusunda ise yapılabilecek pek bir şey yok, 150 euroyu geçtikten sonra her türlü vergi alıyorlar ki mesela 1000 dolarlık bir şey için gümrük almamalarını istemek hiç gerçekçi olmaz :) Hem de kişisel kullanım için. Ufak tefek şeyler için ise gümrük engeli yok, en azından bana yok :) 150 euro civarında olan her şeyi takılma yaşamadan getirtmek mümkün. Teleskop alırken ise, gümrükler de bir yana aslında en büyük engel malesef doğal engeller, onlarca kiloluk bir kargoyu ABD'den birkaç yüz dolar ödemeden getirtebilmek malesef mümkün olmuyor.

Hepsi bir yana, hani makul argümanlar sunabilseydik bile amatör astronomi Türkiye'de çok cılız malesef, yırtınsak da hiç faydası olacağını sanmıyorum. En azından ek vergiler ve bürokratik engeller kaldırıldı ona şükretmek lazım, birkaç ay sonra işgüzar bir mebus yüzünden tekrar engel de konabilir belli olmaz bu işler.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Dikili'ye gitmişken çektiğim görüntüler:

Merkür'ü ilk kez görüntülemeyi başardım, böylece tüm gezegenleri bitirmiş oldum, sıra geldi cücelere :)

Resim

-----

Merkür için, 300 frame işlendi. Görüntü %300 büyütüldü. Çok hafif de olsa daire olmadığı farkedilebiliyor, dolayısıyla en azından bir evre görüntülemeyi başardım denebilir.

------

Bu da hemen yanındaki Venüs:

Resim

-----

Bu da 200 frameden oluştu. Görüntüyü yine %300 büyüttüm, bu sefer herhangi bir evre görünmesi için değil de, Merkür'ün diskiyle kıyaslanabilmesi için.. Venüs'ün yüzeyinin tamamına yakınının aydınlandığı bir evreden geçtiği görülebiliyor, dahagüzel görüntüler yaza doğru çekilebilir o zaman hem Venüs daha da büyüyecek hem evre detayları belirginleşecek. İki resim kıyaslandığında Merkür'ün nerdeyse Venüs kadar görünmesinin nedeni daha yakında olması. Merkür şu an bize 140 milyon km uzaklıkta, Venüs ise nerdeyse 100 milyon km "daha" uzakta.

Güneş'ten yavaş yavaş uzaklaşıyoruz. Bir sonraki fotoğraf Mars:

Resim

Mars'ta sanırım bir önceki çalışmaya göre "biraz" ilerleme kaydettim. Yine %500 dijital büyütme kullandım biraz daha belli olsun diye. Sağ tarafta görüntüyü kıyaslayabilmeniz için yine uydu görüntüsü koyuyorum. Nedense pek benzetemedim ama diğer videolarımda da çok yakın görüntü çıktığı için bir hata yok diye düşünüp buraya koyuyorum (diğer videolardan çıkan görüntü kötü olduğu için koymaya gerek yok).

Görüntü 4 Nisan 2010, saat 21:52'de kaydedildi, 200 frame işlendi.

-----

Sırada son durak Satürn var:

Satürn'de bir deneme yaptım ve 5 farklı videoyu akaarkaya çevirip topluca işledim, böylece tek görüntü için elde edilecek frame sayısını 534'e çıkardım. İşlenen frame sayısı artınca görüntünün kalitesinin de gözle farkedilir şekilde arttığını düşünüyorum, özellikle kenar kısımlarının netliği yükselmiş göründü gözüme, bilmiyorum siz ne dersiniz:

Resim

Görüntü dijital olarak %300 büyütüldü.

Tabi çekmişken bir de uydu denemesi yapayım dedim:

Resim

Resimdekiler soldan sağa doğru sırasıyla Rhea, Tethys, Enceladus, Dione ve en sağda tabi ki Titan.. çekim saati 4 Nisan 2010, 01:35.. Ekrana sığsa Iapetus'u da koyacağım ama çok abuk bir yerde duruyor her zaman olduğu gibi :)
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Tebrikler Onur fotoğraflar güzel çıkmış.Satürn'ü uydularıyla birlikte görmek çok hoş oldu...
Artık cüce gezegenler içinde denemeler yapabilirsin,aslan bölgesinde vesta için hala vakit var...
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Merkür'ü çekmenin esprisi aslında evre detayı yakalamak, o yüzden cüce gezegenlerde pek görülebilir bir şey çıkmayacağı için çeksem mi çekmesem mi diye düşünüyorum, onların hepsi minik parlak bir nokta gibi çıkacak çünkü, onu çekmesi gereken sizsiniz :) Arkaplandaki hareketini bir Canon ile çekmek çok güzel olacak, benim fazla yakından çektiği için böyle bir şansım yok.

Aydın bey, resimde düzeltilmesi gereken en önemli şey kamera ayarları. Sakın otomatikte bırakmayın. Webcam'ler arkafonun simsiyah olduğu, merkezdeki beyaz bir cismin yüzey detaylarını çıkaracak şekilde çekilmesi için tasarlanmadığı için (internet üzerinden chat için yapılıyorlar malum) gökyüzüne çevirdiğinizde tüm ayarları sapıtacaktır. Özellikle gain ve shutter speed ayarlarını kurcalayarak en iyi görüntüyü elde etmeye çalışın ve en azından 100 framelik bir video çekin. Tek kare almayın, hiçbir işe yaramayacaktır. FPS ayarı da saniyede 5, en fazla 10 olacak şekilde ayarlansın, kamera 30-60 gibi ayarları destekliyorsa bile kullanmayın. Brightness ayarını da hiç ellemeyin, sizin çalışacağınız şeyler gain ve shutter speed, sırf bu ikisiyle bile ideal görüntüye ulaşabilirsiniz, diğerlerini ellemeyi sonraya bırakın.

Önceden çok parlak bir yıldıza çevirerek netlemeyi mükemmel olacak şekilde yapın. Odaklama kısmı oldukça zor olabilir en ideal görüntü için. Yıldızı nokta gibi yapana kadar çalışın, mükemmel odaklamayı bulduktan sonra çekeceğiniz cisme (sizin için ilk olarak Satürn en ideal hedef şu aralar) çevirin ve ışık ayarlarını yukarıda dediğim gibi dikkatle yapın, her şey hazır olunca da avi formatında video çekin, webcam'iniz bu özelliği destekliyor. Videoyu kaydettikten sonrası kolay, hep birlikte ondan güzel bir görüntüyü çıkarmak için uğraşabiliriz (Registax programı ile, onu mutlaka indirin)

Kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Dikili'de yakaladığım Mars görüntüleri:

22 Nisan akşamı Mars:

Resim

----

Daha önce hiç gerçek boyutlu resmini paylaşmamıştım, nelerle uğraştığımı göstermek için şu da dijital büyütülmemiş versiyonu :)

Resim

1500mm uzunluğunda bir teleskobunuz varsa SPC900NC ile yakalayacağınız Mars büyüklüğü budur, eğer DSLR kullanırsanız bu pirinç tanesini bir kez daha beşe bölmeniz gerekir.
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Onur tebrik ederim. Gördüğüm en detaylı en net Mars çalışmalarından bir tanesi. Düşünüyordum da acaba bende bu seviyeyi yakalayabilecek miyim acaba? Aslında biraz da baskı var :) Sen takipsiz bu kadar yapabiliyorsan bizim bir miktar daha çıtayı yükseltmemiz lazım diye düşünüyorum.

Küçük bir not: zaman hiç bu kadar yavaş geçmemişti...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Burak Yakut yazdı:Onur tebrik ederim. Gördüğüm en detaylı en net Mars çalışmalarından bir tanesi. Düşünüyordum da acaba bende bu seviyeyi yakalayabilecek miyim acaba? Aslında biraz da baskı var :) Sen takipsiz bu kadar yapabiliyorsan bizim bir miktar daha çıtayı yükseltmemiz lazım diye düşünüyorum.

Küçük bir not: zaman hiç bu kadar yavaş geçmemişti...
Takip yapmıyorum ama hizalamayı mümkün olduğunca dikkatli yapmaya çalışıyorum böyle telafi edebilirim :) Çıtayı yükseltmek için yapman gereken aslında kolay, taşınabilir bir teleskobun olduğu için boş bir arazide toprak üzerine koy öyle çekim yap muhtemelen rahat rahat geçeceksin, ben terasta kullandığım için termal farklardan tamamen kurtulamıyorum, sizin bu avantajınız olacak. Her şeyden daha önemli olan şey seeing. Ne açıklık, ne kundak, ne optik kalite.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Çok başarısız ama yeni yılın ilk Jüpiter'i olduğu için paylaşıyorum :)

Resim

10 derece yüksekte ve Jüpiter sadece 35 arcsecond genişliğinde.. Mayıs sonunda 38, haziran sonunda 42, temmuz sonunda 46, ağustos sonunda 50 dereceye kadar büyüyecek. En iyi gözlem zamanı eylül.. Bol bol Jüpiter göreceğiz bu sene..

Çekim detayı: 6 inç teleskopla Ay mozaiği yaparken "farkedildi", Ay'ın işi bitince kendisine çevrildi :) 2x dijital büyütme yaptım.

Not: Sadece kuzeydeki kuşağın olduğu, altta durması gereken 2. büyük kuşaktan eser olmadığı dikkatinizi çekti mi? :) Bu sene çok ilginç bir Jüpiter mevsimi olacak, Jüpiter'e ilk kez bakacak olanlar 2 tane birden kuşak beklemesinler, güneydeki kuşak bu sene yok :)

Nasıl yani yok diyenler için, güney yarımküredeki şanslı insanların çektiği bir kare:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... up0405.jpg
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Sezonun ilk Jüpiter fotoğrafı hayırlı olsun Onur, ayrıca çok güzel bir haber de vermişsin hiç haberim yoktu böyle birşeyden :)
güneydeki kuşak bu sene yok

Bu yaz değişik bir Jüpiter' le karşılaşacağız herhalde. Linkteki Güney Kutbu' ndan çekilmiş fotoğrafta kuşak olmadığı için Kızıl Benek o bölgedeki tek şekil haline gelmiş ve sanırım bu sayede küçük teleskoplarla bile rahatlıkla görülebilecektir yanılıyor muyum?
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Linkteki Güney Kutbu' ndan çekilmiş fotoğrafta kuşak olmadığı için Kızıl Benek o bölgedeki tek şekil haline gelmiş ve sanırım bu sayede küçük teleskoplarla bile rahatlıkla görülebilecektir yanılıyor muyum?
Yanılmadığını umuyorum :)

Not: Güney kutbu değil, güney yarımküre (fotoğrafın çekiliği yer Brezilya), orda daha iyi çıkmasının sebebi dış gezegenlerin yaz mevsimi yaklaşırken Dünya'nın eksen eğikliği nedeniyle Güney yarımküreden daha iyi görünmeleri.. Burada 10 derecenin ötesine geçince görmek çok zorlaşırken orda 40 dereceye kadar izlemek mümkün şu an.. Bizler için biraz daha zaman geçmesini beklemek gerekiyor.
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Güney kutbu değil, güney yarımküre
:) Pardon aceleyle yazarken yanlış yazmışım :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Cuma ve cumartesi günleri Venüs, Mars, Satürn, Jüpiter fotoğrafları çektim. İlk defa barlowu büyük teleskopta denemiş oldum, sonuçlarından çok memnun kaldım, umarım siz de beğenirsiniz. Bütün fotoğraflar Orion XT12, Televue 2x barlow, SPC900NC ile çekildi.

Önce Venüs:

Resim

29 Mayıs 2010, saat: 21:27'de çekilen iki video işlendi. 150 frame'in 100'ü kullanıldı. Görüntü dijital olarak 2 kat büyütüldü.

-----

Mars:

Resim

Malesef önceki fotoğraflarımdan bir kademe ilerisine taşıyamadım çünkü Mars için çok geç kaldık. Gittikçe ufalıyor. Bu fotoğrafı çektiğimde sadece 6.1 arcsaniye çapında idi. Görüntüde tahmin edeceğiniz gibi yine dijital büyütme yaptım, bu sefer 4 kat.. Diğer çekim bilgileri: 29 Mayıs 2010, saat: 21:56 - 22:01 arasında çekilen 7 videodaki toplam 693 frame'den 500 tanesi işlendi. Evet 700 kadar frame toplamam 5 dakikama mal oldu :) Takipsiz barlow kullanmak biraz kasıyor :)

Söylememe gerek yok sanırım, sağ taraftaki görüntüyü o saatteki Mars'ın gerçek halini göstermek için koydum, referans olsun diye.

-----

Satürn:

Resim

29 Mayıs 2010, saat: 21:39.. 218 frame'in 180 tanesi işlendi. Görüntü 1,5 kat büyütüldü. Halkaların arasındaki ayrımı görebileceğimi düşünüyordum fakat sanırım kısmet olmadı, tam gezegenle halkaların birleştiği yerde bir siyahlık görünüyor, belki odur.

-----

Jüpiter:

Resim

29 Mayıs 2010, saat bilgisi yok (video silinmiş, bmp'leri duruyor), 485 frame işlendi. Görüntü %25 büyütüldü. Ertesi gün bir Jüpiter denemesi daha yaptım ama ikisinde de malesef görmeyi çok istediğim kırmızı lekeye denk getiremedim, arkada kaldı hep. Dikkatli bakılırsa güney kutbuna yakın kahverengi bölgedeki 3 beyaz noktayı yakalayabilmişim, onu görünce çok sevindim. Bir de görünen kuzey kuşağının sol tarafında beyaz bir leke görünüyor.

-----

Resim

30 Mayıs 2010, saat bilgisi yukardaki sebeple yok. Bu sefer 500 frame işlendi. Fakat bir önceki güne göre daha erken saatte çektiğim için daha alçaktaydı ve seeing daha kötüydü. Niye o saatte çektin derseniz, Jüpiter'in sağ tarafında belli belirsiz görünen kırmızı lekeyi yakalamak için. Tam kaybolmak üzereydi bari onun izini gösterebileyim dedim, o da çok mümkün olmadı gerçi. Haftaya gidince yanlış bakmadıysam bu sefer lekeyi yakalayabileceğim..

Bu arada bu sabah da video çekme şansım vardı aslında ama hava çok kötüydü, ona epey üzüldüm çünkü Io'nun gölgesi vardı bu sabah.. Neyse artık önümüzdeki gölgelere bakacağız.

Not: Bu arada tüm fotoğraflar ortalama seeing'de çekildi, çok iyi seeing olunca daha da iyi fotoğraflar çekebileceğimi düşünüyorum.. Bakalım..
Kullanıcı avatarı
Aydın Ünlüsaraç
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Aydın Ünlüsaraç »

Harika resimler Onur bey

İste size devamlı sorduğum netlik ve detaylar
hele Saturn çok çok harika.Ve halkaların dönüş yaptığı kesin belirgin.

Eline sağlık.
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Saturn ve Jupiterler harika görünüyor, tebrikler. Jupiterle için tahmini bir saat vermen mümkünmü acaba ?
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Güzel bir çalışma olmuş, tebrikler

Sedat

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 48 misafir