Gezegen Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Onur selam yeni görüyorum Jüpiterini. Gerçekten TAyfun abinin söylediği gibi çok temiz, göze batmayan pırıl pırıl bir Jüpiter yakalamışsın. Hemde 35 kare... Birçok detayı da barındırıyor üstelik. Senin EQ takipli bir kundağa terfi ettiğini düşünemiyorum :D Mevcut 12" lik Dobson' u bırakmayacaksın değil mi? Bu tüple kullanırsın sanıyorum?

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Teleskobumu daha büyük bir teleskop almadıkça bırakmam :) 12-14 inçlik bir SCT filan alırsam taşıma barındırma zorlukları nedeniyle bırakabilirim.. Ha 20 inç bir dobson alırsam yine bırakmam, çünkü o sefer de bu elimdeki kolay taşınır minik teleskop kontenjanında kalıyor olacak :D

Ekvatoryel takibe öyle yada böyle geçeceğim, artık kundaklı bir teleskop mu gelir ufukta yoksa bu dobsona bir ekvatoryel platform mu alırım bilmiyorum, zaman gösterecek. En az 1 yılı var.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Az önce nasılsa görünmüyordur diyerek balkona çıkıp bir Satürn kontrolü yapayım dedim ve çıplak gözle bile görünebilir durumda olduğunu görünce şuurumu kaybettim diyebilirim, hemen el yapımı teleskobu balkonda elimde webcamle Satürn'ü ararken buldum kendimi :) Çok daha iyisi çıkartılabilirdi (kuşakların ayrımı okülerden bakınca nefis görünüyordu öyle diyeyim) ama ancak bu kadarı oldu. Kolimasyon kontrolü yok, odaklayıcı zaten helical, artık ne tutarsa ayarında :) En komiği de bulucu dürbün yok, yani biliyorsunuz bende Rigel bulucu var da, onun da pili bittiği için çalışmıyor, anlayacağınız Satürn'ü okülerde ortalayıp jet hızıyla webcame geçerek çektim :) Gezegen 20 derece yükseklikte..

Not: Bulucu yokken 2x barlow kullanmam malesef mümkün olmadı, çıplak gözle bile görünen gezegeni bir türlü webcamde ortalayamadım barlow takılıyken (odağa nerde varıyor onu da bilmiyorum zaten, belki de üzerinden geçtim), 10 dakka içinde gün ağarınca da teleskobu içeri kurdum.. Eğer şu bulucuya bu hafta pil alırsam daha iyilerini çekeceğim. Okülerden bakınca bile kuşakların ayrımı olağanüstü görünüyor, öyle düşünün şimdi bile nasıl bir potansiyel taşıdığını...

Resim

Bu da aynı karenin %400 büyütülmüş hali:
Resim

-----

Şöyle umut vereyim, bu seneki Jüpiter geceyarısı ilk görünmeye başladığında yine el yapımı teleskopla şu fotoğrafı elde etmiştim:
http://img405.imageshack.us/img405/3453/jupiter2.jpg

Aradan sadece 20 gün geçtikten sonra Dikili'ye gidince büyük teleskopla da şunu:

http://img24.imageshack.us/img24/5176/4 ... tproce.jpg

Bu ikisini kıyaslayarak, Satürn üzerinde de kolimasyon-odaklama-büyük teleskop-barlow dörtlüsü birleştirildiğinde ne kadar nefis fotoğraflar çıkacağını siz düşünün :) Kendim için söylemiyorum da mesajım gerekli yerlere varıyordur umarım :) Bu sene nefis Satürn fotoğrafları izleyeceğiz forumda, belki 1 ay sonrasından başlayarak.. Skylux kadrolarımız ve Atlas kadrolarımıza güvenimiz tam (tabi Atlux kadrosuna da güveniyoruz :) )
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Onur böylece sezonun ilk Satürn' u de senden gelmiş oldu hadi hayırlı olsun. Zaten bulucu olmadan gezegeni bulup bir de webcam takmak yeterince alkışı hakediyor. İki fotoğraf arasındaki fark ise gerçekten umut verici. İstanbul' da benim göreceğim kadar yükselmesi için zamana ihtiyacım var. O zamana kadar sizlerin çektikleri ile hevesimi alırım artık.

Syg.
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Sezon'un ilk saturn fotografı hayırlı olsun Onur, ben zaman zaman ay'ı bile kameranın önüne getirmeye zorlanırken (telrad niye alındı sanıyorsunuz :lol: ) senin bulucu olmadan saturn'ü bulup çekmen aklımı aldı :lol: tebrikler

:merhaba
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Çok iyi yakalamışsın Onur tebrikler. Ben Aralık-Ocak gibi başlarım resimlemeye Saturn'ü artık...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Teşekkürler.. Az önce yeni pil almadan, Rigel'in piline uygun olan evde bir şey olduğunu farkettim.. Bu gece Satürn'ün halkalarının daha güzel çıkabilmesi adına evin baskülünü birkaç günlüğüne tatile çıkardık..

Bu arada ben size söylemeyi unuttum, gece fotoğraf çekmek için teleskobumu çıkarttığımda nerdeyse boğuluyordum, leş gibi hava kirliliği var burda :cry: İzmir insanına bu konuda kıl oluyorum, milletin Ankara'da İstanbul'da tişörtle gezdiği bi havada hemen sobalar vs kuruluyor burda, biz Ocak'a kadar klima çalıştırmıyoruz (evet soba, kalorifer, doğal gaz filan yok bizde, 15 gün ısınmamız gerekiyor diye onu da klima ile geçiştiriyoruz) Ama böyle bir iklimde yaşayan hemşerilerim eylülün sonundan itibaren yakmaya başlıyorlar sobalarını.. Neyse, dağıtmayayım.. Bakalım bu sabaha karşı alarmımı kuruyorum, işimi bırakıp fotoğraf çekmeye çalışacağım yine (bulutlanma filan olmazsa tabi). Siz İstanbulluların uğraştığı sis burda hiç yok. Tek sorun ışık kirliliğine karışmış olan hava kirliliği..
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

eee ne de olsa bol bol bedava kömür dağıtılıyor, halkımızda bedava malı tepe tepe kullanmayı sever... bol hava kirliliğine hazırla kendini, istanbulun havasıda yıllardır olmadığı kadar kirli maalesef.
Bende 2 günlük uykusuzluk ve üstüne grip başlangıcı gibi birşeyle boğuşuyorum eğer 1 saat daha ayakta kalabilirsem powermate ile ilk çekim denememi yapacağım ama bakalım dayanabilecekmiyim
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bu sabah hava açık, fırsatı kaçırmadım, Önce Satürn:

Resim

----

Sonra Venüs:

Resim

-----

İki fotoğraf da el yapımı 6 inç teleskopla çekildi. Bu sefer rigel bulucuya pil takmış olduğum için bulucu vardı, haliyle 2x barlowla çekim yapabilmem mümkün olabildi, yukardaki iki fotoğrafta da barlow var. Bununla birlikte malesef fazla frame kaydedemedim, özellikle Satürn'de bir türlü kaybolmayan gürültünün sebebi bu.. Tabi bir diğer sebebi de gezegenin çıkması için gain'i mecburen epey bir artırmak zorunda kalmış olmam..

İki fotoğraf da yaklaşık 80 civarında frame'den elde edildi.

Çekim Satürn için 6:20, Venüs için 6:15..

Venüs 15 derece yükseklikte, Satürn ise 30.. Satürn, doğan Güneş nedeniyle gökyüzünde belli belirsizdi.

Soğutma yok, kolimasyon yok, odaklama rastgele :) Çok kısıtlı bir zamanda çekim yapmak gerektiğinden ve gezegenleri tutturmak zor olduğundan odaklamaya vakit yoktu. Daha doğrusu odaklayıcıyı 1 mm çevirmeye kalkınca tüp sıkışık olduğundan gezegen uçup kaybolunca ben de göz kararı odaklayabilmek için "barlow daldırmaca" dediğim metodu uyguladım (barlowu yavaş yavaş içeri salıyorsunuz, görüntünün en net olduğu yerde elinizi sabit tutup diğer elle vidayı sıkıyorsunuz, o da oluyor size odaklama :) )

Sonuçtan memnunum o ayrı, yoksa paylaşmazdım :)
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Onur selam,

Ozkan'in da soyledigi gibi önemli olan ozellikle hepimizin nabzinin biraz dustugu su donemde paylasimda bulunmak.

Bu arada ben Venus'u cok begendim haberin olsun :)

Syg.
Kullanıcı avatarı
Aydın Ünlüsaraç
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Aydın Ünlüsaraç »

Sevgili Onur
Merhaba.

Saturn'ün bu sene bizlere güzel pozlar vereceği anlaşılıyor.
Venus gerçekten nefis görünüyor.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Uğur İkizler
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur İkizler »

Merhaba Onur,
Venüs harika ! Ellerine sağlık.
Uzun zamandır denemeyi isteyip de imkan bulamadığım gezegen.
Ben gündüz saatlerinde çekmeyi düşünüyorum, ama bunun için havanın çok temiz olması lazım.

Selam ve sevgiler...
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Tebrikler Onur saturn'ün halkaları bizi bu sezon çok mutlu edecek gibi görünüyor, ilk kareyi yakalamak için çok sabırsızlanıyorum. Venüs için söyleyecek sözüm yok, nefes kesiyor :tap hep çekmek istediğim bir kare, aslında ben gün ışığında yakalamak istiyorum ama son denememde gözleri bırakıyorduk :mrgreen:

Tekrar tebrikler özellikle Venüs'e bayıldım. :merhaba
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar Onur Abi,

Satürn sezonunun heyecan verişi başlangıç duyurusu mu desem, Venüs'ün şehvetli duruşu mu... İkisi de çok güzel. Ellerine sağlık :) Paylaşım için teşekkürler.

Saygı ve sevgilerimle
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Herkese teşekkürler.

Satürn daha yüksekte olmasına rağmen şu an itibariyle çekmek çok daha emek istiyor, halkaların görüneceği şekilde fotoğraflayabilmeme sevindim. Venüs ise biliyorsunuz parlaklığıyla ben burdayım diye bağırıyor. Bu kareyi çekmek için ayarlardan gain'i 0'layıp shutter speed çubuğunu nerdeyse ortanın sağına kadar kaydırdım (gökyüzü açık mavi renkteydi ama görüyorsunuz ışığı çok kıstığım için arkaplan simsiyah). Yine de şimdi bakıyorum da hala fazla parlak görünüyor hala, biraz daha kısmayı deneyeceğim fırsat bulursam. CN'de aynı sıralarda fotoğrafı çekilmiş, parlaklığın bu fotoğraflardaki kadar olması gerekiyor: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ost4190815

Satürn'de ise shutter speed'i en sola çekmekle kalmadım, o da yetmedi, gain'i de 100 üzerinden 75'e kadar çektim, Satürn'ü çekmek için en uygun zaman 20 derece yüksekteyken olacak bu sıralar, fazla yükselmesini bekleyerek hata etmişim, gökyüzü çok aydınlanınca gürültü eklenmiş. Bu tip zamanlar için filtreye ihtiyacımız var :) İmkan olsaydı ikisini de IR-pass ile çekmek isterdim.

Dikili'ye bu haftasonu fırsat bulabilirsem gidip ikisini de adam akıllı çekmek istiyorum, Satürn'de Cassini ayrımını gösterebileceğime inanıyorum, bakalım fırsat çıkacak mı..

Bu arada bir itiraf: Havanın güzel olduğunu pencereden görünce teleskobumu kurdum, tek niyetim Satürn'ü çekmekti, her şeyi taşıdıktan sonra Venüs'ü de görünce şaşırdım, o bonus oldu bir nevi :)

İlk iletide söylemeyi unutmuşum bu arada, herkese iyi bayramlar..

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir