Gezegen Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Lütfü Çakmak
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Onur Atılgan yazdı:Bu sabah hava açık, fırsatı kaçırmadım, Önce Satürn:

....
... odaklamaya vakit yoktu. Daha doğrusu odaklayıcıyı 1 mm çevirmeye kalkınca tüp sıkışık olduğundan gezegen uçup kaybolunca ben de göz kararı odaklayabilmek için "barlow daldırmaca" dediğim metodu uyguladım (barlowu yavaş yavaş içeri salıyorsunuz, görüntünün en net olduğu yerde elinizi sabit tutup diğer elle vidayı sıkıyorsunuz, o da oluyor size odaklama :) )
...
İyi bayramlar. Sevgili Onur, daldırmaca, barlowu webcam'la birlikte tutup odaklayıcının içine mi? Yoksa, sadece webcam'ı tutup barlowun içine mi?

Eğer ikinci ise mesele yok (wabcam'ı odağa getiriyorsundur, bu durumda barlow tüpü sonuna kadar odaklayıcı içine girmiştir.), ama ilki ise (ki webcam ile barlow merceği aralığının ne olması gerektiğini ya biliyorsun, ya da webcam adaptörünü sonuna kadar barlow içine sokmuşundur) barlow nereye doğru yavaş yavaş yaklaşıyor? :-)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Lütfü abi, odağa varırken ilk dediğinizi yaptım. Yani zaten 2 elle uğraştığım için (ki 3 el olsa daha kolay olacaktı) webcami tutmak zor olur, belki istemeden düşürürüm diye önce webcami barlow'a takıp vidasıyla sıkıştııyorum, tek bir parça haline getiriyorum. Daha sonra kameraya bakarak odağa varana kadar barlowu, helical focuser içinde elimle aşağı yukarı hareket ettiriyorum, görüntünün net olduğu aralıkta da barlowu hiç titretmemeye çalışarak odaklayıcının vidası ile sıkıştırıyorum.

Webcami barlowa takarken ise barlowa tamamen takıyorum yani tam oturuyor barlowa.. Uzatma borusu kullanabilirdim ama bu teleskopta zaten görüntü çok sönük çıkabiliyor diye 2x 'in üzerine çıkmak istemiyorum.

Sanki sorunuzda bir şeyi kaçırmışım gibi hissediyorum ama yaptığım şey tam olarak anlattığım gibi, bir detayı kaçırmamaya çalıştım :)

Bu arada niye bunu yaptığımı da bir kez daha söyleyeyim, helical odaklayıcıyı çevirirken tüp içinde biraz sıkı olduğundan olsa gerek çevirince teleskop mutlaka hareket ediyor, dolayısıyla cisim görüntüden kaçıyor. Bulucu dürbün olmadığından Rigel kullanarak ortalayabilmek çok zor oluyor tekrar, o yüzden odaklayıcıyı çevirmiyorum, kendim tüp içinde barlowu daldırıyorum. Biliyorum asla odaklayıcıyı çevirmek kadar hassas olmuyor böyle tabiri caizse "bodoslama odaklama" oluyor, tam netlik yakalamak imkansız. Ama eğer ki odaklayıcı teleskobu hareket ettirmeden dönüyor olsaydı "bile", zaten doğası helical olduğundan odaklayıcı dönerken görüntü takla atmaya başlıyor, ince detaylardaki hareketi görmek imkansız oluyor. Bir de zaten sanırım sıkıştırma vidasını sıkınca sıkıştırılan araç (barlow yada sadece kamera) tüpün plastik olmasından dolayı tüp içinde diğer tarafa doğru rahatça basınç yapıp teleskop eksenine olan paralelliğini kaybediyor, yani görüntü odaklama yaparken hem takla atıyor, hem de bir daire hareketi yaparak kendisi hareket ediyor.

Tabi ben bunu bile yapamıyorum çünkü çevirirken bir de tüp sıkı olduğundan teleskop tüpü de hareket etmeye başlıyor ve minicik gezegen uçuveriyor. Venüs'te bunu yapmak daha kolay çünkü odağı bozup Venüs'ün çapını 10 katına çıkararak nerde diye bulmak kolay oluyor ama Satürn'de bunu yapma lüksü de yok, hemen kayboluyor.

Rigel büyütmesiz bir bulucu olduğu için kamerada barlow da varken ortalamak tamamen şans işi oluyor, Rigel'de gezegen tam ortada görünse bile kamerada görünmediğini farkettiğinizde nerede olduğunu bulmak tahmin işine dönüyor, sağa sola yukarı aşağı taramanız gerekiyor.

Bu odaklayıcıları zaten sadece gözlem amacıyla kullanmakta fayda var, fotoğraf çekmek için crayford şart.. XT12, ekvatoryel kundaklı, takipli teleskoplarla kıyaslanınca çok ilkel görünüyor ama helical odaklayıcı yanında Mercedes'e dönüşüyor gözümde :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

11 yıllık bir aranın! ardından bu başlığın tozunu biraz kaldıralım.

22 Aralık 2020'de, kötü hava koşulları nedeniyle Uludağ'da kaçırdığımız büyük Jüpiter-Satürn yakınlaşmasının 1 gün sonrasında bu gezegenler neyseki hala tek kadraja sığacak kadar yakınlıklarını koruyorlardı. Toplamda yaklaşık 400 km yol gidip çekemediğim olayı evin balkonundan çekebilmek de ilginç bir duyguydu.

Parlaklık farklarından dolayı Jüpiter için ayrı, Satürn için ayrı, uydular için ayrı poz değerleriyle 3'er video alındı. Daha doğrusu kamera da monokrom olduğu için gezegenler R-G-B filtreleriyle toplamda 3'er kez çekildi, yani sonuç 7 adet videodan elde edildi.
Fotoğrafın tam haline https://cdn.astrobin.com/thumbs/bvKNM99 ... czOqwr.jpg adresinden erişebilirsiniz.

Resim
Teşekkür edenler: ardasezincNazimMustul
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

11 yıllık ara gezegencilik adına çok verimli geçmese de arada birtakım beğendiğim sonuçlar da elde etmedim değil, onları da yavaş yavaş buraya aktaracağım.

Verimli değil çünkü hala beni tatmin eden renkli bir Jüpiter henüz çekememişim, dolayısıyla en azından renksiz de olsa beğendiğim bir Jüpiter ile başlayayayım.

Fotoğrafı 17 Nisan 2016'da çektim, hangi filtre olduğu bilgisini göremiyorum ama tipine bakılırsa çok büyük ihtimalle ya R ya da IR görüntü.

Çekim detayları şurada: https://www.astrobin.com/245792/B/?imag ... page=2&nc=

Resim
Teşekkür edenler: Sedat Bilgebay
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bir flood'a dönüşmemesi için gezegenleri tek iletide aktarmaya devam edeyim.

Geçmiş yıllar içinde beğendiğim 2 mono 1 tane de renkli Satürn fotoğrafı olmuş. Onlarla devam ediyorum:

18 Nisan 2016'da çektiğim Satürn

Resim

29 Ağustos 2018'de çektiğim Satürn de aşağıda, normalde 2 yıllık aranın ardından halkaların genişliği arasında ciddi fark görünmesini bekleriz ama burada hemen hemen hiç fark yok, nedenini tahmin edecek biri olur mu acaba? :)

Resim

Son olarak aynı gece çekilen bir adet de renkli Satürn.. Bir önceki kadar keskin detaylar olmadığını göreceksiniz, malesef IR kanal kadar net görüntü alabilmem mümkün olmamış, özellikle mavi kanal her gezegencinin kabusu.

Resim
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

2 adet Mars fotoğrafıyla devam ediyorum.

11 Haziran 2016'da çektiğim Mars, en içime sinen fotoğraflarımdan biri. Malesef sadece siyah beyaz çekebilmişim o dönem yanlış hatırlamıyorsam o dönem filtre tekerim yanımda yoktu. Fotoğraf elbet IR

Resim

2018 yakınlaşmasında ilk renkli denememi gerçekleştirdim, 2 yıl öncesindeki kadar olmasa da en azından Mars'ı kırmızı rengi ve bazı detaylarıyla görmek güzel bir deneyim

Resim
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Şimdilik son olarak Venüs ile günü kapatıyorum. Venüs bulutlarında detay çekebilmek her gezegencinin hayalidir, henüz malesef bunu başaramadım ama çalışmalarımız sürecek :) O zamana kadar detaysız da olsa büyüklüğüyle ve pürüzsüzlüğüyle hoşuma giden bir Venüs fotoğrafı. 29 Ocak 2017'de çekildi:

Resim
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

2 adet Venüs fotoğrafı daha eklemek istiyorum, görünen ve görünmeyen..

Görünen Venüs, her ne kadar yine yüzeyinde detay yakalanamasa da evresi açısından ilgimi çekmiş ve çekmiştim, 23 Şubat 2017'de.

Resim

---

Görünmeyen Venüs ise sanırım çektiğim en ilgi çekici Venüs fotoğrafı olabilir :) Sedat abimin o dönem sahip olduğu Lunt LS80 ile çekilmişti yanlış hatırlamıyorsam, Antalya TUG bahçesinde, 6 Haziran 2012'de, Güneş'in önünden geçerken. Neredeyse 10 yıl olmuş. Bir sonraki Venüs geçişine de çok kalmamış yolu yarıladık sayılır, 96 yıl kaldı.

Resim
Teşekkür edenler: Sedat Bilgebay

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir