Gezegen Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Gezegen Fotoğrafları - Onur Atılgan

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Bugün Güneş battıktan sonra Jüpiter ve Venüs'ü karşımda görünce kayıt aldım. Resimlerin her biri 6 saniyelik bir çekimden elde edildi.

Jüpiter'den daha iyi görüntü bekliyordum ama olmadı, sanırım uygun zamanın geçmesinden?
Venüs'te ise ne yaptıysam ufak bir detay tutturamadım, bir filtre gerekiyor herhalde bulutlarda detay için.

Jüpiter
Resim
Jüpiter uyduları. Yukarıdan aşağı sırayla Europa, Callisto ve Io
Resim
Venüs
Resim
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Onur bey çalışmanız güzel olmuş, belirttiğiniz gibi Jüpiterden fazla bir şey beklememek lazım artık son zamanları...
Venüs'ün yarım ay şeklinde çıkması çok hoş, bunda açıklığın payıda önemli olmalı...
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
Taner Cesur

Mesaj gönderen Taner Cesur »

Philips webcami alırken ben de harika Jupiter fotoğrafları çekebileceğimi düşünüyordum, her şeyden önce amacım Jupiter çekmekti, forumda Lütfü bey ve Görkem beyin harika fotoğraflarını görünce çok da zor olmayacağını düşünüyordum, bir kaç denemeden sonra hevesim kursağımda kalarak şimdilik vazgeçtim, gezegen üzerinde iki koyu renkli şerit dışında detay ayıramıyordum çünkü. Suçu da hala gezegenin uygunsuz konumunda arıyorum. Onur beyin fotoğrafına baktığımda benimkine göre teleskobunun çok daha geniş çaplı olmasına rağmen detay konusunda benimkiyle yaklaşık aynı durumda olduğunu görünce bu tespitten biraz daha emin oluyorum.

Yalnız geçen gün bir IR-cut filtresine bakarken bu filtrenin kullanılmaması halinde gezegen ve ay fotoğraflarının daha yumuşak olacağı, keskin olmayacağı yazıyordu, bu filtre bu kadar da önemli mi gerçekten, acaba gezegenler üzerinde ciddi etkisi olur mu? Örneğin Jupiter konusunda biraz düzelme sağlar mı diye düşünmeden edemiyorum. Hatta ürünün sayfası da şu:
http://www.agenaastro.com/GSO-IR-Block- ... -ad071.htm

Gözlem yaparken işime de yarayamayacağından gerçekten fark yaratıp yaratmayacağını bilmeden paraya kıymaya da gözüm yemiyor açıkçası, kullandığım kameranın kendisi bu filtre kadar ediyor zaten?! :roll:
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Teşekkürler Cüneyt bey.. Venüs konusunda, sanırım açıklığın çok bir önemi olmasa gerek yarım çıkması için, çok parlak olduğu için biraz ışığı kısmam yeterli oldu çekim yaparken. Açıklık büyüyünce ışık toplama kapasitesi de yükseleceği için belki zararlı bile olur, malum Venüs göz kamaştıracak kadar parlıyor teleskopla bakınca.

Taner bey, benim Jüpiter resmine bakıp beklentilerinizi düşürmeyin, ben zaten fotoğraf - çekim konusunda hiçbir şekilde iddialı değilim ki bu yüzden gidip dobson aldım kendime :) Benim için önemli olan görsellik, gözlem. Bu teleskopla fotoğrafçılıktan az buçuk anlayan birinin daha iyi resimler çekeceğinden eminim, neticede Lütfü bey'in fotoğrafları hala aklımda benim de. Onda da dobson var, onda da motor yok, ama fark ortada. Önemli olan yetenek ve tecrübe, ben de ikisi de yok bunların ki çok da önemli değil amacım bu olmadığı için. Sözün özü büyük açıklıktan umudu kesmeyin, biraz yetenek ve emekle eminim daha başarılı işler çıkarılabilir bununla.

IR filtre düşünüyorsanız, bunların fiyatı görece ucuz olduğu için (100 Euro altı), kesin olarak almaya karar verirseniz internetten (ebay?) alışveriş yapmanızı öneririm, o zaman fiyat oldukça düşüyor, bir de ikinci elde sakınca görmezseniz daha da düşüyor.. Fonksiyon olarak ise bilgim olmadığı için birşey diyemem.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Hava hala açık, fırsatı kaçırmadan Satürn'ü de görüntüledim. Bunda da uydular hariç pek detay yakalayamadım. 44 derece yüksekteyken kaydedildi.

Resimler 8'er saniyelik 10 fps çekildi, Registax ile işlendi.

Satürn:
Resim.

Satürn uyduları. Enceladus'u yarım saat ile kaçırdım, halkaya girince görüntülenemedi. Iapetus ise görünse de ekrana sığmıyor:
Resim
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Mahmut YILMAZ »

Eline sağlık Onur. Halkanın artık tamamen kaybolması çok yakınlaşmış. Bu aralar benimde bir Satürn çalışması yapmam lazım. :idea:
Görkem Koray Öz
İlgi düzeyi: kendi çapında..
İletişim:

Mesaj gönderen Görkem Koray Öz »

Merhaba Onur Bey,

Elinize sağlık, fotoğraflarınız gerçekten güzel ,hele bir dobsona göre... teleskobunuzun çapının 12" olmasının sağladığı büyük yararların yanında bazı dezavantajları da var bildiğiniz gibi.Atmosferden çok daha kolay etkilenebiliyor. Bu, özellikle gezegen gözlemlerine olumsuz yansıyor,zira gezegen gözlemlerinde yüksek büyütmelere ihtiyaç duyulur.Ama şunu da biliyoruz ki düşük büyütmeli net bir görüntüyü , yüksek büyütmeli bulanık bir görüntüye her zaman tercih etmeliyiz.

Jüpiter'in fotoğrafını çekerken muhtemelen barlow kullanmışsınız zira Jüpiter'in kenarlarında barlowun neden olduğu ışık sapınçları (mavi ve turuncu renkler) görülüyor.Ama 6 sn lik bir video, üstelik sahip olduğunuz teleskobun dobson olduğunu düşünürsek gerçekten görüntüyü alırken büyük emek sarfettiğiniz belli oluyor.Bence çok başarılı ,tebrik ederim.Sadece Jüpiter değil Venüs ve Saturn de çok güzel çıkmış..Zamanla daha da düzeleceğinden eminim..

Başarılar...
Görkem Koray Öz
İletişim:

Merhaba Taner Bey,

Umudunuzu yitirmeyin.Bir newtona sahip olabilirsiniz(bizim gibi :roll: ) ve biliyoruz ki gezegen gözlemlerinde büyütme gücü oldukça önemlidir.Newtonların odak uzaklıkları kısa dolayısıyla büyütme güçleri de(aynı çaptaki diğer türlere göre..) daha düşük oluyor.Aslında bunun da çaresi var bildiğiniz gibi.O da barlow kullanmak.Ama çok kaliteli olmadıkça barlowun kötü etkileri de fotoğraflara kolaylıkla yansıyor.Ama biz elimizden geldiğince sahip olduğumuz teleskopları en iyi şekilde kullanmalıyız..Yani fotoğraflara devam..;)

Saygılar ve sevgiler...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Mahmut ve Görkem bey, teşekkür ederim.

Resimler barlowsuz alındı bu arada. Renk hataları muhtemelen benim Jüpiter'de detay görünsün diye biraz agresif işleme yapmamdan kaynaklanıyor.

Bu arada teleskopla net görünüyor diye bir de M3 çekeyim dedim sabaha doğru fakat kapkara görüntüyle aklım başıma geldi :)
Kullanıcı avatarı
Taner Cesur

@Onur bey
neticede Lütfü bey'in fotoğrafları hala aklımda benim de. Onda da dobson var, onda da motor yok, ama fark ortada. Önemli olan yetenek ve tecrübe, ben de ikisi de yok bunların ki çok da önemli değil amacım bu olmadığı için. Sözün özü büyük açıklıktan umudu kesmeyin, biraz yetenek ve emekle eminim daha başarılı işler çıkarılabilir bununla.
Eminim o yetenek sizde de var, tecrübe kazanmanızla birlikte daha da ortaya çıkacaktır, fotoğraflarınızdan da belli zaten, daha nasıl olsun :) Aslında umudumu kesmedim, Jupiter bu konumdayken şimdilik Jupiter çekmeye çalışmaktan vazgeçtim sadece, Stellarium`dan baktığım kadarıyla da önümüzdeki yaz, ancak temmuz gibi doğru düzgün bir konumda olacak, 6-7 ay bekleyeceğiz, bu da biraz keyfimi kaçırdı. Artık o zamana kadar biraz tecrübe kazanacağımı ve maddi durum imkan verirse biraz ekipmanımı iyileştireceğimi düşünerek avunuyorum.

@Görkem bey
Ama biz elimizden geldiğince sahip olduğumuz teleskopları en iyi şekilde kullanmalıyız..Yani fotoğraflara devam..
Buna kesinlikle katılıyorum :)

Bir barlow lens şimdilik listemin ilk sırasında. GSO`nun şu modeline karar verdim gibi:
http://www.agenaastro.com/ProductDetail ... GS%2DGS2BL

En güzel özelliği lens kısmının sökülerek filtre yuvasına takılabilmesi, bu durumda da 1.5x gibi bir büyütme sağlıyormuş, doğrudan kamera adaptörüne takarak kullanmayı düşünüyorum. Teleskobumun kamera ile birlikte 2x büyütmeyi kaldırıp kaldıramayacağından emin olamadığımdan çok kullanışlı olacağını düşündüm, ayrıca 2x problem olmasa bile atmosferin elverişli olmadığı durumlarda da 1.5x kullanabilme esnekliğine sahip olacağım. Marka olarak da GSO üç büyük markaya ürünler ürettiğinden ve Cloudy Nights forumlarında çok iyi yorumlar aldığından aklıma yattı, yeterince kaliteli olacağını sanıyorum, fiyatı da inanılmaz uygun.

Bir de sizin kullandığınız barlowun marka ve modelini öğrenebilir miyim Görkem bey? Fotoğraflarınızda gezegenler etrafındaki renk bozulmaları dikkat çekiyor gerçekten, achromatic barlowun renk bozulmaları konusunda iyisi kötüsü olur mu yoksa bu kadarına razı olmak zorunda mıyız onu da merak ediyorum :roll:
Görkem Koray Öz
İletişim:

Taner Cesur yazdı:
...En güzel özelliği lens kısmının sökülerek filtre yuvasına takılabilmesi, bu durumda da 1.5x gibi bir büyütme sağlıyormuş, doğrudan kamera adaptörüne takarak kullanmayı düşünüyorum. Teleskobumun kamera ile birlikte 2x büyütmeyi kaldırıp kaldıramayacağından emin olamadığımdan çok kullanışlı olacağını düşündüm, ayrıca 2x problem olmasa bile atmosferin elverişli olmadığı durumlarda da 1.5x kullanabilme esnekliğine sahip olacağım. Marka olarak da GSO üç büyük markaya ürünler ürettiğinden ve Cloudy Nights forumlarında çok iyi yorumlar aldığından aklıma yattı, yeterince kaliteli olacağını sanıyorum, fiyatı da inanılmaz uygun.

Bir de sizin kullandığınız barlowun marka ve modelini öğrenebilir miyim Görkem bey? Fotoğraflarınızda gezegenler etrafındaki renk bozulmaları dikkat çekiyor gerçekten, achromatic barlowun renk bozulmaları konusunda iyisi kötüsü olur mu yoksa bu kadarına razı olmak zorunda mıyız onu da merak ediyorum
Merhaba Taner Bey,

İyiki söylediniz..Mesajınızı okur okumaz hemen gidip barlowuma baktım ve o lens kısmını söküp webcamime taktım.Demek ki o işe yarıyormuş o bölüm. :P Benim barlowum(sizin gönderdiğiniz linkteki olanla aynı gibi görünüyo) Celestronun 1.25" lik gözmerceği ve filtre setinin içindekinden...Zaten set halinde satıldığından dolayı bence kalite biraz daha düşük oluyor, sadece satılan barlowlara göre...Aşağıda ilgili gözmerceği ve filtre setinin linkini gönderiyorum..

http://www.celestron.com/c3/product.php ... ProdID=271

Akromatik barlowlar olduğu gibi apokromatlar da var.Herhalde bunlarda akromatiklerde olduğu gibi renk sapınçları olmayacağı kanısındayım.Bunu öğrenmek için kullanıcıların yorumlarına ihtiyacımız var, zira hepsini kullanma gibi bir imkanımız yok şu an...
Zaten bir newtonunuz varsa ve gezegen gözlemi yapmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli bir barlowa ihtiyaç duyuyorsunuz..Bu yüzden ileride bir Televue Powermate almak istiyorum.Bu konuda Mahmut Bey'in gözlem ve tecrüberlerini merakla bekliyoruz...
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Onur Bey, tebrikler...
Kullanıcı avatarı
Taner Cesur

Görkem Koray Öz yazdı:Merhaba Taner Bey,

İyiki söylediniz..Mesajınızı okur okumaz hemen gidip barlowuma baktım ve o lens kısmını söküp webcamime taktım.Demek ki o işe yarıyormuş o bölüm. Benim barlowum(sizin gönderdiğiniz linkteki olanla aynı gibi görünüyo) Celestronun 1.25" lik gözmerceği ve filtre setinin içindekinden...Zaten set halinde satıldığından dolayı bence kalite biraz daha düşük oluyor, sadece satılan barlowlara göre...Aşağıda ilgili gözmerceği ve filtre setinin linkini gönderiyorum..

http://www.celestron.com/c3/product.php ... ProdID=271

Akromatik barlowlar olduğu gibi apokromatlar da var.Herhalde bunlarda akromatiklerde olduğu gibi renk sapınçları olmayacağı kanısındayım.Bunu öğrenmek için kullanıcıların yorumlarına ihtiyacımız var, zira hepsini kullanma gibi bir imkanımız yok şu an...
Zaten bir newtonunuz varsa ve gezegen gözlemi yapmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli bir barlowa ihtiyaç duyuyorsunuz..Bu yüzden ileride bir Televue Powermate almak istiyorum.Bu konuda Mahmut Bey'in gözlem ve tecrüberlerini merakla bekliyoruz...
Kazara da olsa size bir faydam dokunduğuna sevindim :D
Evet barlowlar gerçekten de aynı görünüyor, o da GSO ürünü olsa gerek. Bundan sonra Meade-Celestron-Orion markalı bir şey almaya kalktığımda biraz daha fazla araştırma yapacağım, keza Orion Sirius Plössl gözmercekleri ile de GSO plössl mercekler de birebir aynıymış diye duydum, bunlar gibi bir sürü ürün daha vardır eminim, arada ciddi fiyat farkı var ama. Bundan sonra GSO`yu ciddi bir alternatif olarak düşüneceğim.

Apokromatik barlowları ben de düşündüm aslında, hatta önceki mesajımda verdiğim adreste bütçemin sınırları dahilinde apokromatik barlowlar da mevcut ama bunların lens bölümü sökülmediğinden ilk barlow tercihimi sökülebilir lensli akromattan yana yapacağım gibi görünüyor. TeleVue Powermate benim de hayalim tabii :) Mahmut beyin fotoğraflarını ben de merakla bekliyorum. Uygun fiyatlı bir apokromat düşünüyorsanız bahsettiğim ürün de şu:
http://www.agenaastro.com/GSO-1-25-2-5x ... -bl251.htm

Bu arada daha önceki mesajlarımda IR filtresi hakkında bir şeyler sormuştum, internetten biraz bakındım da reflektör bir teleskobunuz varsa ve araya hiç bir mercek girmiyorsa kullanmaya gerek yokmuş, sonra forumda karşılaştığım bir mesajında Tahir beyin de aynı şeyi söylemiş olduğunu gördüm. Aynalar dışında arada bir mercek varsa veya barlow kullanacaksanız IR-cut filtresi gerekli oluyormuş yalnız. Benim teleskobumun odaklayıcısında sabit bir barlow/düzeltici lens olduğundan ben filtre kullanmak durumundayım ama bu durumda olmayanlar barlow kullanmadıkça filtresiz de iyi sonuç alabilirmiş, paylaşayım dedim. Şimdilik webcamin kendi lensindeki IR filtresini söküp webcam adaptörüne monte etmenin bir yolunu arayacağım :roll:
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Sonunda ben de istediğim gibi bir Jüpiter görüntüsü yakalamayı başardım. Gerçi farkedeceğiniz gibi hain seeing devreye girmekte gecikmedi ama sorun değil, ilk resimler bana fazlasıyla yetiyor.

Hazır istediğim gibi yapmışken, animasyon yapmayı da öğreneyim dedim. Valla animasyon yapmak, fotoğrafı çekmek, işlemek vs'den 10 kat daha zor geldi. Zamansızlıktan işleme sırasında frame seçimi yapmadım tüm frameler arasından seçilmek üzere programa bıraktım.

Fotoğraflar yaklaşık olarak 5 dakkada bir çekilmiştir. Eksik olan bir kare var, o sırada nescafe yapıyordum :)

Aslında fotoğraf çekmek aklımda yoktu, başka yerler için gözlem planları yaparken baktım hava güzel görünüyor teçhizatı kurdum çekime başladım o nedenle çok güzel görüntüler kaçırmışım. Çekimlere 02 gibi başladım, 04 gibi bıraktım. Seeing başlangıçta 8/10, sonra 4/10 olarak sonlanıyor fazla alçaldığı için.

Animasyonu iki farklı hıza ayarladım, tek tek kareleri görmek isteyenler için yavaş animasyon:

Resim

Olay esnasında sağ tarafta Io, Europa'yı tamamen örtüyor, maksat onu da görüntülemekti ama Jüpiter'e odaklanınca onlar çıkmamış, birkaç karede zannedersem uydular güçlerini birleştirip ışığı artırıyorlar o yüzden parlak görünüyorlar, daha sonra bu ışık kayboluyor. Bir karede ayrışırlarken görmek mümkün, sonra solup gitmişler.

Dönüşü daha "iyi" hissetmek isteyenler için hızlı animasyon:

Resim

Bu da hoşuma giden karelerden biri, uydunun hafiften "uzun" gibi görünmesine dikkat, orda yanyana iki uydu olduğu için böyle:

Resim

Herkese iyi sabahlar. Sanırım iyi bir uykuyu hak ettim.
Kullanıcı avatarı
Burak BİLGİLİ
İlgi düzeyi: Hobi ve Merak

Mesaj gönderen Burak BİLGİLİ »

Sn.Onur

Bana göre başarılı bir çekim olmuş kuşaklar çok net gözüküyor.
Şunu da belirteyim son resim daha iyi olmuş.(kuşaklar vs. daha belirgin.)
Başlığa ----12" bir teleskoptan güzel kareler ----denebilir. :lol:

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir