Ay Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Uğur İkizler
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur İkizler »

Sevgili Onur,
Mükemmel resimler. Ellerine sağlık !
Ekipmanın sınırına geldik, diyebilir miyiz?

Selam ve sevgiler...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Onur teşekkürler :)

Sedat abi estağfurullah, ben de sizden çok şey öğrenmeye geliyorum :)

Uğur abi, ekipmanın sınırına artık geldim gibi hissediyorum, tek yapmadığım barlowlu genel mozaik kaldı, şimdi ona heves ettim tesadüfen çektiğim bu birkaç karenin birleştiği zaman verdiği havadan etkilenerek, ama sanırım artık zaman bulamam bu tip bir iş için. Sınırın nerelere doğru gittiğini aslında Burak çok güzel gösteriyor.. Onun yaptığı gibi ciddi büyütmelere girmem gerekiyor ama takip yokken yapamıyorum, birkaç kez denedim ama olmuyor, seeing çok güzel olmasına rağmen aynı akşam Jüpiter'e çevirdim, fotoğrafları gezegen bölümüne koydum ordan da görebileceğiniz gibi çok güzel bir seeing olmasına rağmen 2x barlowla arzu ettiğim sonuçlara ulaşamıyorum. Aslında geliştirilmesi gereken çok fazla şey var: odaklayıcı, kolimatör, powermate, hatta premium bir ayna, lambda 1/10 filan.. hatta ve hatta taşınabilirlik istiyorum, teleskobumu 2-3 parça yapıp toprağa inebilmek istiyorum terastan kaynaklı sıcaklık farkı için, dobson, tasarımı gereği 2 parça olarak indir çıkart filan çok zor, 12 inçlik bir SCT olsaydı 3 parçada taşırdım tripod, kundak, teleskop, in çık hiç sorun değil, ama bununla inip çıkmaya kalkarsam 3. seferden sonra merdivenlerden birlikte yuvarlanırız :) Şu anda sahip olduğum şeyler içinde beni tatmin eden ve işte budur dedirten tek şey teleskobumun açıklığı, ama o da bu kadarına izin verebiliyor.. İstediğim şeylere ucuz yoldan en fazla yaklaşmayı vaadeden şey bir ekvatoryel platform, onu bir iş bulduktan sonra 200-300 dolara kapatabilirsem bir şekilde, kısa süreli kusurlu da olsa bir takip sistemi bana çok şey katacak.. Odaklamam da ilerleyecek, frame sayım da artacak, titreşim sorunları da kaybolacak vs vs.. Tabi ekvatoryel platform da beni çok uzun süre götüremez, öyle 10 sene idare edebileceğim bir şey değil, en fazla 2-3 sene oyalar, komple her şeyiyle yeni bir teleskop alabilirsem güzel olacak..

Tabi bir yandan derin uzay için de gerekli, neyseki öne çıkan iki hobim de (ay-gezegen fotoğrafçılığı ve derin uzay gözlemi) büyük açıklıklı teleskoplar istiyorlar, gelecekte yapabileceğim yüklü bir yatırım ikisini de bol bol tatmin edecektir.. Kimblir belki de bir obsession alıp altına servocat alırım pahalı da olsa müthiş olurdu.

Bir "Onur'dan hayaller" bölümünün daha sonuna geldik, sonraki bölümlerde görüşmek üzere :)
Selamlar..
Lütfü Çakmak

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Tebrikler Sevgili Onur,

Bence ekipman sınırına gelmedi hala sevgili Uğurcuğum. Dobson teleskopun ekipman sınırı mı olurmuş? :-)
Damdan düşenin derdini en iyi damdan düşen bilirmiş. Şaka bir yana büyük boy dobson teleskoplarla fotoğraf çekmenin nasıl bir şey olduğunu çok kişi bilmiyordur.

Başarılarının devamını diliyorum sevgili Onur, tekrar tebrikler. :tap

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Onur umarım istediğin ekipmanlara en kısa zamanda kavuşursun. Birlikte şöyle 1-2 günlük yalnızca Güneş Sistemi fotoğraflamak için etkinlik bile yapabiliriz. Aslında bunu beklemek için senin ekipman almanı beklememize de gerek yok. Askerden geldikten sonra bunu hemen yapalım.

Yazdıklarında beni endişeye düşüren tek bir kelime var sadece...
hatta premium bir ayna, lambda 1/10 filan..
:shock:

Lütfü Hocam;
Dobson teleskopun ekipman sınırı mı olurmuş?
Damdan düşenin derdini en iyi damdan düşen bilirmiş. Şaka bir yana büyük boy dobson teleskoplarla fotoğraf çekmenin nasıl bir şey olduğunu çok kişi bilmiyordur.
Valla çok haklısınız, bir dobson ile bunları yapmak için tek kelime ile peygamber sabrı olması lazım insanın. Onur bu sistem ile bunları yaparak kendine bir altın bileziği taktı. İlerde EQ platforma terfi ettiğinde zaten çoşacak. Bu şeye benziyor hani otobüs ehliyetin varsa binek araç kullanmak serbest, ama binek araç ehliyetiniz varsa adama otobüs vermezler. Bu da tıpkı bunun gibi. Şimdi versen bana Dobsonu ben Jüpiteri hizalayana kadar ohhhooooo :ye

Syg.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Herhalde ben Lambada yaparım Dobsonla :)
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Onur Atılgan yazdı:Ay duvarını böyle görmek çok güzel Burak teşekkürler :)

Bu gece, dün paylaştığım Langrenus kraterini adam gibi tekrar çektim.. Niye adam gibi, çünkü seeing iyi.. 2x barlow da kullandım, 33 kare.. Tek sen mi yakın çekim süper net Ay krateri fotoğrafı çekeceksin kardeşim :) Pes etmem ben..

Resim

---

Yarın da mozaik geliyor.. Çekimler tamam..
Onur harika detaylar harika kareler ve yine harika mozaikler :tap ama insanda heves bırakmadınız be güzel kardeşim, google earth gibi zoom yaptıkça detaylar devam ediyor bir ara pixel pixel kaç km /pixel e indiğinizi ölçmeye kalkışıyordum ama sonra bıraktım (aslında yapmak lazım sonuçlar çok şaşırtıcı olacaktır eminim...)

valla pmx5 yolda birde 3xbarlow sipariş verdireceksiniz bana takacağım hepsini üst üste dağıtacağım ortalığı :lol: :lol:

tekrar tebrikler :merhaba
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Burak etkinliği yapalım o güzel fikir, hem karanlığa gitmeye gerek de yok, derin uzay fotoğrafçıları düşünsün hangi dağa taşa gitsem diye :) Hem bizi yeşil lazerler de etkilemiyor.. Neyse susayım zaten etkinliklerde fotoğraflarını rezil ettik Uğur abi'nin, kızdırmayalım iyice :)

Km/piksel hesabı yapmak çok iyi bir fikir, hemen atladım ve keskin hatlı bir krateri gözüme kestirdim, langrenus'un üstündeki 3 krater var, onların hatları gayet belirgin. Belirgin hatları bilerek istiyorum çünkü kraterin nerde başlayıp nerde bittiğini bilmek tartışma konusu olmasın diye.. Langrenusta mesela bunu ypamak çok güç.. Neyse, yaptığım hesaba göre 72 pikselde 44 km çaplı dairesel bir krater girdiğini gördüm. Bu durumda her piksel 610 metrekarelik bir alanı temsil ediyor benim fotoğrafımda (önemli düzeltme: 610 metrekare değil.. bir kenarı 610 metre olan karesel bir alan, yani 372000 metrekare = 37 hektar). Burak'ta elbette bu sayı daha da azalacakıtr, ölçmek lazım..
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Onur Atılgan yazdı:Burak etkinliği yapalım o güzel fikir, hem karanlığa gitmeye gerek de yok, derin uzay fotoğrafçıları düşünsün hangi dağa taşa gitsem diye :) Hem bizi yeşil lazerler de etkilemiyor.. Neyse susayım zaten etkinliklerde fotoğraflarını rezil ettik Uğur abi'nin, kızdırmayalım iyice :)
Di mi kardeşim! Yaşasın gezegen kardeşliğimiz!

Bu arada ne hesaplıyorsunuz benim kafam basmıyor? Ne kadar çözünürlüğe çıktığımıza bakarak ne kadarlık bir bölümü net olarak ayırabildiğimize mi bakıyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Onur abi, tek kelimeyle "olağanüstü" ... Dolunay ve bu kadar iyi bir görüntü. Gerçekten çok başarılı, tebrik ederim. Büyülendim. Bir kaç kere girdim konuya ne yazacağımı bilemeden çıktım :) Ellerine sağlık...
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Sedat Bilgebay yazdı:Herhalde ben Lambada yaparım Dobsonla :)
:lol: Biri ambulansı arayabilir mi iyi değilim sanırım :lol:
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Valla okuduğumda bende bayıldım Ögetaycım. Gözünün önüne getirebiliyor musun? 12" ve Sedat abi sarılmış dans ediyor :D
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

İşin bana ilginç gelen yanı kinayeli gibi görmem :) Ayna lambdası ilk aklıma gelen oldu :) Bugün hiç iyi değilim :D
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

600m/pixel amatör astronomi için müthiş bir çözünürlük, tekrar tebrikler
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Burak'ın son eklediği canavar gibi fotoğrafta 32 piksele 15 km sığmış. Yani onda piksel başına yaklaşık 460 metre mesafe sığıyor. Alan olarak 21 hektarlık bir kare alan tek fotoğrafa denk geliyor. Henüz daha fazla yakınlaştırmayla bu kadar net fotoğraf görmediğimi düşünürsek bu muhtemelen forum için bir rekor.
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Ne oldu şimdi? Pixel başına 600 metre mi çekmişiz???? Siz birşeyler yazdınız çizdiniz ama ben gerçekten aptallaşııyorum sanırım. Kafam valla almıyor. 32 pixeli nasıl ölçüyorsunuz :?

Ne kim nerde? Ne rekoru? :umk

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 43 misafir