Ay Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Vay, vay, vay! Daha neler gelecek kim bilir Onurdan!!!! Bravo!
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Unutmadan, ekipman destekleri için hem Sedat abi sana, hem Burak'a teşekkür ederim.. Filtreli denemelerim devam edecek, ama sanki Ay'da hep IR Pass filtreyi kullanmak isteyecekmişim gibi bir his var içimde. Seeing'in çok iyi olduğu bir akşam kırmızı filtre daha iyi performans verebilir daha düşük gürültü vereceği için.

DMK hakkında daha ilk video denemelerinden çokça fikir sahibi oldum. Bu kameranın DMK21 karşısında niye bu kadar pahalı olduğunu anlayamıyordum, DMK21 gerek yüksek fps hızı gerekse de düşük fiyatıyla çok daha cazip görünüyor normalde ama söz konusu Ay olunca gerçekten yüksek çözünürlüğün önemi çok yüksek. Kameranın kalitesini geçtim sırf geniş alanları fotoğraflayabilmesi bile çok büyük bir nimet. Hani bir söz vardır ya, en iyi teleskop en çok kullanılan teleskoptur diye.. Bu kamera da fotoğraf çekme hevesinin yüksek olmasını sağlıyor, SPC900NC her ne kadar iyi bir kamera olsa da dar alanda çekim yapması DMK'yı gördükten sonra kötü gelmeye başlıyor göze.. En iyi kamera da en çok fotoğraflama isteği yaratan kameradır'dan hareketle bu kamerayı kral ilan edebiliriz herhalde.

Bu arada aşağı yukarı 1000mm olan teleskopta Ay'ın neredeyse yarısı görüntüye sığarken iyi detaylar yakalanacağını düşünmemiştim (seeing de pek iyi değilken) ama son aşamada pek çok ince detayın barlowsuz kullanıma rağmen çıktığını görmek insanı şaşırtıyor, kameranın piksel başına düşen arcsecond oranı gerçekten çok çok iyi. Güzel bir havada, powermate desteği ile insanı şok edebilecek görüntüler kaydedilebilmesi işten değil.

Bir diğer nokta, çözünürlük o kadar iyi ki, dobson sahibi olmama rağmen 100-200 frame ile uğraşmak zorunda kalmadım, yukarıdaki mozaikteki her kare aşağı yukarı 700-800 civarında frame'in işlenmesiyle oluştu (1200-1300'er frame içinden). Ay'a bakıyorum, git git bitmiyor, bir türlü çekim alanını bitiremiyor :)

Son olarak, çekim nerden bakarsam bakayım %80 daha kolaydı ama işleme zamanı 2 katına çıktı.. Çünkü bilgisayarım bu ebatta fotoğraflar ve bu sayıda çok frame ile pek başa çıkamadı.. Meğer yıllardır webcam kullanınca, Super Mario oynayıp bilgisayarım epey hızlı diyormuşum gibi hissettim, bu DMK başka bir canavar :) Neyseki bilgisayarım yavaş da kalsa kaldırabiliyor bu ölçüde bir işleme düzeyini.
Kullanıcı avatarı
Ahmet KALE
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 5 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet KALE »

Tebrikler, çok güzel bir çalışma olmuş gerçekten. Bu resimlerle rekabet etmek zor, rakiplerinin Allah yardımcısı olsun :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Valla Ahmet bende motorlu bir kundak olmadığı için doğal olarak sizlerin "liginde" boy göstermem teknik imkansızlıklar nedeniyle mümkün değil ama sizlerin ekipmanları pekala Ay fotoğrafı çekmeye müsait, Canon var, güzel teleskop var, kundak var, barlow var.. Dolayısıyla sen ve diğerleri de doğal rakipler kategorisine giriyorsunuz. Hiç öyle sırf Burak Ay fotoğrafı çekiyor diye onu öne sürmeyin yani kolay gelsin diye :) Sizler bu işlere girişmediğiniz sürece eklenen her fotoğrafta geride kalmış oluyorsunuz, ona göre :)

Astrofotoğrafçılığın çeşitli türleri var, eğer imkanlarınız bu türlerin bazılarına girişmeye yetiyorsa, o alanda da sorumluluk taşıyorsunuz demektir, benim bu konuda görüşüm bu. Yarın bir gün "başka sebeplerle" Losmandy kundak alacak olsam bile kendimi derin uzay fotoğrafçılığı alanında sizlerden soyutlayacağımı hiç sanmayın yani.. Bu da aynı hesap.
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Dmk41 i yalnizca Ay cekimleri icin bile almayi dusunuyorum. Boyle bir kamera ile ayin butun heryerini fotograflamak istiyor insan. Bu nedenle daha cok kullanma istegi yarattigi kesinlikle dogru.
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Valla benim Ay fotografim blogumun ay fotograflari basliginda mevcut. Daha iyisi cekilene kadar ben yazin tadini cikarmaya devam ederim arkadas... Ne zaman ki birileri rahatsiz eder o zaman tupu cantasindan cikartirim :)
Kullanıcı avatarı
Ahmet KALE
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 5 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet KALE »

Onur Atılgan yazdı:Valla Ahmet bende motorlu bir kundak olmadığı için doğal olarak sizlerin "liginde" boy göstermem teknik imkansızlıklar nedeniyle mümkün değil ama sizlerin ekipmanları pekala Ay fotoğrafı çekmeye müsait, Canon var, güzel teleskop var, kundak var, barlow var.. Dolayısıyla sen ve diğerleri de doğal rakipler kategorisine giriyorsunuz. Hiç öyle sırf Burak Ay fotoğrafı çekiyor diye onu öne sürmeyin yani kolay gelsin diye :) Sizler bu işlere girişmediğiniz sürece eklenen her fotoğrafta geride kalmış oluyorsunuz, ona göre :)

Astrofotoğrafçılığın çeşitli türleri var, eğer imkanlarınız bu türlerin bazılarına girişmeye yetiyorsa, o alanda da sorumluluk taşıyorsunuz demektir, benim bu konuda görüşüm bu. Yarın bir gün "başka sebeplerle" Losmandy kundak alacak olsam bile kendimi derin uzay fotoğrafçılığı alanında sizlerden soyutlayacağımı hiç sanmayın yani.. Bu da aynı hesap.
Her ne kadar "derin uzaylı" ( ilginç bi tabir oldu galiba :)) gibi görünsemde güneş sistemi fotoğrafçılığıyla da ilgileniyorum aslında. Sadece ekipmanlarım yeni ve kısa zamandır bu işlerle uğraşıyorum, derin uzaya daha çok meyilli olduğum için önceliği ona verdim ancak yavaş yavaş gezegenler ve ay üzerinde de çalışmalara başlıyorum. Şu sıralar görüş alanımda Satürn var, ancak hem gezegenin ufka yaklaşması hem de bu sıralar seeingin kötü olması nedeniyle pek iyi sonuçlar elde edemedim. Ancak yinede çektiğim bir kaç satürn resmini geçenlerde paylaştım şu linkte: http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php ... 290#p85290

Yani anlayacağın bende boş durmuyorum :) fırsat oldukça ay ve gezegen resimleri çekip paylaşmayı düşünüyorum.
En son Ahmet KALE tarafından 20 Tem 2011, 15:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Çok ağır konuşmuşsun Burak! Ayıp gerçekten!
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Burak Yakut yazdı:Valla benim Ay fotografim blogumun ay fotograflari basliginda mevcut. Daha iyisi cekilene kadar ben yazin tadini cikarmaya devam ederim arkadas... Ne zaman ki birileri rahatsiz eder o zaman tupu cantasindan cikartirim :)
Sedat abi sence kaç gün sonra Burak'ı teleskobu başında görürüz :)
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

İrpass olmadan cekmeeeeem. :) onur sen haric :) senle gezegen kardesligimiz var.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

En geç 1 hafta bence... filtresi olsa bu akşam başlardı çekimlere :)
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Burak Yakut yazdı:Valla benim Ay fotografim blogumun ay fotograflari basliginda mevcut. Daha iyisi cekilene kadar ben yazin tadini cikarmaya devam ederim arkadas... Ne zaman ki birileri rahatsiz eder o zaman tupu cantasindan cikartirim :)
hmmm benim balkonu boşaltıp teleskopu kurma vaktim gelmiş galiba :twisted:
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

:)
Kullanıcı avatarı
Uğur İkizler
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur İkizler »

Onur Atılgan yazdı:Valla Burak, DMK varken daha adil bir rekabet oluyor, senin de imkanların malum Uğur abi haklı, meydan okuyorum Kaçma, senden de çalışmalar bekliyoruz Uğur abi seni es geçeceğimi sanma, sen de rakibimsin, en azından Ay-gezegende
Onur' cuğum,
Senden deconvulation olayını öğrenene kadar gezegen fotoğrafları işine ara veriyorum. :)
Ara vermiyorum aslında, çekmeye devam edip arşivliyorum.
İşleme işine ileride bakacağız.

Bu arada, ay mozaiği mükemmel olmuş. Hele bunun ATY 2009 teleskobundan olmasının benim için daha büyük bir anlamı var. Ellerine sağlık !
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bu başlık altına geçen gün çektiğim fotoğrafı ekleyeyim diye geldim.. Önceki çektiklerime bakayım dedim hepsi ya minyatürleştirilmiş yada silinmiş :( Ciddi bir veritabanına ihtiyacımız var, imageshack filan yapmayın arkadaşlar 2-3 yıl geçtikten sonra hepsini kaybediyorsunuz.. Astrobin kullanmaya başladım, size de öneririm. Umarım kalıcı bir platform olur.

Geçen gün Chameleon kamera ile hava açık olunca Ay denemeleri de yaptım. Bir fotoğrafı az önce elde ettim, diğerlerinden iş çıkarsa onları da paylaşacağım. Seeing oldukça kötüydü ama ilkler paylaşılır diye ekliyorum buraya.. Sanırım sadece kendi imkanlarımla ve kendi ekipmanlarımla çektiğim ilk ekvatoryel kundak üstündeki Ay fotoğrafım da oldu bu :)

Resim
Detaylar için: http://www.astrobin.com/37073/

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir