Ay Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Apollo iniş bölgelerini çekebilir miyim yani? :D
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Burak Yakut yazdı:
Bu arada ne hesaplıyorsunuz benim kafam basmıyor? Ne kadar çözünürlüğe çıktığımıza bakarak ne kadarlık bir bölümü net olarak ayırabildiğimize mi bakıyorsunuz?

Burak fotograflardaki 1 pixel uzunluğa kaç metre sığdırabildiğimizi hesaplıyoruz,
Onur, Archimides kraterini tam cepheden çektiğim bir fotografta aldığım sonuçta benim oran 1pix=950 mt çıkıyor bu durumda senin barlowlu'da en az 400 filan çıkması gerekir gibi geldi ne dersin ? Senin büyütmesiz mozaikde Archimides üzerinden hesaplayınca 1pix=800 mt gibi bir değer çıktı

Bu arada hepimizin net olarak cepheden çektiği kraterler üzerinden bir karşılaştırma yapıp foruma koysak mı acaba ? 8" 10" 12" newtonionların hem büyütmesiz değerleri çıkar ortaya hemde barlowlularıda ölçersek veri tabanı gibi birşey olur.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

çocuklar siz beni yanlış anladınız... şimdi ben senelerdir goto ile gözlem yapan tatlı su teleskopçusuyum ya, dobsonu istediğim yere yönlendirmekte çok zorlanırım demek istedim... bunu yaparken de tüpe bir zarar vermekten nasıl korkup tüpe sarılacağım aklıma gelince de bir sonraki aklıma gelen şey lambada dansı oldu :) bir anlamda ben onla grekoromen güreş yaparım gibime geliyor yani :)
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

"Bu arada hepimizin net olarak cepheden çektiği kraterler üzerinden bir karşılaştırma yapıp foruma koysak mı acaba ? 8" 10" 12" newtonionların hem büyütmesiz değerleri çıkar ortaya hemde barlowlularıda ölçersek veri tabanı gibi birşey olur."

11 inch de var burada!
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Tayfun Varol yazdı:
Bu arada hepimizin net olarak cepheden çektiği kraterler üzerinden bir karşılaştırma yapıp foruma koysak mı acaba ? 8" 10" 12" newtonionların hem büyütmesiz değerleri çıkar ortaya hemde barlowlularıda ölçersek veri tabanı gibi birşey olur.
Olur ben katılırım bu çalışmaya. Güzel fikir. Odak uzunluklarımız farklı olduğu için büyütmelerimiz de farklı farklı çıkacak. Gözle de görmüş oluruz.

Syg.
Sami Korkmaz
İlgi düzeyi: Amateur Astronomy

Mesaj gönderen Sami Korkmaz »

Süper fotolar! Belki yardımım olur ben grafiker kursu ypatım. Bir gün sınıfta 65 MP'li bir ayı print ettik: http://www.astronomie.be/bart.declercq/65MegapixelMoon/

Burada C9.25 inch teleskopla pixel başına 400 metre hesaplamışlar!
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Sedat Bilgebay yazdı:"Bu arada hepimizin net olarak cepheden çektiği kraterler üzerinden bir karşılaştırma yapıp foruma koysak mı acaba ? 8" 10" 12" newtonionların hem büyütmesiz değerleri çıkar ortaya hemde barlowlularıda ölçersek veri tabanı gibi birşey olur."

11 inch de var burada!
Araya sıkıştırırız senide ağabey :lol: :lol:

Bu arada ben bir şeyi unuttum, de factör lö camera :) yani benimde bir adet philips edinmem lazım, malum benim kameranın çipi sayesinde görüntü daha büyük oluyor...
Kullanıcı avatarı
Uğur İkizler
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur İkizler »

Sedat Bilgebay yazdı:Herhalde ben Lambada yaparım Dobsonla :)

:P :P :P
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Biraz pasımı atmak için dün Ay çektim. Sonuç hava koşulları nedeniyle çok başarılı olmasa da paylaşılabilir nitelikte olduğundan koyuyorum:

Görüntüde, bu başlıkta 6. sayfadaki mozaik çalışmada da görülebilen (orda daha aydınlık bir evredeyken çekmişim) Petavius krateri görülüyor.. İşleme kısmını bütünüyle o bölge üzerinde yaptığım için geri kalan bölümlerde, özlelikle sol tarafta bulanıklık ve aşırı işleme kusurları görünüyor, onları kesebilirdim ama hiç olmamasındansa bulanık görünmesi daha iyi dedim.

Bu bölge üzerinde durmamın en önemli nedeni, Güneş ışınları nedeniyle kraterin ortasındaki yükseltinin gölgesinin, arkasında kalan krater duvarının üzerine vurması. O bölgede mümkün olduğunca detay çıkmasına çabaladım, umarım beğenirsiniz.

Fotoğrafta her zamanki ekipmanları kullandım, 2x barlow da kullanıldı tabi.

Birkaç video daha var ama seeing pek iyi değil, gözlemlemeye layık pek cisim de yok gibi, yine de işlemeye çalışacağım, güzel bir şey çıkarsa paylaşırım

Resim
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Mesaj gönderen Yuce Doruk »

Onur abi İzmir için yaklaşık 3 haftadır berbat seeing değerleri gösteriyor meteoblue :aah Önümüzdeki hafta içinde aynı değerler geçerli, birkaç kere kurup Satürn'e yöneldim fakat odağı bir türlü yapamadım, çok bulanık videolar elde ettim. Abi bu fotoğrafı oluştururken kaç frame kullandın yani -okuduğum kadarıyla- Ay için ideal kayıt süresi 2 dakika mıdır tahmini olarak? Ben ortalama 1'er dakikalık çekimler yapıyorum ve Registax'da işlerken sorunlar yaşıyorum o yüzden sordum :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Valla ben bu fotoğrafı çekerken de pek iyi bir seeing yoktu, ama artık kötü seeing beni engellemeyecek :) Yukarıdaki videoyu yakalamak için kamera başında 30 dakika bekledim, biraz düzelir gibi olunca başladım çekmeye.. Fena görünmemesinin sebebi biraz da bu. Tabi güzel seeingde mutlaka daha iyisi çekilecektir.

Fotoğraf 2 dakika 12 saniyelik bir videodan çıktı, frame sayısı 1324. Bunlar içinden kaç tane eledim hatırlamıyorum (bilgisayarımda yeterli alan olmadığı için 2 saat kadar önce kareleri sildim malesef, çünkü başka bir çalışmaya hazırlanıyorum şu an, alan lazım), ama yanlış hatırlamıyorsam 250 tanesini seçmiştim, stacking filan derken kalan frame sayısı 200'dür.

Ay için ideal çekim süresi yok, harddiskin patlayana kadar çekebilirsin. :) Registax'ta sorun çıkıyorsa bilgisayarın o kadar yükü kaldıramadığından olabilir tabi, o donanım sorunu ama, yoksa bir limit tabi yok. Gezegenlerde var sadece zaman limitleri.

Ay için bir zaman sorunundan sadece mozaik yaparken bahsedebiliriz, Ay zaman geçtikçe "yuvarlandığı" için (yani kendi ekseninde dönüş değil, field rotation da dediğimiz etkiye maruz kaldığı için), farklı kareleri birleştirmek sıkıntı yaratabiliyor, mozaik çekimlerin en fazla 10-15 dakika içinde bitirilmesi şart.

Edit: Bir dakka, sizin için bu bir problem değil tabi ekvatoryel kundak kullanıyorsunuz :)
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Onur çok güzel bir ısınma çalışması olmuş... ama ben biliyorum ki bir haftaya kalmadan bunun çok fevkinde çalışmalar gelecek senden :) heyecanla bekliyorum...
Kullanıcı avatarı
Uğur İkizler
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur İkizler »

Onur Atılgan yazdı:Biraz pasımı atmak için dün Ay çektim.
Sevgili Burak,
Bak Onur pas atmak için ne yapmış, bu açıkça meydan okuma gibi geliyor bana, ne dersin? :lol:

Onur' cuğum ellerine sağlık !
Bu resmi çok beğenmemiş olman da önemli benim için. :)
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Abi valla su anda makina parki olarak onurla kapisacak durumda degilim. Dmk elinde cunku. Simdi bir sey cekip koysam hemen aynisinin yuksek cozunurluklusunu kafama vurur valla :)

Her zaman ki gibi sartlar goz onune alindiginda guzel ve ayrintili bjr kare yakalamis.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Valla Burak, DMK varken daha adil bir rekabet oluyor, senin de imkanların malum :) Uğur abi haklı, meydan okuyorum :P Kaçma, senden de çalışmalar bekliyoruz :) Uğur abi seni es geçeceğimi sanma, sen de rakibimsin, en azından Ay-gezegende :)

...

Dün gece Sedat abi'nin DMK'yı Ay üzerinde denedim. Malesef Dikili'den barlowumu getirmeyi akıl edememiştim, dolayısıyla istediğim halde yüksek büyütmeli bir mozaik yapamadım, onu Dikili'ye saklıyorum artık. Aşağıdaki fotoğraf 3 videodan çıkan 6 kareden oluşturuldu, 6 inçlik el yapımı F7 teleskobu kullandım. Nerdeyse 4 karede iş bitiyordu ama uçları birleşemeyebilir diye bir video ekstradan çektim.. Çekimde Burak'tan emanet aldığım IR Pass filtreyi kullandım.. Seeing aslında hiç iyi değildi (belki Yüce de onaylar dün gece çekim yaptıysa :) ) ama IR pass önemli miktarda iyileşme yapmış, bu çekim sırasında pek de belli olmuyordu aslında..

Fotoğrafın orjinali için üzerine tıklayın:

Resim

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir