Ay Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Ay Fotoğrafları - Onur Atılgan

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Ben de az önce bir Ay fotoğrafı aldım. Devamı malesef şu an mümkün değil, bulutlar gökyüzünü istila ediyor. Aralık bulursam devam edeceğim.

Resimde Clavius kraterine odaklandım. 8 saniyelik bir videoda Registax'ta işlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bugün yaptığım bir Ay mozaiği (yaptığım ilk mozaik çalışma, o yüzden anca copy paste ile birleştirdim :) aradaki renk farklarını mazur görün

(Orijinal hali için tıklayın)

Resim

Videolar, SPC900NC ile, 10 fps ayar ile, 20:00 - 20:10 arasında kaydedilen videolar işlenerek oluşturuldu. 5-6 farklı karenin (tam sayıyı hatırlamıyorum) birleşiminden oluşturuldu.

Çekimde karşılaşılan zorluklar:

1- SPC900NC ile görebildiğim kadarıyla tam odaklama yapılamıyor, aynayı biraz öne çıkarmak gerekiyor, infocus gerektiriyor, yakından bakınca bulanıklığın sebeplerinden biri bu.
2- Eve akşam gelir gelmez teleskobu çıkardım, termal denge için bekleyecek vakit yoktu, direkt çektim.
3- Ay'ın yüksekliği sadece 10 derece, atmosferik engel yüksek.
4- Bu arada bir de kötü haber, sanırım kameranın çipi biraz kirlenmiş, videolarda bazı bölgelerde bariz leke oluşumları görünüyor, bunları nasıl çözeriz acaba? Gezegen için çok lazım değil ufak kaynaklar olduğundan ama Ay'da büyük engel olabilir bunlar ilerde.

Yarın aynayı biraz öne çıkarmayı deneyeceğim bakalım hava güzel olursa nasıl bir fark yaratacak (tabi hazır kamera gelmişken Güneş de deneyeceğim, bakalım yarın umarım güzel lekeler vardır)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Ay serisi devam ediyor. Bu da bugün yapılan mozaik çalışma (orijinal hali için tıklayın) :

Resim

Ayarlar bir önceki resim ile aynı, sadece ışığı biraz daha kıstım kenarlarda parlama olmasın diye.

Bir de dün resmin yeterince iyi çıkmamasının nedenlerini bugün ortadan kaldırdım. Teleskop önceden 30 dakika balkonda bekledi soğuma için, Ay daha yüksekteydi (çekim saati 19:45 civarı. Ay'ın yüksekliği 25 derece). Aynayı biraz yukarı çıkardım odaklama sorununu tamamen kaldırmak için. Tek sorun kameranın çipindeki lekeler diyebilirim. Onları nasıl temizleyeceğimi bulana kadar tabi o sürecek.

Keşke imkanlar her seferinde uysa da 28 gün kayıt yapıp sonra animasyon yapsak :)
Kullanıcı avatarı
Muaz Erdem
İlgi düzeyi: Astronomi Öğrencisi
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Muaz Erdem »

Merhaba Onur Bey,

Tebrik ederim.Güzel bir çalışma olmuş.Burdan da anlaşılıyor ki el yapımı teleskobunuz oldukça işinizi görüyor.Darısı başımıza :) .

Bir de sizden bir şey rica etmek istiyorum.Bu fotoğrafı ortaya çıkarmak için birleştirdiğiniz herhangi bir fotoğrafı paylaşabilir misiniz? Yani birleştirilmemiş olan herhangi bir fotoğrafı.Kafamda bir soru işareti varda, onu gidermek için böyle bir istekte bulunuyorum.

Selametle...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Haftasonunu Dikili'de geçirdim ve eve henüz geldim. Ayağımın tozuyla orada yaptığım Ay mozaiğini paylaşmak istiyorum. Yazlıktaki teleskobumu baya özlemişim :) Ortaya çıkan netice, yüksek açıklığın avantajlarının sadece derin uzay ile sınırlı kalmadığını gösteriyor olsa gerek. Ben çok beğendim, sizle de paylaşmak istiyorum:

Orijinal hali için tıklayın, resim oldukça büyük (kota dostu ama, 600 KB).

Resim

-----

Bu videoları, dün akşam (20 Mart), saat 19:45 civarında çektim. Şimdi bakıyorum ki Ay o sıralarda 36 derece yüksekteymiş. Orion XT12 ve SPC900NC (10 fps) kullandım. Yazılım olarak çekimi "virtual dob" ile yaptım, kamera ayarlarını da WcCtrl adlı bir programla yaptım (bunu zorunluluktan yaptım QC Focus bu sefer çalışmadığından ama sonuçtan memnunum bundan sonra da bunları kullanacağım) Kameranın çipinde oldukça ciddi lekeler var ama dobsonda görüntü kaydığı için bir kraterin üzerine düşen leke sadece 5 saniye üzerinde kalıyor, geriye kalan sürede leke olmadığı için birleştirirken leke de görünmüyor, takip motorunun olmamasının en azından böyle bir avantajı var :) Soğutucu fan kullanamadım bir de (uzun hikaye, kısaca bozdum) ama seeing gayet güzeldi, neticeden belli de oluyordur herhalde. Bunlar dışında her şey dört dörtlüktü. Bulut vs hiçbir şey yok, hava da tertemiz, yani "transparency" şahane..
Bir de sizden bir şey rica etmek istiyorum.Bu fotoğrafı ortaya çıkarmak için birleştirdiğiniz herhangi bir fotoğrafı paylaşabilir misiniz? Yani birleştirilmemiş olan herhangi bir fotoğrafı.Kafamda bir soru işareti varda, onu gidermek için böyle bir istekte bulunuyorum.
Malesef birleştirdiğim resimleri siliyorum, bir tek sonuç olarak ortaya çıkan mozaik duruyor (bir de ayrıca belki isteyen olur diye videolar duruyor, onları da resimleri paylaştıktan 1 hafta sonra siliyorum o zamana kadar isteyen olursa diye, ama sonuç olarak çıkan fotoğrafları istenebileceği aklıma gelmedi).

Tek resim istiyorsan sorun değil, zaten mozaik yaparken 11-12 tane fotoğrafı ayrı ayrı birleştiriyorum. Bir görüntüyü tekrar üretebilirim:

Resim

Resimleri olduğu gibi birleştirmiyorum. Registax'ta hizalama (alignment) yaptığım bölgenin uzağında kalanlar ister istemez bulanık olabileceği için elde edilen görüntünün genelde %90'ını kullanıyorum, 4 kenarı bir tarafa atarak (malum dobsonda görüntü kayıyor, 150 frame kullanıyorsam mesela, görüntünün kenarlarına doğru gittikçe, oradaki bölgeleri çekimde gösteren frame sayısı azalıyor, sadece ortadaki bölge maksimum frame kullanıyor) Bunun bir gerekçesi daha var, en kenarda kalan yerler çok bozuk olabiliyor, örneğin şimdi üretip tepeye koyduğum resmin sağ üst köşesinde ve sol tarafında beyaz bir hat var, tek başına dururken belli olmuyor ama mozaik yaparken çok sırıtıyor tabi, görüntünün ortadan olacak şekilde %90'ını alınca oralardan da kurtulmuş oluyorum. Bu arada aynı bölgeyi 2 görüntünün birden göstermesi durumu tabi ki çok sık oluyor, yani üstüste çakışıyor, o zaman iki görüntüyü yanyana getirip hangisinin daha güzel gösterdiğini seçip onu koyuyorum. Bu şekilde her yer tamamlanmış oluyor.

Nasıl bir yöntem izlediğimi soran olursa detaylıca anlatırım.

(Bu arada, Dikili'den ayrılmadan önce bu akşama ait Ay'ı da hazır ordayken çektim, onun mozaik işlemesini de haftaiçinde yapacağım vakit bulunca, belki yarın belki daha sonra)
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Onur bu çalışma çok güzel olmuş, 12'' farkı kendini hissettiriyor detay oldukça fazla.Tabii fotoğrafların işlenmeside önemli.Pozlama miktarı biraz fazla verilseydi parlamadan dolayı pek çok detay kaybolacaktı,bu pozlama miktarı yerinde olmuş...

Bende hafatsonu köydeydim,güzel havayı değerlendirdim.Ay fotoğrafıda çektim ancak 800mm odak uzunluğu birincil odaktan yapılacak çekimler için tahmin edileceği gibi yetersiz.Örnek olması için bir ara yüklerim...
Kartondan güneş filtersi yaparak güneşide gözledim,100x'de 3 lekeyi yana yana görebildim ama birincil odaktan fotoğraflayamadım...

Haftasonu derin uzay fotoğrafçılığı açısından ise oldukça zengin geçti,makinanın hafıza kartı bitene kadar fotoğraf çektim.Zaman bulduğumda bir ara onları işleyip yüklerim...
Henüz yeni ekipmanı kullanamıyorum, kundağın motorlarında sorun var artık olmazsa tamire yollarım...
Kullanıcı avatarı
Anıl Nayır

Mesaj gönderen Anıl Nayır »

Forumda gördüğüm en güzel Ay fotoğraflarından birisi,Tebrikler....
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Fotoğrafların işlemesi gerçekten çok önemli. En son paylaştığım resimde ayrı ayrı frameleri de ayıklamıştım kötüleri atarak. Daha önce söylediğim gibi bir gün sonra başka bir Ay çalışması daha yapmıştım ama işlemesi duruyordu. Az önce ona da el attım, sonucu her ne kadar güzel bulsam da detay ilki kadar yok. Bunda frame ayıklamadım, mevcut olanların hepsini kullandım.

Onu da paylaşayım hazır yeri gelmişken (orijinal hali için elbette üzerine tıklamanız gerekecek, 384 KB) :

Resim

Bunda anlam veremediğim bazı durumlar var, örneğin yakından bakıldığında dikkatli bakmak bir yana mozaik olduğu renk farklarından çok bariz bir şekilde belli oluyor. Üstelik bu sefer bu renk farklılıklarını irfanview ile düzelttim, bu düzeltilmiş hali yani, renkleri ayarlamadan önce çok çok barizdi geçişlerdeki renk farklılaşması. İlk paylaştığım resimde mozaik olduğu nerdeyse belli bile olmuyor ve o çalışmada renk düzenlemesi yapmadım bile, olduğu gibi yanyana getirip birleştirdim, sonuç bir işlem yapmamaya rağmen daha sade olmuştu. Bir de ilginçtir ilk resmin boyutu 700 KB iken bunun boyutu Ay yüzeyi aydınlanmanın sonucu olarak daha fazla detay içermesine rağmen 380 KB olmuş, 1 MB civarında olması gerekirdi. Ay'ın evresi ilerledikçe daha çok detay görünmeye başlaması lazımdı.

Neyse bakalım.. Bu seferki çalışmada Muaz'ın isteği üzerine hiçbir işlenen görüntüye dokunmadım. Önce 13 farklı kare aldım. Bunları birleştirmeye çalışırken bazı bölgelerin boş kaldığını gördüm, onlar için tekrar işleme yapmaya koyuldum ve 3 kare daha elde ettim, toplamda 16 kare kullanıldı tüm resimde.

İlk resim ile hoş bir animasyon oluşturmak için bu sefer bunu biraz yana devirdim. Animasyonu şöyle görebilirsiniz:

Resim

-----

Bu tabi bana güzel bir fikir verdi. Her ne kadar arka arkaya sürekli Ay resmi çekmek mümkün olmasa da (zaten Dikili'de bulunduğum zamanlar sınırlı), her gidişimde artık Ay'ın evresi ne ise bir görüntü kaydetmeye çalışacağım. Neticede tüm evreler tamamlanırsa (ki herhalde 1-2 sene sonra tamamlarım tüm evreleri), çok güzel bir animasyon ortaya çıkabilir. Bakalım..
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Cumartesi günü Dikili'de çektiğim Ay videolarını az önce işledim. Çıkan sonuç "Bir Ay mozaiği nasıl yapılmamalı" konusuna örnek teşkil ediyor :) Önce görüntüyü paylaşayım aşağıda da gerekli bilgileri vereyim (tıklarsanız 3 MB görüntü var) :

Resim

-----

Görüntü sabaha karşı 05 civarında çekildi. Yaklaşık 9 videodaki toplam 8000-9000 frame kullanıldı. Görüntü kalitesiz olduğu için ayrıca frame ayıklama zahmetine girmedim (o tekniği çok güzel koşullarda çekilen videolara saklıyorum, aksi takdirde çok yorucu oluyor ve zaman harcıyor).

1- Siz siz olun denize yakın bir yerde sabaha karşı video çekerken 2 kere düşünün, teleskop sırılsıklam oldu. Telrad tamamen kullanılamaz hale geldi, bulucu dürbün çalıştı sadece. Gözlem sırasında aynanın üzerinde ne kadar buhar oluştu, görüntüye etkisi ne kadar oldu bilmiyorum, tek bildiğim sonucun kötü olduğu

2- Sonucun kötü olmasının en önemli sebebi Ay'ın çok alçaktan geçmesi. Meğer Ay bu seferki geçişinde epey alçaktan geçiyormuş (yani Güney yarımküre üzerinden geçiyormuş daha çok), bunu hesap etmeyi unuttum. Video kaydetmek için çıktığımda Ay'ın çok alçakta kalmasına şaşırdım, programa baktığımda maksimum 25 dereceye kadar yükselebildiğini gördüm. Bu bizzat atmosferin varlığı açısından büyük bir sorundu seeing açısından (en az 30 derece olması önerilir)

3- Alçaktan geçmesinin daha kötü etkisi terasın şekli, terasta kenarda kaldığım oda bulunuyor ve güney yönünü kabaca 30-40 dereceye kadar kapatıyor. Sadece bir köşeden Ay'ı görebilmek mümkündü orda da teleskobun aynasının yarısı kullanılamaz konumda kaldı. Sadece üst tarafından Ay görünebiliyordu, alttaki yarısı çatıyı görüyor (bunu anlamak için kamerayı çıkarın, çıplak gözle ikincil aynaya bakın, Ay'ı görebileceksiniz fakat aynanın bir kısmı eğer kapatılmış durumdaysa onu da görürsünüz, ben baktığımda aynanın alt yarısı komple görünmüyordu çatı nedeniyle), dolayısıyla aynam 6 inç bir teleskop gibi çalıştı. Tabi bu çok kötü bir şey değil ama işin can sıkan tarafı Ay'ın çatının hemen üstünden geçmesi, dolayısıyla çatıdan kaynaklanan tüm termal sorunlar çekimde kendisini belli etti, görüntü hep kaynayıp durdu, sanki aynamı hiç soğutmamışım gibi (ki 8 saattir dışarda duruyordu, buz gibi duruyordu yazık oldu bu soğuk aynaya).

4- Çatıdan kaynaklanan görüntü yakalayamama derdi, daha önce düşünmediğim bir başka sorun daha yarattı. Ay'ın evreleri hiç değişmediğinden, Dünya'ya göre sabit göründüğünden çekim işlemlerinizi ne kadar uzun sürede bitirirseniz bitirin farketmez görüntü bozulmaz diye düşünüyorsunuz değil mi? Eh ben de öyle düşündüm ve çok acele etmedim, ama önemli bir şeyi gözden kaçırmış oldum, Ay'ın evreleri değişmese de konumundan kaynaklanan açısı değişiyor. Çekime başladığım anla bitiş arasında 20-30 dakika varsa eğer o sırada Ay'ın açısı değişti. Dolayısıyla farklı videoların başı sonu tutmamaya başladı. Mozaik görüntüde bazı kraterlerin bir türlü üst üste çakıştırılamamış olmasının nedeni bu. Bazı görüntüleri 1-2 derece bazılarını 3-4 derece çevirmek gerekiyor ama her biri için ayrı ayrı uğraşmak çok zaman kaybettireceği için onla da pek uğraşamadım. Bundan sonra mozaik Ay için görüntü çekeceksem tüm videoların 10 dakika içinde bitmesine çaba göstereceğim. En önemlisi de, Ay'ın tam güney yönüne gelmesini beklemeyeceğim, çünkü en hızlı açı değiştirme anı tam Güney'den geçip batıya yöneldiği sıralarda oluyor, bu açıkçası 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi çekim için ama bu da önemli bir ders oldu.

Sonuç olarak ortaya çıkan mozaik görüntü tek parça olarak bakıldığında gözüme çok güzel görünüyor ama yakından bakıldığında çok ciddi kusurlar olduğunu görebilirsiniz. Hem seeing berbat, hem dönüşten kaynaklanan bir türlü çakıştıramama problemi var. Görüntünün en iyi olduğu kısımlar genelde sağ taraftaki krater detaylarının belirgin olduğu yerler, çünkü madem çakışma problemi olacak bari terminatör çizgisi düzgün görünsün, saçmalıklar sol tarafta kalsın istedim, en fazla problem de sol alt köşede birikti. Mozaiğin son parçasını yerleştirirken (sol alt kısım) halimi görmeniz lazım . Ay'ın kenar çizgisine denk gelecek şekilde görüntüyü yapıştırdığımda sağ tarafından kocaman bir çıkıntı yapıyordu, bir türlü halledemediğim için ben de aldım son parçayı 3 derece sola yatırdım tekrar yapıştırdım yeter ki Ay yuvarlak görünsün diye, tabi bunu yaparken o karenin olduğu yerde sağ ve üst köşeler perişan oldu o ayrı, resmi sevecekseniz uzaktan sevin, yakından bakmayın pek :)

"Ben puzzle birleştirmede çok iyiyimdir, o görüntüleri bana verirsen güzel bir mozaik yapabilirim" diyenler için 25 kareden oluşan işlenmiş, her şeyi bitmiş fotoğraflar:
http://www.megaupload.com/?d=MEIL8JJ9
Kullanıcı avatarı
Aydın Ünlüsaraç
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Aydın Ünlüsaraç »

Sayın Onur Bey,
Şu gördüklerimiz Tamam google -Eart gibi bölgesel taramalar ve ışık farklılıkları görünüyor olabilir.
Ama fevkalade bizi yani başlayan (yaşıma rağmen )ları motive ediyorsun,teşekkürler.
hem ay hem güneş sistemi gezegenleri fotoğraflarında.

Bir sorum olacak , Registax & Deepsky programlarını yalnızca video çekimlerinde mi kullanabilirim ?
Tek foto.çekimlerinde de kullanabilirmiyim.?

Saygılar ve herkeze bol yıldızlı geceler.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bu ne kadar aksilik yahu SAnki herşey senin bu mozaiği yapamaman için gibi olmuş Yine de sonuç süper.
Bundan sonra Ay mozaiklerini Ay güneydoğuda yada güneybatıdayken çekmeye çalışacağım, en az 30 derece yüksekte olursa tabi. O zaman daha iyi mozaik çalışmalar ortaya çıkınca farkın daha açık olacağını düşünüyorum. Şimdi en iyi mozaik çalışmayı da yapsak uzaktan tek parça iken bakınca farkı anlamak zor oluyor (yukardaki resmin uzaktan iyi görünmesinin nedeni de bu), yakından daha iyi belli olacak. Örneğin 12 inç ile ilk yaptığım mozaik çalışmadaki kaliteye hala ulaşamadım. Bu son yaptığım çalışma olsa olsa mozaikler bittiği zaman onları birleştirip animasyon yapmadaki boşluğu dolduracaktır.. Bakalım önümüzdeki zaman neler getirecek.
Bir sorum olacak , Registax & Deepsky programlarını yalnızca video çekimlerinde mi kullanabilirim ?
Tek foto.çekimlerinde de kullanabilirmiyim.?
Deepsky'ı bilmiyorum, ben işleme kısmı için sadece Registax kullanıyorum, o yetiyor. Size de hararetle öneririm. Başta çok fazla seçenek ile çok karışık görünse de örneğin yukarıdaki Ay mozaiğinde sadece ortak bir wavelet ayarı kullandım tüm kareler için, başka bir şey yok, ne gama, ne histogram, ne parlaklık, ne kontrast hiçbir şeyi ellemedim. Siz de programın sadece %5'ini kullanarak güzel görüntüler yakalayabilirsiniz.

Yalnızca video çekimleri için kullanılmaz, Registax jpg, bmp, png dosyalarını da açabilir, yani tekil resimleri de işleyebilirsiniz ama hiç tavsiye etmem. Programı öne çıkartan şey çok sayıda görüntüyü "stack" edip en güzel görüntüleri önünüze sermesidir. Ay ve gezegen fotoğrafı çekmenin en iyi yolu video çekmenizdir, böylece onun içinden çıkacak 100-200 farklı "frame" ile çok güzel fotoğraflara erişebilirsiniz, hatta milyarlık SLR makineleri bile sollarsınız ufak bir webcam ile.
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Aydın bey DeepSkyStacker yazılımında video kullanılmıyor,gerçi video çekip onları tek tek fotoğraf dizisine çevirip fotoğraf formatı uygunsa bu seriyide DSS'da kullanabilirsiniz .Ama bu iş için registax'ı kullanmak daha iyi olacaktır.DSS'de RAW ve JPG formatta fotoğraflar kullandım,diğer formatları destekliyormu bilmiyorum...

DSS'de fotoğrafı tek olarakta işleyebilirsiniz,bu size pek bir sonuç vermez.Yine bu yazılımda birkaç fotoğrafı hiç karanlık fotoğraf olmadanda işleyebilirsiniz ancak sonuç çok gürültülü olur...

Fotoğrafların işlenmesindeki temel amaç (Sinyal/Gürültü) oranını iyileştirmektir. Bunun için mümkün olduğu kadar çok sayıda RAW formatta fotoğraf kullanarak sinyali güçlendirmek, yine çok sayıda karanlık (Dark) fortoğraf kullanarak gürültüyü azaltmak gerekir.Bunun yanında Bias ve Flat fotoğraflarda kullanılırsa daha iyi sonuçlar elde edilir...
Kullanıcı avatarı
Aydın Ünlüsaraç
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Aydın Ünlüsaraç »

Teşekkür ederim Cüneyt bey,
Yeni başladığım için ilk olarak Registax 5 i önceliğe aldım.İngilizce açıklamasını da indirdim,fırsat buldukça tercume ediyorum.
Yapacağım video çekimlerle inş.yakında çözerim.

Saygılar
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bugün Taner de GAF olmuş. Tebrikler Taner.. Siteyi 4'lemiş olduk böylece :)

-----

Ben de gece GAF'taki mozaiği gördükten sonra el yapımı teleskop ile mozaik çalışması yapayım dedim :) Pişman olmadım, her şey istediğim gibiydi. Yeterli soğutma, Ay'ın yeterli yüksekliği, güzel seeing, sonuç şöyle oldu (orijinal görüntü için tıklayın, 1 MB) :

Resim

-----

Sadece 8 kareyi birleştirmem yetti mozaik için. En kolay mozaik çalışmam oldu diğerlerine kıyasla, el yapımı teleskop ile de en iyi mozaik işim.. Çekimler 05:55 - 06:10 arasında yapıldı. Videoların yarısında ortalık aydınlanmıştı artık ama görüntüye hiçbir etkisi olmadı.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bu da aynı çalışmadan "webcam fotoğrafçılığında çok fazla frame kaydetmenin önemi" adlı çalışmam :)

1250 frame'den oluşan Kopernik krateri, 6 inç teleskop ile:

Resim

Odaklama sadece Kopernik krateri (sağdaki) için yapıldı ama tabi 1250 frame'in en az 500-600 tanesinden sol tarafta bulunan Kepler krateri de nasiplenmiştir. Geriye kalan kısımlar ise sadece tesadüfen çıktılar çektiğim alana arada bir girip çıktıkları için, asıl odaklama Kopernik'te.

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir