Atmosfer Optiği Fotoğrafları

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Mahmut YILMAZ »

Ay halesi çok mükemmel bir şekilde görülmekte şu an.

Resim Resim

Ülker ve Avcı'yı da aynı karede görmekteyiz.

Canon EOS 30D+18-55mm lens (@18mm)
Suat ÖZYÖNÜM
İletişim:

Mesaj gönderen Suat ÖZYÖNÜM »

Elinize sağlık Mahmut Bey...
Ben ilk fotoğrafı çok beğendim... :)

Sevgi ve Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İletişim:

Teşekkür ederim Suat Bey. Objektifim 18mm odak uzaklığına sahip olduğundan daha geniş açı yakalayamadım. En kısa zamanda Sigma 10-20mm objektifi almam gerekiyor. :roll:
Suat ÖZYÖNÜM
İletişim:

Mesaj gönderen Suat ÖZYÖNÜM »

Kolay gelsin Mahmut Bey...
Ben fotoğrafçılıkla ilgilenmediğim için yorum yapamıyorum... Ancak sizlerin fotoğraflarınızı görmek ve gayretlerinizi izlemekten mutlu oluyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Mahmut bey güzel yakalamışsınız tebrikler...
Bu arada sigma 10-20 özellikle samanyolu gibi geniş hedefler için çok işe yarayacaktır...
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İletişim:

Teşekkür ederim Cüneyt Bey.

Geniş açı lensi bir çok konuda kullanabilirim diye düşünüyorum. İşime çok yarayacağı kesin. Müsait olduğum bir zaman alacağım.
Kullanıcı avatarı
Aysun Ülger

Mesaj gönderen Aysun Ülger »

Yeni ay haleleri :). Teşekkürler Mahmut Bey paylaşımınız için, ben uzun zamandır göremedim, görmüş kadar oldum, artık daha çok görme zamanı geldi sanırım. İyi değerlendirelim bu ayları, yıldızları göremesek de :!:

Ben de buraya Cuma günü ilk defa gördüğüm bir olayın fotoğrafını eklemek isterdim ama ben Aysun Ülger fotoğraf makinemi unutmuştum :evil: Gördüğüm olay ise "sis kuşak" mı desem ne desem, İngilizce'de "fogbow" olarak geçiyor. Cuma günü arabayla Sinop'tan Ankara'ya doğru geliyorduk abimle, yolda öyle bir yere geldik ki bulutların üstünde gibiydik. Güneş de parlıyordu gökyüzünde. Dedim uygun bir açı olursa glory yakayabiliriz ama o uygun açıyı yakalamak için dağın eteklerine doğru yol almak gerekiyordu :) Uygun bir açı hiç olmadı, sisin içine tamamen girdiğimizde de Güneş görünmüyordu artık. Neyse abim sonra bana: "Aysun, daha önce araba farıyla da glory görülebiliyor demiştin, sisli yerler daha çok çıkar karşımıza, hava karardığında deneriz." dedi. Ben çok heyecanlandım tabi, neyse hava karardığında ve sisli olan bir bölgede uygun yere parkettik arabayı. Farlar açık, arabanın önüne doğru geçtik (ama abimin koluna girdim bırakmıyorum, korkunç bir ortam, hiç bir şey net değil, arabanın güçlü ışığı ve önümüzdeki korkunç gölgelerimiz :)). Uygun açıyı bulana karar yürümeye devam ettik ama olmadı, sanırım uzunları yakmamız gerekiyor dedim. Gittik yaktık, tekrar denedik yine olmadı. Sonra sanırım daha yoğun sisli bir ortam olmalı dedim. Arabaya bindik, vazgeçmek üzereydik ki daha yoğun sisli bir ortama daldık. Tekrar uzunları yakıp, arabanın önünde yürümeye başladık. Sonra bir yerde durduk, hafif glory görülür gibiydi. Neden tam olarak görünmediğini konuşurken başımı yukarı bir kaldırdım ki, ne göreyim sis kuşak oluşmuş. Çok yakın gibi görünüyordu, fotoğrafını çekebilseydim kesin geniş açı objektif gerekirdi. Cep telefonlarıyla da çıkmayacağı için hiç denemedik bile. Glory ise çok belli belirsizdi zaten. Elimde fotoğraf olmadığı için netten bulduğum örnek fotoğrafları paylaşacağım burda.

Burda büyük olan sis kuşak, ortada belli belirsiz bir glory ve fotoğrafı çeken kişinin gölgesi yani "Brocken hayaleti". Brocken adını Almanya'daki Harz dağının en yüksek tepesinden almış.
Resim
Kaynak: http://www.kolumbus.fi/jari.luomanen/ku ... re8328.jpg

Başka bir tane:
Resim
Kaynak: http://www.skyphotographers.com/images/ ... ltered.jpg

Başka bir tane daha:
Resim
Kaynak: http://ukazy.astro.cz/gal/20061224Lukas ... Fogbow.jpg
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İletişim:

Aysun Hanım paylaşım için teşekkürler. Daha önce böyle bir olaya hiç tanık olmadım. Doğada meğer optikle alakalı olay varmış. :P
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Aysun ÜLGER yazdı:urda büyük olan sis kuşak, ortada belli belirsiz bir glory ve fotoğrafı çeken kişinin gölgesi yani "Brocken hayaleti". Brocken adını Almanya'daki Harz dağının en yüksek tepesinden almış.

Resim
Bu fotoğraflar güzel, yaşamak daha güzel olmalı. Zaten daha önce de bir takım vidyolar paylaşmıştınız. Peki bu iş tam olarak nasıl oluyor? Yani ışığı arkamıza alıyoruz değil mi? Bir de sisli bir ortamda olmak gerekiyor. Eğer şartlar müsait olursa arkamızdan yanısyan ışık, bir de bakmışız ki önümüzde gölgemiz ile belirivermiş öyle değil mi?

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
Aysun Ülger

Teşekkür ederim, evet daha önce de glori videosu göndermiştim ve bu yolculukta da onu görmeyi ummuştum ama bu çıktı karşıma. İnsan yaşayarak öğrenince daha iyi anlıyor, ben bunun oluşabileceğini biliyordum ama fogbow olduğu aklımda kalmamış, o yüzden onu görünce şaşırdım. Belki de fotoğraflarda küçük olarak algılandığı için böyle oldu. Çünkü bu gördüğüm gayet büyük görünüyordu.

Sorunuza gelince, evet farları yakıp arabadan inince ışığı arkamıza aldık ve direk yürüdük bir şeyler görmeye başlayana kadar. Ve evet sis gerekiyor bunun için. Yalnız aşağıdaki fotoğrafta sis kuşağın ortasında çok parlak bir ışık görünüyor, sanki biri arabanın önünde diğeri de daha ileri gidip ışığa dönüp onu çekmiş gibi. Bunu fotoğrafı çeken kişiye yarım saat önce falan e-posta ile sordum. Gelen cevabı burda paylaşırım.

Resim
Fotoğraf: Marko Riikonen, Finlandiya
Kaynak: http://www.atoptics.co.uk/droplets/images1/cbow17.JPG
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Aysun hanım paylaşımlar için teşekkürler, fotoğraflar çok ilginç ve gizemli görünüyor...
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
Aysun Ülger

Tekrar merhaba,

Marko Riikonen'den cevap geldi. İlk başta yanlış anlayıp genel siskuşaklardan (Örnek) bahsetmiş. Çünkü yayımlanan fotoğrafını unutmuş :) Sorumu tekrar sorunca istediğim cevabı alabildim ve evet bunu oluşturmak için kesinlikle ışığı arkamıza almamız gerekiyor. Verdiği tüm bilgileri buraya aktarıyorum:

"Güneş'in karşı tarafında oluşan siskuşağın yarıçapı su damlacıklarının boyutuna bağlıdır. Ancak her zaman gökkuşaklarından daha küçüktür. Les Cowley'nin IRIS yazılımıyla simülasyonlar yapabilirsiniz; damlacıkların yarıçapını değiştirebilir ve siskuşağın yarıçapının nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Lamba ışığında ise büyük görünür çünkü muhtemelen yakında bulunan su damlalarında oluşur ve aynı zamanda gökyüzündeki koyu arka plan kontrastı artırır ve geniş açı lense ihtiyacınız olur.

Hayır, o fazla pozlamadan kaynaklanıyor. Film dinamikleri göz dinamikleri kadar hassas değildir ve "unsharp masking has overexposed that more.". Gerçekte nasıl olduğuna burdan bakabilirsiniz: http://atmospherical.blogspot.com/2007/ ... ogbow.html"

Bir cümleyi saçmalamamak adına çevirmedim çünkü sanırım bilmediğim bir özellik var ancak kelimelerin anlamları şöyle:
unsharp: bulanık
masking: maskeleme
overexpose: fazla pozlama
Kullanıcı avatarı
Özgür Can Özüdoğru
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Özgür Can Özüdoğru »

İyi akşamlar; Acaba Güneş halesi ne demek, gökkuşağı ile arasında bir ilişki var mı?
Kullanıcı avatarı
Raşid Tuğral
İlgi düzeyi: amatör gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Raşid Tuğral »

Hayır alakası yok ama gökkuşağına oranla daha sık görülürler. Oluşumu gökkuşağı güneşin karşısında oluşurken 22 dere buz halesi Güneş'in veya Ay'ın etrafında oluşur. Genellikle soğuk havlarda oluşurlar fakat sirrius bulutlarının olduğu her mevsim görülebilirler çünkü bu bulutlar çok soğuktur ve buz parçacıkları barındırırlar. 22 derece buz halesi paş parmağımızı Güneşe koyduğumuzda bir karış genişliğinde oluşur. Bkarken Güneş'i mutlaka kapatın elinizle veya çatının köşesiyle falan filan.
Ayrıntılı bilgi: http://atoptics.co.uk/halo/circular.htm
Kullanıcı avatarı
Özgür Can Özüdoğru
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Özgür Can Özüdoğru »

Çok teşekkür ederim Raşid bey!

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir