Geniş Açı - Şule Kuzpınarı

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 7 kez

Geniş Açı - Şule Kuzpınarı

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Kuyruklu yıldız denemeleri.

Resim
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi

Kuyruklu yıldızı beklerken...

ResimIMG_2388 by Şule Kuzpınarı, on Flickr
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi

Işık kirliliğinin olduğu bir yerde ancak bu kadar.

Şimdiye kadar denediğim geniş açı çekimlerinde odaklamak için illa hafif de olsa ışıklanmış bir cisim seçmem gerekti. Bir ara elektrikler gitti, fırsat bu fırsat deyip çekim yapmak istedim ama her şey çok karanlık olduğu için odaklayamadı ve çekmedi. Sadece gökyüzünü çekmeye çalıştığım zamanlarda da bulanık çıkıyor. Siz bu odaklama işini nasıl yapıyorsunuz?

ResimIMG_2266 by Şule Kuzpınarı, on Flickr
Kullanıcı avatarı
Ethem Derman
Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Ethem Derman »

Şule Kuzpınarı yazdı: 20 Mar 2021, 01:17 Işık kirliliğinin olduğu bir yerde ancak bu kadar.

^^^Şimdiye kadar denediğim geniş açı çekimlerinde odaklamak için illa hafif de olsa ışıklanmış bir cisim seçmem gerekti. Bir ara elektrikler gitti, fırsat bu fırsat deyip çekim yapmak istedim ama her şey çok karanlık olduğu için odaklayamadı ve çekmedi. Sadece gökyüzünü çekmeye çalıştığım zamanlarda da bulanık çıkıyor. Siz bu odaklama işini nasıl yapıyorsunuz?^^^

Fotoğraf makinesinde hangi modu kullanıyorsunuz? Av modunu kullanıyorsanız odaklamak çok zor. Manual (M) modu kullanmalısınız. Parlak bir yıldıza yöneltin ve kameranın live modu var, size sürekli gösteriri o yıldızı, büyütme yaparak lensinizi ayarlayabilirsiniz. Ne zaman nokta haline gelirse orada bırakın daha sonra da 30 saniye poz verip çekebilirsiniz. Aynı yöntemi B modunda deneyerek 30 saniyeden daha fazla poz da verebilirsiniiz.
Teşekkür edenler: Sedat BilgebayŞule Kuzpınarı
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi

Ethem Hocam cevabınız için teşekkürler. Gece gökyüzü çekimlerinde manuel modda bulb çekim yaptım. Live modu dediğiniz kamerayı pcye bağlayınca çıkıyor sanırım. Zira kamera ayarlarında öyle bir mod göremedim. Yakınlaştırmayı denedim diye hatırlıyorum. Yakınlaştırmadan kastım zoom. Jüpiter vardı en parlak yine de odaklamadı. Uzaktaki bir cisme fener tutup odakladıktan sonra kapatıp öyle denedik ama fenerin ışığı çekimi bozuyor tabi. Takipsiz çekim olduğu için de uzun pozlamalarda yıldızlarda uzamalar oldu.

Ben bu çekimleri yaparken, makineyi teleskopun üstüne bağlayıp, teleskobu tripod gibi kullandım. :D Çekim yaparken kamera bilgisayara bağlı değildi. İzlemek için gitmiştik, çekim yapmak aklımda yoktu. Yani fırsatı kaçırmamak için, hem deneme olsun diye, eldeki imkanları kullanmaya çalıştım.
Kullanıcı avatarı
Ethem Derman

Şule Kuzpınarı yazdı: 25 Mar 2021, 23:03 Ethem Hocam cevabınız için teşekkürler. Gece gökyüzü çekimlerinde manuel modda bulb çekim yaptım. Live modu dediğiniz kamerayı pcye bağlayınca çıkıyor sanırım. Zira kamera ayarlarında öyle bir mod göremedim. Yakınlaştırmayı denedim diye hatırlıyorum. Yakınlaştırmadan kastım zoom. Jüpiter vardı en parlak yine de odaklamadı. Uzaktaki bir cisme fener tutup odakladıktan sonra kapatıp öyle denedik ama fenerin ışığı çekimi bozuyor tabi. Takipsiz çekim olduğu için de uzun pozlamalarda yıldızlarda uzamalar oldu.

Ben bu çekimleri yaparken, makineyi teleskopun üstüne bağlayıp, teleskobu tripod gibi kullandım. :D Çekim yaparken kamera bilgisayara bağlı değildi. İzlemek için gitmiştik, çekim yapmak aklımda yoktu. Yani fırsatı kaçırmamak için, hem deneme olsun diye, eldeki imkanları kullanmaya çalıştım.
Kullanıcı avatarı
Ethem Derman

Sevgili Şule, kötü ingilizcemden dolayı özür dilerim, ona live mode demiyorlar Live View diyorlar. Başka bir mesajınızdan öğrendiğime göre Canon 250D kullanıyorsunuz. Sanırım kameranızın arkasındaki video düğmesine basınca bir menü çıkıyor ve orada ingiliz anahtarına seçtiğinizde bu canlı gösterime geçiyorsunuz. Kameranız çok güzelmiş, bizler hep eski modellerde kaldık, güle güle kullanın.
Teşekkür edenler: Şule Kuzpınarı
Volkan Ovun
Teşekkür etti: 4 kez

Mesaj gönderen Volkan Ovun »

Merhaba Şule Hanım,

Kullandığınız objektifin lens çapı, bir başka deyişle filtre çapı nedir?
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi

Ethem Derman yazdı: 28 Mar 2021, 01:31 Sevgili Şule, kötü ingilizcemden dolayı özür dilerim, ona live mode demiyorlar Live View diyorlar. Başka bir mesajınızdan öğrendiğime göre Canon 250D kullanıyorsunuz. Sanırım kameranızın arkasındaki video düğmesine basınca bir menü çıkıyor ve orada ingiliz anahtarına seçtiğinizde bu canlı gösterime geçiyorsunuz. Kameranız çok güzelmiş, bizler hep eski modellerde kaldık, güle güle kullanın.
Hocam teşekkür ederim cevabınız için. Kamerayı alırken daha iyi özellikleri olan da vardı, ikisi arasında kalmıştım. Bunun hafifliğini görünce daha çok kullanacağımı düşünüp bunu aldım. İlk DSLR makinem. Doğa çekimleri de yapıyorum, taşıma kısmı ağır bastı.

Kamerayı baya kurcaladım, live view yok. Nette araştırdım 250D'de live view usb bağlantısı ile oluyormuş anladığım kadarıyla. Wifi bağlantısı yaptığımda da live view diye bir şey gördüm gibi geliyor da ben onun böyle bir bir işlevi olduğunu düşünmemiştim. Bir dahakine incelemem lazım ışıksız bir alanda. Gerçi wifi bağlantısında da şarjı çok çabuk bitiyor.
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi

Volkan Ovun yazdı: 28 Mar 2021, 11:40 Merhaba Şule Hanım,

Merhaba Volkan Bey, lens çapı 58 mm.
Volkan Ovun

Şule Kuzpınarı yazdı: 02 Nis 2021, 22:44
Volkan Ovun yazdı: 28 Mar 2021, 11:40 Merhaba Şule Hanım,

lens çapı 58 mm.
Özel mesajla bana kargo adresi verebilir misiniz lütfen. 58mm objektif için bahtinov mask basıp göndereceğim. Hiç geniş açılı objektif kullanmadığım, hep teleskopla çekim yaptığım için emin değilim ama normal fotoğrafçılık tecrübelerime dayanarak Video modunda (Av) odaklama yapmanın zor olacağını tahmin ediyorum. Bu nedenle M modunda, mask objektife takılıyken görebildiğiniz en parlak yıldızı mümkün olduğunca uzun ama patlamaya sebep olmayacak kadar pozlayın. Otofokus kullanmayın elle odaklama yapın. Bir kaç çekimden sonra odaklamayı yapacağınızı düşünüyorum. Odaklamayı yaptıktan sonra bahtinov maskı çıkarıp çekime devam edebilirsiniz. Daha önce bahtinov mask kullanmadıysanız kullanımı için https://www.youtube.com/watch?v=013CTFptjMQ adresindeki videoya baş vurabilir, ya da buradan destek isteyebilirsiniz.

Selamlar
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi

Volkan Ovun çok teşekkür ederim. Bahtinov maskesini fotoğraf makinesinde nasıl kullanacağız tam olarak anlamadım. Ayardan sonra çıkarıyormuşuz. Çıkardıktan sonra lensin odak ayarıyla bir daha oynamamam mı gerekiyor?
Volkan Ovun

Şule Kuzpınarı yazdı: 03 Nis 2021, 23:06 Bahtinov maskesini fotoğraf makinesinde nasıl kullanacağız tam olarak anlamadım. Ayardan sonra çıkarıyormuşuz. Çıkardıktan sonra lensin odak ayarıyla bir daha oynamamam mı gerekiyor?
Bahtinow maskı filtre veya objektif kapağı gibi taktıktan sonra görebileceğiniz en parlak yıldızı mümkün olduğunca uzun pozlayarak fotoğraflayın. Temiz bir karanlıkta 10 saniye yeterli olacaktır ama ışık kirliliğine göre süzreyi azaltmanız gerekecek. Çektiğiniz fotoğrafa makinanın ekranından büyüterek bakın. Yıldız üzerinde 3 çubuk halinde saçılma göreceksiniz. I çubuğu X çubuklarının tam ortasında olmalı. Sağa-sola kaymış olması odaklamanın bozuk olduğu anlamındadır. Odaklamayı elle tekrar yapıp yine pozlayın. Taa ki I çubuğu X çubuğunun tam ortasında görünene dek bunu tekrarlayın. İşiniz bitince bahtinov maskı çıkarıp asıl çalışmanıza başlayın.

Daha önce belirttiğim gibi benim Canon ile hep teleskopla çekim yaptım ve "yeterince büyük parlak yıldız" bulmakta sorun yaşamadım. Burada sizin adınıza endişem 28 veya 35mm objektifle çekeceğiniz geniş açı fotoğrafta yıldız(lar) küçük olacağı için bahtinov maskın efektini alıp alamayacağınız. En azından denemiş olursunuz. Bahtinov mask işe yarasa da yaramasa da asıl dikkat etmeniz gereken otofokus yapmamanız. Bir önceki gönderinizde anladığım kadarıyla -ben yanlış anlamış da olabilirim- otofokus yapmaya çalışmışsınız ve ışık az olduğu için makinenin sensörleri yetersiz kalıp odaklama yapamamış. Otofokusu devre dışı bırakıp elle odaklama yapın.

Baskıya şimdi başlayacağım, yarın kargolarım. Şu anda yazıcıya kırmızı filament takılı o nedenle kırmızı basacağım, umarım renk sizi rahatsız etmez. PETG filament olduğu için güneş, nem gibi dış etkilerden sakınmanız gerekmez.

Selamlar
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi

Volkan Ovun yazdı: 04 Nis 2021, 08:17 ........Bir önceki gönderinizde anladığım kadarıyla -ben yanlış anlamış da olabilirim- otofokus yapmaya çalışmışsınız ve ışık az olduğu için makinenin sensörleri yetersiz kalıp odaklama yapamamış. Otofokusu devre dışı bırakıp elle odaklama yapın.

Baskıya şimdi başlayacağım, yarın kargolarım. Şu anda yazıcıya kırmızı filament takılı o nedenle kırmızı basacağım, umarım renk sizi rahatsız etmez. PETG filament olduğu için güneş, nem gibi dış etkilerden sakınmanız gerekmez.

Selamlar
Kamera bir yere sabit olmadığı için oynamaması için odaklamayı da deklanşörü de ekrandan kontrol ediyordum. Manuel odaklamayı da denemiş olabilirim, şu an hatırlayamıyorum sonucunu.

Bahtinov maskesi için tekrar teşekkür ederim.

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir