Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Cengiz Bey! Teleskopla çekim yaparken, mercekleri çıkarıp, kamerayı takıyoruz. O büyütme kameranın odağıyla alakalı.
gönderen cengiz
Şule Kuzpınarı yazdı:Cengiz Bey! Teleskopla çekim yaparken, mercekleri çıkarıp, kamerayı takıyoruz. O büyütme kameranın odağıyla alakalı.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Bunu bilmiyordum.
cengiz yazdı: Yanıtınız için teşekkür ederim. Bunu bilmiyordum.

Yardım edebildiysem ne mutlu. :D
Burak Yakut yazdı:Tebrikler Şule. Çok güzel bir iş başarıyorsun. Tonla adam tanıyorum ki bu fotoğrafı senin gibi çekemezler :)
Çok teşekkürler! :tap

Verdiniz yine gazı bakalım da çekecek bir şey kalmadı gökyüzünde. Zaten kamerada da bozuk piksel sayısı artmaya başladı. Bir de bu sene o kadar tembelim ki, hiç ay çekimi yapmadım. Mozaik çok zor geliyor valla! :oops: (Nazar ettiniz nazar...) :lol:
Selçuk Kurtuluş yazdı:Tebrikler Şule hanım, bir güzel çalışma daha sizden.

Cassini görünebiliyor evet. :)

Paylaştığınız için teşekkürler.
Teşekkürler Selçuk Bey! :tap Ben Cassini'yi kastetmemiştim, gövdedeki halkaları kastetmiştim; ama olsun o da iyi. (Ben göremiyorum Cassini'yi ya neyse. :lol: )
Resim

Uzun bir aradan sonra, yeniden bir fotoyla karşınızdayım. Herkes DSO'dan DSO'ya koşarken, ben hala aydan öteye geçemedim. Onda bile gerilemişim. :lol: Yeni bir fotoğraf makinesi aldım. Henüz tam olarak kullanmayı bilmiyorum. Netten bulduğum bir kaç ayar tüyosuyla, 18-55'lik lensle ancak bu ortaya çıktı. Bir t ring alabilirsem, hedefim teleskopla ayı ya da gezegenleri çekmek. Tabi her şeye baştan başlıyor gibiyim, çünkü bir çok şeyi unutmuşum. Forumdaki her şeyi, daha doğrusu teleskop-dslr ikilisiyle ilgili olan her şeyi baştan okumam gerekecek. :kahve Neyse ki, forumumuz yayına devam ediyor, buna da şükür. :merhaba

Bu arada daha önceki bütün fotolarım gitmiş. Neden acaba?

Ekipman: Canon EOS 250D EF-S 18-55 IS STM
Çekim: 1/250 sn f: 8 55mm ISO:100
Dosya ekleri
ay.JPG
ay.JPG (25.82 KiB) 10526 kere görüntülendi
Fotoğraf makinesi için t-ring ve aparat aldım. Düzgün bir ay fotom olsun diye paylaşıyorum. Ay kadraja sığmıyordu. Videodan mozaik yaparak tüm ay fotosu oluşturdum. İkinci foto tek kare çekim. İki fotoda da herhangi bir düzeltme yapmadım.
Resim

Resim

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]