Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
#114208
Merhabalar,

Bir süredir merak ettiğim bir konu var. Uzun süreli pozlamalarınızı nasıl yapıyorsunuz? Başında bekleyip belirli aralıklarla tekrar kumandadan butona mı basıyorsunuz, yoksa bir bağlantı veya kamera fonksiyonu ile 1 saat boyunca 60 saniyelik pozlar al gibi bir komut mu veriyorsunuz?

EOS'un 10 fotoğrafa kadar peşpeşe çekme özelliği var, fakat bu yeterli değil tabi özellikle kısa süreli pozlamalarda(10x60" bize 10dk kazandırır). Bunun için kullandığınız bir yazılım var mı? Böyle bir programa ihtiyacım var, eğer yoksa bir tane yapmak durumunda kalacağım. EOS'ların USB bağlantısı vardı, buradan illa ki kontrol ediliyor olmalı. Kameraya hakim olmam gerektiği için böyle bir şeyi merak ediyorum.

*EOS'un kendi yazılımı vardı, hiç detaylı bakmadım. Acaba onda böyle bir özellik var mı?

**İlker abi, eğer böyle bir kontrol imkanımız varsa sence kendimiz bir program yazabilir miyiz? Haricen kontrol etmem gerekiyor, yazılım yetersiz kalabilir.
#114210
Ögetay merhaba,

EOS'un "eos utulity" adında kendi yazılımı var. Bu EOS makinenin kutusundan çıkıyor diye biliyorum (ben sıfır almadığım için).
Bir de klasik zaman ayarlı uzaktan kumandalar var; onlar istediğin süre ve sayıda çekim yapıyor. Başında beklemene gerek yok; istediğin değerleri girdikten sonra bir kere start butonuna basman yeterli, sistem otomatik olarak girdiğin değerler ölçüsünde sana gerek kalmadan çekimini yapıyor.

Bu cihazların fiyat aralığı 60-250 tl arası. Ben 60 liralık olanı kullanıyorum. Bir de cihazların en fazla çekim sayısı var; kimisine en fazla 99 çekim yaptırabiliyorsun kimisine ise 399. Arada bariz fark var anlayacağın. Buna cihazı seçerken dikkat edersin. Belki 99 tane çeksin sonra tekrar ayarlarım diyebilirsin, fakat ilerde "time-lapse" çekimine girmeyi düşünürsen 399 bile az gelecek sana o yüzden tercihini 399 çekim sayısı olandan yana yap derim. Bu bahsettiğim en fazla çekim sayılarının fiyatla bir alakası yok. Bendeki 60 lira ve 399 çekim sayısına sahip.

Diğer çekim koşulları hakkında bilgim yok EOS utulity dahil. Ben sadece uzaktan kumanda ile çekim yapıyorum şuan...

Selamlar

İbrahim
#114212
Teşekkür ederim İbrahim abi.

Zaman ayarlı kumanda pek çözüm olmayacak gibi. Neden bir limit var onu anlayamadım ama, kumandalardaki fotoğraf çekme IR sinyali taklit edilebilirmiş sonradan aklıma geldi. Tamamen uzaktan kontrollü bir sisteme ihtiyacım var. Yani hiç orada bulunmadan fotoğraf çekebilmem gerekiyor. Forumda bir yerlerde hatırlıyorum sanki USB'den kontrol yapan harici EOS yazılımı.
#114213
BackyardEOS benim surekli kullandigim program Ogetay. Onu deneyebilirsin. 30 gun ucretsiz deneme surumu vardi, sanirim hala bu gecerli.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]