Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
gönderen tugay59
Arkadaşlar fotoğrafları birleştirmede vinyet etksinden kurtulamıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

- (LIGHT) Aydınlık kareleri çekiyorum,
- (DARK) Aynı değerlerde yaklaşık aynı sayılarda kapak kapalı darkları da çekiyorum.
- (BİAS) 1/4000 değerde kapak kapalı biaslar da çekiliyor.
- (FLAT) Kameranın odağını bozmadan önüne beyaz dosya kağıdı koyuyorum ve çok yakından önünde güçlü fluoresan lamba yakıyorum..
DSS kullanabilmesi için aynı ISO değerinde farklı enstantane (histogram tamamen aydınlanmış görülene kadar) çekim yapıyorum yaklaşık aynı sayıda.
- (DARK FLAT) Hiç değişiklik yapmadan kapağı kapatıp yine çekim yapıyorum.

SONUÇ ;
DSS'de Flatli ve Flatsiz olarak ayrı ayrı iki kez istifleme yaptım.. Ancak, her ikisinde de sonuç aynıydı. Vinyet vardı ve hiçbir değişiklik olmadı?

Öneriniz var mı bu konuyla ilgili ?
Saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Benim çektiğim flat larda bir işe yaramıyordu. Sanırım flat çekerken iso yu 100 yapmak daha mantıklı oluyor öyle yaptıktan sonra sorun hallolmuştu diye hatırlıyorum.Çoktandır DSO çalışmadığım için hiç bir şeyden emin olamıyorum şu anda :)

DSS nin son versiyonunda (deneme versiyonumuydu neydi) iso sorunu kalkmıştı diye hatırlıyorum. Farklı iso lu bir flat denemesi yaparmısın.
Beyaz kağıt falan yapmıyordum ben direk laptop ta bir beyaz txt açıp onu çekiyordum.
gönderen tugay59
DSS ISO'yu 100 yapınca kırmızı uyarı veriyordu. ama dediğiniz gibi 100 de de deneyeyim bakalım belki işe yarar.

Örneğin ; Aşağıdaki fotoğraf denemek için yapılan bir çalışma. Sadece yıldız bölgesi

canon 600d 18-55
55mm'de 60sn ve 25 kare
Dark-flat-bias var. ama fotoğrafı vinyet ortaya çıkmasın diye iyice kararttım..

Resim
gönderen tugay59
Onur Bey, ilginiz için tekrar teşekkür ediyorum.. Bu forumun heryerini sizden başka gezen yok sanıyorum... Yada insanlar astrofoto sevdağlısı değil.. İlginç geliyor soruma cevap bulamamak böyle bir yerde. Bu tarz sorunla baş eden yok galiba. Bu kadar bu işle uğraşan insan varken... Ya da beklentiler çok daha donanımlı ekipmanlara sahip olanların sorularına cevap verip konuşma yönünde.. !
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Sezon açılmadığı için şu anda çok rağbet yoktur diye düşünüyorum foruma. Önümüzdeki aylarda hem sizin bu yaşadığınız sorunu yaşayanların sayısı artacak hemde buna yardımcı olabileceklerin :) Son cümleniz şu anda kızgın olduğunuz için kurduğunuzu düşünüyorum, haksızlık etmiş olmayın çok seri bir şekilde yardım bulamayabilirsiniz ama kimse ekipmanına göre ilgi alaka görmüyor forumumuz da. Araştırmaya ve deneyler yapmaya devam edin diyeyim ben.

Kendimden bir örnek vereyim. Kutup Ayarı bu işlerin başlangıç noktası ama gelin görünki şöyle doya doya A sından Z sine bir anlatım bulamıyoruz illa anlamadığımız bir nokta oluyor bunu soruyoruz buradaki herkes sorunun çözümünü biliyor olması lazımken hemen cevap alamıyoruz. Aylar sonra karambol bir anda benim yaptığım hatayı yakaladık ta ben kutup ayarını yapmayı başardım. Karambole gerçekleşti bu . Sizin sorunda buna benziyor basit herkesin çözümünü bildiği bir sorun gibi dursa da hemen cevap almamız beni şaşırtmadı çünkü herkes %100 hakim değil kör dövüşü ile hallediyoruz çoğu şeyi. En azından ben böyle gözlemledim buna itiraz edecekler olacaktır ama inanıyorum ki 2-3 kişi dışınca halen "şimdi ne yapıyorduk yaa hmmm" diyen bir yığın var ortada :) En son takıldığım nokta autoguiderdı halen tam çözemedim ve bir türlüde halledemiyoruz bu sorunu.. Testlere ve soru sormalara devam ediyoruz.

Kolay gelsin
gönderen tugay59
Teşekkür ederim Onur Bey. Bu sorunla sanıyorum kendim baş edeceğim...
Sağlıcakla...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
tugay59 yazdı: - (FLAT) Kameranın odağını bozmadan önüne beyaz dosya kağıdı koyuyorum ve çok yakından önünde güçlü fluoresan lamba yakıyorum..

Saygılar
Bence sorun bu cumlede....

Bunu yapacagina laptop ekranina beyaz bir Word sayfasi acsan ve onu fotograflasan daha iyi olur. Bu isi yaparken ortamda baska isik olmasin, mumkunse gece yap. Aksi takdirde senin goz ile algilayamacagin yansimalar vs olabilir.

Ikinci dikkat edilmesi gereken konu cekimleri yaparken ayni f-stop degerini kullanmak. Onu sabitleyip Av konumunda cekmek lazim Flat kareleri. Bunu yapinca, cekilen karelerin histogramlarinin tepesi ekranin ortasi ile sol kenari arasinda bir yerlerde olmali. Asiri saga gidiyorsa laptop ekraninin parlakligini azaltmak lazim. ( Bu arada ekran temiz, lekesiz olmali)

Tabi bu arada cekimleri M modunda yaptigini varsayiyorum. Auto modlarindan birinde yapti isen, hersey her karde degisiyor olabilir.

Diger konuya gelince, ifadenin maksadini astigini dusunuyorum. Bu forum hobimizin bir uzantisi. Oysa bir de gercek hayatlarimiz var. Bu aylarda hemen herkesin hayati baska konularla dolu oluyor istatistiki olarak. Yoksa sorulan her soru soranin ekipman zenginligine bakilmaksizin cevaplanir. Yeterki soru lisani munasiple sorulsun ve uyelerimizden biri firsat bulup foruma girsin ve soruyu yakalasin. Tipki su anda benim yakaladigim gibi....

Sedat
gönderen tugay59
Daha önce açtığım başlıklarda sorularımın çok azına cevap bulabildim ve halen cevaplanmayan sorularım forumda mevcut.. Burada çoğunluğun başka işleri olduğu aşikar. Geç cevap verilmesi de beklenen bir şey. O halde diğer sorularıma neden hiç cevap bulamadım ?.. Herkese, biraz olsun bilimi sevebilsinler diye bu forumu öneriyorum. Fakat burada ki işleyişi dışarıdan bakan biri olarak söylüyorum, bilimsel görünmüyor. Sadece iyi ekipman iyi fotoğraf.. Peki ya BİLİM ? ...Forumun, tavsiye edilmesiyle ilgi odağı olmamasından anlaşılacağı üzere... Dikkat ederseniz ''kişi,açılan başlık, okunma sayısı, cevaplanma sayısı'' olayın özeti.

Yazdıklarımın hiçbirisi kişisel değil. Bu zamana kadar edindiğim bilgiler için de teşekkür ederim. Ve söylediklerimin forumun eleştirisi olarak algılanmasını isterim. Belki gidilecek yol daha bilimsel olur...

Sağlıcakla..
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Tugay bey merhaba,

Sıkıntılarınız hepimizin yaşadığı türden, fakat herkesin her an sorulara yanıt vermesi mümkün değil. Çünkü bu forum, foruma üye olanların tek yaşam alanı ya da işi değil. Herkes birşeyleri sormadan önce araştırma yapar sorunun kaynağına once kendisi ulaşmayı amaçlar ya da yeni birşey çıktı mı hemen foruma yazmaz önce forumda o alanla ilgili birşeyler yayınlanmış mı araştırmasını yapar eğer varsa bir bilgi extra bir başlık açmamaya özen gösterir. Siz ne kadar araştırma yaptınız merak ediyorum bu forum başka forum fark etmez sonuçta cevap beklerken bile sabırlı olmak gerekir. Çünkü ben bile hergün foruma girmeme rağmen net olarak sonuca ulaştıracak bilgim olmadığı durumlarda kesinlikle yorum yapmamaya gayret ediyorum. Bir de bu forumun bilimsel olduğuna dair bir iddia yok. Sadece bilimi temel alan bir yapıya sahip. Herkesin deneme yanılma yoluyla birseyleri keşfettiği ve birbirlerine yardım ettigi bir forum. Bilgisinden emin olduğumuz kişilerin bilgilerine herzaman ihtiyaç duyuyoruz ve ben de araştırma yapmama rağmen içinden çıkmadığım bir sorun olduğu zaman sabırla cevaplanmasını bekliyorum. Aynı zamanda her taraftan araştırıp okuyorum. Cevaplanan sorular da kişiye özel değil forumun genelinde herkesin bilgilenmesi için yazılıyor yoksa herkese özelden mesaj atılsaydı forumun pek bir amacı olmazdı sanırım. Forum aracılığıyla iletişim kurmaya çalışıyoruz. Doğal olarak yeni arkadaşlıklar kurma durumu ortaya çıkıyor ve ortak paydada buluşmaya çalışıyoruz. Kimse ne bilgisi ile ne de ekipmanları ile birbirini ezmeye çalışmıyor. Elinde hiçbir ekipmanı bile olmayan insanlar sadece merak ve bilgilenme için ya da hayallerini geliştirmek için hiç kimseyi şahsen tanımadan onca yol katedip etkinlik takip ediyor. Bunların hiçbirinde öncelik bilimsellik değil, asıl amaç güzel bir birliktelik ve etkinlik. Bu yüzden yazdıklarınız bu forum ve forumdakilere önyargı ile yaklaşmanızı gerektirmiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Kendini bosuna yorma Ibrahim, tugay sanirim ters cevap vermeye programli.... butun cumartesi gunum sabah kalkinca okudugum cevabi nedeniyle berbat gecti diyebilirim. Ustelik sorunu uzerine kafa yorup, emek verip yazdigim cevap icin ne tek kelime etmis, ne de bir tesekkur etmis. Bundan sonra mesajlarini okumayacagim sanirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Haklısın Sedat abi, fakat ben en azından FLAT'leri nasıl çekmem gerektiğini öğrenmiş oldum sağol abi... Bir de ben niye iki tane mesaj atmışım onu anlamadım. :shock: Silme yetkisi bende yok sanırım....
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]