Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Koray Kentli yazdı:İlker abi tebrikler. Projen gayet güzel gidiyor.
Programın içine bir iki tane de virüs atıverirsen bütün güç sende olur :lol: :lol:
Tesekkurler Koray, virus yaparizda ne saglayacak bize :)
Tayfun Varol yazdı:Valla helal olsun İlker, ilk programda çözdün adamların ıcığını cıcığını :tac çok güzel gidiyor proje :merhaba
Sagol abi, biraz ugrastiriyor ama iyi gidiyor şimdilik.
Ögetay Kayalı yazdı:Demin indirip test ettim. Her şey çok güzel ve düzgün, bir tek pusula alıp başını gidiyor(IOS 6) :lol: Kullanışlı da olmuş, emeğine sağlık İlker abi. ISS ve uydu geçişleri de olursa 10 numara olur.
Sorun tum iphone larda var malesef, Burak yanlis rapor vermis :aah
Emin degilim ama pusulanin sorununu sanirim buldum. Uygulamayi ipad e gore yapıp ordan iphone uyarlarken, resimleri kucultmeye ugrasmamak icin, sigdirma yontemini kullanmistim. Ama ibreyi kodla dondururken ibrenin icinde bulundugu dikdortgen buyudugu icin merkezi sasiyor.

ISS gecisleri guzel calisiyor su anda, ilaveten oncelikle calsky daki gibi gecis guzergahini haritada gostermek istiyorum, sonrada biraz zor ama becerebilirsem gokyuzu gecis guzergahini...

Bunan sonra aklimda bir fikir var, Gunes sistemindeki gezegenleri 2 boyutlu kus bakisi olarak, merkezde Gunes olacak sekilde canlandirmak istiryorum. Istenilen saat ve tarihte tum gezegenlerin pozisyonları gorulecek sekilde. Cok gereklimidir bilmiyorum ama guzel bir görsel olur diye dusundum.

Herkese iyi bayramlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Çok güzel olmuş İlker, pusula hariç herşey tıkır tıkır çalışıyor o da dediğin gibi uyarlama sorunudur herhalde... bu arada aplikasyonu deniyeceğiz diye ios 7 ye geçişte tüm telefon rehberimi kaybettim, sosyal hayatımı :twisted: bitirdiniz apple ile birlikte alacağınız olsun :D :D

Aklıma şu an bir fikir geldi direkt yazıyorum ne kadar işe yarar yada geliştirilir bilemiyorum;
Mesela balkondan gözlem yapanlar için, kamera ile çalışan bir kısım yapsan, kameranın canlı görüntüsü üzerinde kapatma/boyama uygulayabilsek (tetrisin blockları gibi) binaların olduğu kısımları kapatsak mesela, kapatma işlemi bittiğinde sadece gökyüzünü gördüğümüz yerleri açık kalacak canlı bir görüntü çıksa ve bize gözlem alanımızı verse ve konum ismi ile bunu kaydetse, bu alana göre mesela sadece gezegenler, iss, messierler gibi objeleri gözlemleyip gözlemleyemiyeceğimizi, hangi saatler içinde görüş alanımızda olacağını verse ? olur mu sence... dediğim gibi şimdi aklıma geldi direkt yazdım, bilmiyorum anlatabildim mi ?
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Bu mesajada bir uğursuzluk 3 defa cevap yazdım, hepsinde gönderirken bir sorun çıktı :)

Fikir çok güzel Tayfun abi.

Elimizde yön ve yükseklik bilgisi var, terazi eklenince cihazın yere dik tutulmasınıda sağlayabiliriz. Sonrasında fotoğraf çektirip, onun üzerinde boyama yaptırmamız gerekecek, daha önce vektörel çizim uygulaması yaptığımdan bu kısım biraz uğraştıracaktır,

Son ve en önemli adım ise ISS dışındaki dataların da elde edilip bunların işlenmesi ve görüş alanımızdaki taranmamış alanalara denk gelenlerini listelemek. Kolay olmayacağı kesin ama keyifli olacağını düşünüyorum ilk aşamada. İnce bir matematik kullanmak gerekecek gibi. Yapılabilir olarak düşünüyorum şu anda

Farklılık yaratacak bir fikir, teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Sorunu iyi yakalamışsın abi :)

Tayfun abinin fikri harika. Açıkçası biz de bunların matematiksel hesaplarını işliyoruz, bir cismin doğuş batış saatleri vs. Cisimlerin(uydu, yıldız vs) dataları nereden alınabilir diye düşündüm, hatta alınmasına gerek yok. Sağ açıklık ve dik açıklık gerekli, bir çok cisim için sadece bu veriler çekilmeli. Konum ve zaman bildirimi yapılmalı. Sonra gökyüzündeki konumları belirlenebilir. Biraz karmaşık matematiksel hesapları var. Açıkçası ben de çatal kundak sistemini yazılıma dökerken bunlarla uğraştım. Uğraştırıcı bir şey, neticede bir SkyView. Yapılabilir mi, istersek neden olmasın. Hesaplar konusunda yardımcı olabilirim. Hatta hesapların hazır halleri C# kodları şeklinde elimde, cismin Azimuth ve Altitude değerini veriyor. Ona göre gökyüzündeki konumuna yapıştırılabilir. Telefonun jiroskobuyla nasıl bir bağlantı kurulur artık o kısmı beni aşıyor :) Ama elimden geldiğince yardımcı olurum.

Dik açıklık ve sağ açıklık ( Declination and Right Ascension ), değerleri toplu olarak nereden çekilir bilmiyorum. Ben de o noktada kalmıştım, ama öğrenebilirim.

Tayfun abinin dediği şekilde, eğer sadece uydular için yapılacaksa işler biraz daha farklı. Ama onu yapmışken, SkyView de yapılır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Can Turcan
Bayram'da ailemin yanına gelince hem internetten hem de çalışmaktan uzak kaldım. Döner dönmez hemen tasarıma başlıyorum, fazla uzatmamak lazım. Zaten aklımda oluşturdum çoğu sayfayı, sadece hazırlamak kaldı.

Son sürümü test edemedim, dönünce ilk işim onu incelemek olacak, ama daha da güzel olduğu belli :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
İlkercim senin yeteneklerini gördükten sonra, aklına ne koyarsan yapacağına inandım, kralsın :tac

Genclerde cevval valla, Ögetay'ın yaşındayken ben arka sıralarda kimmeryalı Conan abi ile maceradan maceraya koşar, bütün derslerden çakardım... birde yeni neslin uğraştığı hesaplara, projelere bak... şapka çıkarmamak mümkün değil :merhaba

Ha bu arada hepinize nanik yapıyorum, programın en güncel sürümü bende :D pusulasıda çatır çatır çalışıyor :ye
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Harita işi de tamamdır. IOS'un haritasıyla 2 gün :aah uğraştıktan sonra, google maps ile 2 saatte halletim :D
Veriler günceldir :mrgreen:
iOS Simulator Screen shot 21 Eki 2013 21.png
iOS Simulator Screen shot 21 Eki 2013 21.png (133.3 KiB) 936 kere görüntülendi
iOS Simulator Screen shot 21 Eki 2013 21.08.50.png
iOS Simulator Screen shot 21 Eki 2013 21.08.50.png (292.27 KiB) 936 kere görüntülendi
Burak Yakut yazdı:Selamlar arkadaşlar. Belki fikir verir diye yazıyorum; bu ufuk ya da görünür alan saptama ve buna göre gözlem listesi yapma olayını ücretli bir app olan OBSERVER PRO yapabiliyor.
Ben app storeda b ahsettiğin uygulamayı bulamadım Burak, incelemek isterdim. Tam uygulama adını verirsen sevinirim.
Tayfun Varol yazdı:Ha bu arada hepinize nanik yapıyorum, programın en güncel sürümü bende :D pusulasıda çatır çatır çalışıyor :ye
Ios a o kadar kabahat bulduktan sonra, sırf küçük bir kutucuğu tiklemedim diye benden intimak almış. Iphone pusula da tamam.
Can Turcan yazdı:Bayram'da ailemin yanına gelince hem internetten hem de çalışmaktan uzak kaldım. Döner dönmez hemen tasarıma başlıyorum, fazla uzatmamak lazım. Zaten aklımda oluşturdum çoğu sayfayı, sadece hazırlamak kaldı.
Son sürümü test edemedim, dönünce ilk işim onu incelemek olacak, ama daha da güzel olduğu belli :)
Can senden gelecekleri bekliyorum son versiyonu göndermeden önce :)
Ögetay Kayalı yazdı:Sorunu iyi yakalamışsın abi :)
Dik açıklık ve sağ açıklık ( Declination and Right Ascension ), değerleri toplu olarak nereden çekilir bilmiyorum. Ben de o noktada kalmıştım, ama öğrenebilirim.
Tayfun abinin dediği şekilde, eğer sadece uydular için yapılacaksa işler biraz daha farklı. Ama onu yapmışken, SkyView de yapılır.
Ögetay biraz yavaş :D
Tayfun abi gördü ne saçmalıklarla uğraştığımı, şimdi bide SkyView moduna girersek pert olurum. GoTo kullanmanın dezavantajı olarak, açıklıklarla ilgili hiç bir fikrim yok henüz, araştırmadım bile desem yeridir. Şimdiden biraz okumaya başlasam iyi olucak herhalde :D

Dataya gelince datayı bir şekilde buluruz, geriye işlemek kalır... vay arkadaş, çok kolay bişeymiş gibi çıktı ağzımdan :D
Datayı buluruz, sonrasında Allah Kerim :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Çok iyi görünüyor abi. Harita olayı özellikle bomba oldu. İlk fırsatta deneyeceğim.

SkyView evet şu konuda zorlar, grafikler nasıl yapılır, karmaşık olmalı. Hesaplamaları yapmak sorun değil, zaten onlar hazır. Hiç uğraşmana gerek kalmaz(uğraşırsan baya başını yiyecektir). Tek zorlayacak nokta, o görüntünün çizilmesi. Yani ben koordinatları verdiğimde, telefon o koordinata baktığında yıldızı orada gösterebilmek.

Yapalım bunu bir ara :tac
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Öncelikle şunu belirteyim yen sürüm yayında demediğim sürece denemeye çalışmayın aynı şeyi indirip durusunuz :)

Şimdi gelelim son durumua bugün jiroskop denemelerimde başarılı oldu, bunu ugulamaya yedirmek kaldı, yani terazinin çalışması için bir engel kalmadı.

Jiroskopta basitçe telefon kuzeye dönük ve ekran yukarı bakar konumda ve yere paralel iken yaw, pitch ve roll değerleri 0 geliyor. Yani X, y ve z eksenleri.

Yaw ı başlangıçta hatırlayamadım ama pitch ve roll değerlerini uçak simulasyonlarından hatırlayınca, mantığın basitçe kurulduğunu gördüm. Şu aşamada basit bir skyview'dan çok uzak değiliz diyebilirim. İlk aşamada 3 boyutlu düşünürsek uğraştırır, ama basitçe gökyüzündeki objeleri büyükçe bir resme (senden gelecek hesaplamalarla) noktacıklar halinde yerleştirip, jiroskoptan gelecek verilerle resmi iki eksende hareket ettirebilirim, buda aynen google skymap teki gibi bir hava yaratır :kanit

Jiroskobun gazıyla aklıma bir fikir daha geldi, iss'in max parlaklığa ulaşacağı noktayı, kullanıcıya jiroskop ve kamera yardımı ile ekrandan gösterebilirim, bunun örneğini de hiç bir yerde görmedim. Nasıl olur ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Ilkercim eline emegine saglik.

Bu aletin pusulasina da cayrosuna da fazla guven olmuyor ama fikir guzel, hic yoktan iyidir. Benim gibi saskinlar icin cok iyi olur. ISS guneyden gecerken benim gibi kuzeye bakanlar icin yani :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
ISS ve max parlaklık olayı harika fikir, ben de görmedim daha önce. Çok da şık ve kullanışlı olur. SkyView bence de ikî boyutlu olmalı, neticede bir zoom olayı olmayacağı için 3B ye gerek de olmayacak. Hesaplamalar flash diskimde C# kodu şeklinde, bilgisayarıma erişim sağladığımda düzenleyip yollayacağım. Olmadı formül olarak atarım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Bu başlığa ilk yazışım.. İlker tebrik ediyorum gerçekten muazzam bir iş çıkarıyorsun. Tabi bende şu an sadece android olduğu için pek işime yaramıyor :)

ISS konusuna bir öneri de benden. ISS'in en parlak olduğu noktayı göstermesinden ziyade, belli bir parlaklık değerinin aşıldığı hattı farklı bir renkle gösterse daha iyi olur. Mesela 0 kadirin altına düştüğünde farklı bir renkle gösterir.. Bu bize geçişin ne kadar parlak olduğunu ve hangi noktalarda fotoğraflanmasının "değeceğini" işaret eder. Bazı geçişler var ki gözle görmek bile zor, en parlak noktasını göstermesinin anlamı olmayabiliyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Sedat Bilgebay yazdı:Ilkercim eline emegine saglik.

Bu aletin pusulasina da cayrosuna da fazla guven olmuyor ama fikir guzel, hic yoktan iyidir. Benim gibi saskinlar icin cok iyi olur. ISS guneyden gecerken benim gibi kuzeye bakanlar icin yani :)
Teşekkürler Abi, üzerimdeki ürkekliği attıkça ufkumda açılıyor.
Ögetay Kayalı yazdı:ISS ve max parlaklık olayı harika fikir, ben de görmedim daha önce. Çok da şık ve kullanışlı olur. SkyView bence de ikî boyutlu olmalı, neticede bir zoom olayı olmayacağı için 3B ye gerek de olmayacak. Hesaplamalar flash diskimde C# kodu şeklinde, bilgisayarıma erişim sağladığımda düzenleyip yollayacağım. Olmadı formül olarak atarım.
Ögetay, heyecanlı olacak gibi görünüyor :D
Onur Atılgan yazdı:Bu başlığa ilk yazışım.. İlker tebrik ediyorum gerçekten muazzam bir iş çıkarıyorsun. Tabi bende şu an sadece android olduğu için pek işime yaramıyor :)
ISS konusuna bir öneri de benden. ISS'in en parlak olduğu noktayı göstermesinden ziyade, belli bir parlaklık değerinin aşıldığı hattı farklı bir renkle gösterse daha iyi olur. Mesela 0 kadirin altına düştüğünde farklı bir renkle gösterir.. Bu bize geçişin ne kadar parlak olduğunu ve hangi noktalarda fotoğraflanmasının "değeceğini" işaret eder. Bazı geçişler var ki gözle görmek bile zor, en parlak noktasını göstermesinin anlamı olmayabiliyor.
Teşekür ederim Onur, değindiğin nokta önemli ama ISS geçişlerine ait elimdeki data aşağıdaki gibi

start: "20131023190348",
max: "20131023190558",
stop: "20131023190731",
tzOffset: "UTC+3",
mag: -1,
startAlt: 10,
maxAlt: 16,
stopAlt: 13,
startDir: -156,
maxDir: 162.5,
stopDir: 130.4

Bunlara ilaveten bide her bir geçişe ait koordinatlar var sadece. Haritada çizgiyi onu referans alarak çiziyorum. Aslında dataya göre geçiş hattı büyükçe bir yay şeklinde görünüyor, ancak ben burdaki başlangıç ve bitiş saatlerini referans aldığımdan, daha kısa ve işlevsel bir yay çıkıyor ortaya.

Aslında listede en sağda max parlaklık değerini gösteriyorum, kullanıcı orayı referans alarak haritaya bakar diye düşündüm...
Bu noktada ayarlar bölümüne iss geçişleriyle alakalı "minimum magnitude" parametresi ekleyip, datayı filtreleyerek gösterebilirim sadece.
Kullanıcı -2 ve üzerini görmek isterse onu setleyebilr ve diğerlerini görmez. Ama bu parametre sadece max parlaklık değerini referans alarak hareket edecektir.
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]