Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Arkadaşlar merhaba,

Geçen hafta Burak'la yaptığımız bir sohbette konusu geçince, boş vakitlerimde xcode ile amatör astronomların ihtiyaçları olabilecek uygulamacıkları bir araya getirerek bir IOS uygulaması geliştirmeye karar verdim. Forumumuzunda bir AppStore uygulaması olur bu şekilde. Matematiksel olarak algoritmasını kafamda oturtabileceğim, yada doğru datalara ulaşabileceğim hemen hemen her fikri sisteme adapte edebilirim (planetaryum hariç :))

Aslında Hackintosh kurulumu ve xcode ile birkaç ufak tefek uygulama denemelerinide yaptım. Kodalama mantığını pek beğenmesemde amaca hizmet etmek üzere öğrenicez :D

Bu aşamada tatildeyken de üzerinde düşünebileceğim bolca vaktim olacak.

Şu anda aklımda olanlar
- 7timer'ın astro hava tahmini
- poseidon greece yağış, bulutluluk, rüzgar tahmin grafikleri
- Pusula
- GPS bilgileri, farklı formatlarda ekrana verebilirim
- eğer becerebilirsem calsky'dan veri aşırabilirirm :D

Bu konuda da engin fikir ve önerilerinize ihtiyacım olacak.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Tamamen cahili olduğum bir alan olduğu için sana hayatta başarılar dilerim İlker. :twisted:

Sen herşeyi yazmışsın.

Aklıma geçen Başak ile yazışırken temas ettiği bir konu geldi. Iphone ların kamerasını bir hava kalitesi ölçer (sqm) alete çevirebilir misin?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
ios üzerinde mi olur pc mi bilemiyorum ama, teleskoba bağlı kameradan görüntü alabilen, focus motorunu kontrol edebilen, kundağın motorları kumanda edebilen, varsa sensorlerden veri alabilen acıktığını düşününce yemek sepetinden sipariş verebilen bir yazılım istiyoruz :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
Çok iyi düşünmüşsün İlker.

sqm için parlaklığı bilinen bir yıldızın fotoğrafının çekilerek, olması gerektiği parlaklıkta olup olmadığını ve FWHM değerini ölçüp bir sonuca ulaşmak mümkün olur diye düşünüyorum. FWHM değeri havadaki türbülansı, nem seviyesini vs gösterebilir, parlaklık seviyesi de bulut, toz, sis vs göstergesi olarak kullanılabilir. Bunu nasıl yaparsın ama :) önce çekilen fotoğrafta yıldızın görülebilmesi gerekiyor, benim denemelerimde iPhone resimlerinde pek yıldız göremedim, iPhone kamerasını uzun pozlamaya alabiliyor musun bilemiyorum ama 3-5 snlik pozlamalar yapmak sonra da yıldız parlaklık değerini bilinen bir değerle kalibre etmek gerekecektir.

Kolay gelsin.
Özgür
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Tatil sonrası suskunluğumuz sebebi, şu ana kadar uğraştığım programlama dilleri arasında en mantıksız bulduğum ios ile cebelleşmemden kaynaklanıyor.

Apple geliştirici lisansıydı, sertifikaydı, provizyondu derken baya zaman kaybettim. Üstüne bide birçok dili bilen birinin japonca yazmaya çalışması gibi bişey olan ios uğraştırdı beni. :D

Tam oldu hadi deneyelim derken Burak'ın uyarısı üzerine ios 7'ye geçeyim dedim ki, demez olaydım. Sistemi komple upgrade edip, birçok şeyi değiştirmem gerekti. Belki ileride bazı avantajlar sağlayacak ama şu anda zaman kaybı oldu bana.

Şu anda sadece 7timer'dan Astro ve detaylı hava tahmini ekranı, GPS lokasyon bilgileri ve kameralı dijital pusula yaptım. Kameralı pusula fikrimin özgün olduğunu düşünüyordum ama değilmiş sanırım :)

Tasarım konusuna çok eğilmedim ama zaten şu anda gerek de yok.

Posideon ve su teraziside ekliycem fırsat buldukça.

SQM konusuna gelince. Fotoğrafta pozlama yapıp yapamayacağımı henüz tam olarak bilmiyorum, ama eğer üzerine düşersem, peşpeşe fotoğraflar çekip, bunları manuel olarak istifletebilirim diye düşünüyorum, ama henüz sadece düşüncede, yapıp yapamayacağımı deneyince görücem :D

Bu arada elimde sadece ipad olduğu için teslerimi onun üzerinde yaptım, muhtemelen iphone uygulaması düzgün çalışmayacaktır. Normalde bu paylaşımı uygulama yayınlandıktan sonra yapacaktım ama dayanamdım :D. Uygulamayı Appstore'a gönderdim, ancak konrtol manyağı olan Apple, uygulamayı denetledikten sonra yayınlayacakmış, 2-3 gündür bekliyorum. Yayınlanındca haber veririm test edersiniz.

Şimdilik ekran görüntüleriyle idare edin :D, yeni ve özgün fikirlerinizi de esirgemeyin

Giriş ekranı, Appstore istediği için alel acele bir resim yapıştırdım, bu kısma takılmayalım lüten
Splash
Splash
IMG_0398.jpg (72.53 KiB) 1377 kere görüntülendi
Ana ekranımız, lokasyon değerleri ve menümüzden ibaret, bu bölüme bir ayarlar kısmı ilave edilecek, farklı lokasyonlar setlenebilecek.
Ana ekran
Ana ekran
IMG_0397.jpg (33.52 KiB) 1377 kere görüntülendi
7timer'dan geçerli lokasyona göre alınan veriler. Üst tarafta astro tamin, alt tarafta profesyonel meteoroloji tahmini, biraz incelerseniz detayları anlayailirsiniz, isteyen olursa verilerin oknması konusunda basitç yardımcı olabilirim.
7timer
7timer
IMG_0399.jpg (92.82 KiB) 1377 kere görüntülendi
Astro tahmin ekranındaki simgelerin ne anlama geldiği ile ilgili küçük info ekranı
7timer info
7timer info
IMG_0400.jpg (88.62 KiB) 1377 kere görüntülendi
Kameralı dijital pusulamız. En çok bununla uğraşmayı sevdim. Neden kamera derseniz, geniş alanda "aha şu ağacın hizası kuzey" diyebilmek için :D Çok mu gerekliydi... değildi aslında ama güzel oldu bana göre
pusula
pusula
IMG_0401.jpg (54.05 KiB) 1377 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
ellerine sağlık çok güzel görünüyor... da ios 7 yaparken inşallah geriye uyumlu yaptın ? yoksa biz sadece uzaktan destek vericez, şahsen ben hala 5.9 kullanıyorum haritası yüzünden, ios 7 ye geçen tanıdıklarımında çoğu küfür ediyor, her major ios güncellemesinde adet olduğu üzere :D

Bu arada bende bir ara kurcalamıştım, bu development kitin içinde iphone simulatoru yokmuydu ?

sözün özü kıralsın :tac :tac :tac
:D :D :D :D
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Hepinize teşekkürler arkadaşlar, bu gaz bana iyi geldi :D

Androide uygulamaktan ziyade androide göre yeniden yazılması lazım.

Geriye dönük yapmadım malesef ama IOS 6'ya belki uyarlayabilirim. 5.9 zor gibi çünkü 6'da köklü değişiklikler yapılmış metodlar konusunda.
7'de muhteşem bir değişiklik görmedim, ama sorunda yaşamadım 1 haftadır.

Simulatör var hatta bende Iphone ile başladım kodlamaya ancak, benim kullandığım özelliklerin hiç biri simultörde test edilemiyor bu nedenle ipad'e döndüm. Kodları doğru bir şekilde oturttuktan sonra iphone'u da bir elden geçiricem
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
İstediğin gaz olsun, hası bizde var... portakallı biberli nasıl alırsın gazını :D

Mecburen google maps'e veda edicez demekki, hele bir bitir bakalım geliştirmeyi, iphone da dert değil sen güncelledikçe 5 dk sonra nasıl olsa en az 10 kişi test edip bütün kirli çamaşırlarını dökeriz applikasyonun :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
İlker döktürmüşsün. Güzel bir giriş olmuş IOS'a bu yazılım, ellerine sağlık :) Yakın bir zamanda sakin kafa ile düşüneyim de etkinlik alanında ne gibi toollara ne tür bilgilere elzem olarak ihtiyaç duyuyoruz. Bir liste çıkarıp sana yollayayım. Ona göre zenginleştirelim bu yazılımı. Kesinlikle çok işe yarayacak...
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
ooo harika yahu.. pusula mevzusu çok güzel fikir, çok beğendim.

ellerine sağlık
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]