Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
#96738
Arkadaşlar, bu konunun konuşulduğu başka bir konu vardı ama bulamadım.. Bulan varsa birleştiririz.. Yeri de seçerken zorlandım biraz konuyu açarken ama bir yazılımdan bahsedeceğimiz için buraya koyabiliriz sanırım.

Birkaç hafta önce yaptığım, fakat dosya paylaşabileceğim bir alanım olmadığı için buraya koyamadığım bir çalışmayı forumla paylaşmak istiyorum. Artık rapidshare hesabım olduğu için henüz paylaşabiliyorum.

https://rapidshare.com/files/3807596203 ... liligi.rar

Dosyanın içinde Türkiye ışık kirliliği haritası var. Daha evvelden de bir harita yapmıştık ama onda kaynak sıkıntısı nedeniyle Türkiye'nin en batı ucu yoktu. Şimdi 2 haritayı birleştirip programa uyarladım.. Dosyanın içinde bir adet Google Earth kaynağı, bir adet de TIF dosyası var.. Google earth için yapılan kmz dosyasının gözlem mekanlarınızı kararlaştırırken önemli faydalarda bulunacağını umuyorum..

Not: Meraklıları vardır belki diye (mesela ben) Türkiye'ye yakın denilebilecek bölgeleri kırpmadım.
#96764
Sağol Onur abi, bu konunun başlangıcını bir çok defa ben de aradım bulmakta epey zorlandıydım :) Bugün Ethem Hoca'nın paylaşımlarında gördüğüm bir haritayı da ekleyeyim. Yazısı da :

Resim
Ülkemizdeki Işık Kirliliği

1992 ve 2010 yıllarında Avrupa'da ışık kirliliğinin nasıl arttığı açıklandı. Uzaydan gece çekilen bu fotoğraflardan beni ilgilendiren ülkemiz olduğu için onu kırpıp alt alta koydum. Bu iki görüntüyü kıyasladığınızda gelişen veya göç alan kentlerimizi görebilirsiniz. Bilime meraklı bir belediye başkanına zamanında kent sokaklarının ışıklarını azaltıp yere doğru veremez misiniz dediğimde her belediye başkanı kentini ışıl ışıl görmek ister demişti.

Gökyüzündeki yıldızlar biz insanların, onlara baktıkça mutluluk duyuyoruz. Gece gökyüzünü seyretmek ne kadar güzel, neden bu belediye başkanları sevdikleri ile beraber gökyüzüne bakmazlar ki? Ben yıldızlarımı istiyorum sizler gibi, onların parıltısını hissetmek istiyorum ama ne mümkün. Sadece bizim ülkemizde değil AB'ye girmiş Yunanistan ve Bulgaristan da aynı şekilde gökyüzünü kirletmişler. Hatta Suriye ve Ürdün dahi gökyüzünün farkında değil. Tüm dünyaya bakarsak çok az belediye başkanı bu olayın farkında. Son söz, umudumuz gelecekte.
#96765
İnsanların gökyüzü umrunda değil, umrunda olanların sayısı da kendi estetik zevkine göre yaşadığı şehri ışıl ışıl görmek isteyenlerin yanında kısıtlı sayıda.. İnsan topluluklarının yaşadığı yerlerde ışık kirliliğinin artışı kaçınılmaz, açık konuşmak gerekirse bununla mücadeleyi artık anlamsız bulmaya başlıyorum. Gökyüzünün kurtuluşu, insanların yaşadığı yerleri karanlıklaştırmak, yani lambaların ayarlanması, bilinçlenmeyi artırmak vs değil de, karanlıkların insanlaştırılmasını engellemekte.. Doğal güzelliklerin korunması için gösterilecek çabalar bizim de geleceğimizi belirleyecek en nihayetinde.

Bu paylaştığım haritaların kaynağı bir İtalyan sitesi, aynı kaynakta İtalya'nın geçmişi ve geleceği de gösterilmiş.. Türkiye İtalya kadar aydınlık bir ülke değil ama bizim de geleceğimize "ışık tuttuğu" kesin.

Resim
#96815
Onur fabrikada diğer bilgisayarıma yükledim programı ve başka versiyonlarda açtım sorun düzeldi.
Bu haritaları kim neye göre nasıl yaptı?
#96816
Merhaba Fatih,

Benzer bir haritayı daha önce de yapıp başka bir başlık altında bilgileriyle birlikte paylaştığım için bu konuda bilgi vermemişim, yeni konu olunca yazmak lazım tabi.

KMZ dosyasında program içinde notlara bakınca oraya yazmıştım ama bir de buraya yazayım.

Haritaların kaynağı şurdaki iki dosya:

http://www.lightpollution.it/worldatlas/pages/fig4.htm
http://www.lightpollution.it/worldatlas/pages/fig6.htm

Burdaki iki haritada Türkiye'yi ilgilendiren kısımları uçuca ben ekledim, daha sonra Google Earth'te koordinatlara uyacak şekilde düzenlemeleri ben yaptım.

Peki bu haritalar nasıl ortaya çıktı, şöyle:
http://www.lightpollution.it/cinzano/do ... 108052.pdf

Burda bir bilimsel makale var, 3 hocanın 2001'de yazdığı bir makale. Bu makalede kullanılan haritalar ise Amerikan Savunma Bakanlığı'nın DMSP projesi ile hazırlanmış, yani Defense Meteorological Satellite Program. Ölçülen ise yapay gök aydınlanma oranları. Bu konuda bu koyduğum makalede detaylı açıklamalar da var. Haritadaki herhangi bir noktada zenit'in aydınlanma oranlarını gösteriyor haritalar.

Daha önce siyah zemin üzerinde beyaz ve gri ışık kaynaklarının gösterildiği başka bir ışık kirliliği haritası vardı. Ögetay'ın yukarıya koyduğu haritanın aynısı. Onu Google Earth'e entegre etmiştim fakat onda sadece ışık kaynakları görünüyor, ışığın kilometrelerce uzağın da gökyüzünü kirletiyor olması gerçeği görünmüyordu. Bu harita sayesinde hiçbir ışık kaynağı olmasa bile yine de gökyüzü aydınlık olan yerler değerlendirilebiliyor. Bu olguyu 3-4 sene önce Yalova'daki Delmece etkinliğinde yaşamıştık. Elimizdeki haritada Delmece yaylasının kapkaranlık olacağı görülüyordu ama hem İstanbul'dan hem Bursa'dan ışıklar iki yönü de bir nebze kirletiyordu. Bu koyduğum haritada o bölgeler kapkaranlık değil mavi-yeşil arası görünüyor mesela. Gerçeğe uygun görünüyor. Çeşitli noktalardaki gözlemlerimde de tutarlı olduğunu gördüm, güvenle kullanabilirsiniz.

Tutarsızlık yapabilecek tek şey mevsimsel değişiklikler. Mesela Bozcaada kapkaranlık görünüyor ama bu ölçümün yaz aylarında olup olmadığı önemli farklar yaratabilir, onu da uygulamalı görmeyi düşünüyorum bu yaz :)
#96829
Onur Atılgan yazdı:Yüce senin yerinde olsam bir gün en azından bir kereliğine ne yapar ederim Karaman'daki şu Başyayla dedikleri yere giderim Mersin'e gittiğim zaman. Tırnova'yı da dövecek bir mekan olduğu kesin.. Yüksekliği de hiç fena değil, 2000 metreyi bulan yerler var, TUG'a rakip..
Başyayla civarları benim köyüm unuttun mu onur Başyayla vadide kalıyor. Sarıveliler-Başyayla arası tam yayla en yakın 40-50 km lik bir alanda hiç yerlşim yok sadece alanya yörükleri. Tepebaşılıyım ben tam taşeli platosunun başladığı yer. Köyümün yaylaları türkiyenin en karanlık yerleri ve o kadar güzeel yerler ki Taşkent filan. Bu yaz en az 1 hafta mı oralarda kamp kurarak geçireceğim kesinlikle. Çocukluğuma döndüm şimdi beeee :(
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]