Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Değerli arkadaşlar. Yine Sevgili Masterim Sedat Abi'den öğrenmiş olduğum faideli bir takım bilgileri paylaşmak istiyorum. ExifTool diye komut satırından çalışan küçük bir yazılım var. Bu yazılım fotoğraflarımızın içine gömülmüş olan çekim bilgilerini görmemizi sağlıyor. ISO'sundan tutun da pozlama süresine, sensör sıcaklığından white balace'ına kadar onlarca bilgiye erişebiliyoruz.

Programa ve program hakkında detaylı bilgilere şu adresten erişebiliyoruz; http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/

Program sadece bize bilgiler vermekle kalmıyor başkaca işler de yapabiliyor. Şimdilik en çok işimize yarayacak olan bir tanesinden bahsetmek istiyorum. Malum biz derin uzay fotoğrafı çekenler her derin uzay cismi için dark kareler de çekiyoruz ve elimizin altında sürekli bir dark kare birikimi oluyor. Bildiğiniz üzere bu dark kareleri de light kareleri çektiğimiz aynı ISO, pozlama süresi ve aynı sensör sıcaklığında çekiyoruz. Genelde dark çekimlerini de light kareleri çekmemizin hemen ardından yapıyoruz ve light karelerin çekim süresi kadar bir süreyi boşa harcamış oluyoruz. Oysa ki bir cisim fotoğraflarken bu cisim için uygun olabilecek dark karelerimizi daha evvelden başka çalışmalar sırasında çekmiş olabiliriz. Peki bunu nereden bileceğiz? İşte burada ExifTool yardımımıza koşuyor. ExifTool sayesinde elimizde bulunan tüm dark karelerimizi ISO, poz süresi ve sensör sıcaklığına göre ayrıp organize etmemiz mümkün. Şimdi bunu nasıl yapıyoruz adım adım anlatayım.

1. Yukarıdaki linkten exiftool'u indiriyoruz. İndirdiğimiz zip dosyasını açıp içinden çıkan exiftool(-k).exe dosyasının adını exiftool.exe olarak değiştirip windows directory'miz altına kopyalıyoruz.
2. Sonra bilgisayarımızda yeni bir klasör açıp (örn; c:\darks) bu güne dek çekmiş olduğumuz tüm dark karelerimizi bu klasör içine kopyalıyoruz.
3. Sonra bu klasör içerisinde yeni bir text dosyası yaratıp text dosyası içine şu satırı girip exiftool "-directory<${iso}iso_${exposuretime#}s_${cameratemperature#}c" . dosyayı exif.bat ismi ile kaydediyoruz. Bu sondaki . önemli onu da yazmayı sakın unutmayın.
4. Sonra bu exif.bat dosyasını tıklayarak çalıştırıyoruz ve Voila! Tüm dark karelerimiz "1600iso_30s_24c" gibi directoryler altında iso, pozlama süresi ve sensör sıcaklığına göre kategorilenmiş oluyor.

Artık çekim sırasında elimizde yeterli sayıda uygun dark kare var mı diye bakıp var ise hiç dark çekimi yapmadan geçebiliriz. Yok ise ya da eksik sayıda varsa o zaman da ihtiyacımız kadarını çekmemiz yeterli olur. Ha unutmadan bu programı ve aynı işlem adımlarını flat dark ve bias karelerimizi organize etmek için de kullanabiliriz.

Bir sonraki değerli bilgiler kuşağında görüşmek üzere esen kalın :lol:

Sevgiler, saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Teşekkürler Güven, gerçekten çok işimize yarayacak bu program. Light kareler çektikten sonra birde saat iyice ilerlemişse dark karelerle uğraşmak insana eziyet gibi geliyor (en azından bana :) ).
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Al benden de o kadar :) ama kalibrasyon kareleri de olmadan olmuyor be kardeşim. Fotoğraf bir şeye benzemiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler Güven bu yöntem işimizi bayağı kolaylaştıracak.Bir ara indirip deneyeceğim,aksilik halinde sana başvururum... :oku
Selamlar,
Cüneyt

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]