Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Gökyüzünün baş aktörleri olan M42,M45 ve M31 gibi dinamik aralığı geniş olan objeleri çekerken pozlama konusunda bir karar vermemiz gerekiyor.Objenin bütünü için uzun pozlama mı yapacağız yoksa merkezindeki detaylaraı ortaya çıkarmak için pozlamayı nispeten kısamı tutacağız...
Üçüncü bir yolda uygun bir yazılım kullanarak objenin uzun ve kısa pozlarını birleştirmek olacaktır.Bu şekilde daha fazla detay içeren kompozit fotoğraflar oluşturulabilir...

Geçende bir arkadaş bilgisayarıma photoshop CS3'ü yükledi,ingilizce olduğundan henüz pek çözemedim.Oldukça kapsamlı bir yazılım...

Dinamik aralığı geniş objleleri çekerken bazen iki farklı set şeklinde çekip bunları DSS içinde topluca işliyordum ancak bunun hatalı olduğunu gördüm...
Geçende Jerry'nin şu sayfasındaki yöntemi uyguladım ( http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/LAYMASK.HTM )
Geçen ay iki set halinde ( 18x20'' iso 200 ve 26x45'' iso 800 ) çektiğim fotoğrafları DSS'de ayrı ayrı kendilerine ait dark,flat ve biaslarla birlikte istifledim ve işledim,sonra CS3'te layer(katman) oluşturarak birleştirdim...

Resim

Sonuç bana fena görünmedi,bu yöntemi birkaç fotoğrafa daha uygulaycağım bakalım nasıl olacak?
Bu arada karlı günleri değerlendirerek internetten photoshop derslerine bakmaya çalışıyorum,tavsiye edeceğiniz güzel adresler varsa yazarsanız sevinirim...

Selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Cüneytcim harika olmuş. Ellerine sağlık..

Bu teknik pek çok cisimde çok işe yarıyor. Andromeda için de bunu yapmak gerekiyor aslında.

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler Sedat bey,Andromeda içinde deneyeceğim.Geçen yüklediğiniz Andromedanın detayları çok güzel görünüyor,siz nasıl bir yol izlediniz?
selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Tebrikler Cüneyt abi. Güzel bir çalışma. Daha iyisi kim bilir nasıl olacak?
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Cüneyt Şanlı yazdı:Teşekkürler Sedat bey,Andromeda içinde deneyeceğim.Geçen yüklediğiniz Andromedanın detayları çok güzel görünüyor,siz nasıl bir yol izlediniz?
selamlar,
Cüneyt
Cüneyt bu son işlemelerim sırasında Pixinsight kullandım. O programda HDRMultiscaleTransform diye bir teknik var. Deneme yanılma yoluyla optimum ayarları bulup onunla hallettim o konuyu. Yani sadece 30 saniyelik pozlarla ortaya çıktı o kare.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler,

Sedat bey Pixinsight güzel sonuç vermiş.Belki ilerde DSS gibi onunlada ilgili bir tanıtım başlığı açılabilir...
Selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Cüneyt bu çok başarılı bir fotoğraf olmuş tebrik ederim. Bu işlemin video halini bir kaç hafta evvel şu adresten izlemiştim. Bunun da bir faydası dokunabilir diye paylaşayım istedim. http://www.eprisephoto.com/layer-masks
Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]

Hire UI design designer

A strong digital experience includes a design that[…]

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]