Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
#94141
Merhaba arkadaşlar,

Gezegen fotoğrafçılığı ile uğraşan arkadaşlar için gerçekten yararlı bir program olduğunu düşündüğüm WinJUPOS'un kullanımı ile ilgili bilgileri bu başlık altında dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım. İnternette bununla ilgili bazı kaynaklar var ancak Türkçe kaynak pek yok sanıyorum. İngilizce kaynaklar da bu çalışmada yardımcımız olacak tabii ki.

WinJUPOS nedir diye soracak olursanız kısaca güneş sistemindeki gezegenlerin ve uydularının pozisyonlarını içeren bir veritabanı diyebiliriz. Aslında oldukça kapsamlı bir program ancak çözebildiğim kısımları adım adım burada anlatmaya çalışacağım. Programı kullanmasını bilen arkadaşlar da yardımcı olursa memnun olurum.

İlk bölüm olarak Burak'ın isteği ile "Gezegen Ölçümü" nü anlatacağım ancak bu akşam yetiştiremeyebilirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
#94153
Resim Ölçümü (Image Measurement)

Resim ölçümü aracı, işlediğimiz gezegeni analiz ederek bize gezegenin pozisyonu ile ilgili birçok bilgi sunuyor. Lafı fazla uzatmadan bu ölçüm işlemini nasıl yaptığımıza bakalım:

* Programı ilk açtığımızda bize hangi gezegen ile çalışacağımızı soracaktır. Burada çalışmak istediğiniz gezegeni seçiyoruz ve ardından "Preferences" ekranı karşımıza çıkıyor.

Resim

* Burada veri tabanını saklamak istediğimiz klasörü seçiyoruz, klasör olarak herhangi bir yeri seçebiliriz.
* Gezegen seçeneğini daha sonra "Program -> Celestial Body -> <Gezegen>" menüsünden değiştirebilirsiniz.
* "Recording -> image measurement" menüsünden ölçüm ekranını açıyoruz.

Resim

Burada 5 farklı Tab görünecek. Öncelikle "Imag." tabında "Open image" a tıklayıp ölçümü yapılacak olan resmi seçiyoruz.
"Date" alanına resmin çekildiği tarihi,
"UT" alanına resmin çekildiği saati (GMT'ye göre girilecek, Türkiye saatinden 2 saat geride olacak. Yaz saati uygulamasında 3 saat!)
"Geogr. longit." alanına resmin çekildiği konumun longtitude değeri,
"Geogr.latit." alanına resmin çekildiği konumun latitude değeri,
(Aşağı Ok tuşuna basıp "Save observing place"i seçerek girdiğiniz koordinatları kaydedebilirsiniz)
"Observer" alanına isterseniz adinizi yazabilirsiniz :)

Daha sonra "Adj." tabına geçiyoruz.

Resim

Burada resimle ilgili çeşitli ayarlar göreceksiniz. Öncelikle resim kanalını seçiyoruz. Renkli resim için "Colour"i yada resminize uygun seçeneği seçin.
Diğer seçenekleri olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Burada yapmamız gereken şey ekrandaki klavuz çizgilerini gezegenin üzerine oturtmak.
Bunun için Sağ tuş menüsünde "Automatic detection of outline frame" seçeneğini deneyebilirsiniz ancak Saturn'de bu seçenek maalesef aktif değil.

Saturn ile uğraşırken gezegeni çizgilere denk getirmek biraz zahmetli. Bunun için resmi islemeden önce gezegeni düz pozisyona (Kuzey kutbu üstte ve dönüş yönü sağdan sola olacak şekilde) getirmeniz gerekiyor.
Programda da bu işlem yapılabilir. Bunun için "Outline frame" menüsünü kullanabiliyoruz. "Outline frame" butonuna tıkladığımızda karsımıza bazı seçenekler geliyor.
Eğer resminizde uydulardan biri görünüyorsa bunu referans alarak klavuz çizgilerini ayarlayabiliriz.

Resim

"Outline frame" menüsünden "Rotation and Scaling according to one known point"i seçip uydu üzerine tıkladığımızda karşımıza gelen ekranda " Known single object "i tıklayıp listeden uyduyu seçiyoruz.

Resim

Bir diğer seçenek ise gezegen halkalarının sağ ve sol uç noktalarının koordinatlarını girerek klavuzu ortalamak.
Bunun için öncelikle "" Ephemerides " menüsünü açmamız gerekiyor. "Tools -> Ephemerides" yada F8 tuşuna basarak menüyü açıyoruz.
"Graphics" tabına gelip gezegen halkasının sol ucuna fare ile gelip "X" ve "Y" alanlarında yazan değerleri kaydediyoruz. Aynı işlemi halkanın sağ ucu içinde yapıyoruz.

Resim


Ardından tekrar "Adj." tabına gelip "Outline frame -> Adjustment according to two known points"' seçiyoruz.
Sırasıyla gezegen halkasının sağ ve sol ucunu seçip gelen pencerede "Cartesian co-ordinates" altındaki "X" ve "Y" alanlarına kaydettiğimiz değerleri giriyoruz.

Resim


Eğer klavuz çizgileri gezegen üzerine tam olarak oturmazsa ince ayar yapmamız gerekebilir.
Ok tuşlarını kullanarak çizgileri hareket ettirebilirsiniz.
Çizgi boyutunu büyütüp küçültmek için ise "PageUp" ve "PageDown" tuşlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca klavuz çizgilerini N tuşu ile saat yönünde, P tuşunu kullanarak ise saat yönünün tersinde döndürebilirsiniz.


"Rotation" alanını kullanarak gezegeni istediğiniz tarafa döndürebilirsiniz. L ve R tuşlarına basarak ince ayar yapabilirsiniz.

"Opt." alanında ise çekim yaptığınız kamera ve teleskopun özelliklerini girebiliyorsunuz.
Kameranızın piksel boyutunu internetten öğrenebilirsiniz. Canon 550D için bu değer yaklaşık 4.3 um iken SPC900NC için bu değer 5.6 um.

Resim

Eğer çektiğiniz resim ters duruyorsa "Image orientation" altındaki seçeneği değiştirebilirsiniz.


Pencerenin alt tarafında bazı teknik bilgiler görülmekte. Şimdi bunların ne olduğuna bakalım:
ø 149.8 pixels: Bu değer gezegenin çapını fotoğraftaki piksel sayısı cinsinden vermektedir. Bu değerin hemen solunda ise fotoğrafınızdaki her bir pikselin kaç derecelik bir alana karşılık geldiğini yani fotoğrafınızın çözünürlüğünü görüyoruz.

RotA değeri ise anladığım kadarıyla gezegenin dönme açısını (gezegenin normal duruşuna göre dönüş miktarı) gösteriyor.

SF değeri ise Ölçekleme faktörünü yani fotoğrafınızda büyütme varsa bunun oranını veriyor. "Focal length" alanına girdiğiniz değere göre bu oranın değiştiğini göreceksiniz. Çekim sırasında kullandığınız optik elemanlardan (barlow, reducer v.s.) odak uzaklığınızı yada oranınızı tahmin edebilirsiniz ancak gerçek odak uzaklığınız SF değerini 1 yapan değerdir. "Aperture" alanına teleskop çapını girdiğinizde elde ettiğiniz SF değeri ile teleskop çapınızı çarptığınızda elde ettiğiniz değer size gerçek odak uzaklığınızı verecektir. Bu değeri "Focal length" alanına girdiğinizde SF oranı 1 olacaktır. Hesap yapmak istemiyorsanız bu alana girdiğiniz değerle oynayarak SF'nin 1 olduğu değeri deneme-yanılma yoluyla da bulabilirsiniz.

AR değeri ise Aperture Ratio yani odak oranızı vermektedir.Diğer ayarlarla şimdilik oynamanıza gerek yok.

Tüm işlemler bittikten sonra "Imag." tabına geçip "Save" butonuna tıklayın ve ölçüm dosyanızı kaydedin.


Bu dosyayı(ları) daha sonra bir çok yerde kullanacağız (harita oluşturma, R-G-B kanallarını birleştirirken v.s.).

Bu arada özellikle mono kameralar için LRGB yada RGB olarak çekilmiş resimleri birleştirirken WinJUPOS çok işe yarayacak, bunu da başka bir iletide anlatmaya çalışacağım.To be continued :)

Burak için not: Tarih ve saat bilgilerini girdikten sonra CM1, CM2 ve CM3 değerlerini kullanabilirsin :)
En son Ahmet KALE tarafından 21 May 2012, 19:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
#94794
Arkadaşlar merhaba,

Mars fotoğrafları için çektiğiniz fotoğrafta gezegenin hangi bölgelerinin göründüğünü merak ediyorsanız, aşağıdaki video'da anlatılanları yaparak mars haritası oluşturabilir ve çektiğiniz fotoğraf ile karşılaştırabilirsiniz.
Haritayı Mike Phillips'in sayfasından indirebilirsiniz:
https://plus.google.com/photos/10875036 ... 9079913249
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
#98704
WinJUPOS ile resimleri döndürme (De-rotation of Images)
Bu bölümde WinJUPOS ile sıralı olarak çekilmiş ve işlenmiş fotoğraflarınızda SNR oranını yani kaliteyi arttırmak için yapılan işlemi anlatacağım. Burada yapılan işlem, RegiStax ya da AutoStakkert ile daha önce işlediğiniz resimlerinizi aralarındaki zaman farklılıklarından kaynaklı gezegen hareketlerini kompanze ederek birleştirmek ve daha kaliteli bir resim ortaya çıkarmaktır.
Şimdi bu işlemi gerçekleştirmek için neler yapmamız gerekiyor ona bakalım.

Ön Hazırlık
Videolarımızı Flea3 ya da DMK gibi mono bir kamera ile kaydettiğimizi kabul edelim. Bu durumda doğal olarak her bir kanal için ayrı kayıt almamız gerekecek. Hedefimiz ise Jüpiter gezegeni olsun. Her bir kanal için 2'şer dakikalık kayıt aldığımızı düşünelim ve ardı ardına R-G-B R-G-B R-G-B şeklinde kayıtlar almış olalım. (Tabii arada Luminance kareleri de çekilebilir ve bunu da diğer kanallar gibi işleyebiliriz ancak fazla uzatmamak için şimdilik bunu geçiyorum)
Tüm kanalları her zaman kullandığınız yöntemle (RegiStax yada AS!2 ile) istifleyip çıktılarını PNG yada TIF formatında kaydediyoruz. Daha sonra elde ettiğimiz her bir resmi yukarıda anlattığım "Image Measurement" aracını kullanarak ölçüm işlemini yapıyoruz.


Resim

Gerekli bilgileri girdikten sonra klavuz çizgilerini gezegene ortalayıp " Image info " alanına "Jupiter_R1" yazıyoruz. "Adj." kartında "Channel" menüsünden "Red" seçmeyi unutmayın. Burada "R1" 1 nolu Kırmızı kanalı temsil etmekte. Bu etiketi vermemizin nedeni dosyaları açarken kolaylık sağlamak. Diğer kanallar içinde benzer isimlendirme kullanıyoruz (R1, R2, R3, G1, G2, G3, B1, B2, B3 gibi).

Resim

Geri kalan tüm fotoğraflar için aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Sonuç olarak elimizde 3'er adet R, G ve B kanallarına ait ölçümler olmalı.
Şimdi sıra geldi her bir kanalı "De-rotation of image" ile sırayla istiflemeye.

"Tools" menüsünden "De-rotation of image" 'i seçiyoruz. Açılan pencerede "Edit" altında "Add" seçeneğine tıklıyoruz.

Resim

Açılan pencereden işlemek istediğimiz kanala ait (resimde mavi kanal seçiliyor) daha önce oluşturduğumuz iç adet ölçüm dosyasını seçip açıyoruz.


Resim

Daha sonra "Observer" ve "Images info" alanlarını dolduruyoruz. Bunları doldurmak zorunda değiliz ancak kaydedilen dosyayı daha sonra tanımlayabilmek için bu alanları doldurmamızda fayda var. Burada "Images info" alanına mavi kanalı belirtecek şekilde "Jupiter_B" değerini giriyoruz.

Resim

"Image orientation" bölümünde kuzey yarım kürede olduğumuzdan "North at top" seçiyoruz. Diğerini seçersek gezegen bize göre baş aşağı görünecektir. Son olarak "Compile image" butonuna tıkladığımızda birleştirilmiş resim belirtilen klasöre, belirtilen isimle kaydedilecektir. Elde edilen çıktı otomatik olarak görüntülenir:

Resim

Mavi kanalı bitirdikten sonra sıra diğer kanallara geldi. Öncelikle mavi kanala ait olan dosyaları listeden kaldırıyoruz:

Resim

ve aynı adımları kırmızı ve yeşil kanal içinde tekrarlıyoruz. Sonuç olarak üç kanala ait birleştirilmiş resimleri elde etmiş olduk. Bundan sonraki adımımız "De-rotation R-G-B frames" aracını kullanarak renk kanallarını birleştirmek. Ancak bunu yapmadan önce elde ettiğimiz resim kanallarını ölçüm aracıyla tekrar ölçmemiz gerekiyor.

WinJUPOS resimleri birleştirirken üç resmin çekim zamanının ortalamasını alıp elde ettiği zamana göre resimleri birleştirmekte ve dosya ismine bu bilgileri yazmaktadır. Ölçüm aracında bu fotoğrafı açtığımızda tarih ve saat bilgileri otomatik olarak doldurulur. Her hangi bir aksiliğe karşı dosya ismi ile bu bilgilerin tuttuğunu kontrol edin.


Resim

"Images info" alanına mavi kanal için "Jupiter_3Blue" değerini girerek fotoğrafın 3 adet birleştirilmiş
mavi kanala ait olduğunu belirtiyoruz.

Resim

Diğer kanallar içinde benzer şekilde isimlendirme yapıyoruz. "Adj." kartında "Channel" olarak ilgili değeri seçmeyi unutmayın. Sonuç olarak her bir kanalın ölçümlerini yapmış olduk.

Resim

Şimdi bu kanalları birleştirebiliriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
#98706
WinJUPOS ile RGB karelerini döndürme (De-rotation of R-G-B frames)
Bu araç sayesinde mono kamera ile farklı zamanlarda çekilmiş renk kanallarını, gezegen hareketini kompanze ederek nasıl birleştirebileceğimizi göreceğiz.
"Tools menüsünden "De-rotation R-G-B frames"'i seçiyoruz.

Resim

Açılan pencerede her bir kanal için ayrı ayrı seçim alanları görülmektedir. "..." tuşuna basarak her bir kanal için daha önce ölçümünü yaptığımız resimleri sırasıyla seçiyoruz.

Resim

İsterseniz "Observer" alanına tanımlayıcı bir bilgi girin. "Destin. directory" alanına çıktıyı kaydetmek istediğiniz yeri girebilirsiniz. Yine "Image orientation" kısmında "North at top" seçeneğini işaretleyin.


Resim

Gerekli bilgileri girdikten sonra "Compile image (F12)" tuşuna basarak RGB birleştirilmiş resminizi elde edebilirsiniz.

Resim

İsterseniz "Strech luminescence to maximum dynamic range" seçeneğini seçerek resminizin dinamik aralığını maksimuma getirebilirsiniz. Bu durumda resim biraz parlak görülecektir ancak data kaybı söz konusu değil. Açılan penceredeki siyah yuvarlak topa tıklayarak parlaklığı düşürebilirsiniz:

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
#98707
Anlaşılır olması açısından resimlerle desteklemeye çalıştım ancak anlaşılmayan kısımlar varsa söyleyin lütfen.

Bu arada Image Measurement bölümünüde güncelledim. Bu araçla odak uzaklığınızı, odak oranınızı ve resim çözünürlüğünü nasıl hesaplayacağınızı anlatan kısımları ekledim.

Daha sonra Harita Oluşturma ve Animasyon Hazırlama çalışmalarını da anlatacağım, şimdilik benden bu kadar :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
#98717
Ahmet ellerine sağlık...gezegen çekmeye başladığım zaman mutlaka yararlanacağım güzel bir kaynak olmuş bu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
#104594
Merhabalar,

Dün akşam Google+'da WinJUPOS üzerine bir telekonferans (Hangout) gerçekleştirdik. Dilimin döndüğünce WinJUPOS'un araçlarını açıklamaya çalıştım. Katkılarından dolayı Sedat ağbi, Tuğrul ağbi, Erkan ağbi, Burak ve Güven'e teşekkür ediyorum. Güzel bir etkinlik oldu, oldukça eğlenceliydi :lol:

Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
#104613
Harika olmuş Ahmet abi ellerine sağlık, 2. numaralı videoda bende yer almak isterim tamamını izledim biraz karmaşık geldi gözüme WinJUPOS ama sonuçları oldukça etkiliyor gördüğüm kadarıyla tebrik ve teşekkür ederim.
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]