Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Çok kısa olduğu için bu rehberi de yapıp bitiriverelim hemen :)

Ay mozaiği yapmak gerçekten oldukça sabır isteyen bir şey. Ama sadece çekim aşaması ve bir de işleme kısmı öyle.. Birleştirmesi, yani işin "yazılım ayağı" çok çok basit.. Önce çekim aşamasını ele alalım. Bazı püf noktalar:

A) Çekim aşaması

1- Mozaik için elbette Ay'ın tüm yüzeyini fotoğraflamanız lazım.. Hiç boş yer kalmamalı.

2- Tüm yüzeyi aynı kamera ayarlarıyla çekmek oldukça önemli.. Sabit bir ayar tutturun ve onu tüm videolarınız bitene kadar hiç değiştirmeyin (aradan bulut filan geçerse tabi aynı kalması için "gain"i artırıp azaltabilirsiniz, duruma göre, size kalmış. Fakat benim önerim, mozaik çalışmaları bulutsuz temiz gecelerde yapmanız)

3- Mozaik için çekimlere başlamadan önce tüm kişisel işlerinizi bitirin, çünkü bir kere çekime başladıktan sonra mola vermek çok büyük bir hata. Çekimleri mümkün olan en kısa sürede tamamlayın çünkü Ay gökyüzünde hareket ederken "dönüyor", yani yüzey şekillerinin açısı yavaş yavaş değişiyor. Bu değiştikçe de fotoğrafları birleştirmek zorlaşacaktır (gerçi program bu dönüşleri az çok telafi ediyor ama eğer çok zaman kaybederseniz program fotoğrafların uç uca ekleneceği yerleri tanıyamayabilir de, siz nolur nolmaz videoları en kısa sürede tamamlayın).

4- Fotoğraflar ucu ucuna denk gelecek şekilde çekilmesin, yani 2 fotoğraf üstüste gelecekse mesela, alttaki fotoğrafın en üstünde duran birkaç krater mesela üstteki fotoğrafta da görünsün. Program (mozaik yapma aşamasında bahsettiğim program) fotoğrafları birleştirirken, bunun gibi iki fotoğrafta birden olan detayları yakalayarak görüntüleri birleştirir, yoksa birleştiremez.. Dolayısıyla tüm fotoğrafların sağı solu üstü altı, kendisine komşu olan fotoğraflarda da azıcık da olsa görünsün.

Merak ediyorsanız, Ay'ın en hızlı "döndüğü" konum tam Güney'den geçerkenki konumu, yani malesef en iyi seeing için Ay'ın en tepeye çıkmasını beklemek o kadar da iyi bir fikir olmayabiliyor.. Hızlı bir şekilde açı değiştirdiği için mozaiklerde fotoğrafların birleşememesi riski var tam Güney'den geçerken.. Mümkünse güney noktasından geçmesine en az 1 saat kala çekimleri bitirin yada 1 saat sonrasında çekimlere başlayın. Tabi bu konumlarda Ay daha alçak olacak.. Seeing'in iyi olması için her halükarda en azından 25-30 derece yüksekte olması gerekiyor Ay'ın (mümkünse daha da yüksek olsun tabi).. Eğer bu mümkün olamıyorsa gözünüzü karartıp Güney'de yüksekteyken çekim de yapabilirsiniz. Denemesi bedava..

Bu hususlara dikkat ederek çekimleri yapın.. Epey uğraştırabilir başlangıçta.. Yorucu bir işlem..

B) İşleme aşaması

Çekim yaparken yorulmadıysanız şimdi yorulacaksınız. Çünkü çektiğiniz tüm videoları ayrı ayrı işleyeceksiniz.. Bunu yaparken keşke bu işi otomatiğe bağlama olanağımız olsa diyebilirsiniz çünkü defalarca aynı şeyleri yapıp duracaksınız.. Burası da epey bir zaman alacak.. Burda anlatabileceğim pek bir püf noktası yok, bildiğiniz işleme teknikleri kullanılıyor..

Eğer yardımcı olacaksa ufak bir şey söyleyeyim sadece. Wavelet ekranında gözünüze kestirdiğiniz bir wavelet ayarı tutturun.. waveletlerin hemen altındaki "Save Scheme" tuşuna basıp bu ayarları kaydedin.. Bundan sonraki tüm fotoğraflarda detayların aynı oranda işlenmesini sağlamak ve fotoğraftan fotoğrafa işleme farkının oluşmasını engellemek için diğer tüm fotoğraflarda waveletleri oynamaktansa kaydettiğiniz ayarı "Load Scheme" tuşuna basarak çağırabilirsiniz. Böylece tüm fotoğraflarda aynı ayarları kullanmış olursunuz. Hem zaman da kazandırır hızlıca bitirmek için.

C) Mozaik yapma aşaması:

Burası, buraya kadar harcadığınız emekle kıyaslanınca en basit yer.. Yapmanız gerekenler:

1- Microsoft ICE programını indirip kurun (bedavadır) :
http://research.microsoft.com/en-us/um/ ... ps/ivm/ice

2- Çektiğiniz mozaik görüntülerin hepsini programın ortasına sürükleyip bırakın.. Bir süre bekleyeceksiniz, program o görüntüleri işleyecek.

3- Mozaik görüntünüz hazır.. Kaydetmeden önce yine ortada duran Quality'yi 80'den 100'e çıkarın ki veri kaybı olmasın.. "Export to Disk" tuşuna basarak kaydetmek istediğiniz yeri seçip kaydedin.

Mozaik aşamasının hepsi bu kadar :)

Hemen denemek isteyenler için sadece 1,6 mb olan Ay mozaik fotoğraflarımdan bazılarını aşağıya koyuyorum.. Videolar çekildi, işlendi, birleştirilmeye hazır (bazı yerlerinde görüntü deformasyonu görülebilir, bunun sebebi mozaik sırasındaki tüm frameleri buraya koymamamla ilgili, şimdi sadece birleştirmeyle yetindiğimiz için görüntü kalitesine ihtimam göstermeye gerek yok), Microsoft ICE programını yüklemeyi unutmayın, bunları onunla birleştireceksiniz :

http://hotfile.com/dl/44942809/919c761/ ... n.rar.html
http://www.megaupload.com/?d=91FW21JT

Kolay gelsin :)
Başta tahmin ettiğimden biraz daha uzun oldu ama görebileceğin gibi uzun olan kısmı yine çekim ve işleme ile ilgili.

Mozaik yapma aşaması, programın görüntüyü işlemek için ihtiyaç duyduğu süreyi bir kenara bırakırsanız, yani sizin kendiniz bir şeyler yaptığınız zaman en fazla 10 saniyedir, eliniz alıştıktan sonra da maksimum 5 saniye.. Şaka yapmıyorum, deneyin görün :)

Bu programı keşfetmeden önceki mozaik çalışmalarımı düşünüyorum da.. O işe devam etseydim mahvolurdum herhalde, tam bir Çin işkencesiydi.. 1 saatte yaptığım şeyi programın 10 saniyede yaptığını görünce şaşırıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Onur ne kadar kısa desende yine de bizim için bir yol haritasıdır verdiğin küçük detaylar. Çalışma için teşekkür ederim. Mozaik yapmaya başlayacağım zaman çok işime yarayacak. (O kadar sabırlı bir insan değilim ama bir kerede olsa bir mozaik yaparım herhalde)
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Valla Onur ellerine sağlık çok güzel bir rehber olmuş. Şu Microsoft ICE den hiç haberim yoktu bunu öğrenmek benim için müthiş bir şey oldu. Daha evvelden de bir kez mozaik denemiştim ama Photoshop ile falan yaptığımdan çok vaktimi almıştı. Bu rehberi okuyunca dün bir tane daha denemek istedim. Videonun çekimi dahil 15-20 dakikada bitirdim desem yalan olmaz. Kısaca adımları ve sonucu paylaşayım istedim. Belki denemek isteyen arkadaşlara bir faydamız olur.

1. Önce Onur'un da dediği gibi ay'ın tüm yüzeyini atlamadan fotoğraflayacak şekilde 7-8 dakikalık bir video çektim.

2. Sonra VLC media player (ücretsizdir) ile videoyu oynatarak videonun kaliteli olduğu yerlerden tüm ay'ı kapsayacak şekilde 15 snapshot aldım. (Video menüsü altında "enstantane" ya da İngilizce'si "snapshot") Şu fotoğrafta görebilirsiniz;
Resim

3. Sonra bu resimleri Microsoft ICE programına sürükleyip bıraktım ve başka hiçbir şey yapmadan 1 dakika içerisnde mozayiğim hazır oldu. işte burada;
Resim

4. Biraz da photoshop ile kozmetik çalışmadan sonra (ay'ı gözle göründüğü açıya döndürme, renklendirme vs.) ay mozayiğimiz tüm ay severlerin beğenisine hazır :)
Resim

Onur bir kez daha teşekkürler. Bu Microsoft ICE evvelden çektiğim ama photoshop ile düzgün yapamadığım için bekleyen panaromik fotoğralarım için de harika olacak. Hatta dün bir tane denedim. O kadar güzel birleştirdi ki şaşkınlıktan küçük dilimi yuttum resmen :)

Sevgiler ...

Edit: Sevdim ben bu işi :) Teleskobumu ilk aldığım zamanlarda kalitesiz bir webcam ile çektiğim bir ay videosunu buldum az önce bilgisayarımda temizlik yaparken. İki dakikada bir mozaik daha yapayım dedim bu videodan da. Webcamdan dolayı çok kaliteli olmadı ama yine de başarılı sayılır. İşte linki;http://farm5.static.flickr.com/4073/493 ... 5823_b.jpg
Kullanıcı avatarı
gönderen SinanGozcu
Merhablar

Gerçekten çok güzel ve kolay kullanışlı bir program. Daha önce çektiğim videolardan 1-2 tanesinden denedim ancak yeterince düzgün çekememişim. Onur ağbiden video yu istedim ancak müsait olmadığı için atamadı elinde mozaik için uygun videosu olan varsa koyarsa çok sevinirim. Maalum bu zamanlar ay geç doğuyor çekmek için zamanda olmıyacak.

Teşekkürler
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]