Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Merhaba Onur;

Aldığım ve modifiyesini tamamladığım Microsoft Lifecam cinema 720p hd için söylediğin ayarları yapmayı çalışıyorum.
en alttaki "Compression"a bakabilirsiniz. Orada "Uncompressed i420 ... vs" seçili olması lazım, öyleyse bırakın öyle dursun.
Burada şu seçenekler var hangisini seçeceğimi bilemedim:

YV12: YUV 4:2:0 planar
IYUV: YUV 4:2:0 planar
I420: YUV 4:2:0 planar

Bunların 3' ünde de "the capture device does not support the selected video format diyor.

Kendi seçtiği: "YUY2 : YUV 4:2:2 interleaved" Ne yapmalıyım dersin?
Ayar ise primary ekranında.. Orada sadece Gain ve shut ayarlarını kullanın. Hatta mümkünse sadece Shut (shutter speed)... Brightness ve gama'ya hiç dokunmayın olduğu gibi dursunlar her zaman.. En aşağıdaki FPS'yi değiştirmek kayıtta hiçbir işe yaramaz çünkü kayıt yapacak olan program Virtualdub ve onu yukarda dediğim gibi 5 fps olarak ayarladıysanız siz WcCtrl'de ne yaparsanız yapın 5 fps ile kaydeder.
Burada da FPS sabit hiç değiştiremiyorum 0 da duruyor. Gain ve Gama' da ise çizgi hiç yok bile. Shut ise başta 60 civarında duruyordu hareket ediyor mu diye tıkladım 100' e geldi ve şuan onu da geri 60' a getiremiyorum :( Brigh 46 da duruyor.

Ne yapmalıyım bir fikrin var mı?
Bu formatları malesef hiç anlamıyorum, nasıl çözülür bilmem..

Ama belki de kamera gerçekten sadece YUV formatında çalışıyordur? Yani normal olan bu olabilir.. O moddayken çekimler yap, memnun kalırsan onu kullanırsın.

Salih'in uyarısından sonra kontrol ettiğimde webcam taktıktan sonra ona en uygun ayarı kendisinin seçtiğini görmüştüm, sende ki en uygun seçenek de o olabilir. O moddayken bir dene baklım çekim yapmayı.

WcCtrl'deki soruna gelince, onun sebebi olarak aklıma pek bir şey gelmiyor.. Webcam'in tüm driverlarının sapasağlam yüklenmiş olduğunu kontrol et. Öyleyse belki de bu minik yazılım o kamerayı desteklemiyordur?

Soruların cevabı bana kalırsa Tayfun bey'de, aynı kamerayı kullandığı için onun da kullanmasını bekleyelim kesin sonuçlar için.
WcCtrl'deki soruna gelince, onun sebebi olarak aklıma pek bir şey gelmiyor.. Webcam'in tüm driverlarının sapasağlam yüklenmiş olduğunu kontrol et. Öyleyse belki de bu minik yazılım o kamerayı desteklemiyordur?
Webcam "tak çalıştır" şeklinde, yazılımını bilgisayar buldu ve yükledi. CD' sini takmadım. CD' den birşeyler yüklemem gerekir mi?

Tayfun Bey' de VirtualDub kullandığını söylemişti ayarlarını sorarım kendisine...

Bir de Shut 100' e geldiğinden pembemsi görünen görüntü bembeyaz oldu. Shut' ın 100' de kalması çekim yapmamı etkiler mi?

Güneş üzerinde bir deneme yapabilirim suan ama ışığı kısmam mı gerekecek? Güneş çekimi için nasıl bir ayar yapmalıyım?
Her driver mükemmel şekilde çalışmıyor Windows 7 ve Vista'da.. Bazen ekran kartı için ayrıca yüklemek gerektiğini söylüyorlar, aynı şey bunda da geçerli olabilir. Nolur nolmaz bence cd'den de yükleme yap, sorun düzelebilir.

Pembe görüntü kameranın ışığa tam adapte olmamasıyla ilgili olabilir.. Hiç 100 filan yapmadan bir süre beklersen görüntü tekrar beyaza döner (aynı şey benim kamerada da oluyor). White balance dedikleri şeyle ilgili bir şey sanırım (bunları anlamıyorum, sadece gördüğüm şeyi anlatsam daha iyi belki de).

Ayarın kaçta kaldığı önemli değil, virtual dub kendi ayarlarına kaydedilen fps'ye göre kayıt yapmaya başlar.

Gerçi kaç fps ile kayıt yapılacağının ayarını yaparken SPC900NC'de shutter ve gain ayarları da hafiften değişiyor, yani görüntü olarak, diğer kameralarda nasıl olur bilmiyorum eğer sadece fps değişiyorsa ve görüntü onun dışında hiç değişmeden kayıt yapıyorsa öyle dursun.

Güneş çekimi için, öncelikle ışık yüksekken odaklama yap, yani leke filan görünmediği zaman Güneş'in "kenarına" bakarak kaba netleme yap. Sonra ışığı oldukça kısıp lekeyi aramaya başla (en eziyetli süreçlerden biri :) ). Lekeyi bulduktan sonra daha ince netleme yapabilirsin..
Ben kameranın kendi yazılımını kurmuştum istersen birde yükleme yaptıktan sonra dene ama WcCtrl bende de çalışmıyor maalesef bizim kamerayı deteklemiyor. Virtualdub'da ben genellikle 3 ayardan başka birşeye dokunmuyorum, aydınlık, karşıtlık ve pozlandırma, bizim kamerada ır filtresi autofocus ile birlikte çıkarıldığı için doymayı düşük tutuyorum yoksa herşey pembe oluyor, yani sendeki sorunun nedeni de IR filtresi olmaması, önümüzdeki hafta IR-cut filtre ile deneyeceğim kamerayı sonuçtan memnun olursam paylaşırım.
Teşekkürler Tayfun Bey;
Ben kameranın kendi yazılımını kurmuştum istersen birde yükleme yaptıktan sonra dene ama WcCtrl bende de çalışmıyor maalesef bizim kamerayı deteklemiyor
Tamam o zaman WcCtrl' yi silip webcam' in kendi yazılımını yükleyeyim.
Virtualdub'da ben genellikle 3 ayardan başka birşeye dokunmuyorum, aydınlık, karşıtlık ve pozlandırma, bizim kamerada ır filtresi autofocus ile birlikte çıkarıldığı için doymayı düşük tutuyorum yoksa herşey pembe oluyor,
VirtualDub' da bu ayarlar nerede; karıştırdım biraz ama bulamadım? Webcam' in yazılımında mı bunlar acaba?

Bir de siz de Compression' da "YUY2 : YUV 4:2:2 interleaved" bu seçeneği mi kullanıyorsunuz?
Virtual normal modda iken,

File > capture AVI yoluyla capture moduna geçeceksin,

Capture moduna geçtikten sonra,

Video > Compression buradan sıkıştırmayı seçebilirsin, ben yerim var diye sıkıştırmasız olanı seçmiştim ama 1 dakika 1 GB üzerinde yer tutuyor dikkat.

Video > Set custom format buradan videonun boyutunu ve yine kayıt formatıyla ilgili seçimini dilediğin gibi yapabilirsin

Video > Capture filter burdan kameranın ayarlarına ulaşacaksın (önceki mesajda bahsettiğim parlaklık vb.)

Kaza ile eski videolarının üstüne kayıt yapmamak için, gözleme başlarken File > Set capture file ile kayıt dosyasının ismini belirle, her video kaydından önce bunu yapmayı unutma.

Kolay gelsin
Video > Compression buradan sıkıştırmayı seçebilirsin, ben yerim var diye sıkıştırmasız olanı seçmiştim ama 1 dakika 1 GB üzerinde yer tutuyor dikkat.

Video > Set custom format buradan videonun boyutunu ve yine kayıt formatıyla ilgili seçimini dilediğin gibi yapabilirsin
Teşekkürler Tayfun Bey;

Seçicem seçmesine de hangisinin seçilmesi gerektiğini bilmiyorum :( Onur Bey' in söylediği seçenekler yok. Siz hangilerini seçtiniz bu iki seçenekte?
Compression dediğim gibi sıkıştırmasız seçtim, "(Uncompressed RGB/YCbCr)" şeklinde görünen.

Video formatta, Aşağıda "Use Custom size" yazan bölümde 1280x720 seçiyorum, Data format ise 24-bit RGB şeklinde.
Bu ayarları denedim şimdi yine olmadı...

Compression da "No recompression: YUY2" diye birşey var sadece o seçili...

Set Custom Formatta da dediğiniz seçeneği ( yada diğer birçok seçeneği ) seçtiğimde uymuyor...

Ama önemli değil herhalde çekim yapabiliyorum sonuçta :)
Merhabalar
konuyu okudum registax işleme ile ilgili anlatılan herşeyi tek tek yaptım ve sonunda bu resmi elde ettim kraterleri nasıl yakınlastırıcam nasıl içine kadar inebilicem onu nasıl netliği bozulmadan yakınlastıracağım anlatabilirseniz sevinirim...
Resim
işleme2

Resim

Teşekkürler
En son SinanGozcu tarafından 21 Ağu 2011, 15:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]