Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Semra Senem yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Ben Starry Night programını kullanıyorum çok da memnunum. Buna ek olarak Stellarium u da arada kullanıyorum. Sonra büyük bir iştahla Celestia yı indirdim ama sanıyorum benden kaynaklanan yapamadığım birşeyler var. Bunlardan biri select object diyorum sonra go to , cismi buluyor fakat tour guide den seçtiğimiz cisimler gibi büyütmüyor hatta hiç büyütmüyor. Ben nerde hata yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz çok sevinicem gerçekten :(
Yanlış hatırlamıyorsam 'mouse track-ball' ile yakınlaşma veya uzaklaşma yapılıyordu. Ama başka yazılımla karıştırıyor olabilirim. Ben zaten çoğunlukla PC yerine NB kullandığım için hiç bir zaman emin olamam. :roll:

Ama nokta (.) ile virgül (,) kullanarak parlaklık değeriyle ilgili bir şeyler olduğunu hatırlıyorum. O sırada yakınlaşıp uzaklaşıyor gibi bir şey oluyordu. Ayrıca G tuşuna ne kadar basarsanız seçtiğiniz cisme o kadar yaklaşıyorsunuz. Shift ok tuşları ile cisim çevresinde dönme hadisesi var bir de...

Son olarak 1'den 9'a kadar gezegenler, 0 ise güneş olsa gerek. Ama sadece seçmiş oluyorsunuz. Yörüngeleri açık ise çizgilerden seçildiğni anlıyor, G ile cisme uçuyorsunuz.

Kolay gelsin...
gönderen Semra Senem
Salih Bey çok teşekkür ederim, işimi ne kadar kolaylaştırdığınızı anlatamam bile :wink: Çok uğraşmıştım çünkü...

tekrar teşekkürler, görüşmek üzere...

semra
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Özkan TATLI yazdı:Arkadaşlar Celestia programında Samanyolu Galaksisinin şekli yanlış değilmi.
...
Evet yanlış :) Tabiki hiç yoktan iyidir. En azından bir gök adayı, temsil etmede başarılı.
gönderen Baris CUHADAR
Stellarium ve Celestia'yı Pardus 2008.2 kurulu ati grafik kartlı laptop'um da sorunsuzca kullanıyorum. İki programda depolarda mevcut, pisi paket yükleyicisi ile,
Kod: Tümünü seç
sudo pisi it stellarium celestia
komutuyla kurulabilir.

TÜBİTAK'a tekrar teşekkür ederim.
gönderen elif akman
merhaba ben daha yeni başladım ancak bu programlar çok ilgimi çekti :D bu programları bana tavsiye edermisiz ve yakında dürbün alıcam ilk olarak dürbünle başlayacağım sonra teleskop :D şimdien teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak BİLGİLİ
Merhaba Elif,

Sana tavsiyem Stellarium programı olacak hem Türkçe altyapıya sahip hem de kullanımı diğer programlara göre daha basit.Bir de iki boyutlu.Diğer programlar daha çok profesyonellere göre üç boyutlu...
gönderen Ertan Koç
merhaba ben daha yeni başladım ancak bu programlar çok ilgimi çekti bu programları bana tavsiye edermisiz ve yakında dürbün alıcam ilk olarak dürbünle başlayacağım sonra teleskop şimdien teşekkür ederim
Merhaba Elif ,

Bu programların içinde sana tavsiye edecigim hem kullanımı kolay hem türkce dil destegi sunun stellarium programı bende bu işe basladıgımdan beri bu programı kullanıyorum ilk baslarda çok saçma gelsede :D sonradan gerçekten çok güzel bir program oldugunun farkına vardım bana suana kadar gözlemlerimde büyük katkı sagladı bazen o olmasa napardım diye düsünüyorum :D kullanımı çok basit ama yinede takıldıgının yerler olursa yardımcı oluruz.İlk olarak dürbünle baslamanız ve ardından teleskop ile devam etmeniz çok güzel bir seçim tebrikler hangi dürbünü almayı planlıyorsunuz ?
gönderen BATUHAN BOSTANCİ
Stellarium programının türkçesi hangi sitede bilen varmı ?Bir deşu Clestia programını yükledim ama neler yapacağımı ve nasıl kullanacagımı bilmiyorum.

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]