Celestia Uzay Simülatörü

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Celestia Uzay Simülatörü

Mesaj gönderen Mahmut YILMAZ »

Bu programı bilen arkadaşlar varsa bana yüksek çözünürlüklü kaplamaları nasıl entegre edebileceğimi anlatırmı lütfen :)
Emre Evren
İlgi düzeyi: gökyüzü sevdalısı
İletişim:

Mesaj gönderen Emre Evren »

Merhaba
Sanırım yüksek çözünürüklü kaplama derken gezegen ve uydu yüzeyleri için bahsetmiş olmalısınız
Bunun için şu iki yolu önerebilirim.
1. si : Celestiamotherlode 'dan(eminim ki her celestia hayranı gibi sizde bu siteyi çok iyi biliyorsunuzdur. :D ) indirdiğiniz genişleme/ek dosyalarını Extras kısmına winrar dan direk açtığınız halde kopyalayın ve eğer mesela extras\Viking-full\textures\medres gibi bi dosya içinde bulunan jpeg veya png lerden daha yüksek çözünürlüklü bir resim/kaplama dosyanız varsa direkt olarak o resimler ile adını değiştirmeden kopyalayın.

2.si : Bu genelde güneş sistemindeki gezegenler için geçerli mesela bende Ay'ın 85 mb lik .DDS formatında kaplama dosyası var. Bu dosyalar direkt olarak Celestia\textures\medres altında bulunmaktadır. burada da yapacağınız iş basit indirdiğiniz yüksek çözünürlüklü dosya yada resmi medres veya hires klasörlerindeki ilgili dosya ile adını hiç değiştirmeden dosya ile yeni dosyayı değiştiriyorsunuz.
Yanlız ben ne hikmetse Hires klasörüne attığım yüksek çözünürlüklü kaplamaların çoğunu çalıştıramadım. bu yüzden yukarıda anlattığım tarzı bir hülle/kandırmaca yapıyorum. yani hires de olması gereken dosyaları medresdeki resimlerle adlarını aynı yaparak değiştiriyorum.
Fakat size çnerim özellikle bulutsu resimlerinde düşük çözünürlüklü kaplamalar kullanmanız benim celestianın extras kütüphanesinde 3.2 gb lik eklenti mevcut ve sistemim athlon 3000+ 1 gb ram olmasına rağmen öyle bir kasıyor ki insanı çileden çıkarıyor.

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=36

Celestia gerçekten koca bi evreni içine alma potansiyeline sahip özellikle ben şu ekstrasolar ve sciencefiction tarzı yıldız sistemlerini eklemeye meraklıyım zira hakiki astronomi için celestia biraz fazla uçuk kalıyor.
Ben stellarium ve özellikle strarrynight 'ı öneririm

saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İletişim:

cevabınız için teşekkürler.sölediklerinizi yapıcam fırsatım olunca.

ben celestia nın yanında ek olarak stellarium kullanıyorum fakat öneriniz üzere strarrynight ı da bulup incelemeyi düşünüyorum.

tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İletişim:

sölediğinizi yaptım fakat programı açınca hiç bi değişiklik yok... :(

yeni dosyaları programa tanıtma gibi bi olay yok sanırsam..otomatik olarak tanımak zorunda değilmi?
Emre Evren
İlgi düzeyi: gökyüzü sevdalısı
İletişim:

Mesaj gönderen Emre Evren »

Merhaba;

Ben çalışmama ihtimalinin yüksek olduğunu söylemişmiydim? :lol:
İşin şakası Celestia açık kaynak kodu ile modifiye etmesini bilenler için güzel bir oyuncak olsa da işte herşeyi düzgün yapsanız bile bazen böyle hiç bir tepki vermeyip harcadığınız zaman ve emeğe iç çekip saç baş yoldurabiliyor.

Tam olarak neler yaptığınızı açıklalamışsınız ama sorun şu sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Yeni dosyaları programa elle manuel olarak tanıtıyorsunuz ne yazıkki, motherlode dan çektiğiniz eklentilerin tamamını ekstras'a aktarsanız bile stc ve ssc dosyalarını bazen Celestia\data
klasörüne kopyalamak gerekiyor

ama şu kısımlarda bi yanlışlık yapıp yapmadığınızıda bir kontrol etmenizde fayda var tabiiki

Öncelikle medres veya hires(hirese bence eklemeyin çünki opengl sorunu olabilir çoğunlukla bende hires tanımıyor) e resim veya dds dosyalarınızı eklerken eski dosyaları kesip başka bir yere taşımayı unutmayın. yani bir gezegenin hem dds hemde resim formatında kaplaması aynı yerde bulunuyorsa büyük ihtimalle çalışmayacaktır.

Bunun yanı sıra 3ds olarak adlandırılan celestia objelerinin kaplamalarının giydirileceği modellerin de eklenmesi gerekmektedir. gerçi bu dosyalar güneş sistemleri modellerinde pek gerekmiyor daha çok uzay araçlarının modellerinde geçerli.

Daha da önemlisi objelerin koordinatlarını bildiren ve yörünge özelliklerinin yazıldığı ssc ile dds lerin programa nesne tabanlı aktarılmasını sağlayan ctx formatlı dosyaların doğru yerlerde ve eksiksiz bulunması gerekir mesela ; dünyanın detalı fotograflandığı BlueMarble bölümündeki Bluemrble dds.ctx dosyasının yerini değiştirsem hatta adını değiştirdiğim anda bile tüm yaptıklarım boşa gitmiş oluyor hiç birşey görünmüyor.

İşin en doğrusu motherlode dan çektiğiniz eklentileri hiç dokunmadan ekstars kısmında tutup text lerde nasıl instal yapılacağı yazılıysa kesinlikle buna itaat ederek yüklemek olacaktır...

Kolay gelsin...
Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İletişim:

peki indirdiğim dosyaların isimlerini değiştirmeden mi eskileriyle değiştirmeliyim yoksa eskilerin isimleriylemi kopyalamalıyım?

üstelik, mars için mesela, orjinal dosyanın yerini asla bulamıyorum.yeni eklentileri indirdiğimde gerekli yerlere kopyalıyorum fakat o yerlerde eski dosyalar yok...yani alakalı hiç bi dosya yok :wink:
ANIL KOÇAŞ

Mesaj gönderen ANIL KOÇAŞ »

bende bu programı yeni indiriyorum
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İletişim:

ANIL KOÇAŞ yazdı:bende bu programı yeni indiriyorum
indirdikten sonra çeşitli yüksek çözünürlüklü cisimleri ve diğer bazı eklentileri http://www.celestiamotherlode.net/ adresinden indirip kurabilirsin.kurulumlar biraz karışıktır.uğraştırabilir. :)
Kullanıcı avatarı
Çağdaş Çalış
İlgi düzeyi: Amatör

Mesaj gönderen Çağdaş Çalış »

Celestia 1.5.0

İndir
Kullanıcı avatarı
Muammer KENBER

Mesaj gönderen Muammer KENBER »

Pardon bi sorum olacaktı.Celestiada iki gök cismi arasındaki uzaklık nasıl ölçülüyor? Önceki lonularda görmüştüm fakat bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Önce bir cisme gidilir, sonra menülerden gitmeden (go to) seçilir (select). Sol köşede seçilen cisim ile üzerinde olduğunuz önceki cisim arasındaki uzaklı değeri okunabilir.
Kullanıcı avatarı
Muammer KENBER

Mesaj gönderen Muammer KENBER »

Salih abi teşekkürler...
hasan sayıcı
İlgi düzeyi: amatör

Mesaj gönderen hasan sayıcı »

strarrynight nereden ındırırım.
yardım...
Semra Senem
İlgi düzeyi: Gökbilimci

Mesaj gönderen Semra Senem »

Merhaba arkadaşlar,

Ben Starry Night programını kullanıyorum çok da memnunum. Buna ek olarak Stellarium u da arada kullanıyorum. Sonra büyük bir iştahla Celestia yı indirdim ama sanıyorum benden kaynaklanan yapamadığım birşeyler var. Bunlardan biri select object diyorum sonra go to , cismi buluyor fakat tour guide den seçtiğimiz cisimler gibi büyütmüyor hatta hiç büyütmüyor. Ben nerde hata yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz çok sevinicem gerçekten :(
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Celestia, uzayda serbestçe dolaşmanızı sağlayan bir yazılım. Dilediğiniz büyütmeyi vermiyorsa, objeye vardıktan sonra biraz "gaza basmanız" yeterli (yaklaştıracağı için). Aylardır kullanmadım ama galiba A ve Z tuşlarıyla yapılıyor bu. Hangi tuşun ne işe yaradığı da zaten programın içinde yazıyor olmalı.

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir