Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
gönderen mrtmrt
teşekkürler.ben bu konuda biraz yeniyim.stellarium'dan siteyi biraz kurcalayınca haberdar oldum.bu program benim için çok yararlı oldu ancak yaptığım ayarlar programdan çıktıktan sonra silinip default ayarlar geliyor.bunu halledemedim.
Aranıza yeni katıldım arkadaşlar ve bu gördüğüm en iyi astronomi sitesi.herkese tesekkurler yazılar çok bilgilendirici olmuş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Önder
Arkadaşlar,

Stellarium programını küçücük xp yüklü netbookum banamısın demeden çalıştırıyor ama vistalı masaüstüm acayip derecede kasıyor kullanamıyorum. :?:
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
yaptığım ayarlar programdan çıktıktan sonra silinip default ayarlar geliyor
Kaydediyor olması lazım, belki bir program hatasıdır, en güncel versiyonunu indirip onu deneyin isterseniz eğer elinizde eskisi varsa. O da değilse belki program dosyalarında hata vardır, yeniden kurmak gerekebilir.
Stellarium programını küçücük xp yüklü netbookum banamısın demeden çalıştırıyor ama vistalı masaüstüm acayip derecede kasıyor kullanamıyorum
Aynı sorunu XP'den Windows 7'ye geçtiğimde ben de yaşamıştım, felaket bir yavaşlama vardı. Stellarium'un sürümünden kaynaklanan bir hataydı bu çünkü yeni sürümü çıktığında sorun giderildi (hatta XP'den 3-4 kat daha hızlı oldu). Siz de en yeni sürümü yükleyin, muhtemelen sorun çözülecektir.

Son sürüm şu an 0.10.2
http://downloads.sourceforge.net/projec ... irror=garr
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Önder
Onur Bey linkteki sürümü yükledim biraz değişim oldu ama genede takılıyor sanırım netbook a mouse almam gerekecek :)
gönderen Arda Kıpçak
Merhaba daha önce de yazmıştım Stellarium'un son sürümünde takımyıldız hatları çok belli belirsiz görünüyor neredeyse görünmüyor bile denebilir. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı acaba?
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Merhaba daha önce de yazmıştım Stellarium'un son sürümünde takımyıldız hatları çok belli belirsiz görünüyor neredeyse görünmüyor bile denebilir. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı acaba?
Eski sürümlerini hatırlamıyorum, bariz bir fark varsa belki bir hatadır, bende de son sürüm var ve hatlar net görünüyor. Nasıl düzelebileceği hakkında fikrim yok, çok rahatsız ediciyse bir önceki sürümü yükleyin isterseniz.
Onur Bey linkteki sürümü yükledim biraz değişim oldu ama genede takılıyor sanırım netbook a mouse almam gerekecek
Netbooklar performans vermeleri için tasarlanmış bilgisayarlar değildir, bunlara Vista kurmanın cinayetten farkı yok diye düşünüyorum. Bir an önce Windows 7'ye geçmenin yollarını araştırın derim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Önder
Onur Bey,

Netbooka vista kurmak gibi bir niyetim yok :D zaten sorunum stellarium programının vistada çalışmaması, netbookta xp yüklü ve çok rahat kullanıyorum programı ama touchpad ile pek fazla rahat olmuyor malum program genellikle mouse üstünden kontrol ediliyor. En iyisi bir mouse alıp netbookdan kullanmak sanırım :tap

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen serhat özdemir
Stellariumdaki saat, acaba ülkenin resmi saati mi, yoksa seçtiğimiz koordinatın yerel saati mi?
gönderen mrtmrt
Stellariumdaki saat, acaba ülkenin resmi saati mi, yoksa seçtiğimiz koordinatın yerel saati mi?
görüntü, seçtiğimiz noktadaki görüntü oluyor.saat ise bulunduğumuz yerdeki saat.bende bu şekilde.
Benim takıldığım nokta programda gördüğüm gökcisimlerinin yerini gerçek hayatta bulmakta.enlem ve boylamların, ufuk ve polaris referans alınarak çizildiğini biliyorum.gökcisminin konumu derece,dakika gibi birimlerle ifade edildiğinden bu uzaklığı gökyüzüne baktığımda bilemiyorum.enlem ve boylamları verilen bir cismi nasıl bulurum.cahilliğimi mazur görün :) siteyi taradım ama tam bu sorunun cevabını bulamadım cevaplarsanız sevinirim.bu arada tübitak'ın gökyüzünü tanıyalım kitabını almayı düşünüyorum böyle sorular için.
iyi akşamlar..
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Murat Tuksal yazdı:
görüntü, seçtiğimiz noktadaki görüntü oluyor.saat ise bulunduğumuz yerdeki saat.bende bu şekilde.
Benim takıldığım nokta programda gördüğüm gökcisimlerinin yerini gerçek hayatta bulmakta.enlem ve boylamların, ufuk ve polaris referans alınarak çizildiğini biliyorum.gökcisminin konumu derece,dakika gibi birimlerle ifade edildiğinden bu uzaklığı gökyüzüne baktığımda bilemiyorum.enlem ve boylamları verilen bir cismi nasıl bulurum.cahilliğimi mazur görün :) siteyi taradım ama tam bu sorunun cevabını bulamadım cevaplarsanız sevinirim.bu arada tübitak'ın gökyüzünü tanıyalım kitabını almayı düşünüyorum böyle sorular için.
iyi akşamlar..
Detaylı bir cevabı şu başlıkta yazdım, yazınıza alıntı vererek
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=33&t=2496

Ek soru olursa da oradan devam edebiliriz.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi