Stellarium Gökyüzü Programı

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
mrtmrt
İlgi düzeyi: hobi
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen mrtmrt »

teşekkürler.ben bu konuda biraz yeniyim.stellarium'dan siteyi biraz kurcalayınca haberdar oldum.bu program benim için çok yararlı oldu ancak yaptığım ayarlar programdan çıktıktan sonra silinip default ayarlar geliyor.bunu halledemedim.
Aranıza yeni katıldım arkadaşlar ve bu gördüğüm en iyi astronomi sitesi.herkese tesekkurler yazılar çok bilgilendirici olmuş.
Kullanıcı avatarı
Burak Önder
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen Burak Önder »

Arkadaşlar,

Stellarium programını küçücük xp yüklü netbookum banamısın demeden çalıştırıyor ama vistalı masaüstüm acayip derecede kasıyor kullanamıyorum. :?:
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

yaptığım ayarlar programdan çıktıktan sonra silinip default ayarlar geliyor
Kaydediyor olması lazım, belki bir program hatasıdır, en güncel versiyonunu indirip onu deneyin isterseniz eğer elinizde eskisi varsa. O da değilse belki program dosyalarında hata vardır, yeniden kurmak gerekebilir.
Stellarium programını küçücük xp yüklü netbookum banamısın demeden çalıştırıyor ama vistalı masaüstüm acayip derecede kasıyor kullanamıyorum
Aynı sorunu XP'den Windows 7'ye geçtiğimde ben de yaşamıştım, felaket bir yavaşlama vardı. Stellarium'un sürümünden kaynaklanan bir hataydı bu çünkü yeni sürümü çıktığında sorun giderildi (hatta XP'den 3-4 kat daha hızlı oldu). Siz de en yeni sürümü yükleyin, muhtemelen sorun çözülecektir.

Son sürüm şu an 0.10.2
http://downloads.sourceforge.net/projec ... irror=garr
Kullanıcı avatarı
Burak Önder

Onur Bey linkteki sürümü yükledim biraz değişim oldu ama genede takılıyor sanırım netbook a mouse almam gerekecek :)
mrtmrt

Mesaj gönderen mrtmrt »

onur bey dediğiniz gibi programı kaldırıp yeniden yükleyince düzeldi.teşekkürler
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Merhaba daha önce de yazmıştım Stellarium'un son sürümünde takımyıldız hatları çok belli belirsiz görünüyor neredeyse görünmüyor bile denebilir. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı acaba?
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Merhaba daha önce de yazmıştım Stellarium'un son sürümünde takımyıldız hatları çok belli belirsiz görünüyor neredeyse görünmüyor bile denebilir. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı acaba?
Eski sürümlerini hatırlamıyorum, bariz bir fark varsa belki bir hatadır, bende de son sürüm var ve hatlar net görünüyor. Nasıl düzelebileceği hakkında fikrim yok, çok rahatsız ediciyse bir önceki sürümü yükleyin isterseniz.
Onur Bey linkteki sürümü yükledim biraz değişim oldu ama genede takılıyor sanırım netbook a mouse almam gerekecek
Netbooklar performans vermeleri için tasarlanmış bilgisayarlar değildir, bunlara Vista kurmanın cinayetten farkı yok diye düşünüyorum. Bir an önce Windows 7'ye geçmenin yollarını araştırın derim.
Kullanıcı avatarı
Burak Önder

Onur Bey,

Netbooka vista kurmak gibi bir niyetim yok :D zaten sorunum stellarium programının vistada çalışmaması, netbookta xp yüklü ve çok rahat kullanıyorum programı ama touchpad ile pek fazla rahat olmuyor malum program genellikle mouse üstünden kontrol ediliyor. En iyisi bir mouse alıp netbookdan kullanmak sanırım :tap

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
serhat özdemir
İlgi düzeyi: Uzun süredir merak
İletişim:

Mesaj gönderen serhat özdemir »

Stellariumdaki saat, acaba ülkenin resmi saati mi, yoksa seçtiğimiz koordinatın yerel saati mi?
mrtmrt

Mesaj gönderen mrtmrt »

Stellariumdaki saat, acaba ülkenin resmi saati mi, yoksa seçtiğimiz koordinatın yerel saati mi?
görüntü, seçtiğimiz noktadaki görüntü oluyor.saat ise bulunduğumuz yerdeki saat.bende bu şekilde.
Benim takıldığım nokta programda gördüğüm gökcisimlerinin yerini gerçek hayatta bulmakta.enlem ve boylamların, ufuk ve polaris referans alınarak çizildiğini biliyorum.gökcisminin konumu derece,dakika gibi birimlerle ifade edildiğinden bu uzaklığı gökyüzüne baktığımda bilemiyorum.enlem ve boylamları verilen bir cismi nasıl bulurum.cahilliğimi mazur görün :) siteyi taradım ama tam bu sorunun cevabını bulamadım cevaplarsanız sevinirim.bu arada tübitak'ın gökyüzünü tanıyalım kitabını almayı düşünüyorum böyle sorular için.
iyi akşamlar..
Kullanıcı avatarı
Salih DEMİR

Mesaj gönderen Salih DEMİR »

saat bilgisayarınızın saati ve tarihte öyle.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Murat Tuksal yazdı:
görüntü, seçtiğimiz noktadaki görüntü oluyor.saat ise bulunduğumuz yerdeki saat.bende bu şekilde.
Benim takıldığım nokta programda gördüğüm gökcisimlerinin yerini gerçek hayatta bulmakta.enlem ve boylamların, ufuk ve polaris referans alınarak çizildiğini biliyorum.gökcisminin konumu derece,dakika gibi birimlerle ifade edildiğinden bu uzaklığı gökyüzüne baktığımda bilemiyorum.enlem ve boylamları verilen bir cismi nasıl bulurum.cahilliğimi mazur görün :) siteyi taradım ama tam bu sorunun cevabını bulamadım cevaplarsanız sevinirim.bu arada tübitak'ın gökyüzünü tanıyalım kitabını almayı düşünüyorum böyle sorular için.
iyi akşamlar..
Detaylı bir cevabı şu başlıkta yazdım, yazınıza alıntı vererek
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=33&t=2496

Ek soru olursa da oradan devam edebiliriz.
Ali Binarbaşı

Mesaj gönderen Ali Binarbaşı »

Ya arkadaşlar ben stellariumu indirdim fakat takım yıldızı felan adları hep başka dil.Türkçe ayarlamasıda yok
nuri aydemir

Mesaj gönderen nuri aydemir »

F2 ye basıp yapılandırma ayarlarından dil olarak Türkçe'yi seç. Eğer Türkçe yoksa eski veya daha yeni sürümlerini indirmeni tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Yenü sürümü iki gün önce yayınlanmış:

http://sourceforge.net/projects/stellar ... e/download

30 adet hata (bug) giderilen yazılımın Windows sürümü ~45 MB. kurulum dosyasına sahip. Henüz dosyayı çektiğim ve kurmadığım için izlenimlerimi aktaramıyorum. İlerleyen zamanlarda birileri bir şeyler yazacaktır...

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir