Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Semih KOYUNCU
Evet bende o sorun var. Karma karışık harfler, sesli harflerin olmayışı vesaire gibi sorunlar var o yüzden kaldırdım. 0.9.1 versinunu kullanıyorum onda bir sorun yok.
gönderen Ertan Koç
Ömer Anıl NAYİR yazdı:yeni sürümde harflerde sorun yaşayan varmı?
Arada oluyor bazen ama kendiliğinden düzeldiğide oluyor 10.2 sürümünden iyisi yok :D Yeni sürümde takım yıldızlarının isimleride ingilizce olarak gözüküyor takım yıldızlarını tanımayan ve ingilizcesi kötü olanlar için fazla iyi değil :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Takımyıldızları evrensel olarak tüm batı dünyasının kullandığı Latince'dir, gezegen isimleri de çok antik çağlardan beri verilen isimlerdir. Yıldız isimleri de bu yıldızlarla ilgili çalışmalar yapmış olan eski çağların gökbilimcilerine göre verilmiştir, kimisi Arapça'dır, kimisi Latince'dir, yıldızına göre değişir. Sönük yıldızlar kataloglayabilmek için kod isimlerine göre isimlendirilmiştir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Programın Türkçe versiyonunu hiç kullanmadım ama takımyıldız isimleri nereden geliyor diye soruyorsanız şöyle bir örnek verebilirim. Örneğin bu günlerde Hartley 103p kuyrukluyıldızını fotoğraflamaya epeyce çabaladığımdan dolayı pek bir haşır neşir olduğum "Arabacı" takımyıldızının ismi Latincede "Auriga" İngilizcesi "Charioteer" ve tam Türkçesi "Arabacı". Aynı takım yıldızda Al-Maz diye arapça isimli bir yıldız da mevcut. Bu takımyıldız, yıldız isimlerinin pek çoğu Antik Yunan ve Roma Kökenli ama bir kısmı da Arap kökenli. Onda da bir dönem Arap bilginlerinin Eski Yunan ve Roma Eserlerini Arapçaya çevirip, kendi keşif ve gözlemlerini bunun üzerine katıp bir çeşit Doğu Rönesansı yaratmaya çalışmalarının etkisi de var sanırım.
Kullanıcı avatarı
gönderen salihdb
Salih Dinçer yazdı:Yenü sürümü iki gün önce yayınlanmış:

http://sourceforge.net/projects/stellar ... e/download

30 adet hata (bug) giderilen yazılımın Windows sürümü ~45 MB. kurulum dosyasına sahip. Henüz dosyayı çektiğim ve kurmadığım için izlenimlerimi aktaramıyorum. İlerleyen zamanlarda birileri bir şeyler yazacaktır...
Yaklaşık bir hafta önce 0.11.4 sürümü (sitesinde hala önceki yazıyor) yayınlanmış!

İşletim sisteminize uygun sürümü şuradan edinebilirsiniz: http://sourceforge.net/projects/stellarium/files/

Bu adresi arada sırada takip ederek yeni güncellemeler olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bu arada son sürüm çok özel olduğundan paylaşmalıydım. Çünkü şu an kullandığım netbook gibi bilgisayarlarda yavaş çalışma sorunu çözüldü. Bunu atom işlemcilere uygun bir derleme ile halletmişler. Belki ileride Android'ler için de bir sürüm yayınlayabilirler.

Resim

Aradan yaklaşık iki sene geçmiş, nereden nereye! Sıkı çalışan bir ekibin eseri tabi. Bazı dönemlerde ekipte önemli değişiklikler (örn. 2003'de Fabien Chereau, 2012'de ise Matthew Gates vardı) olmuş. Ancak her geçen yıl daha iyi bir hal aldığı belli. Son sürümde şu güncellemeler yapılmış:
This release brings some interesting new features:
- New plugin: Exoplanets.
- New plugin: Observability analysis.
- Improvements to Night Vision mode.
- Improvements for *BSD systems.
- New scripts.

There have also been a large number of bug fixes and some performance and GUI improvements. A huge thanks
to all community bug reporters.

Added:
- New plugin: Exoplanets
- New plugin: Observability analysis
- Get geometric altitude and azimuth for script engine (LP: #1010617)
- Sky image loading with altitude/azimuth coordinates (LP: #1023548)
- New hotkey for star name labels (LP: #1032989)
- Option to activate/deactivate the Nebula Background Images button via GUI (LP: #925247)
- Return to user set location and landscape (LP: #981507)
- Display degrees and minutes for FOV of CCD (LP: #998761)
- Adding all possible satellites (LP: #1006495)
- Building a Windows x64 packages (LP: #1003041, #1027607)
- Apply atmosphere effect only on bodies with atmosphere (LP: #971875)

Fixed:
- Various Stellarium freezes and crashed (LP: #1005155, #1030913, #940638, #992267, #1033380, #951967, #1040054)
- Various plugins issues (LP: #751381, #892027, #1006134, #1040066, #1040085)
- Various issues for nebulae (LP: #1026021, #744517)
- Add/subtract one sidereal year jumps wrong amount (LP: #1006208)
- Various small issues, typos and mistakes (LP: #1022506, #1032469, #1019247, #985204)
- Various issues in Scripting Engine (LP: #1023934, #1017148, #1017154, #730180)

Changed:
- New tab in the configuration window to control the selected object information.
- Improvement Night Vision mode
- Extend list of default scripts
gönderen Tolga ILGIM
Merhaba arkadaşlar ben programı indirdim . İndirdiğimden beride kurcalıyorum fakat bilgileri okumayı öğrenemedim , sanırım ufuk açısı tıkladığım cismin koordinatlarını gosteriyor. Balkona çıkıyorum fakat bilgileri okuyamadığım için bir ekrana bir gök yüzüne bakıyorum. Yardımcı olurmusunuz ?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]