Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
gönderen Emre Evren
#1175
Ozan Kanbertay yazdı:Merhaba;
Aşağıda bağlantısını verdiğim sitede gökbilim ile ilgili pek çok yazılım var.Aradığınız yazılımı mutlaka bu sitede bulursun.Kesinlikle tavsiye ederim.

http://www.astrotips.com/
Paylaşım için çok teşekkürler
artıkexplorer 'in sıkkullanılanlar kısmında başköşede verdiğin link oturuyor :D
gönderen Erhan EKER
#1420
Merhabalar,

Bu benim sitenize ilk mesajım... İlk defa bu kadar kaliteli bir türkçe astronomi sitesi görüyorum. Tebrikler...

Ben uzun zamandır "Cartes Du Ciel" isimli yazılımı kullanıyorum... Açıkçası karşılaştırdığım diğer yazılımlarla karşılaştırılamayacak kadar kullanıcı dostu ve fonksiyonel... Şiddetle tavsiye olunur :P

http://www.stargazing.net/astropc/index.html
gönderen vahap varol ülgen
#3348
erhan eker'in verdiği web adresini açınca ilk adım download,peki daha sonra?
gönderen Burak A. Dogu
#4665
Bir de cybersky diye bir program var. Kapsamı Easysky'dan daha dar ancak ben daha kullanışlı buldum.

www.cybersky.com
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#4684
Merhaba,

Bari ben de tercih ettiğim programı yazayım:

Cartes Du Ciel

http://www.stargazing.net/astropc/ (sürüm 2.76)

http://www.ap-i.net/skychart/index.php?newlang=fra (sürüm 3beta)

Stellarium kadar güzel değil, diğer bazı programlar kadar basit değil ama çok zengin katalogları var. v2.76 denenmiş sürüm. v3.0beta deneme sürecinde, 2.76 dan daha güzel ama hala bazı bitmeyen tarafları var. Birçok derin uzay cisminin düşük çözünürlü bir resmini gösterebiliyor.

İkinci çok kullandığım program ise

Hallo Northern Sky

http://www.hnsky.org/software.htm

Kullanımı daha basit, ama daha da sınırlı. Bazı hataları var (1950 koordinatlarını 2000'e çevirmeden çiziyor) ama özellikle POSS Server derin uzay resimlerini güzel gösterebiliyor. Cartes du Ciel de bunu yapıyor olsa gerek ama daha önce bu programda resimleri indirmeye başladığım için orada denemedim. Bu programın bir diğer avantajı Steve Gottlieb vs. tanınmış amatörlerin her derin uzay cismi için (varsa) gözlem raporlarını gösterebilmesi. Ayrıca siz de gözlemlerinizi kaydedebiliyorsunuz ama bu özelliği çok temel kalır (bunun için Astroplanner vs. tercih ederim)

Bu konuya önem veren arkadaşlar için, her iki program da legal olarak bedava.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#4691
Tahir Saban yazdı:...
Kullanımı daha basit, ama daha da sınırlı. Bazı hataları var (1950 koordinatlarını 2000'e çevirmeden çiziyor) ...
Kullandığım yazılımda J2000 ve B1950 yazan yerlerin ne demek olduğunu sayende öğrendim. Tahir ağabey teşekkürler ama her ikisini seçerken bir fark göremiyorum. Yoksa bu koordinatlar arasındaki farkı çok derin uzay cisimlerinde mi görüyoruz?

Resim Resim
________B1950________________J2000_________
Soldaki göya eski koordinatlar ama sağdakinden farkı yok. Daha büyük görüntü için üzerine tıklamanız yeterli.

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#4693
Merhaba,

Güzel bir soru!

Astronomide bildiğiniz gibi ekvatoryal koordinat sistemini kullanıyoruz. Bu koordinat sisteminde dünyanın dönüş ekseni kutuplardan geçer. Bu koordinat sisteminin birçok faydası var ama buna şimdi girmek istemiyorum. Malesef dünyanın eksenleri hep aynı yere bakmıyor, devinme denen hareketden dolayı (topaçlardan hepiniz bilirsiniz) eksen ucu zamanla bir daire üzerinde hareket ederler. Devinme konusunda iyi bir açıklama İngilizce olarak şurada var

http://en.wikipedia.org/wiki/Precession

Dünyanın devinme hareketi bildiğim kadarıyla 26000 sene civarında. Ama bu insan ömründe farkedilir bir sürede gök koordinat sisteminin kaymasına sebep oluyor. Yani bir yıldızın koordinatlarını ölçerseniz ve birkaç sene sonra teleskopunuzu o koordinatlara çevirirseniz o yıldızı orada göremeyeceksiniz. Bunun sebebi de büyük bir ihtimalle yıldızın öz hareketinden çok devinmeden kaynaklanacak.

Bu nedenle bir yıldız haritası yapılınca bu koordinatların hangi zamanın koordinatları olduğunu belitrmek gerek, yoksa bunları başkaları kullanamaz. Astronomide 50 senede bir böyle yeni bir standarta geçilir ve buna da "epoch" denir. Son zamanların resmi "epoch" ları 1900, 1950, 2000 ve bundan sonra 2025 den itibaren 2050 olacak. Rakamın önünde gördüğünüz B bunun bir "Bessel epoch" u olduğunu, J de bir "Julian epoch" u olduğunu gösterir ama bunlar arasındaki fark konusunda şu anda aklımda fazla bir şey yok (bundan sonra bildiğim kadarıyla epoch lar hep J olacak).

Neyse, yıldız atlasları için bizler için önemli olan nokta şu: Yıldız atlası belirli bir epoch için çizilmiştir. Şimdi eski bir katalogtan bazı derin uzay cisimlerini harita üzerine çizmek istiyorsunuz. Mesela Berkeley kataloğunu düşünün, bu 1950 epoch u için hazırlanmış genellikle sönük yıldız kümelerini kapsayan bir katalog. Şimdi bu cisimleri J2000.0 epoch una göre çizilmiş bir atlasın üzerine çizerseniz tabiki orada hiçbir yıldız kümesini bulamayacaksınız! Yapılması gereken, önce B1950.0 koordinatlarını J2000.0 a çevirmek. Bunun için formüller var, aslında kolay bir şey. Bunun dışında daha bir sürü ayrıntı var ama şimdilik bu kadar yeter umarım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#4700
Hmm,

Gayet iyi anladım, teşekkür ederim. Açıkcası bu kadar iyi anlatılamazdı herhalde. Gayet öz ve anlaşılır. Bu koordinatların RA ve Dc değerleri de sanırım enlem boylam bilgileri gibi bir şey. Gerçekten çok faydalı çünkü bilgisayarda çalıştığım bir cismin koordinatlarını http://archive.stsci.edu/dss adresinden aratıp bulunduğu bölgeyi görebiliyorum.

Dip Not: Bu arada Cartes'i inceledim de profesyonel bir yazılıma benziyor. Özellikle teleskobu olanlar için güzel araçlar içeriyor. Mesela herhangi bir cisme bulucuyu kitleyip ne zaman görüş alanı içinde kalıp kalmadığı takibi yapılabiliyor.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#4715
Teşekkürler,

[quote="Salih Dinçer"] Bu koordinatların RA ve Dc değerleri de sanırım enlem boylam bilgileri gibi bir şey...[/quote]

Evet RA=Right Ascension=Sağ açıklık ->yıldızın referans gök meridiyenine gök ekvatoru üzerinde olan açısı (bir yerde derece olarak x koordınatı). Ancak gök ekvatörü üzerinde ölçek olarak derece yerine saat kullanılır. 360 derece 24 saata bölünmüştür (15 derece=1 saat), çünkü gök 1 saatde 15 derece döner. Tam ilkbahar başlangıcında geceyarısı gök meridyeninde duran bir yıldızın sağ açıklığı 00:00 dır.

Dc=Declination=Yükselim -> Yıldızın gök ekvatorundan kutuplara doğru olan açısı (kuzeyde +, güneyde -)ç Bu da bir yerde derece olarak y koordinatı.

[quote]... Cartes'i inceledim de profesyonel bir yazılıma benziyor. Özellikle teleskobu olanlar için güzel araçlar içeriyor. Mesela herhangi bir cisme bulucuyu kitleyip ne zaman görüş alanı içinde kalıp kalmadığı takibi yapılabiliyor...[/quote]

Evet, bunu denedim güzel çalışıyor. Ama bunu yazılımların çoğu yapabiliyor sanırım.
En son Tahir Şaban tarafından 05 Eyl 2007, 14:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#4716
[quote="Salih Dinçer"][...Soldaki göya eski koordinatlar ama sağdakinden farkı yok....[/quote]

Resimde birşey göremiyorum ama aralarındaki fark yıldızlar için gösterilen koordinatlar olmalı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#5931
Tahir Ağabey,

ESO'dan indirdiğim DSS resimlerini bir daha göremiyorum! Cartes yazılımından bahsediyorum. Hatta bir koordinatı indirdikten sonra biraz yanına daha bakmak istediğimde diğerini siliyor yerine yenisini koyuyor. Halbuki incelediğim yerlerin kalması gerekmez mi?

Gerçi bunun bir yolu vardır; ben bilmiyorum! Çünkü dosyayı temporary olarak kayıt ediyor. Acaba kalıcı olarak nasıl kayıt ederiz? Her biri MP3 dosyası kadar küçük haritalar. Her sefer indir indir nereye kadar...:)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#5942
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...dosyayı temporary olarak kayıt ediyor. Acaba kalıcı olarak nasıl kayıt ederiz?...
Evet, bu benim de keyfimi kaçırmıştı. Mutlaka bir yolu vardır ama şu anda bilemeyeceğim. Ben DSS resimlerini "Hello Northern Sky" adlı bir programda indiriyorum ve kullanıyorum. Bu (bu bakımdan) çok daha güzel çalışıyor ve resimleri silmiyor. Bu basit programla ayrıca yıldız çaplarını ayarlayıp, göze daha gerçekçi gelen haritalar yapmak mümkün (bence Cartes du Ciel bu bakımdan çok kötü). Mahsuru binlerce FITS resminden sonra program biraz yavaş. Dolayısıyla bu programda resimleri kapatıyorum ve aradığım objeye zoom ettikten sonra tekrar açıyorum. Bir diğer mahsuru artık geliştirilmiyor sanırım.

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]