Flat Sorunu

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
Ethem Derman
Teşekkür etti: 4 kez

Flat Sorunu

Mesaj gönderen Ethem Derman »

C11'e bağlı ZWO renkli kameram ile aldığım Flat görüntüleri işe yaramıyor. PixInsight yazılımı bir şekilde flat sorununu arkaplanı yok ederken hallediyor. Ben de artık flat çekmemeye karar verdim ama kameranın sensörü çok kirli. Bu CMOS kameraların sensörünü nasıl temizlerim, çok zor bir olay mı? Benim gibi yaşlılar becerebilir mi? Yardımlarınız için önceden teşekkürler....
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 34 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Ethem hocam kameralarin sensorunu temizlemek ve temiz tutmak aslinda cok zor degil. Bu sorun genelde pipo icen astrofotografcilarda oluyor bildigim kadariyla. Kameralarinizi ben temizleyebilirim. Hatta bu maksatla icinde sensor temizligi, filtre degisimi gibi isleri yapabilecegim bir temiz kutu imal edecegim pek yakinda... detaylarini burada paylasirim.

Flat konusuna gelince, mutlaka bir puf noktasi vardir Ethem hocam. Flatleri ve kalibrasyon karelerini incelemek lazim. Bir kere CMOS kameralarda Bias kareleri unutmamiz gerekiyor. Ikinci unutmamiz gereken sey farkli surelerdeki Dark karelerle kalibrasyon yapmak. Hem Flat hem de Light kareleri tipatip ayni surelerdeki Dark karelerle kalibre etmek gerekiyor, elbette yine hepsi ayni offset, gain ve sicakliklarda cekilmis olmalilar. Pixinsight WBPP de Dark optimizasyon secenegini de kullanmiyor olmaliyiz. Bunlar cok onemli.
Teşekkür edenler: Ethem Derman
Kullanıcı avatarı
Emre Can Alagöz
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Emre Can Alagöz »

Sedat abi flat kareleri dark kareler ile aynı sürede mi fotoğraflıyorsunuz acaba? aynı sıcaklık, offset ve gain için de geçerli bu sorum. DSLR makineleri kullanırken eskiden 0 EV değerlerine yakın bir şekilde pozlamak yeterli oluyordu. Acaba değişen bir şeyler oldu mu bu süreçte bilmek isterim.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Hayir, elbette Flat kareler Light kareler ile ayni sure pozlanmiyor. Yukaridaki aciklamamdan oyle mi anlasiliyor yoksa ? Demek istedigim Flat kareleri kendileri ile ayni suredeki Dark karelerle ve Light kareleri de yine kendileri ile ayni suredeki Dark karelerle kalibre etmek lazim. Bu soyledigim CMOS kameralar icin gecerli... dolayisiyla DSLR icin de gecerli, cunku onlar da CMOS sensor kullaniyor. Flat suresi pozladiginiz isik kaynagina gore degisiyor. Epeydir cekmedim ama hatirladigim kadariyla kamerayi Av moduna alip pozlama olayinda makinadan yardim aliyorduk. Bununla beraber histogramdaki tepe ekrani soldana saga dogru 5 esit parcaya bolup 1,2,3,4,5 seklinde numaralayacak olursan 3 veya 4 numarali bolgede olmasi gerekiyor. Eger Av bunu saglamiyorsa poz suresini buna uyacak sekilde ayarlaman gerekiyor.

Baglantili soruna gelecek olursak, eskiden gurultu az olsun diye Flat kareleri dusuk ISO degeri ile cekiyorduk. Fakat CMOS konusunda yeni edindigim bilgiler isiginda Light kareler ile ayni ISO degerini kullanmanin daha dogru olacagini dusunuyorum. Eskiden Bias ile kalibre ederdik Flat kareleri, simdi bunun yerine Flat ile ayni surede Flat Dark kullanmayi oneriyorum.... DSLR cekimlerinde henuz inceleme yapmadim ama CMOS kullananlarin Bias kare kullanma aliskanligini unutmalarinda buyuk yarar var. Kalibrasyonda daha basarili sonuclar alacaklarina eminim.
Teşekkür edenler: Emre Can Alagözerenmesutt
Kullanıcı avatarı
Ahmet KALE
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 5 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet KALE »

Ethem Derman yazdı: 24 Oca 2021, 23:39 C11'e bağlı ZWO renkli kameram ile aldığım Flat görüntüleri işe yaramıyor. PixInsight yazılımı bir şekilde flat sorununu arkaplanı yok ederken hallediyor. Ben de artık flat çekmemeye karar verdim ama kameranın sensörü çok kirli. Bu CMOS kameraların sensörünü nasıl temizlerim, çok zor bir olay mı? Benim gibi yaşlılar becerebilir mi? Yardımlarınız için önceden teşekkürler....
Ethem hocam, bende bir türlü düzgün flat alamamıştım, hep bi sorun çıkıyordu. Çektiğim flatlarden biri iyi sonuç vermişti, o yüzden yıllarca hep aynı flati kullandım :lol: Ama itiraf etmeliyim bence çok özen göstermemiştim o zamanlar zaten PixInsight ile halledebiliyorum diye.
Kullanıcı avatarı
Ahmet KALE
İletişim:

Sedat Bilgebay yazdı: 25 Oca 2021, 14:54 Ethem hocam kameralarin sensorunu temizlemek ve temiz tutmak aslinda cok zor degil. Bu sorun genelde pipo icen astrofotografcilarda oluyor bildigim kadariyla. Kameralarinizi ben temizleyebilirim. Hatta bu maksatla icinde sensor temizligi, filtre degisimi gibi isleri yapabilecegim bir temiz kutu imal edecegim pek yakinda... detaylarini burada paylasirim.

Flat konusuna gelince, mutlaka bir puf noktasi vardir Ethem hocam. Flatleri ve kalibrasyon karelerini incelemek lazim. Bir kere CMOS kameralarda Bias kareleri unutmamiz gerekiyor. Ikinci unutmamiz gereken sey farkli surelerdeki Dark karelerle kalibrasyon yapmak. Hem Flat hem de Light kareleri tipatip ayni surelerdeki Dark karelerle kalibre etmek gerekiyor, elbette yine hepsi ayni offset, gain ve sicakliklarda cekilmis olmalilar. Pixinsight WBPP de Dark optimizasyon secenegini de kullanmiyor olmaliyiz. Bunlar cok onemli.
CMOS'ta Bias kullanmamanın bir nedeni var mı ağbi? Şimdiye kadar hep Bias kullandık kalibrasyon yaparken.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Ahmetcim, Dark karelerin icinde Bias zaten var... Flat kareleri kalibre etmek icin de kullanmayacagimiza gore bir fonksiyonlari kalmiyor... hatta kullanmak ters etki yapabiliyor. Bir Bias bir de, mesela 120 saniyelik Dark kare cekip Pixinsight da Statistics kullanarak Mean degerlerine bak. Sonra Dark kareden Bias kareyi cikar... bakalim neler olacak.. sonra tekrar konusalim. Hatta bunlari bir yere yukle ben de inceleyeyim... Mesela benim kameramda soyle seyler oluyor... Bias Mean degeri 239, 15 dakikalik Dark Mean degeri 217. Bu Dark'dan Bias cikarirsan cok ters isler oluyor. Anladigim kadariyla,CMOS sensorler kameradan bagimsiz olarak kendileri bir takim islemler yapiyorlar topladiklari veriler uzerinde... bu nedenle CCD gibi uzun veya kisa dark kareleri olceklendirerek kullanamiyoruz...
Kullanıcı avatarı
Ahmet KALE
İletişim:

Ağbi hızlıca baktım, ISO1600 60sn Dark ve ISO1600 Bias'ı kontrol ettim. Mean değerleri (16bit seçili) Bias 2047.2, Dark 2046.7 görünüyor. İkisini çıkartınca Mean değeri 10 olan bir sonuç çıktı, bununla light kareyi kalibre etsek SNR'a bir etkisi olmaz muhtemelen. Müsait bir zamanda detaylı inceleyeceğim tekrar ağbi, sonuçları da drive'a yükleyip paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Teorik olarak 60 saniyelik Dark karede daha fazla ADU degeri gormemiz gerekirdi, ama olmuyor bir nedenle.. iste bu nedenle Bias kullanmak cok dikkat isteyen birsey. 60 saniyede olusan Dark noise, hic degilse 5-10 ADU koymali idi Bias ustune.
Sende tam tersi.. Dark daha dusuk degerde... Bias bu Darktan cikarsa sonuc -0.5 olur... bu da butun kalibrasyonun canina okur
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Su an Pixinsight ile tek bir pikselin bile ne degerde olacagini takip edecek bilgiye sahibim :) bu yeni CMOS kamera bana bayagi ders calistirdi :)
Screen Shot 2021-01-18 at 12.36.18 AM.png
Kullanıcı avatarı
Ethem Derman

Pixinsight WBPP de Dark optimizasyon secenegini de kullanmiyor olmaliyiz. Bunlar cok onemli.
[/quote]

Sevgili Ustam, yorumunuz için çok teşekkürler. Dark optimizasyon seçeneğinin seçilmeyeceğini duymamıştım. Yoksa aldığım flat ile aynı sürede dark da almıştım ama yine hayal kırıklığı yaşadım. Şimdi yeniden deneyeceğim. Tekrar teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Ethem Derman

Sedat Bilgebay yazdı: 25 Oca 2021, 22:44 Su an Pixinsight ile tek bir pikselin bile ne degerde olacagini takip edecek bilgiye sahibim :) bu yeni CMOS kamera bana bayagi ders calistirdi :)

Screen Shot 2021-01-18 at 12.36.18 AM.png
Aynı modülden ben de yararlanıyorum ve ilginç bir şekilde flat ile kalibrasyon yapamayışımın nedeni 10 dakikalık M51'in ortalama değeri 0.04 iken 0.06 saniye poz süresi ile alınan master flatin ortalaması ise 0.506. 0.06 saniyelik master darkın ortalaması ise 0.037. 600 saniyelik darkın ortalaması 0.029 olması ise iyice ilginç bir kamera ile karşı karşıyayım. O nedenle master flati PixelMath'de bir takım sayılarla çarparak light kare seviyesine getirmeye çalışıyorum ama sonuç hüsran...
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Hocam ayni degere getirmeniz gerekmiyor... sadece duzgun kalibre edildiginden emin olmak gerekiyor... Nadir kamerasini bana odunc verecek...onu inceleyince daha genel bir bilgim olacak, o zaman size yardimci olabilirim. Sunu da yapabiliriz: 2 bias, 2 dark, 2 flat, 2 flat dark ve 2 Light kare yukleyebilirseniz bir yerlere ben onlardan da bir fikir edinebilirim...hepsi ayni gain, offset ve sicaklik parametreleri ile cekilmis olmali tabi.
Teşekkür edenler: Ethem Derman
NazimMustul
İlgi düzeyi: Astrofotoğrafçı
Teşekkür etti: 8 kez

Mesaj gönderen NazimMustul »

Flat sorununda naçizane birkaç fikrim, öncelikle light kareleri çektiğimiz focus ayarı ile flat kareleri çektiğimiz focus ayarı aynı olmalıdır, flat çekerken focus bozulması flatlerin çalışmamasına neden olacaktır. Genelde Light çekimini bitirip teleskopa flatbox takıp flat çekimi yaparız ama light çekimi bitince focusumuzu kontrol etmeyiz. Bozulma ihtimali yüksek.
Bu güne kadar hep DSLR kamera ile çekim yaptım. Dslr ile flat çekiminde süre ayarını her zaman histogram eğrilerinin (3 numarada) tam ortada olacak şekilde belirlenmesi gerekiyor. Tabiki iso ayarları aynı olacak şekilde. Genel olarak bugüne kadar çektiğim flatler hep işe yaradı. Sadece gündüz gökyüzü flat çekimleri yaptığımda sıcaklık farkının çok değiştiği günlerde focustaki bozulma nedeni ile çalışmadığı zamanlar da oldu.
Teşekkür edenler: Sedat Bilgebay
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Evet, odak konusu gercekten cok onemli. Guzel bir noktaya deginmis Nazim hocam.
Teşekkür edenler: NazimMustul

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir