Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
gönderen Erhan Ozturk
Merhaba,

Ben fotoğrafçılık ile pek uğraşmıyorum ama DSLR ile değişen yıldızların ışık ölçümü konusuyla ilgileniyorum. Işık ölçümü fotoğrafçılıktan daha hassas bir kalibrasyon gerektiriyor ama fotoğrafçılardan henüz bir yanıt gelmediği için birkaç şey söylemeye çalışayım.
Flat çekimlerini yaparken beyaz sayfa açılmış bilgisayarda, odağı sonsuza mı alıyoruz, yoksa ekran yüzeyini mi netliyoruz ya da diğer light çekimlerde kamera nereye odaklanmışsa aynı yerde mi bırakıyoruz?
Flat, aynı odak(netleme), teleskop/lens-sensör yönelimi, aynı odak oranı (mercek için) ile çekilmelidir. Eğer fotoğrafları teleskop ile çekiyorsanız, odaklayıcı ile oynamamanız, fotoğraf makinenizi teleskoba göre oynatmamanız gerekiyor. Mercek ile çekim yapıyorsanız f değeri, odak değişmemeli, mercek sökülüp tekrar takılmamalı.
Bilgisayar ekranından olduğu gibi flat çekmek yerine, ekranın önüne bir iki A4 kağıt koyup gelen ışığı biraz dağıtmak daha doğru olur. Bu yöntem odak uzunluğu yüksek olmayan mercekler için çok iyi sonuç vermiyor, onu da belirtmek isterim
2. Olarak, elde ettiğim dark, flat ve bias fotoğraflarını, daha sonra aynı pozlama değerleri ni kullanmak şartıyla gelecekte çekeceğim light resimler için de kullanabilir miyim?
Aynı bias o ISO için aylarca kullanılabilir, dark aynı pozlama süresi, ISO ve aynı sensör sıcaklığı ile (EXIF'te bu bilgi vardır) defalarca kullanılabilir. Flat için ise yukarıda yazdıklarım geçerli. Yani mercekle çekim yapıyorsanız merceği söküp takmadıysanız, odak oranını aynı tuttuysanız,odaklayıcıyı elle odaklamada tutup netleme halkasını bantla yapıştırıp hiç oynatmadıysanız aynı flat kullanılabilir. Teleskop ile bu biraz zor. Makina teleskoba göre hiç hareket etmemiş olmalı, odaklayıcıya dokunulmamış olmalı, teleskobun içine yeni tozlar girmemeli. Bir de neyle çekim yaparsanız yapın eğer makinanızda "automatic sensor cleaning" vb. özellik varsa onu kapatmazsanız aynı flat'i kullanmanız sakıncalıdır zira sensör üzerindeki tozlar yer değiştirdiği için tekrar flat çekmeniz gerekir.
3. Sü flat fotoğraflarla ilgili farklı ifadeler okudum. Kiminde aynı pozlama değerleri ile yapılması gerektiği, kiminde av modunda bırakılması gerektiği ve iso ile ilgili de aynı kalması ya da 100 olarak ayarlanması ile ilgili. Hangisini tercih etmeliyim.
Flat için pozlama süresini aynı tutmanız gerekmiyor. Av ile de M ile çekilebilir. Ben ışık kutusu yaptım, onu kullanıyorum. Hangi ayarlarla çekmem gerektiğini bildiğim için M modunda kullanabiliyorum. Ama twilight flat vb bir yöntem kullanıyorsanız her çekimde ışık kaynağı aynı parlaklıkta olmayacaktır. Bu durumlarda Av'ye geçip odak oranını resimleri çektiğiniz değere getirerek belki biraz daha kolay bir şekilde flat çekebilirsiniz.
Işık ölçümünde flat çekerken ISO'yu asıl resmin ISO değeri ile aynı tutmak gerekiyor ama DSLR ile ışık ölçümlerinde yıldız parlaklıkları milikadir hassasiyetinde ölçülmeye çalışılıyor. Fotoğrafçılıkta bu kadar hassasiyete getek yok. Fotoğrafçılık için farklı ISO değerlerinde flat kullanılması sorun olmayabilir belki de.
gönderen Saner GÜLŞEN
Arkadaşlar andromedayı 5 er saniyelik pozlamalardan 100 adet istifleyerek görüntüleyebildim.başlangıç içim fena değil. Fakat daha fazla veri toplamak istiyorum. Bunun için fotoğraf sayısını mı arttıtmalıyım pozlama süresini mi?
Şöyle birşey kafamı karıştıroyor. Pozlama süresimi arttırırsam yüksek pozlammış resimler elde edeceğim bu hiçbir işe yaramaz. Aynı pozlama miktarını elde edebilmek için ya isouu ya da diyaframı kısacağım. O zaman da resimde bir değişiklik olmayacak niye uzun uzadıya pozlayayım diye düşünüyorum. Yanlış mıyım?

Pozlama süresini mi arttırmamı önerirsiniz fotoğraf sayısını mı?

Bu konuyu deneyerek bulmak istemiyorum. Her seferinde çok ciddi zaman ve emek harcıyorum. Tecrübeleriniz benim için çok önemli. Teşekkür ederim tüm astrofotoğrafçılara.

Düzelteme:
Ya da şöyle sorayım 5 saniyelik 100 fotoğraf ile 50 saniyelik 10 fotoğrafla elde edeceğim sonuç aynı mıdır?
gönderen Saner GÜLŞEN
Arkadaşlar konu güncel.
Uzun pozlama yapınca ışık patlaması oluşuyor
İsoyu azaltarak ya da diyaframı kısarak bunu giderebilirim. Fakat hangisi daha iyidir? 5 saniyelik 100 fotoğraf mı 50 saniyelik 10 fotoğraf mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Bu konuda tecrübe sahibi değilim. Ancak aşağıdaki adres belki işinize yarar umudu ile yolluyorum:
https://www.astronomidefteri.com/temel- ... -bilgileri