Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Selamlar, epeydir bu iki kamerayı karşılaştırmak istiyordum bulutlar izin vermediği için maalesef yeryüzü gözlemi ile yetinmek durumundayım, ileride gezegenler üzerinde de deneme yapıp paylaşacağım.
Aşağıdaki fotograflar her iki kamerayla virtual dub üzerinden ekran görüntüsü yakalanarak elde edildi, fotografların çekildiği bina benden 500mt uzaklıkta, özel hayata saygı baabında belirteyim görüntülerdeki alan kat lobileridir, yani kamuya açık alan.

gelelim kameralara,
ilk kamera benim eski "Microsoft lifecam cinema HD", 720p video kaydı yapabiliyorusb 2.0 olduğundan bu çözünürlükte oldukça yüksek frame sayılarına çıkabiliyor.
İkinci kamera ebayden aldığım philips spc 880 diye geçen bir kamera, bilgisayara taktığımda windows direkt spc 900 diye tanıdı, satan çocuğun dediğine göre kameraya astronomiye uygun hale getirilmiş, daha canlı renkler yakalayan bir yazılım yüklenmiş, yani bu test spc 900 yada orijinal spc 880 karşılaştırması yerine geçmeyecektir.

Küçük denememizin adaletli olması açısından microsoft'da philips'in çıkabildiği en yüksek çözünürlük olan 640'a 480 çözünürlükte kullanıldı (eğer dileyen olursa aynı ayarlarda microsoft'ûn orijinal çözünürlüğünde alınmış bir karede ekleyebilirim.

Test ayarları kolayca anlaşılsın diye fotografların altında ayarların capturelarınıda ekliyorum.

Resim

Resim

Gelelim kendi çıkardığım sonuca, ms bariz bir şekilde philipsden daha temiz ve net görüntü yakalıyor, ms de brightness ayarınında sonuna kadar kapalı olduğunu düşünürsek ışığı daha hesaplı kullandığınıda düşünebiliriz sanki.Ayrıca chip'in boyutu farklı olduğu içinde arada ufak bir büyütme farkıda oluşuyor sanırım, kameralardan birinini 5mm diğerini 6mm göz merceğine benzetebiliriz belkide.

Kameraları jupiter üzerinde eşit şartlarda test etmek için sabırsızlanıyorum, maalesef bulutlar çok hızlı davrandığı için sadece philips ile bir deneme yapabildim onda da pek iyi bir sonuç alamadım. O fotografıda kendi gezegen sayfamda paylaşacağım, kameralar arasındaki görüntü farkını görünce benim gezegen fotograflarının berbat çıkmasının müsebbibi kamera olmadığı ortaya çıktı demek çok yanlış olmayacak gibi.

saygılar
tayfun
Onur maalesef deneme yapmak kısmet olmadı, benim balkonun açısı 30 derece civarı ile sınırlı olduğu için resmen atinaya kadar atmosferin içinden çekim yapmam gerekiyor :( yani test için uygun şartlar değil, ama açık alanda bir test yapabilsem sonuçları paylaşacağım.
Merhabalar,

Bende test sonuçlarını merakla bekliyorum. Bir süredir uygun bir webcam arıyordum, gördüğüm kadarıyla lifecam Cinema uygun bir kamera ancak MS'in Lifecam Studio modeli de aklımı karıştırıyor, nette araştırdım biraz ancak sanırım henüz bu kamerayı modifiye eden olmamış. Kullandığı chip Cinema versiyonundan iki kat daha büyükmüş (sensör modelinin ne olduğunu bulamadım fakat muhtemelen Cinema daki gibi OmniVision olabilir), sanırım CN'deki bir yorumda ışık toplama gücünün daha iyi olabileceği söyleniyordu.

Bu araştırmaları yaparken dün şans eseri SPC 900NC buldum ve hemen aldım, muhtemelen yarına kadar elimde olur ancak aklım hala MS'in kameralarında.
İlk yaptığınız testte MS daha iyi gibi görünüyor ancak başka testlerde yapabilirseniz sanırım daha sağlıklı karşılaştırma olmuş olur.

Şeytan Lifecam Studio'yu al ilk modifiyesini sen yap diyor ama tutuyorum kendimi :)
SPC900NC'nin bu kadar meşhur olmasının sebebi kullanım kolaylığı olsa gerek. Diğer kameralar en az onun kadar başarılı, hatta daha başarılı olsa da modifiyeleriyle uğraşmak zorunda olmak herhalde cazibelerini yitirmelerine sebep oluyor.

Uğraşmak didinmek, kamerayı açıp kurcalamak isteyenleri diğer kameraları, uğraşmadan astrofotoğrafçılığa hazır bir kamera kullanmak isteyenlere de SPC900NC'yi önersek herhalde yanlış olmaz.
Onur Atılgan yazdı:SPC900NC'nin bu kadar meşhur olmasının sebebi kullanım kolaylığı olsa gerek. Diğer kameralar en az onun kadar başarılı, hatta daha başarılı olsa da modifiyeleriyle uğraşmak zorunda olmak herhalde cazibelerini yitirmelerine sebep oluyor.

Uğraşmak didinmek, kamerayı açıp kurcalamak isteyenleri diğer kameraları, uğraşmadan astrofotoğrafçılığa hazır bir kamera kullanmak isteyenlere de SPC900NC'yi önersek herhalde yanlış olmaz.
Uğraşmadan, didinmeden zaten yol almak zor. Benim amacım da kolaya kaçmak değil, elde edebileceğimin en iyisini elde edebilmek yada optimum noktayı yakalamak. Öncelikle SPC 900NC'yi test edeyim, memnun kalmazsam sanırım şeytana uyacağım.
(Aslında memnun kalsamda ben yinede şeytana uyacağım gibi geliyor ama neyse :) )
Çarşamba günü nihayet kamerama (SPC 900NC) kavuştum ancak aynı gün Ankara'da toplantı çıkınca ilk testimi yapmak bugüne kaldı. Öncelikle annemin iplerinden çıkma plastik makarayı yaklaşık yarım saatlik bir uğraşla modifiye ederek kameraya monte ettim :) Daha sonra kamerayı teleskopa takıp odak ayarını yapmak ise saniyelerimi aldı. Gerçekten bu kamerayı astrophotografiye uygun hale getirmek kolaymış. Hava bugün malesef kötü olduğu için sağlıklı bir test yapma imkanım olmadı ancak kötü koşullara rağmen aldığım görüntü fena sayılmaz. Tabii görüntü kalitesini arttırmak için manuel ayarlar ile biraz daha oynayıp alışmam gerekiyor fakat zamanla onlarıda öğrenicez. Birazdan çektiğim bir kaç resmide paylaşacağım...
SPC 900NC ile çektiğim ilk resim (Malesef kullandığım ayarları kaydetmeyi unuttum). Gemi tahminimce yaklaşık 5 Km uzaklıkta. Hava rüzgarlı olduğu için titreşim oldukça yüksekti. Ayrıca aradaki ağacın yapraklarıda görüşü bir miktar azalttı.
Resim

Burada da geniş açıdan geminin bulunduğu yer.
Resim

Buda modifiye ettiğim iplik makarası :)
Resim

Kamera teleskopa bağlı iken:
Resim

Resim

Plastik parçayı şimdilik emaneten taktım bir problem çıkarmadı, ama iyi bir yapıştırıcı ile yapıştırırsam daha sağlıklı olacak sanırım. Ayrıca beyaz ledi de siyah bant ile kapattım ancak yinede çipe etki ediyor gibi, sanırım içini açıp sökmek daha iyi olacak eğer yazılımsal olarak kapatma imkanımız yok ise. Eğer eksik yaptığım birşey varsa uyarın lütfen. Açıkta kalan çip için yapılacak birşey varmı mesela? Şimdilik plastik parçayı yapıştırmadığım için işim bitince önündeki filtreyi yerine takıyorum tozlanmaya karşı.
Havanın güzel olduğu bir gün tekrar test edeceğim.

Selamlar...
Onur Atılgan yazdı:Çipin kesinlikle açıkta kalmaması gerekiyor tabi, ben bu iş için okülerlerimden birinin kapağını kullanıyorum. Oküler de teleskobun üzerinde kaldığı için açıkta kalan bir şey olmuyor.
Elimde oküler kapağı var ancak makaraya göre büyük. Sanırım makaranın etrafına bant sararakta halledebilirim bu sorunu. Teşekkürler.
SharpCap sitesinde dolanırken galeride gördüm, örnek olması açısından ekliyorum, muhtemelen kamera daha iyisini çeker ama hoş görünüyor.

Resim

Bilgileri

Microsoft LifeCam Cinema HD
Celestron Nexstar 8SE
Orion Shorty Plus Barlow 2x
15fps MJPG @1280x720
kaç kare kullandığını yazmamış.

http://sites.google.com/site/rwgastro/sharpcap/gallery
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1 adresinde, Microsoft HD-5000 Lifecam ve Logitech HD C910 kameralar ile çekilmiş Satürn resimleri var. Her iki kamera bende mevcut. Ayrıca philips toucam 840K ve 900NC adaptörlerini uzun süreden beri zaman zaman kullanıyorum. 900NC ve C910 kameralar ile aynı ortam ve zamanda deneme çekimleri yaptım. Parlak gök cisimleri için CCD yada CMOS algılayıcı farkı, teknoloji ilerledikçe azalıyor. Işık algılayıcısının da sonuçta bir yüzeyi var. Bu yüzeyin prüzlülüğü gökyüzü fotoğrafçılığı için çok önemli. 900NC ve C910 prüzlülük açısından denk sayılırlar. Kullandığım teleskopların limitlerini her iki kamera aşıyor. Işık hassasiyeti ve pozlama süresinin çok iyi kontrol edilebilmesi aradaki rekabetin galibini belirler. 900NC halen bu konuda önde. Sebebi, 900NC sürücüsü ayarlar yapılırken sürücüsüne yerleştirdiği kendi fonksiyonlarını kullanıyor. Bu C910 kameranın kusuru değildir. Logitech firmasının sürücü yazılımını, gereken özenle hazırlamamış / hazırlatmamış olmasından kaynaklanıyor. Hatta ayarları tamamen Microsoft firmasının DirectX fonksiyonlarına teslim etmiş durumda. Microsoft bu fonksiyonları tasarlarken günlük hayata cevap vermeyi hedefleyen limitler koymuş. Daha doğrusu bu fonksiyonların tasarımını yapan kişi fotoğrafçılıktan anlamayan birisiymiş. Ve bu kişinin hatası, uzun bir süre daha etkili olmaya devam edecek gibi görünüyor. Ta ki gönüllü birisi DirectX kaynak kodunda gerekli düzeltmeleri yapıncaya kadar. Ben böyle bir ekipte her çabayı sarf ederim.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]