Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Özkan gibi refraktörle çekim yapanların Minus Violet/Fringe Killer vs isimlerle anılan filtreyi kullanmaları şarttır diye düşünüyorum...çünkü bu ultraviolet ışık diğer dalga boylarından farklı bir noktada odağa geliyor ve fotoğrafın netliğini çok etkiliyor. Ciddi fark göreceğinize eminim.

Son olarak, bugünden başlamak üzere 3-4 gün başım çok kalabalık olacak...foruma girişim sınırlı olacak (Burak sevinme ve cevap yazma lütfen :) ) Beni merak etmeyin :)

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Ben de bu konu hakkında dün çok sayıda okuma ve araştırma yapmıştım. Bulgularımı paylaşıyorum, Sedat abi'nin yolladığı linklerden de kontrol ettim ve öğrendiklerimin çelişmediğini gördüm. Normalde UHC-OIII gibi derin uzay gözlemiyle ilgili çok haşır neşir olmamın da katkısı olmadı diyemem.

Gezegen fotoğrafçılığı için renkli kamera kullananlar (yani hepimiz :) )

3 temel ışık var: IR, gözümüzle algıladığımız ışık ve UV.... Sıralaması da bu şekilde, yani görünür ışık spektrumun ortasında kalıyor. Bir tarafında IR, diğer tarafta UV bizim algılayabildiğimiz bantta değil.

Bu durumda 3 temel filtre var, bundan sonraki yazılarımı filtrelerin başına koyduğum sayıya göre anlatacağım:

1- Sadece IR geçiren filtre, yani IR-pass (görünür ışık ve UV engellenir)
2- Sadece görünür ışık geçiren filtre, yani IR-UV cut (hem IR hem UV engellenir. Dikkat edin, bu IR-cut yada UV-cut değil)
3- Sadece UV geçiren filtre, yani UV-pass (görünür ışık ve IR engellenir)
Tabi iki bandı geçiren iki filtre daha var:
4- Görünür ışık ve UV geçiren filtre, yani IR-Cut, sadece IR engelleniyor
5- Görünür ışık ve IR geçiren filtre, yani UV-Cut, sadece UV engelleniyor

Gelelim bir bir incelemeye:

1. filtrede görünen ışık yok, dolayısıyla monokrom kameralar için denebilir herhalde. UV'nin de olmamasının sebebi şu, tüm ışık bantları içinde atmosferin bozucu etkilerinden en az etkilenen IR.. En çok etkilenen de UV.. tabi görünen ışık da IR'dan daha fazla etkileniyor. Dolayısıyla sadece IR'a göre yapılan çekimler muhtemelen netlik ve kontrastın en fazla olacağı çekimler olacak.. Bu özellikle Ay'da çok işe yarayabilir çünkü Ay zaten renksiz, dolayısıyla aramızda birincil önemi Ay'a veren fotoğrafçılar varsa pekala sadece bu filtreyi de alabilir. Ha bu filtre uzun vadede gezegen fotoğrafçıları için de önemli. Burak iyi dinlesin özellikle (DMK düşündüğü için), Gezegen fotoğraflarında yaklaşık 2 yıldır CN'i takip ediyorum, özellikle Mars geldiği zaman bu filtrenin akıl almaz detaylar yakaladığını gördüm. R-G-B çekimleri yerine IR-G-B çekimi yapanlar var. Yani IR'ı, kırmızı filtre yerine kullanma hilesi de oldukça yaygın ve güzel sonuçlar verebiliyor. IR, atmosferden çok az etkilendiği gibi Mars üzerinde de güzel detayların yakalabileceği güzel bir "aralık". Dolayısıyla uzun vadede 1. filtre almak bir fotoğrafçı için elzem. Ona gelmeden önce, bizim webcamlerle Ay fotoğraflamak isteyenlerin de çok işine yarayabilir.

Bizim gibi renkli kameralarıyla güzel çekmler yapmak isteyenler için 2. filtre, çekimlerimizin %90'ında işe yarayacak gibi, herkesin bir numaralı önceliğinin 2. filtre olması gerektiğini düşünüyorum. En önemli faydası şu: UV ve IR'ın odaklandığı yerler görünür ışıkla bir değil, dolayısıyla ikisi de görüntünün odağında az da olsa bozulmaya neden oluyor, ayrıca ""benim tahminim o ki"" (yanılıyor olabilirim), webcamlerde parlak cisimlerin çevresinde gördüğümüz renkleri veren de bu iki yaramaz, dolayısıyla ikisini de kesmek iyi olabilir. Sadece görünür ışığı çekmek, hem daha doğal bir görüntü verecek, hem normalde görünmeyen spektrumun iki tarafındaki ışığı da kesip odağı iyileştirecek, görüntünün doğallığını artıracak, ve tabi görüntü hala renkli olacak.

3. filtreyi kim ister ki diye bir soru gelebilir. Neticede atmosferden en fazla etkilenen, çekimi en zor olan, görüntüye en çok hasar veren UV.. ve UV-pass diğer iki ışığı kesip sadece UV'yi çekmemize olanak veriyor, görüntü hem daha bulanık hem renksiz oluyor vs vs.. Bunların hepsi doğru, fakat şöyle bir şey var ki Venüs'ün üzerindeki gerçek bulutları detaylı bir şekilde çekilmesini sağlayan yegane filtre bu. Venüs'ün bulutlarını çekmek gerçekten muazzam bir olay, ilerde mutlaka yapmak istediğim bir şey sonunda o dibimizdeki parlak, detaysız ışık topunu gerçekten detaylı bir şeye çevirmek. Ama tabi ilk alınması gereken filtrelerden biri olmadığı da muhakkak.

4. filtre aslında adının yaygınlığının aksine bu anlattıklarım karşısında en az bilgi sahibi olduğumu düşündüğüm şey. Sanırım IR-Cut ismi bir "misnomer", Türkçe tabirle yanlış isimlendirme gibi bir şey, çünkü Baader IR-Cut örneğini özellikle araştırdığımda spektrumun diğer ucunu da bir nebze kestiğini görüyorum, yani aslında bunlar ""galiba"" IR-UV cut ile aynı.. Yada yanılıyorsam belki UV'ye biraz daha toleranslı.. Niye derseniz, bilmiyorum.

5. filtre, yani UV-Cut, pekala yine biz webcamciler için kullanılabilir. Hem IR'ın keskin detaylar içeren atmosferden etkilenmeme avantajını silmemek, fakat UV'nin bozucu etkilerinden kurtulmak, bu esnada da renkli fotoğraf çekmeyi sürdürmek için şimdiki durumumuzla IR-UV cut filtresi arasında bir uzlaşı noktası olabilir. Ama bence eğer amaç tek seferde renkli kameralarımızla renkli bir fotoğraf çekmekse IR'ı da kesmekte fayda var.

Gelelim sorulara:
Biz lensi çıkarınca IR-Cut filtreyi de çıkarmış oluyoruz ve dolayısı ile fotoğraflarımıza IR ışınlar etki ediyorlar. Bu da renk hatalarına yol açıyor demiş Onur misal. Fakat Sedat bey'in paylaştığı Canon makina modifiyelerinde Gary Honis makinasından IR-Cut filtrelerini söküp birazcık daha kalın normal cam takıyor. Bu durumda kafam karıştı. IR geçmesi iyi birşey mi kötü mü?
Ne takıyorlar acaba diye merak ettim araştırdım, şu imiş.. Tek fotoğraf 10 paragrafa bedel derler ya, bence öyle :)

Resim

Göründüğü üzere kameranın kendisindeki IR-Cut'ı çıkarıp takılan filtre de aslında bir IR-cut.. Orjinalinden tek farkı daha toleranslı olması.. Orjinal IR-Cut çok katı, ve bu katılığın sebebi de herhalde sadece gündüz çiçek böcek çekerken IR-UV'yi tamamen kapatmanın daha iyi olması, ama derin uzay fotoğrafçılığı yaparken o kadar katı olmaya gerek yok belli ki, derin uzay fotoğrafı çekerken yıkıcı olan spektrumun nereleri olduğunu da yine Baader'in filtresinin nereyi kestiğine bakarak görebiliriz sanırım.

Filtre seçimi yaparken sadece adında ne yazdığına değil, hangi spektrumu kestiğinin gösterildiği bir de tabloya bakarsak, istenilen şey ne ise ona uygun bir filtre bulabiliriz.. Örneğin Sedat abi'nin son fotoğrafında kullandığı "Baader Contrast Booster" aslında yukarıdaki sıralamaya göre 5. sıradaki bir filtre, yani bir UV-Cut..

Son olarak, bunları takabilmek için elbette webcam adaptörünüzde filtre yivlerinin olması gerekiyor.. Ben kendi adaptörümü getirtirken filtre takarım filan diye hiç düşünmediğim için rastgele almış, şimdiye kadar da hiç kontrol etmemiştim. Bugün konu derinleşince hemen merak edip baktım tekrar mı adaptör siparişi vereceğim diye, neyseki şanslıyım, benim adaptörcü onu da düşünmüş. Eğer webcam için yeni adaptör düşünenler varsa (Tayfun abi gibi) adaptörde bunun da olmasına dikkat etmeliler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Sabahın beşinde girdiğinizde fırından taze taze çıkmiş bu kadar faydalı bilgiyi bulabileceğiniz başka kaç tane forum vardır acaba :tap . Teşekkürler Onur çok güzel bir yazı olmuş :kitap direkt arşivime gidiyor.

Benim kullandığım filtre IR block diye geçen gso'nun filtresi, sitede dediğine göre 690 nm den sonrasını kesiyormuş yani yukarıda verdiğin grafiğe göre eos'un kendi filtresi ile baaderi'in filtresi arasında bir noktada. Ben kullanırken sanki biraz daha keskinlik alıyorum gibi geliyor, gezegenlerde zaten pek bir denemem olmadı ama en azında ay için bunu söyleyebilirim, ayrıca ay ışığında da bir miktar azalma yaratıyor, ama en çok işe yarayan tarafı sensörü hergün fırçalamaktan kurtulmuş oldum :)

Elimde lenslerime uyumlu bir IR pass filtre var, bu hafta içinde basit bir düzenek yaratabilirsem sadece IR kanalını kaydederek ay çalışması yapmayı deneyeceğim sonucu paylaşırım.
Bu arada bizim konumuzla alakasız ama IR pass filtrelerin en muhteşem yanı aşağıdaki gibi fotograflar çekmenizi sağlıyor olması, tabii kameradaki ır cut filtresini sokerseniz.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Onurcum, sen bence yanlış yerlerde iş arıyorsun :) Bu forumda yazdıklarını toparlayıp Tubitak'a göndersen iş müracaatının yanında diyorum :) Kesin bir departmanın başına getirilmesi gereken adamsın sen... bunu senin değil memleketin hayrı için söylüyorum.

Çok faydalı bilgiler derlemişsin, ellerine sağlık... hafta sonu okuyacağım ve bana gerekenleri cımbızlayacağım :)

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Onur ne demeli sana bilemiyorum. Sedat abi soylenmesi gerekeni soylemis. Bu yaptiklarin memleket icin hem ilk hemde essiz. Simdi ben bu bilgilerle neler cekecegim neler. Ama bunlari ceken ben mi olacagim? Hayir. Fotograflarimin yarisi hatta daha fazlasi inan senin sayende. Senin bu yaptiklarin olmasa buyuk ihtimalle mercegi cikartip o odaklayiciya webcam falan sokmak icimden gelmezdi...

Otobuste okudum ama aksam evde ciktisini alip tekrar okuyacagim. Cok cok cok tesekkur ediyorum kendi adima. Sanirim tum sorularim yanitlandi.

Syg.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Arkadaşlar ben Almanca bilimiyorum, o bakımdan size de yararı olacağını düşündüğüm şu linki paylaşmak istiyorum:

http://www.alpineastro.com/product_list ... #Eyepieces

Burada Baader filtrelerin özellikleri ve diğer Baader ürünleri hakkında hem ingilizce malumat edinebilirsiniz ve hem de dolar cinsinden fiyatları görebilirsiniz.

Selamlar
Herkese teşekkürler, ama ben de çok bilgili sayılmam, belki birkaç yıl sonra bu yazıya dönüp baktığımda hatalar olduğunu görürüm, araştırmaya devam etmek gerekiyor. En azından şimdilik, ilk filtrelerini alma kararını vermeye çalışan bizler için güzel bir başlangıç noktası olabilir :)

Sedat abi ben istemez miyim astronomiyle ilgili bir iş yapmayı, ama onca astronomi bölümü mezunu işsiz dururken kim alsın uluslararası ilişkilerciyi rasathanesine :)

Burak, sen bu işin en başından beri meraklısın, bunları öyle yada böyle benim gibi sağdan soldan öğrenip uygulamaya devam ederdin nasılsa.. Böyle devam.. bakarsın ben askerden gelince, o arada epey şey öğrenmiş olacağın için sen bana anlatırsın :)

Bu arada Sedat abi alpine astro malesef Türkiye'ye ürün yollamıyor yoksa orda ne cevherler var, benim de linklerimin arasında duruyor, filtre mevzusu gündeme gelmişken tekrar hatırlattığın için sağol, çok güzel bilgiler var her şey hakkında.
Onur helal olsun valla yine döktürmüşsün. Ellerine sağlık. Kafamdaki bir çok soru işareti giderilmiş oldu böylelikle. Şu bedelli çıksa da forumca para toplayıp yollamasak seni askere :) Konuyu bölüp taşıdığın da iyi olmuş. Bu arada ben de boş durmuyorum. Sedat bey'in konu ile ilgili verdiği linkleri okuyorum zaman buldukça. İlerleyen günlerde ben de bir iki şey ekleyebilirim bu konuya oralardan öğrendiklerimle. Bence çok çok önemli, mutlaka ilerletilmesi, Türkçe kaynak bakımından zenginleştirilmesi gereken bir konu.
Onur' dan izin alarak, bugün yaptığımız bir yazışmayı buradan da paylaşmanın sizlere de katkısı olacağını düşündük. Yav kardeşim niye gizli gizli yazışıyorsunuz diye sormayın. İşyerinden foruma girmeden mailleşmek daha kolay olduğu için mail yoluyla anlaştık :D

Burak Yakut;

3. seçenek uzun vadede olmak üzere, ilk ikisini alayım mı?

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... 7-862-8909

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... 7-862-8920

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... -862-12738

Onur Atılgan;

Planın mükemmel, ilk başlarda daha iyi filtre tercihleri yapabilir miydim diye şöyle bir yarım saattir bakıyorum ama bana öner desen bu sırayla önerirdim herhalde. Marka filan seçimi de çok iyi.

Yalnız UV, yani uzun vadede düşündüğün Venüs filtresi için uyarayım.. Venüs fotoğrafı çekebilen dünyada çok fazla insan yok :) Bu çok zor bir işmiş. Düşününce mantıklı da.. Normalde gördüğün seeing daha da kötü görünecek bu filtrede, atmosferden en fazla etkilenen şey UV imiş çünkü. Dahası biliyorsun ancak Venüs "yarım" görünürken çekebilirsin, Güneş engel olacak, Venüs'ü yüksekken de çekemezsin, Güneş batarken göründüğü için ister istemez maksimum yüksekliği 20-30 derece olacak.. Her şeyden önemlisi de mükemmel bir teleskop ayarı istiyor, kolimasyon, odaklama filan herşeyin çok iyi olması lazım, tabi son olarak belki de SPC900NC'nin boyunu aşabilecek olması.. Özetle, onu uzun vade diye zaten yazmışsın ama istersen şunu çok uzun vade yapalım.. Bence en az 1 sene beklemen lazım, almak istediğin her şeyi al, DMK bilmemne filan, ancak ondan sonra "son sırada" al bu filtreyi.. Belki RBG filtrelerinden bile sonra..

Burak Yakut;

Senin yazını bastırıp 3-4 kez okudum. Notlarımı aldım akşam daha detaylı soracağım. Bunları optcorp da uv-ir filtre seçenekleri arasından seçtim. Kafama takılan en önemli konu ilk 2 tercihde daha iyisi olabilir mi sorusu olacaktı ki bunlar optimum diyorsun sen. O zaman bende bunları sepete atıyorum. Yaptığım araştırmalarda 3. filtrenin güneş lekelerinde daha fazla detay verdiği gibi bir izlenime de katıldım ama emin değilim Zaten o son seçenek. Kafamızı meşgul etmesin.

Önce bu 2 filtre, sonra SPC900 yetmeyince DMK, ardından DMK ve bu iki filtre organizasyonu, ardından RGB ve filter whell alacağım. (Bu uzun bir süreçte olacak tabi ki) Soğutma içinde mutlaka bir fan edinmem lazım. Ayrıca bir kolimatör da şart olacak. Sistemin en zayıf halkalarını bulup elemeliyim... Bahtinovu sanırım Tayfun abi yaptıracak bana. Netleme de böylece hallolur gibime geliyor. Daha da uzun vadede hassas bir focuser ve belki bir motorlu odaklayıcı... Emin değilim. Bu son 2 sinide alırsam zaten kendi web sitemi açarım :D

Mark Salway amcanın sitesine baktımda amca bizim gibi newton kullanıyor. 12” lik. Tüpünü de delmiş hatta sıcak haca dışarı kolay çıksın diye.

Resim

Resim

Resim

http://www.mikesalway.com.au/equipment/

Yani bir SCT alma konusunda dünkü incelemelerimin ardından biraz daha az istekliyim artık. Aslında basit bir memur olmasam elbette alırım ama bana katacağı fayda, sıçrama, vereceğim fiyat karşısında çok fazla olmayacak gibi. Zaten şu anda istesemde böyle bir yatırım bir 10 sene yapmam – yapamam ama bu tüpü uzun süre kullanacağım ona eminim. Mümkün olduğunca ekonomik ama etkili sonuçlar almak istiyorum.Yani savurganlık yaparak “bastım parayı çektim en güzel fotoğrafı” demek istemiyorum :D Zaten basacak o kadar paramda yok. Taksitle alıyorum herşeyi. Daha Atlası Mayıs’ a kadar ödeyeceğim. :D

Bir başka konu da SPC900 ler üzerindeki Mehmet abi’ nin bahsettiği sensör üzerinde gömülü ir-cut mevzuu. Ama bu konuda yaptığım kısa araştırmadan bir sonuca ulaşamadım (google da “SPC900 ir-cut sensor” kelimelerini aynı anda arattım) Çok da kafaya takmıyorum bunu zaten. Dünya kullanıyor bu kamerayı. Bizde bu haliyle devam edebiliriz.

Ekte DMK ları koydumda fiyatlara bakınca çok uçuk geliyorlar. Bu nedenle kendimi tutabildiğim kadar tutacağım bu konuda. 330 EUR bile çok pahalı ya. L Bu arada Trig ve I/O (inpu/output) nun ne anlama geldiğini biliyor musun?

Resim

Çok fazla soru sordum farkındayım. Aslında bunları forumda konuşsak ne güzel olur. Sen sonra müsade edersen foruma da taşırız. O yüzden senin içinde mahsuru yok ise maille gidiyorum.

Onur Atılgan;

Öncelikle biliyorsun ki ilk tercihinde daha iyisi var :) Ama fiyatı 3-4 kat pahalı.. Dolayısıyla başlangıç için gerek yok bunca masrafa, o yüzden gösterdiğin modelleri ben de onaylıyorum, ama daha iyisi yok değil var :)

3. Venüs filtresi, UV ışınlarını kabul ediyor, ve Güneş filtrelerinden Calcium filtreleri buna oldukça yakın, dolayısıyla Venüs filtresiyle çok ufak bir ihtimal de olsa Güneş fışkırmalarını görmek mümkün olabilir, ama bu ihtimali hiç kurcalama, 2 sebeple:

1- Calsium filtreleri bunlardan çok daha hassas ve çok daha kaliteli, yani bu filtre olsa olsa "çakma Güneş filtresi" olur
2- Çakması bile yeter diyorsan bile, unutma ki bu aparat Güneş'te kullanılacak, yani öyle odaklayıcıda kullanamıyorsun, teleskobunun girişini bütünüyle "kapatıp", ufacık bir delik açıp oraya bu filtreyi takman gerekir, off-axis filtre yapıp, yani teleskobunun açıklığı 10 inç değil, 1.25 inç olacak, 1.25 inçlik bir çakma Güneş teleskobunda pek bir şey görülebileceğini sanmıyorum, uğraşmaya değmez.

Bu arada bunları bildiğim için değil, mantık yürüttüğüm için söylüyorum, hani ben askerdeyken bu filtreler meğer Güneş'te bambaşka bir şekilde kullanılıyormuş filan diye öğrenirsen kulaklarımı çınlatma :)

Uzun vade planın bence güzel, önce iki filtre sonra DMK, vs vs.. gayet mantıklı.. Bütçeye ağır yük bindirmeyecek şekilde her alışveriş arasına en az 3-5 ay koyarsan ağır gelmez herhalde. Tabi DMK sonrası aralık 5-6 ay filan olmalı :) Epey pahalı meret..

Bu arada sırf bilgin olsun diye söylüyorum, DMK dünyanın en güzel gezegen kamerası değil, yani gözümü karartıp bir kere alacağım bir daha da ömür boyu değiştirmem gibi bir amacın varsa daha iyi kameralar da var, ama sana uygun olanı bu diyerek bunu öneriyorum ben.. Daha iyileri var, Skynyx 2.0 kameraları daha hassas, ondan daha hassası da Flea 3 gibisinden bir adı olan kamera, tabi bunlar DMK'dan 2-3 kat filan daha pahalı, CN'deki en iyi gezegen fotoğrafçısı olan Anthony Wesley DMK'sını satıp Flea'ya geçti, bunları sırf bilgin olsun diye anlatıyorum. Hani gözümü karartıp ağır bir yük altına girip bir defada kamera alacğaım dedikten sonra daha da iyisi olduğunu öğrenmek seni şaşırtmasın diye..

Yeni teleskop konusunda, haklısın SCT'lerin de dezavantajları var, fotoğrafçılık açısından en kötüsü de ısınma problemleri, kapalı bir tüp olunca soğuması çok zor, bazı kullanıcılar şey yapıyor o komik, teleskobu ters çeviriyor amcalar, tüpteki tek delik odaklayıcı ya, birincil aynanın arkasında diagonal takılan yer.. Onu tepeye çeviriyor, aradaki aparatları da çıkarıyor bari tüp içindeki sıcak hava yükselerek çıksın dışarı diye.. Sıcaklık büyük dert o teleskoplarda, öyle çekimden önce soğutayım diye dışarı çıkartmak istyebileceğin bir şey değil, sabah akşam dışardaki sıcaklıkta kalması lazım, İshak beyin gözlemevindeki gibi. Bence senin yapabileceğin en iyi yatırım 10 inç aynalı teleskoptu, eğer hala kafanda şüphe varsa başka bir şey alsamıydım diye, düşünme hiç..Hem gezegen fotoğrafçılığında çözünürlük gücün yüksek, hem kundağın başarıyla taşıyabiliyor, hem SCT'lere göre belki yarı yarıya ucuz, yüksek açıklık fotoğrafçılık bir yana sırf gözlem olarak bile büyük avantaj demek.. Bu arada merak ediyorum OIII filtresini kullanma olanağı buldun mu diye, ses çıkmadığına göre henüz fırsat olmadı sanırım.. yada fırsat buldun, beğenmedin, yorumsuz geçiyorsun :)

Mehmet abi'nin forumda söylediği şey, lensin üzerindeki IR-Cut idi.. Sanırım yanlış okumuşsun, biz lensi çıkarıp attığımız için IR-Cut filtresini de atmış oluyoruz.. Bu aslında çok iyi bir şey, SPC900NC'nin en büyük avantajı.. Evet IR-cut çıktığı için bizde renkler daha kötü görünüyor galiba ama astro filtrelerden alıp takabiliriz en azından. Eğer sensörün üzerinde olsaydı o webcamle hiçbir filtre kullanamazdık, artık kullanabileceğiz. Kendi IR-Cut filtresi de zaten chat amaçlı takılan bir şey, yani bizim işimize yarayacak bir IR-Cut olduğnuu da sanmıyorum.. Lens üzerinde olması daha iyi.

Trigger ve I/O muhabbetlerini araştırdım, çok karışık şeyler çıktı. Galiba I/O muhabbeti laptop dışnda bir başka arayüz kullanarak pc'ye filanuyarlayabilmek gibi bişeyle ilgili, trigger mevzusu da modifikasyonla ilgili bir muhabbet galiba, çok karışık geldi yazılanlar. Daha çok bir bilgisayarcıya gösterirsen anlarlar gibime geliyor, ikisinin de kullanımıyla ilgili bir kılavuz yapmışlar, çevrende bu işleri bilen varsa, özellikle bilgisayarcı olan, gösterirsen belki yardımcı olabilirler.. Ama bana her halükarda gereksizler gibi geliyor şu an bakınca..

Resim

Ha bu arada, biliyorum iştahını çok kabartacak ama bir manzara fotoğrafını adam IR ve UV ile tekrar çekmiş, ikisi arasındaki farkı göstermek istiyorum, ikisi de çok güzel ama özellikle IR pass filtresini kendi günlük kamerana filan takabilmeyi başarırsan müthiş doğa fotoğrafları da çekebilcekmişsin gibi görünüyor.. Şurdan bak bi animasyon yaptım, ekte yolluyorum onu da.. Uzakların çok keskin göründüğü fotoğraf IR, diğeri UV (uv de de başka detaylar belirgin görünüyor dikkat et).. Görünür ışıktaki fotoğrafı ise malesef bulamadım. Şu sitede var hep, girince derya gibi bir site, türkçeye çevirterek ilerleyebilirsin, çok sayıda sayfa ve rehber var..

Kolay gelsin :)

Burak Yakut;

Onur selam,

Daha pahalısı olduğunu biliyorum. :D Fiyat olarak keseme uyanlar sana gösterdiklerim. Sen de onaylıyorsan alacağım. Zaten daha pahalısını da şu anda almak istemem.

UV filtre meselesini çoooook uzağa attım. (2 sene en az. Tabi sabredebilirsem) Güneş çekimleri/gözlemi içinse elimdeki mevcut baader solar filtre işimi görecektir. Güneşe çokda meraklı değilim. Lekeler beni fazlasıyla tatmin ediyor. Tabi birde merkür geçişi görmek istiyorum. Mümkünse fotoğraflamak. Tabi belki şu an saçmalıyor olabilirim. Ne zaman var geçiş bilmiyorum. Şimdi araştırdım.

DMK’ nın en iyi gezegen kamerası olmadığını yine senden dolayı biliyorum J Damian amca skynyx kullanıyordu sanırım. Wesley’ de değiştirmiş baksana. Ama Onurcum mevcut gelir seviyem ile benim için ideal kamera DMK dır. Hatta yani aslında SPC900 le idare etmem gerek diye de düşünüyorum ama baktığımda bu hobi’ den başka bir yere para harcadığım yok. Gezmem tozmam fazla değil. Sigara Alkol’ de yok. Eskiden PC ye para harcardım artık o da yok. Video kaydı yapsın yeter J Yani DMK benim etim butuma göre iyidir. Sadece hangi modeli olacağı benim için muamma. Zamanla zaten buna kendim karar vereceğim sanırım. Yine bir kere olsun tam olsun felsefem öne geçebilir...

Teleskobumdan oldukça memnunum biliyorsun. Seninle etkinlerde bayağı kullandık. Tam kullanmadığım bir sürü kundak özelliği daha göremediğim binlerce gök cismi var. Gördüklerim 100 taneyi bulmaz. 50 tanede yok sanırım :lol: Kundak, Tüp vs. bana yeter. Dediğim gibi fan falan takarsam tamamdır.

OIII ü henüz denemedim. Hava hiç müsait olmadı. Ama ne yalan söyliyim sanki çok beğenmeyecek gibi duruyorum ama tabi adam akıllı daha performansını göremedim :lol: Yalnız Veil’ i halen unutamıyorum. Tekrar görmeyi çok isterdim. Tırnova’ da bakmıştık.

Ahhh ben ahhh. Evet abi yanlış okumuşum SPC900 üzerindeki ir-cut olayını. Sensör temizmiş ohhhh :D Kapatıyorum.

Trigger ve I/O yu da geçtim. Almadan önce belki kurcalarım. Çözünürlük, FPS hızı daha önemli.

Animasyon harika. Uzaklardaki detaylar inanılmaz şekilde ortaya çıkıyor bir anda. Bu arada benim kamera(Canon) lensi çizilmesin diye cokin marka bir UV filtresi almıştım.Bilirsin hani şu lensin önüne takılanlardan. İnternette bugün bayağı aradım geçirgenliğini ama çok kaliteli bir marka olmadığı için kaynak bulamadım. Onu tabiki çok sağlam olması şartıyla bir şekilde webcam ve foton arasına sokmayı düşünüyorum. Sağlam olursa bir video çekeceğim Jüpiter üzerinde.

Onur Atılgan;

Geçiş konusuna söyleyebileceğim tek şey, Merkür'ü bırakıp Venüs'e odaklanman.. 6 haziran 2012'de Venüs geçişi var, ondan sonrakini torunun bile göremeyecek.. Merkür en azından 5-10 yılda bir filan geçiyor :) Venüs çok daha süper bir olay, hem çok ender, hem çok daha 4-5 kat daha "iri" bir gölgesi var, daha görkemli.. O 10 dakikalık geçişe (saatler sürüyor da en güzel an diske girip çıkış anları) iyi hazırlanmak gerekecek. Bir gözlem partisi yapmamız bence kesin gibi o tarihte. Herkes artık izin mizin ne alırsa çıkacak, boru değil bir sonraki 22. yüzyılda :) Neyse daha 1,5- 2 yıl var ona..

Bence fan mevzusuna ciddiyetle eğil, sen özellikle hergn çalıştığın için öyle gezmeler tozmalarla değil de balkona filan çıkarıp da fotoğraf çekiyorsun, daha da böyle gider, bu çok kötü bir şey değil, yeter ki şartların o şekilde olacaksa bunu iyileştir, bunun için fan çok önemli, seeingi belirgin şekilde iyileştirir, mesela benim aynam 12 inç ve dışarsının sıcaklığına akşam çıkarınca ulaşması 10 saati bulabiliyor, sende 5-6 saattir belki, bu kadar bekleme şansın da olmadığı için çıkar teleskobu balkona, tak fanı alt tarafa 1 saat sonra da fotoğraflamaya başlarsın.. Bu fanlar çok sessiz zaten, çalıştığını bile anlamazsın. 20-30 dolara satılıyor, ondan almak zorunda da değilsin, istersen uydurabiliyorsan al bir tane bilgisayar fanı, uyarlayabiliyorsan bağlarsın altına çalıştırırsın.

Kolimatör ve odaklayıcı konusunda bence Sedat abi'nin izinden git, o bu işleri hepimizden iyi biliyor belli ki.

OIII filtresi için galiba şehir ışıklarından çekiniyorsun, hiç dert etme, ilk olarak bul Orion nebulasını, tak bak, bence çok seveceksin, sonrasında diğer nebula denemeleri de başlar.. Bu filtre zaten şehir içinde UHC'den daha fazla performans gösteriyor onu da unutma..

Onur' a tekrar burada da teşekkür ediyorum. Senin yerine şafağı ben sayacağım :ye

Not: Silinecek bir şey varsa özelden haber ver :)
Burak Yakut yazdı:
3. Venüs filtresi, UV ışınlarını kabul ediyor, ve Güneş filtrelerinden Calcium filtreleri buna oldukça yakın, dolayısıyla Venüs filtresiyle çok ufak bir ihtimal de olsa Güneş fışkırmalarını görmek mümkün olabilir, ama bu ihtimali hiç kurcalama, 2 sebeple:

1- Calsium filtreleri bunlardan çok daha hassas ve çok daha kaliteli, yani bu filtre olsa olsa "çakma Güneş filtresi" olur
2- Çakması bile yeter diyorsan bile, unutma ki bu aparat Güneş'te kullanılacak, yani öyle odaklayıcıda kullanamıyorsun, teleskobunun girişini bütünüyle "kapatıp", ufacık bir delik açıp oraya bu filtreyi takman gerekir, off-axis filtre yapıp, yani teleskobunun açıklığı 10 inç değil, 1.25 inç olacak, 1.25 inçlik bir çakma Güneş teleskobunda pek bir şey görülebileceğini sanmıyorum, uğraşmaya değmez.

Bu arada bunları bildiğim için değil, mantık yürüttüğüm için söylüyorum, hani ben askerdeyken bu filtreler meğer Güneş'te bambaşka bir şekilde kullanılıyormuş filan diye öğrenirsen kulaklarımı çınlatma :)

Onur bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşırsan paylaşmanı rica edeceğim ben acaip fiyatlı H-A filtreleri yada coronado tüpler haricinde az da olsa fışkırmaları gösterebilecek ekonomik bir alternatif arıyordum ama bir türlü bulamadım, bu dediğin UV filtrelerinde bu mümkünse denenebilir belkide.
:merhaba
Schott RG1000 near infrared filtre almanız lazım arkadaşlar... detaylı bilgi ve örnekler yarın talep edilirse verilecektir... talepleri alayım ??
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

Yıldızlar

Yıldız; gece gökyüzünde gör&uu[…]

Yıldızlar (Astronomi)