Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Onur Atılgan yazdı:Aydın bey, özel mesajdan devam edelim..

Burak, Jüpiter'de shutter speed vs ile parlaklığı artırıp kenarlardaki renkleri mi göstermek istiyorsun? Bu bende de hep var. Özellikle Venüs'te çok coşuyor.
Aynen abi. Canımı sıktı akşam akşam. Ama yok kesin kararlıyım. Bu kameranın sınırlarını zorlamadan bırakmayacağım elimden.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Sampling olunca piksel sayısı azaldığından herhalde ya çözünürlük azalıyordur yada görüntü ufalıyordur (gerçi o da aynı yere çıkar). Tamamen serbest atış yapıyorum bildiğim bir konu değil, düz mantıkla gidince oraya çıkıyor sonuç, bizde bir işe yaramaz herhalde.

Bu arada paylaştığın Jüpiter'in kenarlarındaki mavi kırmızı ışıklar daha önce de konuştuğumuz gibi webcamden değil, görüntüye giren IR vs tayfıyla ilgili olsa gerek. SPC900NC, IR-UV cut ile kullanıldığında o renkler orada kalmaya devam edecek mi bakalım senin raporunu bekleyeceğiz :) Hala gitmezse demek ki webcamde bir şey var diyeceğim ama artık filtre eksikliğine bağlıyorum (gerçi sen de biliyorsun, ortaya yazıyorum herkes okuyor diye)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

Jüpiter'in altında ve üstünde oluşan renkler için olasılıklar:

1. Atmosfer : Jüpiter ufka ne kadar yakın ise bu renk kuşağı o kadar artar. Hatta bunu teleskoptan bakarken bile görürsünüz. Atmosfer prizma etkisi yapar. Tam tepe noktasında bu etki sıfır olup ufka yaklaştıkça artar.

2. Hizalama ekseninden uzaklaşma : Hizalama tam olsa bile ( özellikle mercekli teleskoplarda ) hizalama çizgisinin görüntüleme elemanlarını ( her iki ayna / mercek ve CCD / CMOS ) kestiği noktalardan Jüpiter'in uzak olması. Yani cisim merkezden uzaklaştıkça koma etkisindeki artış gibi ışığın kırılma etkisinde de artış olacaktır.

3. Optik elemanların hezalama çizgisine paralel olmaması : Bu durumda zaten kolimasyon olmamıştır. Aynaları / Merceği hizalamış olsanız bile CCD / CMOS hizalanmadıysa, kenarların birinde netlik kaybı, parlak yerlerin parlak olmayan yerler ile sert kesiştiği yerlerde bu renkler görülecektir. Neden mi? CCD / CMOS üzerinde ince bir şeffaf yüzey olmak zorunda. Işık bu yüzeyden dik geçmez ise prizma etkisi yapar. Tıpkı su üzerinde dökülmüş yağ yada benzin gibi. Resimde bu renkler, Jüpiter resminizde görüldüğü gibi olacaktır.

2 ve 3. maddeler iyi bir hizalama ile düzeltilebilir ama 1. madde de yazılı neden çok özel yazılımlar ile düzeltilebilir. Bence 1. neden doğal hali olduğundan öylece kabul edilmelidir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Mehmet abi yani sana ne demeli bilmiyorum. Bu detaylı analizlerini daima sevmişimdir. Mutlaka gözden kaçan bir detay bulup bizlerle paylaşıyorsun yine öyle yapmışsın.

Biz açıkçası bunların yanında birde IR ve UV dalgaboylarının sensör üzerinden görünür ışıkla farklı noktalarda odaklandığından şüphe ediyorduk. Açıkçası dün geceki gibi net görmemiştim bu renkleri. Bizim içinde iyi bir örnek oldu. Bunu test etmenin tek yolu benim IR-UV filtreler geline test etmek. Ya da Onur ve Sedat abi önümüzdeki günlerde varsa aynalı bir teleskop ile SPC900 kombinasyonunu deneyip (ellerindeki bir UV-IR ile) sonucu bizimle paylaşabilirler.

3 madde de akılda tutulması gereken değerli bilgiler. Teknik ve detaylı anlatımın için çok teşekkür ederim Mehmet abi...

Syg.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Mehmet abi teşekkürler.. Aslında düşününce bizim Burak'la düşündüğümüz UV-IR odaklanma sorununu Mehmet abi'nin bahsettiği atmosfer faktörüyle birleştirebiliriz pekala. UV atmosfer koşullarından daha kötü etkileniyorsa, pekala odaklama sorunu yaşayan bir UV, gezegen diski odaktayken kendisi odak dışı olunca gezegenin çevresini saran bir renk tabakası oluşturuyor olabilir. Yani cisim ne kadar alçaktaysa, veya seeing ne kadar kötüyse bu etki o kadar coşuyor olabilir. Bir IR-UV filtresi denendiği zaman bu etkinin kaybolup kaybolmayacağına bakarak sorunu teşhis etmemiz kolaylaşacaktır, bunu da bu haftasonu fırsat olursa deneyelim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Onur Atılgan yazdı:...
Herkesin yana yakıla SPC900NC aradığı bu dönemde yazdıkların çok ilgimi çekti, dikkatlice okudum. Yalnız CMOS çipte belirgin bir şekilde kararma yok mu? Ay'da çok farkettirmese bile, özellikle de çipi 2 kat daha ufaksa büyütmesi 2 kat daha büyük olacağı için kararmanın şiddeti artacaktır?

Diğer yandan 1600x1200 pikselde çekim yapılıyorsa, 640x480'e göre 6,25 kat daha fazla veri aktarılıyor demektir. Bizde 10 fps'nin üzerine çıkıldığında USB-1 kablosu yüzünden aşırı bir yükleme oluyor ve kamera bu verileri aktarmak için ya "frame dropping" yapıyor yada onun yerine görüntüyü sıkıştırıp öyle yolluyor ki bu esnada ciddi veri kaybı oluyor. Eğer C600'de de aynı kablo varsa, 6 kat fazla veriyi aktarmak sakıncalı olabilir?
...

840K kamerada, 640X480 çözünürlükte bir çeşit interpolasyon yapıyor. Özellikle düşük ışıkta, çaktırmadan istifleme + genlik yükseltme yaptığından şüphelendim. Dikkatle bakınca, 640X480 çözünürlükte görüntünün tam gerçeği yansıtmadığı dikkatimi çekti. 320X240 çözünürlükte kayıpsız veri akışı ve gerçeğe en yakın görüntü verdiği kanaatine vardım.
RAW modunda ( tadilat gerektiriyor ) sanırım 640X480 çözünürlükte de kayıpsız veri akışı sağlıyor ve gerçek görüntü elde edilebiliyor. RAW mod işlemini İshak bey yapmış ve kullanıyordu. Yapan arkadaşların görüşlerini merak ediyorum.

C600 kamerada, 1600X1200, 800X600 çözünürlükte sıkıştırma nedeniyle görüntüde bozulma dikkatimi çekti. Benim bilgisayarımda, USB2.0 devrede iken 640X480 ve altı çözünürlükte sıkıştırma kullanmıyor. Dolayısıyla kayıpsız veri akışı ve gerçeğe en yakın görüntü verdiği kanatindeyim. C600 kamerada 640X480 çözünürlüğü astronomi fotoğrafçılığı amacıyla rahatlıkla kullanılabilir.
C600 kamerada RAW modu var mı? Var ise hangi çözünürlüklerde vardır, araştırıyorum.

840K kamerada, düşük ışıkta yaptığını yazdığım istifleme programının benzerini C600 için uyguladım ve daha olumlu sonuç aldım. Bu nedenle, benim için 840K ve 900NC önemini yitirdi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

Logitech C910 hakkında bilgisi olan var mı? 5 MP algılayıcısı olduğunu yazan siteler var. Algılayıcı ( CCD yada CMOS ) çözünürlüğünün artması, CCD ile CMOS arasındaki ışık hassasiyeti farkının, teknoloji ilerledikçe azalması göz önüne alındığında, C910 kamerayı astronomi fotoğrafçılığında denemeye değer diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
840K kamerada, düşük ışıkta yaptığını yazdığım istifleme programının benzerini C600 için uyguladım ve daha olumlu sonuç aldım. Bu nedenle, benim için 840K ve 900NC önemini yitirdi.
Mehmet abi merhaba;

Tabi bu yukarıda yazdığınızı, sizin oluşturmuş olduğunuz programa verilen tepki sonucu söylüyoruz değil mi? Yoksa Logitech C600' ün, Philips SPC900NC ya da 840 K dan astronomi fotoğrafçılığında daha verimli olduğu sonucu mu çıkıyortıyoruz bu yapmış olduğunuz test sonucunda?

Syg.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Varsayılan ayarları ile 900NC; CCD algılayıcılı olması, düşük ışık hassasiyeti ( 1 lux ) , artan kazanca göre düşük sayılacak gürültü seviyesi, insan gözüne daha hoş gelen kontrast ayarı gibi özellikleri ile C600'den çok ileride görünüyor. CCD yüzey prüzlülüğünün, C600 CMOS yüzeyine göre daha düzgün olduğunu, görüntülerinde detay farkından anlıyorum. Yazılımı daha kapsamlı. Bu nedenle karanlıktan aydınlığa uyum hızı yüksek. Astronomi açısından bu özellik istenmeyen bir özelliktir. Bu nedenle astronomi amaçlı kullanımda, RAW modunda kullanılıyor.

C600 yüksek çözünürlüğü ile öne çıkıyor. CMOS algılayıcı olmasına rağmen CCD hassasiyetine çok yaklaşmış. 900NC'nin düşük ışıkta yürüttüğü algoritmanın benzerini C600'e uyguladığımda aralarında fark kalmadı. 900NC'nin RGB protokolünü desteklememesi nedeniyle programım bu kameraya müdehale edemiyor. Bu nedenle 900NC ilgi alanımın dışına çıkmaya başladı.
gönderen Ömer Sözer
Merhaba, bir sorum olacak.

Philips spc900nc kayıt yaparken beyaz ışığı yanıyor. Acaba bu ışığın görüntüye bir zararı olur mu? Spc900nc kullananlar bu ışığı engelleyerek mi kullanıyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Üzerini siyah bir bant ile kapat tamamdır. İlerleyen zamanlar hazır adaptörlerden alınca zaten o ışığın üzerine gelen fazlalık ışığı engelliyor. Bende ışıklı kullanıyorum.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]