Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Onur Kaya
Uzaktan kumandası olan arkadaşlara bir sorum olacak. Sony' nin orijinal uzaktan kumandasının kablosu 50 cm boyunda, bu bana biraz kısa gibi geldi. Acaba o uzunluk yeterli olur mu? Yoksa yan sanayiyemi yönelmeliyim? Yan sanayi olursa kablosuz kumandalar bile var. Fikir verirseniz sevinirim.

Hoşça kalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Bende Canon 30D var.Yan sanayi kablolu uzaktan kumanda aldım (deklanşör) ve kullanıyorum.Kablosu 50 cm civarı ve yeterli geliyor.Uyum sorunu yok ama ben haşin kullandığımdan kablonun kumandaya giren yerinde kopukluk olmuş sanırsam,bazen basmıyor.İçini açıp baktım.Çok basit bir yapısı var.Bozulursa oturup kendime bitane yapabilirim heralde.

Mehmet Bey sanırım bulp süresi hakkında araştırma yapıyorsunuz.Ben denedim 40 dakika kadar bulp modunda çekim yaptı sonra sıkıldım ve bıraktım.Sonuna kadar deneyeceğim birazdan... :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:Bende Canon 30D var....

Mehmet Bey sanırım bulp süresi hakkında araştırma yapıyorsunuz.Ben denedim 40 dakika kadar bulp modunda çekim yaptı sonra sıkıldım ve bıraktım.Sonuna kadar deneyeceğim birazdan... :lol:
Bulb süresininin EOS'larda limitsiz olduğunu yabancı forumlardan biliyorum. Diğer markalar için merak ettiğimden sordum. EOS-450D için beklemedeyim. Gönderdiğin Satürn fotoğrafında gezegen beklediğimden çok küçük çıkmış. Konus-1793 ile çekilen Ay fotoğrafı orijinali var ise email adresime atabilirmisin. Netliği önemli değildir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mehmet Koyuncu yazdı:
Mahmut YILMAZ yazdı:Bende Canon 30D var....

Bulb süresininin EOS'larda limitsiz olduğunu yabancı forumlardan biliyorum. Diğer markalar için merak ettiğimden sordum. EOS-450D için beklemedeyim. Gönderdiğin Satürn fotoğrafında gezegen beklediğimden çok küçük çıkmış. Konus-1793 ile çekilen Ay fotoğrafı orijinali var ise email adresime atabilirmisin. Netliği önemli değildir.
Ay fotoğrafını yarın yollarım size.Yarın akşam hava güzel olursa 2x Barlow kullanarak 1-2 gezegen ve Ay fotoğrafı çekmeye çalışacağım.Olursa onları da yollarım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:...
Ay fotoğrafını yarın yollarım size.Yarın akşam hava güzel olursa 2x Barlow kullanarak 1-2 gezegen ve Ay fotoğrafı çekmeye çalışacağım.Olursa onları da yollarım.
Benim webcam, adaptör ve M42 adaptörlü barlow vb. ölçü için tornacıda olduğundan, 1793 ile çekim yapamıyorum. Ayrıca DSLR fotoğraf makinalarını tanımaya çalışıyorum. Katkın için şimdiden teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Onur Kaya yazdı:...
Mehmet Koyuncu yazdı:Gülhan ve Onur beyler,

Fotoğraf makinalarınızın bulb süreleri en fazla kaç dakika? Fotoğraf makinasının kendi yazılımı ile gürültüyü azaltması, görüntü üzerinde düzeltmeler yapması, gök yüzü fotoğrafçılığı için uygun olmayabilir. Merak ettiğim, fotoğraf makinası RAW modunda bu yazılım fonksiyonlarını tamamen devre dışı bırakıyor mu?
Merhaba Mehmet ağabey, bulb süresinin sınırı, bildiğim kadarıyla hafıza kartının büyüklüğüne bağlı. Çünkü kullanma kılavuzunda da bulb modunda bir sınır olduğu yazmıyordu. Ben şimdiye kadar en fazla 5 dakikalık denemeler yaptım.Niye daha uzun süreleri denemediğimi de söyleyim: henüz uzaktan kumandam olmadığından deklanşöre basılı tutarak çekim yapıyorum, birkaç dakika boyunca kıpırdamadan deklansöre basmak yorucu ve sıkıcı bir iş. Gürültü önleme özelliği hem jpg, hem RAW da devre dışı bırakılabiliyor.
Bence 5 dakikalık bulb süresi bile çok iyi. Çünkü 5 dakika boyunca hiç hata yapmadan çalışabilecek takip sistemimiz yok. Fotoğraf makinasına üzerindeki butonlardan kumanda edebildiğimiz gibi, yazılım kullanarak, bilgisayarımızdan kumanda edebiliyormuyuz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Onur Kaya yazdı:Uzaktan kumandası olan arkadaşlara bir sorum olacak. Sony' nin orijinal uzaktan kumandasının kablosu 50 cm boyunda, bu bana biraz kısa gibi geldi. Acaba o uzunluk yeterli olur mu? Yoksa yan sanayiyemi yönelmeliyim? Yan sanayi olursa kablosuz kumandalar bile var. Fikir verirseniz sevinirim.

Hoşça kalın...
Aslında bu kumandaları merak ediyorum. Mahmut beyin dediği gibi basit bir yapıya sahipse Yazıcıoğlu Han'dan alacğanız bir kaç elektronik malzeme ile bunun kablosuz veya uzun kablolu yapabilirsiniz. Bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız elimden geleni yaparım.

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
SAlih gerçekten çok basit bişey.En kısa zamanda anlatacağım burada.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mehmet Koyuncu yazdı:Fotoğraf makinasına üzerindeki butonlardan kumanda edebildiğimiz gibi, yazılım kullanarak, bilgisayarımızdan kumanda edebiliyormuyuz?
Ben Nikon'u araştırırken böyle bir özelliği olduğunu gördüğümü hatırlıyorum fakat nerede ve hangi yazılımla olduğunu bir türlü bulamadım. Gerçi böyle bir yazılım kullansak ne işimize yarardı? Zaten yaptığımız ayarlar kısıtlı. ISO, f oranı, süre, beyaz dengesi. Zaten bunları 1 kere yapıyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Gülhan Bey şöyle bir yararı var;

pozlama yaparken 3-5 deneme yapıyorum.enstantaneyi ve iso ayarı ile çeşitli kombinasyonlarla uygun ayarlatı yakalamaya çalışıyorum.Bu sırada makineye temas ettiğimden kundaktaki boşluk sorunu gecikmeye neden oluyor.bilgisayardan bu ayarları yaparsam makineye temas etmem gerekmiyor ve daha kısa sürede ideal poz ayarlarını bulabiliyorum.

burada bir sorun kablo uzunluğu.malesef yeterinde uzun değil.bir usb uzatma kablosu kullanacağım.umarım uzun kablo sinyali bozmaz.
gönderen Onur Kaya
Mahmut YILMAZ yazdı:Bende Canon 30D var.Yan sanayi kablolu uzaktan kumanda aldım (deklanşör) ve kullanıyorum.Kablosu 50 cm civarı ve yeterli geliyor.Uyum sorunu yok ama ben haşin kullandığımdan kablonun kumandaya giren yerinde kopukluk olmuş sanırsam,bazen basmıyor.İçini açıp baktım.Çok basit bir yapısı var.Bozulursa oturup kendime bitane yapabilirim heralde.
Helal valla, içini açmadığın şey yok senin. :) Ben de seviyorum aletleri açıp incelemeyi ama bazen açtığımı toparlayamıyorum. :)
Mehmet Koyuncu yazdı:Bence 5 dakikalık bulb süresi bile çok iyi. Çünkü 5 dakika boyunca hiç hata yapmadan çalışabilecek takip sistemimiz yok. Fotoğraf makinasına üzerindeki butonlardan kumanda edebildiğimiz gibi, yazılım kullanarak, bilgisayarımızdan kumanda edebiliyormuyuz?
Doğru söylüyorsunuz, bulb süresi isterse 1 gün olsun, benim astrofoto çekmek için kullanabileceğim maksimum süre birkaç dakikadır. Daha fazlası için daha profesyonel ve kaliteli ekipman gerekir. Sorunuzun cevabına gelince, bilgisayardan kumanda edilmiyor. İleride öyle bir yazılım çıkarsa belki olabilir ama şimdilik öyle bir şey söz konusu değil.
Salih Dinçer yazdı:Aslında bu kumandaları merak ediyorum. Mahmut beyin dediği gibi basit bir yapıya sahipse Yazıcıoğlu Han'dan alacğanız bir kaç elektronik malzeme ile bunun kablosuz veya uzun kablolu yapabilirsiniz. Bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız elimden geleni yaparım.
Teşekkürler Salih, ama elektronikten pek anlamıyorum. O işin altından kalkamam gibi geliyor, onun için hiç bulaşmasam daha iyi olur. :) Zaten bulduğum yan sanayi kumandaların fiyatı bana uygun geldi. Mesela, 5 metre kablolu kumandayı 39 ytl 'ye satıyorlar. Orijinalinin fiyatlarını da sordum, yakında cevap gelir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:Gülhan Bey şöyle bir yararı var;

pozlama yaparken 3-5 deneme yapıyorum.enstantaneyi ve iso ayarı ile çeşitli kombinasyonlarla uygun ayarlatı yakalamaya çalışıyorum.Bu sırada makineye temas ettiğimden kundaktaki boşluk sorunu gecikmeye neden oluyor.bilgisayardan bu ayarları yaparsam makineye temas etmem gerekmiyor ve daha kısa sürede ideal poz ayarlarını bulabiliyorum.

burada bir sorun kablo uzunluğu.malesef yeterinde uzun değil.bir usb uzatma kablosu kullanacağım.umarım uzun kablo sinyali bozmaz.
Teşekkürler Mahmut bey,

Hassas netleme yapabilmek için vizör görüntüsünü büyütmek ihtiyacı oluyor. Bazen dijital büyütmeye alıp hassas netleme yapıp tekrar normal büyütmeye almak gerekiyor. Menü, mod vb. değiştirmek için fotoğraf makinasına dokunmak bile tüm konsantrasyonu bozuyor.

Fotoğraf makinası üzerindeki kumandaları, bir bord üzerine toplayıp telli yada telsiz uzaktan kumandalı yapmak mümkün ama fotoğraf makinasının görünümünü epeyce bozmayı göze almak gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mehmet Koyuncu yazdı:...Hassas netleme yapabilmek için vizör görüntüsünü büyütmek ihtiyacı oluyor....

Mehmet Bey siz böyle söyleyince benim aklımda o meşhur şimşekler çaktı.Bir aparatlama yaparak webcam ccdsini makinenin vizörüne yerleştirsek acaba netleme yaparken yardımcı olurmu bize ? :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mehmet Koyuncu yazdı: Hassas netleme yapabilmek için vizör görüntüsünü büyütmek ihtiyacı oluyor. Bazen dijital büyütmeye alıp hassas netleme yapıp tekrar normal büyütmeye almak gerekiyor. Menü, mod vb. değiştirmek için fotoğraf makinasına dokunmak bile tüm konsantrasyonu bozuyor.
Mehmet Bey,

Bu yöntemle vizör görüntüsünün bilgisayar alınabildiğini bilmiyordum. Bir nevi "live view" Bence tek başına bu işlev bile yeterince önemli.
Mahmut YILMAZ yazdı: burada bir sorun kablo uzunluğu.malesef yeterinde uzun değil.bir usb uzatma kablosu kullanacağım.umarım uzun kablo sinyali bozmaz.
Mahmut Bey,

Uzun Usb kablosu sorun yaratabilir. Buna alternatif olarak araya "Usb Hub" (Usb çoklayıcı) koyabilirsiniz. Hub'a harici adaptör takılabilen modelleri tercih etmenizi öneririm aksi taktirde güç problemi yaşanabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhabalar,
Onur Kaya yazdı:Doğru söylüyorsunuz, bulb süresi isterse 1 gün olsun, benim astrofoto çekmek için kullanabileceğim maksimum süre birkaç dakikadır. Daha fazlası için daha profesyonel ve kaliteli ekipman gerekir. ...
Son çektiğim bütün resimleri sadece 1 dakikalık pozları birleştirerek yaptım (bazen 100 den fazla). Ekvatoryal bir kundağın 1 dakikalık bir resmi doğru takip etme olasılığı kısa odak uzaklıklarında oldukça yüksek. Bu reimlerin iyilerin, seçip toplarsanız, hiç kılavuzlama yapmaya gerek kalmadan hemen hemen o kadar uzun tek bir poz kadar iyi bir resim elde edebilirsiniz. Canon DSLR leri için (ve Nikon) 1 dakikalık bir poz ISO800 gürültü eşiğinden kurtulmak için tamamen yeterli.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]