Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba,

Onur bey makinanız şimdiden hayırlı olsun....

Yurt dışından getirtmek zor değilmidir?...Salih Almanyadan nasıl getirmeyi düşünüyorsun,gelecek olan bir arkadaş yoluylamı?....
gönderen Onur Kaya
Cüneyt Şanlı yazdı:Onur bey makinanız şimdiden hayırlı olsun....
Yurt dışından getirtmek zor değilmidir?...
Teşekkür ederim, yurt dışından getirtmek gayet kolay.(İnternetten siparişi kastetmiyorum.) Mesela, şimdi kullanmakta olduğum makinamı da zamanında Florida' dan getirtmiştim. Ama dikkat edilmesi gereken husus, kutusuyla sokulmaması. Eğer kendi kutusunda yurda sokmaya kalkarsanız gümrüğe takılması muhtemel. Sonra bir ton gümrük vergisi ödemek zorunda kalırsınız.

Yeni makinamı kardeşimin arkadaşı çantasına alıp getirecek. Kardeşime de tembih ettim kutusunu atma, gelirken sen de onu getirirsin diye. :twisted: Böylece kutulu bir şekilde makinama kavuşacağım. :P
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba,

Onur bey makinanız şimdiden hayırlı olsun....

Yurt dışından getirtmek zor değilmidir?...Salih Almanyadan nasıl getirmeyi düşünüyorsun,gelecek olan bir arkadaş yoluylamı?....
Benim de annem gidecek. Gelirken bir kamera ve bir kaç da gözmerceği sipariş etmeyi düşüşünüyorum. Nasip, bakalım şu an için pasaport ve vize işlemleri ile uğraşıyoruz.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Onur Bey merhaba,

Müstakbel fotoğraf makinanız hayırlı olsun :D

Benim anladığım kadarıyla siz sadece gökyüzü fotoğrafçılığı ile uğraşmayacaksınız. Steady shot özelliğinden bahsettiğinize göre makinayı elinize alıp gündüz çekimleri de yapacaksınız. Ben bir kaç ay önce Nikon D80 almıştım. Amacım aynı sizinki gibiydi. Ağırlıklı olarak gündüz çekimleri, öğrenme amaçlı gökyüzü çekimleri. Araştırmalarımda Nikon'un gündüz çekimlerinde, Canon'un ise (400D) gece çekimlerinde daha başarılı olduğunu öğrendim. Diğer adaylar arasında Sony A100 (bir çok özelliği canon ve nikon'a göre düşük) ve olympus'un bir modeli (Türkiye'de ikinci eli fazla yaygın değil) vardı. Ben bu işe yeni başlayacağımdan ve gündüz çekimlere ağırlık vereceğimden dolayı nikonu seçtim. Ayrıca burada çok önemli bir faktör daha var. Kullanacağınız makinayı mutlaka bir mağazaya gidip deneyin. Elinizle tutun, gözünüze dayayın. Her makina herkesin eline tam oturmuyor. Zaten yeterince büyükler.
gönderen Onur Kaya
Gülhan YAŞAR yazdı:Onur Bey merhaba,

Müstakbel fotoğraf makinanız hayırlı olsun :D

.....Kullanacağınız makinayı mutlaka bir mağazaya gidip deneyin. Elinizle tutun, gözünüze dayayın. Her makina herkesin eline tam oturmuyor. Zaten yeterince büyükler.
Sağolun Gülhan bey, makinayı ben de görmeyi çok istedim ama henüz satan bir yere rastlamadım (Sirkeci' ye gidemedim.). İnternette de araştırdım nerde satılıyor acaba diye, yalnızca gittigidiyor.com ' da satan birisine rastladım (Sanırım o da yurtdışından getirmiş :) ). Ama yinede okuduğum yorumlara ve Sony' ye olan güvenime dayanarak siparişi verdim kardeşime. Önümüzdeki Salı kavuşacağım makinama. İnşallah pişman olmam bu tercihimden.

Makinam gelince, ilk izlenimlerimi ve Tahir beyin bahsettiği gürültü testinin sonuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Şimdilik Hoşça kalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Siz hiç kafanıza takmayın Onur Bey,

Ne olursa olsun bu bir Sony ve biz amatör fotoğrafçıyız. Profösyönellerin bahsettiği eksiklikleri bizim hissetmemiz nasıl olsa zaman alıyor. O zamana kadar da fotoğrafçılık tekniklerini öğrenmiş olur memnun kalmazsak makinayı başka bir model ile değiştiririz.
gönderen Onur Kaya
Selamlar,

makinem dün akşam geldi. :D Ama henüz incelemeye fırsatım olmadı. Biraz kullanıp alışınca hangi yönlerinin iyi, hangi yönlerinin kötü olduğunu söylerim.

Şimdilik hoşça kalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Hayırlı olsun.Güle güle kullanın.Yorumlarınızı bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Onur Bey, yeni fotoğraf makinanızı iyi günlerde eskitmenizi dilerim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Yeni fotoğraf makinanız hayırlı olsun :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Onur bey makinanız hayırlı olsun,güle güle kullanın...

Artık makinanızı telskobunuzun tripoduna takıp birkaç fotoğraf çeker burada paylaşırsınız...

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Onur Abiciğim,hayırlı olsun 8)
gönderen Onur Kaya
Sağolun arkadaşlar, :) hergün yarım saat falan kurcalıyorum makinayı daha alışamadım. :?

Size çekeceğimi söylediğim 5 dakikalık karanlık fotoğrafı çekeyim dedim dün gece ama beceremedim. Lensin ön kapağı kapalıyken makineyi manuel ayarda çalıştırıp poz süresini bulb a ayarladım. Deklanşöre basılı tutup çekmeye başladım ama niyeyse belli bir süre sonra elimi çekmediğim halde çekimi sonlandırıyor. Bazen 45 sn, bazen 1 dakika civarı, bazende 2-3 dakikaya kadar çekiyor. Oysa kullanma kılavuzunda istediğimiz uzunlukta çekebileceğimizi söylüyor. Nedendir anlamadım, bir fikriniz var mı?

Teleskopa bağlamak için gerekli parçaları burada bulurmuyum bilemiyorum. Geçen gün doğubankta epey bir dükkan gezdim ama uzaktan kumanda bile bulamadım. Herhalde buna uygun t-ring i hiç bulamam. Olmazsa onları da yurt dışından getirtirim.

Bu arada lensim ilk kazasını biraz önce geçirdi. :) Ön kapağı kapalı vaziyette kucağımdaydı, birden kaydı ve yaklaşık yarım metreden parkeye düştü. O sırada kapağı yerinden fırladı. :shock: O an kırıldı heralde dedim ama neyseki bir şey olmamış. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Yeni makinen hayırlı olsun ve lens için de geçmiş olsun. Neyseki parke esnek de pek bir şey olmamış. Allah muhafaza dış mekanda betona düşse ne olur tahmin bile etmek istemiyorum... :shock:

Nişantaşı'nda bir fotoğrafçı var. Soligor marka (-bkz. Engül Kimya) teleskop ve aksesuar satıyorlar. Orada makinene uygun bir T halkası bulabilirsin diye düşünüyorum.

Bir gün buluşup makineni incelemeyi çok isterim. Tabii eğer izin verirsen... :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Onur Kaya yazdı:Lensin ön kapağı kapalıyken makineyi manuel ayarda çalıştırıp poz süresini bulb a ayarladım. Deklanşöre basılı tutup çekmeye başladım ama niyeyse belli bir süre sonra elimi çekmediğim halde çekimi sonlandırıyor.
Merhaba Onur Bey,

Uzun poz sürelerinde veya bulb modunda deklanşöre 1 kere basıp elinizi çekmeniz yeterli. Çekim süresi boyunca elinizi basılı tutmanıza gerek yok. Hem bu şekilde makina titrer. Ben uzun pozlamalarımda uzaktan kumanda kullanıyorum. Gerçekten çok kullanışlı. Özellikle soğuk havalarda makina balkondayken ben camın arkasından uzaktan kumanda ile çekim yapıyorum çok keyifli oluyor 8)

Bu arada lensiniz düşüp de hasar görmediğine çok sevindim.

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]