Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
İyi Akşamlar Cüneyt Bey,

Evet ışık kirliliğimiz bulunduğum ortamda oldukça fazla.Amacım nebula, bulutsu ,galaksi vbg.değil
(şimdilik)Ama bu hobimi yapabilmem için neler yapmam gerekir ve değerler ne olmalı gibi bilgi arayışım var siz değerli ustalardan.

Tüm kazandırdığınız değerler için

Teşekkür ediyorum.

Saygılar.
Son günlerde yüklenen gerek etkinlik fotoğrafı olsun, gerekse gözlem fotoğrafları ekran dışına taşmaktadır. En iyisi HTML kodlama (IFRAME?) ile önlem almamız daha iyi olabilir. Ama bunu yapana kadar herkes gereken hassasiyeti gösterirse sevinirim. Çünkü yazılar okunma zorluğu çekilmektedir.

Dip Not: Bununla alakalı ayrıntılı bir başlık açacağım. Lütfen takip ediniz çünkü her iletiyi tek tek düzenlemek ve uyarı notu düşmek istemiyorum...:o
Salih yazını görünce dönüp ufaltmıştım zaten ben ama sen yine düzenlemişsin... zahmet oldu...açıklaman gelince ona göre davranırız artık...

selamlar
Merhabalar,bu yaz karadenizde güney bölgesi bir türlü güzel bir görüş vermedi.Samanyolu'nun zengin merkez bölgesini ve akrep takımyıldızındaki hedeflerini kaçırmış oldum.Geçende samanyolu'nu boş geçmemek için görüşün daha iyi olduğu merkezden uzak kolunu çektim...

Samanyolu
Ordu / Perşembe 11.08.2010 saat:00.57
Canon 5d+ canon 28-105 ( 28mm )
DSS( 6x120''+6 dark / f:4 / iso1000)
Kundak EQ-1

http://www.astrofotografi.net/gallery/v ... -.jpg.html

Selamlar,
Cüneyt
Çok güzel bir geniş açı, tebrikler.

Sedat
Merhabalar,geçende kuğunun gövdesini 50mm sabit lens ile çektim.Yeni yükleme fırsatım oldu...
Bu bölge oldukça yoğun bir bölge çok sayıda DSO var...

Kuğunun Gövdesi
Ordu/Perşembe 11.08.2010 saat:00.15
Canon 5d + canon 50mm sabit lens
DSS( 7x91''+ 7 Dark / f:3,2 / iso 800)
Kundak EQ-1

http://www.flickr.com/photos/cneyt/4906 ... otostream/

Fotoğrafın sağ kısmında ortaya yakın bölümde deneb ve NGC 7000 belirgin bir şekilde görülüyor...
Sol taraf albiero'ya doğru gidiyor...

Selamlar,
Cüneyt
sormak istediğim bir şey var. Mesela yaklaşık 6 tane 120 saniyelik yani toplam 720 saniyelik foto yerine yeni kundağım ile inşaallah takip yapabileceğim ama fotoğraf makinem - http://www.letsgodigital.org/tr/camera/ ... /show.html - en fazla 15 saniye pozlama yapabiliyor. 48x15 saniye =720 arasında fark olur mu ... Tabiii bir de jpeg çekiyor maalesef -onun da çaresine bakacağız. :D
evet burak zor oldu biraz, alçalmıştı bayağı . Ama tripotu aldıktan sonra gaza gelince duramadım takım yıldızlar çekeceğim şimdilik ama şehir dışına çıkmam lazım sadece orion ve büyük köpeği görüyorum balkondan...
Merhabalar,

Yakin zamanda gerceklestirmis oldugum birkac calismayi burada sizlerle paylasmak istedim. Ikiside Tripod yardimiyla bir D-SLR ile cekilmistir.

Resim

Uploaded with ImageShack.us

Avci - Boga

4 Subat 2011 - 22:46:21
Kamera: Nikon D3100 (18-55mm ile)
ISO 3200
24mm
f/5.6
6.0sec
Biraz crop uygulandi.
______

Resim

Uploaded with ImageShack.us

Uyumadan once son bir balkona ciktigimda gordugum manzara aklima Buyuk Kopek takimyildizindan Boga takimyildizina kadar olan bolgeyi fotograflama fikrini getirdi. Bende hizlica ekipmanlari hazirlayip degisik ayarlarda 6-7 poz denemesi yaptim. En uygun sonuc yukaridaki gibi.

6 Subat 2011 - 01:02:30
Kamera: Nikon D3100 (18-55mm ile)
ISO 1600
18mm
f/3.5
15.0sec

Resmin buyuk boyutunda daha fazla detay gorulebilir, ornegin M41 sanki kendini biraz belli ediyor.

Nasil odakladigima gelince; Makinadaki Auto-Focus ozelligi ile yakinlardaki parlak bir yildiza (Sirius) netleme yapildi, ardindan hemen Manual-Focus'a gecilip kadraj ayarlandi.
En son Cavit Ege Tulça tarafından 13 Nis 2011, 17:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Merhabalar,

Manzara kesinlikle süpermiş ama :) Belki bir profesyonele göre "Failure" sıfatını alabilir ama bence gayet güzel :) Ama merak ettiğim nokta şu. Perseidler anında geçmeli değiller mi, acaba bu video nasıl çekildi? Çünkü aldıkları yol belirgin bir şekilde video çekimi gibi duruyor gibi geldi bana. Acaba bu konuda bilgi alabilir miyiz?

Syg.
Pozalama süresi ile iki poz arası sürenin kontrol edilebildiği bir video. Aslında fotoğrafların arka arkaya gösterimi olsa gerek. Gündüzden geceye geçişte poz sürelerinin uygun bir şekilde değişmesi gerekiyor. Sadece poz süreleri değil tabi. Diyafram açıklığı ve ISO değerlerinin de uygun bir şekilde değiştiği görülüyor. Meteor izlerinin belli bir boyda olması da poz sürelerinin kısa olduğunun işareti. Meteor yada uçak geçişi olmayan pozlar aradan çıkarılmış.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]