Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Samanyolu ve geniş açı fotoğraflarının ayrı bir başlıkta toplanması konusunda ne düşünürdünüz?

Fotoğrafın sağ alt tarafında perşembe ilçesinin bir kısmı görünüyor...
Ordu Perşembe ilçesinden samanyolu örnekleri:

Samanyolu-1
30.05.2009 saat:01.30
Canon 5D+Canon28-105 ( 28mm )
DeepSkyStacker( 2X122''+6Dark / f:4,5 / iso 1000)
Kundak EQ-1

Resim

Samanyolu-2
30.05.2009 saat:02.15
Canon 5D+Canon28-105 ( 28mm )
DeepSkyStacker( 3X122''+6Dark / f:4.0 / iso 800)
Kundak EQ-1

Resim
tebrikler cuneyt bey harıka resimler
Cüneyt bey tebrikler !
Samanyolu Perşembe' de demek ki böyle görülebiliyor.
122 saniye pozlamada yıldızlarda hiç uzama yok. Kundak iyi iş çıkarıyor.
Altta şehir ışıkları olmasa daha da uzun pozlanabilir.
Samanyolu' nu daha karanlık yerlerden denemenizi öneririm.

Geçtiğimiz yaz Uludağ - Tutyeli tepeden çektiğim geniş açı Samanyolu fotoğrafında görüldüğü gibi alt tarafta büyük yerleşim yeri olmadığından alt kısım daha belirgin. O tarihte Jüpiter de oralardaydı.

Resim

Foto detayları:
05.07.2008 - 23:06 – 23:18

Tutyeli – Uludağ / Bursa 40.08933 ° N - 29.13907 ° E
Canon Rebel XT
Sigma DC 17-70 mm ( 17 mm )
f/3,2 - ISO 400
1 x 30 + 1 x 79 + 1 x 120 + 2 x 100 sn. Toplam: 399 sn.

Images Plus, PhotoshopCS2
En son Uğur İkizler tarafından 03 Haz 2009, 02:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
üstad gayet şık olmuş resimler...bunları sadece fotoğraf makinesiylemi uzun pozlamada çektin yoksa teleskop yada dürbün yada onabenzer bi mercek sistemimi kullandın...
Merhabalar,
Fotoğraflarla ilgili bilgileri Cüneyt bey fotoğrafların üzerine, ben de fotonun altına yazdım. Buna rağmen hala görülememiş olması çok ilginç. Acaba açıklamaları daha büyük mü yazmalıyız?
11. Ulusal gözlem şenliği gecesinde Antalya Saklıkent' ten çektiğim yaz üçgeni ve kuğu bölgesi.

Resim

Foto detayları:
01.08.2008 – 04:25

Saklıkent - Antalya
Canon Rebel XT
Sigma DC 17-70 mm ( 17 mm )
f/2,8
ISO 800
90 sn.
En son Uğur İkizler tarafından 03 Haz 2009, 02:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Hocam gercekten cok guzel bir calisma ellerinize saglik. Yalniz bir sey sormak istiyorum, bende bu tarz fotograf cekmeye calistigimda iso 800 civarinda epey gurultu oluyor. Iso 100 ise daha guzel bir goruntu elde ediyorum. Bunun sebebi acaba ben bu calismalari isik kirliligi olan (Bortle olcusune gore 5 ) bir yerde calisiyorum diye olabilir mi?
Hocam gercekten cok guzel bir calisma ellerinize saglik. Yalniz bir sey sormak istiyorum, bende bu tarz fotograf cekmeye calistigimda iso 800 civarinda epey gurultu oluyor. Iso 100 ise daha guzel bir goruntu elde ediyorum. Bunun sebebi acaba ben bu calismalari isik kirliligi olan (Bortle olcusune gore 5 ) bir yerde calisiyorum diye olabilir mi?
Merhaba Tuğrul bey,
Gürültünün çok olmasına en büyük sebep ışık kirliliğidir. Aynı değerlerde tamamen karanlık bir yerde deneme yaparsanız bunu rahatlıkla görebilirsiniz.
Gürültüyü azaltmanın en etkili yolu ise dark, flat ve bias çekimler de yapıp bunları kalibre etmek.
Saklıkent' te çekilen fotoğraf tek kare çekim olmasına rağmen ışık kirliliğinin hiç olmadığı ortamdan dolayı fazla gürültü üretmedi.

Gökyüzü fotoğrafçılığı için şehir dışında karanlık ve yüksek yerler seçilirse fotoğraf kalitesi kendiliğinden artacaktır.
Merhaba yorumlarınız için teşekkürler...
Uğur bey bilgilendirmeleriniz ve fotoğraflarınız sayesinde forum zenginleşiyor katkılarınızdan dolayı sağolun.Belirtiğiniz gibi bir dahakine daha uzun deneyip Flat ve Bias çekimlerinide yapmaya çalışacağım.....

EQ-1 kundağı şimdilik 28-300mm aralığı için yeterli görünüyor.28mm'de ( croplu makina eşdeğeri 18mm) yaklaşık 2-3 dakika 300mm'de ise ancak 30'' lik pozlamalar çekebiliyorum. Aslında dakika düzeyindede çektiklerim oldu ancak ard arda çekmeye kalktığımda kaymalardan dolayı çoğu heba oluyor...

122 saniyede karanlık fotoğraflar belirgin gürültü üretmeye başlıyor o nedenle 2 iki fotoğraf için 6 karanlık fotoğraf çektim...
Samanyolu kuşağı çekilecek objeler açısından ne kadar zenginmiş, anlaşılan daha çok uykusuz kalacağız...
Başarılar...
anlaşılan daha çok uykusuz kalacağız...
İşte sihirli kelime bu….

Merhaba Cüneyt bey,
Çekilen fotoğrafların sadece “ güzel “ olduğundan öte…
Ardında yatan emeği, fedakarlığı, soğuk ve uykusuz geceleri, yalnızlığı, birçok çileyi ve dile gelmeyen şeyleri anlayan birilerinin var olduğunu biliyorum.
Hepimiz her an bir şeyler öğreniyoruz ve ölünceye kadar öğrenmeye devam edeceğiz…

Selam ve sevgiler…
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Fotoğraf makinesinin ekranından çektim bu f[…]

Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba