Güneşin Önünden Uydu Geçişi

Uydu izleme ile ilgili tartışmalar.
Cevapla
scienceone
Mesajlar: 4
Kayıt: 04 Ara 2016, 21:31
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Güneşin Önünden Uydu Geçişi

Mesaj gönderen scienceone »

Arkadaşlar merhaba. Bugün teleskopumla güneş gözlemi yaparken, güneşin önünden geçişi yaklaşık 5-6 saniye süren, sağ alt kısmından girip sol üste doğru çaprazlama şekilde geçen kare/dikdörtgen şekilli bir bir karartı gördüm. Kuş ve uçak ilk aklıma geldi ama bana yakın olan bir cismin güneş önünden geçmesinin 5-6 saniye sürmeyeceğini kanaat getirdim ve şekil olarak bariz bir kare/dikdörtgen olarak gözlemledim. Uydu olabileceğini düşündüm.
Bazı geceler dürbünümle gözlem yaparken stelleriumda uydu geçişini görüp kendim baktığımda da gözlemlediğim olmuştu. Hemen stellariumu açıp geriye doğru sardırdım ama güneşin önünden geçen bir uydu gözlemlemedim. İnternette detaylı olmasa da araştırdım ama bir sonuca varamadım. Sadece iss'nin güneş önünden geçişini fotoğraflayan Bill Ingalls'in haberine ulaşabildim ve benim gördüğüm cismin boyutuda aynı bu büyüklük civarındaydı ama böyle bariz bir uydu görüntüsü şeklinde değildi. Şimdi sorularım :)
1- Daha önce güneş önünden uydu geçişini gözlemleyen var mı? Var ise tecrübelerini bizimle paylaşabilir mi?
2- Stellarium programı gece uydu geçişlerini gösteriyor ama gündüz güneş önünden geçen uyduları da gösteriyor mu? Stellariumda gözlemleyen kimse var mı?
3- Akşam uydu gözlemi için bir sürü kaynak var ama güneş önünden geçecek olan uyduları, konuma göre tarih ve saat olarak listeleyen herhangi bir kaynak var mı?
Cevapla

“Uydu İzleme” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir