Gökbilim

Uydu izleme ile ilgili tartışmalar.
gönderen scienceone
Arkadaşlar merhaba. Bugün teleskopumla güneş gözlemi yaparken, güneşin önünden geçişi yaklaşık 5-6 saniye süren, sağ alt kısmından girip sol üste doğru çaprazlama şekilde geçen kare/dikdörtgen şekilli bir bir karartı gördüm. Kuş ve uçak ilk aklıma geldi ama bana yakın olan bir cismin güneş önünden geçmesinin 5-6 saniye sürmeyeceğini kanaat getirdim ve şekil olarak bariz bir kare/dikdörtgen olarak gözlemledim. Uydu olabileceğini düşündüm.
Bazı geceler dürbünümle gözlem yaparken stelleriumda uydu geçişini görüp kendim baktığımda da gözlemlediğim olmuştu. Hemen stellariumu açıp geriye doğru sardırdım ama güneşin önünden geçen bir uydu gözlemlemedim. İnternette detaylı olmasa da araştırdım ama bir sonuca varamadım. Sadece iss'nin güneş önünden geçişini fotoğraflayan Bill Ingalls'in haberine ulaşabildim ve benim gördüğüm cismin boyutuda aynı bu büyüklük civarındaydı ama böyle bariz bir uydu görüntüsü şeklinde değildi. Şimdi sorularım :)
1- Daha önce güneş önünden uydu geçişini gözlemleyen var mı? Var ise tecrübelerini bizimle paylaşabilir mi?
2- Stellarium programı gece uydu geçişlerini gösteriyor ama gündüz güneş önünden geçen uyduları da gösteriyor mu? Stellariumda gözlemleyen kimse var mı?
3- Akşam uydu gözlemi için bir sürü kaynak var ama güneş önünden geçecek olan uyduları, konuma göre tarih ve saat olarak listeleyen herhangi bir kaynak var mı?
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]