Astronomi ve Uzay ile ilgili güncel haberler, keşifler.
gönderen selamibugra
#120051
Bilim ve Teknik Dergisinin bir eki olarak almış olduğum "2016 Gök Olayları Yıllığı"nı karıştırırken gördüm. Daha sonra yaptığım araştırmalarla heyecanım daha da arttı. Mars 11 yıl sonra Dünya'ya en yakın konumdan (yaklaşık 75 milyon km) geçecek. Güzel bir hava olması durumunda çıplak gözle bile ışığı fark edilebilecekmiş. Umarım gözlem yapanlar bulutsuz bir havada gözlem yapabilir. Fotoğraf çeken arkadaşlar güzel fotoğraflar çekebilir.
Hepinize keyifli gözlemler diliyorum.
http://www.fizikist.com/mars-11-yil-son ... n-konumda/
gönderen halill07
#120052
Marsı bu aralar tanımak çok kolay. Akşam 22.00'den itibaren yüzünüzü güneydoğuya çevirin, parlak portakal rengi görünür. Şu anda ay hariç gökteki en parlak iki gök cisminden biridir. Diğeri de aynı saatte gökyüzünün ortasından biraz batıda olan Jupiter'dir. Jupiter beyaz görünür. En parlak iki cisim olarak baksanız bile turuncusu Mars, beyazı Jupiter olarak görünüyor zaten. Dürbününüz varsa Jupiter'in uydularını da seçebilirsiniz onunla. Saat 22.00'den önce de Jupiter tepeye yakın noktada görünür.
gönderen selamibugra
#120057
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Bu tarz olaylar benim gibi amatör olan kişilerin iştahını kabarttığı için ilgi çekici oluyor. Umarım daha profesyonel olarak da inceleme fırsatım olur.

https://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=62&[…]