Mars Yakınlaşması

Astronomi ve Uzay ile ilgili güncel haberler, keşifler.
Emre Yüksel
Teşekkür etti: 0

Mars Yakınlaşması

Mesaj gönderen Emre Yüksel »

merhabalar uzun bir aradan sonra bir haberle döniyim dedim...

Mars gezegeni Ağustostan itibaren geceleri gökyüzünün en parlak
cismi olacak. Mars çıplak gözle dolunay kadar büyük görünecek.
27 Ağustos'ta Mars dünyaya 34,65 milyon mil yaklaştığında en
büyük göründüğü gün olacak. 27 Ağustos gecesi 00:30'da gökyüzünü
izleyin. Dünyanın iki ay'ı varmış gibi görünecek.
Mars'ın dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih
2287 yılı.
Kullanıcı avatarı
Hüseyin Gökçe

Mesaj gönderen Hüseyin Gökçe »

dolunay kadar büyük çok ilginç bence venüs gibi görünebilir ne dersin emre?
Merve Turhanoğlu

Mesaj gönderen Merve Turhanoğlu »

Öncelikle aramıza tekrar hoş geldin Emre.Bir ara acaba ne oldu çoktandır yok diye düşündüğüm olmuştu :D

Mars'ın dolunay büyüklüğünde görülmesi ilk başta insana mantıksız gibi geliyor fakat size bir olay anlatacağım.1980-1981 ya da 1982 yıllarında annemin anlattığına göre bir gün gündüz günü Mars Dünya'ya çok yakın bir konumdan geçmiş.Gündüz aynı Güneş büyüklüğünde kızıl gezegeni görmüşler.

Doğruluğunu ben bilmiyorum ama annem öyle anlatmıştı.O yıllarda yaşamıyorduk ama onun yalancısıyım :D :D O zaman o kadar büyük görüldüyse şimdi de görülebilir :idea:

Bir şey sormak istiyorum.Mars ne kadar süre o kadar büyük gözükecek?Yani dolunay büyüklüğünde sadece 1 gün mü görülecek?Diğer günler de Dünya'ya yakın oduğu için olduğundan büyük ama yine de o kadar çok büyük görülmeyecek mi?
serkan arıkan
İletişim:

Mesaj gönderen serkan arıkan »

arkadaşlar, STELLARIUM programını kullanarak ağustos ayının 25. ve 30. günleri arasını dikkatle inceledim.

mars güneşin hemen ardından geldiği için, yani güneşten sonra doğduğu için gün içinde görünmez, ama güneş battıktan sonra ufukta nasıl venüs ve merkür beliriyorsa, öyle belirebilir.

ayrıca gezegenler kılavuzundan marsın görünen çapı en çok 25,7 saniye en az 3,5 saniye olarak geçiyor.

dolunayın görünen çapı 0,5 derece. yani 30 dakika. yani 1800 saniye.

şimdi 25,7 saniye nere, 1800 saniye nere?

28 ağustos günü gün batımında mars 2,15 kadir, ay -8,63 kadir. ve ay ile mars birbirine 20-30 derece uzaklıkta. merak edenler görünümlerini karşılaştırabilirler.

aynı gün

ay dünya arası uzaklık 0,00269 AU
mars dünya arası uzaklık 2,5744 AU

mars ve ayın çapları ise
mars 6790 km
ay 3472 km

yani aynı büyüklükteymiş gibi görünmeleri için marsın dünyadan aya göre yaklaşık iki katı uzakta olması gerekir. ama tam olarak 957 kat daha uzakta.

yani kısacası bu haber ATMASYON olup, bunu duyan amatör gökbilimciye birkaç oran orantı işlemi yaptırır o kadar...

yukarıdaki işlemlerde hassaslığa önem vermedim. sadece söylenilen olayın kalem kağıt kullanmadan bile yanlış olduğunun anlaşılabileceğini anlatmaya çalıştım. bir eksik veya yanlış yaptıysam lütfen düzeltin.
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İlgi düzeyi: Gökbilimci
Teşekkür etti: 1 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Çağrı Erdoğdu »

Açıkçası burada bu konuların konuşulmasını istemezdim. Bundan bir sonraki aşama da Mars Dünya'ya çarpacak hepimiz öleceğiz haberi olabilir ancak.

Mars'ın yakın geçişi demek dibimizden geçtiği anlamına gelmez. Mars'ın enberi noktası söz edilir orada.
Merve Turhanoğlu

Söylediğin mantıklı fakat ben de sana şunu sormak istiyorum.Güneş'i çok büyük görüyoruz.Mars ve Venüs gezegenini o'na göre çok küçük görüyoruz.Mars ve Venüs Güneş'ten bize daha yakın.Peki Mars ve Venüs'ün bize uzaklığını Güneş'in büyüklüğü karşıllıyor mu ki Güneş'i o kadar büyük görebiliyoruz?
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İletişim:

Merve Turhanoğlu yazdı:Söylediğin mantıklı fakat ben de sana şunu sormak istiyorum.Güneş'i çok büyük görüyoruz.Mars ve Venüs gezegenini o'na göre çok küçük görüyoruz.Mars ve Venüs Güneş'ten bize daha yakın.Peki Mars ve Venüs'ün bize uzaklığını Güneş'in büyüklüğü karşıllıyor mu ki Güneş'i o kadar büyük görebiliyoruz?
Güneş, gezegenlere kıyasla aşırı büyük. Güneş'in görünen çapı, Ay'ın görünen çapı ile aynı. Yoksa tam güneş tutulması diye birşey olmazdı.

Şimdi Ay'ın küçüklüğü ve yakınlığı yanında Güneş'in büyüklüğü ve uzaklığını düşünürsen gezegenler için de o yorumu yapabilirsin.
Murat Helvacıoğlu
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 3 kez

Mesaj gönderen Murat Helvacıoğlu »

Selam arkadaşlar;

Böyle ATMASYON haberlere lütfen gökbilimciler olarak prim vermeyelim. Bu haberi 2003 ve 2005te de çıkarmışlardı.

Tamamen Spamcıların işi. Böyle bi durum için Marsın Yörüngesinden çıkmış olması lazım. :D En yakın 2003de -2.8 kadir olmuştu sanırım.. Bunun üzerinde görülmesi mümkün değil..

Selamlar
Kullanıcı avatarı
Hüseyin Gökçe

Mesaj gönderen Hüseyin Gökçe »

bu işe biraz mizah katmak geldi içimden
temel ile idris deniz kenarında otururken bi martı suya doğru dalar kalkar temel der aha kanadu deydu, idris der hayır deymedu bir tartışma bir kavga haydi mahkemeye tutuklanırlar
bi süre yatıp çıkınca yahu biz ne yaptık bi kanadı deydu deymedu düştük hapse der idris, temel heya ne gerek vardı ama deymuştu der.
idris itiraz eder yok değmemuştu başlarlar yine kavgaya. neyse 28 ağustosta gelecek ))))))))))
serkan arıkan
İletişim:

Mesaj gönderen serkan arıkan »

bence burada kafası karışabilecek astronomi meraklılarına, duydukları bir haberi basit ama etkili bir yöntemle nasıl savuşturabileceklerinin ip uçlarını vermeliyiz.

çağrı'nın bu konudan sıkılmasına hak veriyorum. daha başka şeyler tartışılmalı burada.

diğer yandan, emre'nin bu konuyu açmasının nedeninin, bu dedikoduyla nasıl başa çıkacağımızı merak etmesi olduğunu düşünüyorum. yoksa fizikçi biri böyle bir şey niye ortaya atsın?

saygılar...
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İletişim:

serkan arıkan yazdı:bence burada kafası karışabilecek astronomi meraklılarına, duydukları bir haberi basit ama etkili bir yöntemle nasıl savuşturabileceklerinin ip uçlarını vermeliyiz.

çağrı'nın bu konudan sıkılmasına hak veriyorum. daha başka şeyler tartışılmalı burada.

diğer yandan, emre'nin bu konuyu açmasının nedeninin, bu dedikoduyla nasıl başa çıkacağımızı merak etmesi olduğunu düşünüyorum. yoksa fizikçi biri böyle bir şey niye ortaya atsın?

saygılar...
evet buradan şimdi merve ve emre'ye yüklenmiş durumuna düşmeyelim. Zaten kaç kişiyiz ki şurda :D Benim ve diğer arkadaşların tepkisi bu uydurma haberi bilinçsizce yayan zihniyetedir. Bu konuda hepimizin bu tür haberlere karşı tepkili olduğunu biliyorum. Emre'nin de zaten haberi yazmasının amacı bu değil. Bu arada merve'nin de kafasına takılan bazı soruları cevaplamış olduk. En azından şüphe kalmasın kimsenin kafasında efenim.. :kahve
Murat Helvacıoğlu
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 3 kez

Mesaj gönderen Murat Helvacıoğlu »

Selamlar;

Öncelikle şunu belirteyim ki (yanlış anlaşılmasın) Emre ve Merve forumumuzun en aktif üyelerinden 2 tanesi. Onları eleştirmek gibi bir amacım söz konusu bile olamaz. :D :D Benim esas sinirim spamcılara... :x Kötü emellerine Astronomi gibi bir bilimi alet ediyorlar. Sokakta gezen birisine bunu söyleseniz o bile gece bakar acaba gerçekten böyle mi diye. Bunu geçen yıl da 28 Ağustos gecesi demişlerdi. Sadece aynı spam mesajını bu yıla uyarlamışlar. ve maalesef böyle yaparak astronomlara olan güven de zedeleniyor :( Eğer hala böyle bişey olacağından şüphesi olan varsa Starry Night programından baksınlar... Programı bilmeyen arkadaşlara bilahare adresini gönderebilirim.....
Sizleri Seviyorum arkadaşlar.. :D :D :D :D
Merve Turhanoğlu

Selam arkadaşlar;

Bana daha önce anlatılan o olay olunca düşünmeden hemen kabul etmeme neden olup yazdım.Asıl hatam önceden düşünmeyip hemen kabul etmem oldu galiba.Anlatılan o yanlış olay olunca otomatik olarak mantık çalışmadan hemen atlamış oldum. :D :D Kusura bakmayın.

Aslında gezegenlerin büyüklükleri ve uzaklıklarını pek bilmeyen birisi bile şöyle bir mantık yürüterek olayı anlayabilirdi.Mars bize o kadar aşırı yaklaşsa zaten aramızdaki kütle çekimi dolaysıyle birbirimizi etkileyip dengenin bozulmasına neden olurdu.Buradan bile biraz mantık yürütseydim sonucu çıkarabilirdim :cry: :cry: O yüzden en beri adı verilen belirli bir uzaklığa kadar bize yaklaşabilir.Kaldı ki Mars Ay'ın yaklaşık olarak 2 katı büyüklükte.Uzaklığı da Dünya'ya Ay'dan çok fazla.Ay'ın 2 katı uzaklığa gelmeli ki Ay kadar bir büyüklükte görülsün.Bu da kütle çekime nede olup dengeleri bozar.Ayrıca Mars'ın periyodik dönme yörüngesinden aşırı bir sapma olur ki zaten böyle bir şey felakete neden olur.Zaten Mars'ın yörüngesi, bize göre enberi ve enöte uzaklığı falan her şey biliniyordur.

Güneş Sistemindeki Güneş dahil bütün gök cisimlerinin bize ve birbirine göre uzaklıklarını ve büyüklüklerini gösteren tabloyu ayrıntılı inceleyip kendime göre aralarındaki ilişkiyi yorumlayacağım.

Tekrar kusura bakmayın... :oops: :oops:
Emre Yüksel

Mesaj gönderen Emre Yüksel »

arkadaşlar;

bu yazının bu kadar tepki alcağını cidden düşünemedim.
sadece meraktan yazmıştım ve yazıyı eksik yazdım tabi.
sonuna bu haber dogrumu yazcaktım ama unutmuşum işte. insanlık hali.
çok yoğundum bu aralar ona verin :)
saygılar.
Kullanıcı avatarı
Çağrı Erdoğdu
Forum Yöneticisi
İletişim:

Emre Yüksel yazdı:arkadaşlar;

bu yazının bu kadar tepki alcağını cidden düşünemedim.
sadece meraktan yazmıştım ve yazıyı eksik yazdım tabi.
sonuna bu haber dogrumu yazcaktım ama unutmuşum işte. insanlık hali.
çok yoğundum bu aralar ona verin :)
saygılar.
Yazıp kaçmayacaktın :D

“Güncel Haberler/Keşifler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir