Astronomi ve Uzay ile ilgili güncel haberler, keşifler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Arkadaşlar az önce sigara içmek için evin üstüne çıktım. Oldukça sakin gökyüzü var gibi hemen kundağı ve teleskobu çıkardım. Polar alignment tamamlamış teleskop ve karşıt ağırlık dengesini kontrol ederken.

Kutup yıldızından aşağı yukarı 10 dercece yukarıda ve 10 derece batıya doğru olan kısımda inanılmaz bir parlaklık oluşmaya başladı. Kafamı kaldırdığımda kutup yıldızından daha parlaktı ve giderek parlaklığı artıyordu. Ana..! Buda ne ki derken, ahanda iss denk geldi demeye kalmadı. Jüpiterden bile daha fazla parlak oldu bir anda ve sönükleşmeye başladı sonra tamamen kayboldu. Sönüşü biraz daha uzundu 1.5, 2sn kadar. İlginç olan hiç hareket etmedi. Hep aynı noktadaydı. Gökyüzünü o anda benimkilerden başka izleyen göz var mı merak ettim. Ya da bir fikri olan? ilk kez böyle birşey gördüm. Şoktayım. Çin balonu da değildi.

Bunuda Ufo olarak kayda geçiyorum kimseden ses çıkmazsa.. :mrgreen:

Not: Parlama kendi sattimle 18:15 de gerçekleşti.. :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Tüh kaçırdık :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Parlaklığının artıp azalması esasında bir hareketi olduğunu gösteriyor, tabi o şiddette ışık yayamayacağını farz ediyorum :) Bilmediğimiz ilginç uydular olmalı. Ben de bu tarz olayları yaşadım. En ilginci, anlık yanıp sönen kırmızı ışıktı. Göz yanılsaması olduğunu düşündüm fakat yanımda arkadaşım da vardı, 4-5 kere bu yanıp sönmeyi gördük ve yeri biraz değişiyordu. Belli ki uydu, fakat şaşırtıcıydı. Çünkü ışığı sönük olmasına rağmen geniş bir alana yayılmış gibiydi. Ülkerin 2 belki 3'te biri kadar. Belki de anlık olması sebebiyle ayırt edemedik. Ne uydusudur bilmiyorum, ama ilginç bir andı. Baya etkilenmiştim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Bursa, merkez ilçede havaalanı olmadığını biliyor muydunuz? Ne acı..! 4. büyük il olsan neye fayda şu saatten sonra... :P

En yakın Gemlik-İstanbul uçuşları yapan deniz uçağı var. Zorla Bursa'ya uçak getiriyorlar onun bile alanı yok, yap hesabını..! Denizde takılıyo... :mrgreen:

Arkadaş bir kişide cesurca çıkıp demiyor ki ufo o.. Haktan'ı üye yapalım, davet edelim. Benzeri konularda bilgilendirmeler yapar bir bilirkişi olarak.

Konu konuyu açar gibi oluyor ama aklıma ne takıldı.!?

Uçak 24m den ufaksa Amatör Denizci Belgesi yeterli olur mu? Pilotluk isterler mi acaba..?? :lol:

Memur bey, havalanmıyoruz biz. Hep denizdeyiz yani... Öyle kıyıdan kıyıdan gidiyoruz falan.. heheueheuhe
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Selçuk, hava alanının Bursa da olmaması bir şey değiştirmez. :)
Ben Mudanya' dan sürekli Atatürk ve Sabiha Gökçen hava alanlarına inen, inmek için kuyruğa giren ve bu sırada Marmara denizinin üzerinde turlayan uçakları her gece görüyorum. Bunlar inişe geçerken uzun farlarını yaktıkları için, tam karşıdan geldiklerinde, çok fazla ışık saçıyorlar ve döndükleri anda birden kayboluyor. Ya da uzaklarda bir buluta girip gözden kayboluyor.
Polaris civarında gördüğüne göre büyük olasılıkla Marmara üzerinde turlayan bir uçak görmüş olabilirsin.
Rüzgarın durumuna göre uçakların iniş yönleri değişiyor, o yüzden bazen tam karşıdan görünüyorlar. Geçen hafta Polaris' in 20 derece kadar altında 6 adet çok parlak ışık dakikalarca sabitmiş gibi duruyordu, daha sonra yönleri değişti.

Verdiğin saatte İridium uydusu yok. Tam o saatlerde Cobe isimli bir uydu geçiyor o bölgeden ama o da çok sönük.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Parlayıp sönmüş ve parlaması artıp azalmış. Daha çok yansıtıcı bir yüzeyin, uygun açıya gelip dönmesi gibi duruyor. Bana uçaktan ziyade uydu gibi geldi. Jüpiter'den fazla parlaması da cabası, neden hareketsiz görünmüş ona bir anlam veremedim. Muhakkak bir hareket var, fakat neden görülmemiş? Bu kadar yavaş hareket edecek uydu var mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Çok yüksekte fpv denemesi yapan quadcopter olabilir mi? :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Koray Kentli yazdı:Çok yüksekte fpv denemesi yapan quadcopter olabilir mi? :)
Bu tamamen aklımdan çıkmış, artık onlar da oyuna dahil tabii :)

Selçuk abi, uydu olayını merak ettim araştıracağım ben de. Ne kadar yükseklikte, ne hızlarla hareket ediyorlar ne çeşitleri varmış merak ettim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Ögetay Kayalı yazdı:

Selçuk abi, uydu olayını merak ettim araştıracağım ben de. Ne kadar yükseklikte, ne hızlarla hareket ediyorlar ne çeşitleri varmış merak ettim.
Araştırmana yardımcı olabilir diyerekten.. :kanit
Sedat Bilgebay yazdı:Selcuk uzun aradan sonra cok guzel bir donus yaptin. Hem fotograflar harika hem de anlatiminla bizi de oralara goturdun :)

Orion ustunde ve civarinda cok fazla geostatic/geosynchronus uydu var. Gecip gitmiyorlar, sabit duruyorlar orada. Siz takip yapinca yildizlar uzamiyor ama bu sefer o uydular cizik atiyor resime :) Sizin kafaniza takilan mesele bundan ibarettir :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Selçuk Kurtuluş yazdı:
Ögetay Kayalı yazdı:

Araştırmana yardımcı olabilir diyerekten.. :kanit
Sedat Bilgebay yazdı:Selcuk uzun aradan sonra cok guzel bir donus yaptin. Hem fotograflar harika hem de anlatiminla bizi de oralara goturdun :)

Orion ustunde ve civarinda cok fazla geostatic/geosynchronus uydu var. Gecip gitmiyorlar, sabit duruyorlar orada. Siz takip yapinca yildizlar uzamiyor ama bu sefer o uydular cizik atiyor resime :) Sizin kafaniza takilan mesele bundan ibarettir :)

Daha önce duymamıştım, dönüş periyodumuz ile aynı hızda dönüyorlar demek ki. Baya da uzakta olmalılar. Teşekkürler Selçuk, Sedat abi :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih TALI
UFO gören masum köylü.
Uçakların NAV ışıklarıdır NAV.

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]