Astronomi ve Uzay ile ilgili güncel haberler, keşifler.
Bu başlığı siriusçuların foyasını gerektiğinde ortaya çıkarmak amacıyla burda tutuyoruz, neticede bu adamlar da astronomiyle ilgileniyor, gençleri kendilerine çekiyorlar, engellemek için gerekirse konunun tüm absürtlüğünün sergilenmesi için arada böyle yazı çıkması iyi bile oluyor.

Çok gerilirsek kilitleriz, şimdilik böyle dursun.. Bu başlıklara yanıt yazmak şahsen enerjimden hiç çalmıyor.
Onur sana katılıyorum. Hani derler ya "İbreti alem oldsun diye" işte onun için kalmalı bu başlık. Mümkün olduğunca UFO meselesinden uzak durmakta fayda var ama tamamen gözlerimizi kapamamız da olmaz gibi. En azından insanları doğru bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına da olsa söyleyeceklerimiz olmalı.
Murat bey birşey paylaştınız aktardınız, neden sonra siliyorsunuz? Bende geride bıraktığınız "gdgfgffdf" tarzı kalıntıyı silmek zorunda kaldım.

İlyas bey bakın bu amatör astronomi çok keyifli. Gelin sizi birazda o forum başlıklarına alalm. Eminim ilginizi çekecek birşeyler bulacaksınız. Kafanızı takmayın bu tarz işlere. Gelin birlikte gözlem yapalım. Ayın kraterlerine hiç yakından yüksek büyütme ile baktınız mı mesela? İnanın çok keyiflidir. Bende yeni yeni öğreniyorum. Burada birbirinden değerli amatör astronomlar var. Sizi de aramızda görmek isteriz.

Syg.
Burak Yakut yazdı:Murat bey birşey paylaştınız aktardınız, neden sonra siliyorsunuz? Bende geride bıraktığınız "gdgfgffdf" tarzı kalıntıyı silmek zorunda kaldım.

İlyas bey bakın bu amatör astronomi çok keyifli. Gelin sizi birazda o forum başlıklarına alalm. Eminim ilginizi çekecek birşeyler bulacaksınız. Kafanızı takmayın bu tarz işlere. Gelin birlikte gözlem yapalım. Ayın kraterlerine hiç yakından yüksek büyütme ile baktınız mı mesela? İnanın çok keyiflidir. Bende yeni yeni öğreniyorum. Burada birbirinden değerli amatör astronomlar var. Sizi de aramızda görmek isteriz.

Syg.
seve seve size katılmak isterdim ama ben kocaelindeyim. keşke istanbulda olsamda sizlerle daha iyi vakit geçirsem.
Onur Atılgan yazdı:Wikipedia'daki Erich von Däniken makalesinin tarafımca yapılan çevirisidir (tamamı değil bir kısmı) :

"von Daniken'in kanunlarla olan sorunu ufak yaşlarda başladı. 1960'larda (25-30 yaşlarında) İsviçre'de çeşitli lokanta ve otellerde çalışırken dolandırıcılık suçundan hüküm giydi ve patronunu dolandırmaktan hapis yattı. 1967'de, yani Tanrıların Arabaları adlı eserinin yayınlandığı sıralarda bu sefer Interpol tarafından yine dolandırıcılık ve 14000 dolarlık vergi kaçakçılığı nedeniyle yakalandı ve hüküm giydi (burda wiki'ye bir ekleme de ben yapayım, 1967'de esas olarak "evrakta sahtecilik"ten ceza yedi). Adli kovuşturma esnasında mahkeme, ruh sağlığının kontrol edilmesini istedi. Bu esnada yapılan incelemelerde otoriteler von Daniken'in çeşitli yerlere 700.000 dolarlık borç taktığını ortaya çıkardı. Bu olaydan sonra zimmete para geçirme suçundan hüküm giydi ve İsviçre hapishanelerinde 3 seneden fazla yattı.

Evrakta sahtecilik suçundan hüküm giyen bir insanın kitabında neler olur bir de siz düşünün. Elbette para işlerinde sahtecilik yaptığınızda polis yakanıza yapışır, fakat tarihi metinleri çarpıtmanın yada bilimsel verileri kendi çıkarlarına alet edecek şekilde değiştirmenin ceza kanununda bir yaptırımı yok. Bilim dünyasında bir yaptırımı var ve çok ağır eleştiriler alırsınız, fakat bu kimin umrunda? Bilim dünyasını kimse dinlemedikten ve kitap satışları milyonlara ulaştıktan sonra ne farkeder?
Onur Bey Däniken’le alakalı Wikipedia maddesinin bir kısmını buraya almış, hem Onur Beyin aktardıklarına tamamlayıcı olması bakımından hem de Däniken’in kişiliğini daha iyi ön plana çıkarması bakımından maddenin Eleştiriler başlıklı kısmını da çevirdim:

“Carl Sagan ve I.S. Shklovskii gibi bazı bilim adamları Däniken'in tarih-öncesi temas ve dünya dışından ziyaret iddiaları hakkında yazılar yazmışlardır. Sagan, ziyaret edilmiş olma olasılığını inkâr etmese de, Däniken'in sağlamakta başarısız olduğu “dünya dışından ziyaret iddialarının dünya dışı kaynaklı kanıtların varlığını gerektirmesi” önermesini vurgulamaktadır.

Däniken Hindistan’daki paslanmayan bir demir sütunun dünya dışı kaynaklı etkinin bir kanıtı olduğunu iddia etmekteydi. Sonradan Däniken bir Playboy mülakatında, sütunun aslında paslı ve insan yapısı olduğunu itiraf etmiş ve kendi hipotezlerinin desteklenmesi için “bu demir şey konusunu unutabiliriz” demiştir.

Bazıları, kendi hipotezlerini güçlendirmek için güya İncil’in yazıldığı dönemler kadar eski tarih katmanlarına ulaşılabilmiş bir arkeolojik kazıda elde edilmiş “UFO’ları tasvir eden” çömleklerin fotoğrafları gibi sahte kanıtlar ortaya koymuş olduğu bilinen bir şey olduğu için Däniken'in güvenilirliğini de sorgulamaktadırlar. PBS’nin televizyon dizisi Nova bunun bir sahtekarlık olduğunu tespit etti ve hatta bu çömlekleri yapan çömlekçinin yerini bile belirledi. Bu kanıtla karşılaştığında von Däniken, bu aldatmacanın mazur görülebileceğini çünkü kendi teorilerine bazı insanların sadece güncel bir kanıt görürlerse inandıklarını söyledi.

Tanrıların Altını’nda von Däniken, Ekvador’un altında bulunan ve eski zamanlardaki uzay ziyaretçilerinin kanıtı olduğunu yazdığı altın, değişik heykeller ve madeni kitaplardan oluşan bir kütüphaneyi içeren yapay tünellerde gezdirildiğini iddia etti. Bu sözde tünelleri kendisine gösterdiğini iddia ettiği kişi olan Juan Moricz, Der Spiegel’e Däniken’in tüm tasvirlerinin uzun bir sohbetten kaynaklandığını ve kitaptaki fotoğrafların “üzerinde oynanmış” olduğunu belirtti. Daha sonra Von Däniken Playboy dergisine, kütüphaneyi ve tasvir ettiği diğer yerleri gerçekten görmüş olmasına rağmen kitabına ilgi çekmek için bir kısım olayları da kendisinin üretmiş olduğunu da anlattı.

Çoğu tarihçi Däniken'in iddialarını sahte-bilim olarak görmektedirler ve küçük bir kanıttan ulaşılması zor sonuçlar çıkardığı ve daha muhtemel alternatif önermeleri göz ardı ettiği düşüncesine sahiptirler; öte yandan aralarından bir kısmı kendi kitaplarını yazmış olan kalabalık bir destekçi grubu ise teorilerinin doğru olmasının muhtemel olduğu fikrindedirler.

Ancak kamuoyunun geneli bazen daha istekli davranmaktadır. Däniken'in kitapları dünya çapında 62 milyonluk dev bir kitap satış rakamıyla 32 dile çevrilmiş bulunmaktadır ve belgesel televizyon programları Almanya, ABD ve diğer ülkelerde yayınlanmaktadır. Etkisi bilimkurgu dalında, New Age kültüründe ve Scientology gibi bazı yeni inançlarda da görülebilmektedir.

Bazı kişiler Däniken’i Avrupa tabanlı millet-merkezcilik (etnosentrizm) yapmakla suçlamakta ve onunkiler gibi görüşlerin “ırkçılığın en uç noktalarını tesis etmekte olduğunu” ileri sürmektedirler.

Ronald Story, Däniken’in Tanrıların Arabaları kitabındaki hipotezlerin ve kanıtların neredeyse sayfa-sayfa çürütülmesini sağlayan İfşa Edilen Uzay Tanrıları kitabını 1976’da yayınladı.

Skeptic Magazine’de 2004’te yayınlanan bir makale, Däniken’in kitabındaki kavramların bir çoğunu, kendisi de Cthulhu Efsanesi (Cthulhu Mythos) ‘nden büyük ölçüde etkilenilerek yazılmış bir kitap olan Büyücülerin Sabahı (The Morning of the Magicians) ‘ndan aşırdığını ve antik astronotlar teorisinin özünün H.PLovecraft’ın 1926’da yazılmış olan Cthulhu’nun Çağrısı (The Call of Cthulhu) ve 1931’de yazılmış olan Çılgınlığın Dağlarında (At the Mountains of Madness) adlı kısa hikâyelerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. “

Görüldüğü üzere Däniken yapısı gereği (daha önceden dolandırıcılık sabıkası bulunması haricinde) haklı olduğuna inandığı veya haklı gözükmek istediği konuda gerçekleri ve kanıtları değiştirecek ve hatta yoktan var edecek kadar hırslı ve güvenilmez bir insan ve üstelik bu durumu kendince normal karşılayabilecek kadar da esnek bir vicdani yapıya sahip. Şahsen Dünyanın geçmişinde dünya dışı bir ziyaret tecrübesi yaşamış olabileceğine inananlardanım (UFOculardan değilim :)), ancak böyle bir ziyaret gerçekleştiyse bunun muhakkak sağlam ve gerçek kanıtlarla desteklenerek ortaya çıkarılması gerekir ve bu sadece bir ihtimal olarak düşünülmesi gereken bir şeydir (Carl Sagan’ın yaklaşımı da buydu). Bu tip kişilerin ürettiklerini kanıt olarak alıp peşine takılanlar, aslında en büyük zararı kendi sahip oldukları fikre verdiklerinin farkında değiller ve bilimsel düşünme mantığından çok uzaktalar (sonuçta ortaya çıkabilecek gerçek bulgular da bu saçmalıklar ve sahtekarlıklar yumağının içerisinde kaybolup gözden kaçabilir bence). Umarım çeviri İngilizce bilmeyen arkadaşlara yardımcı olur. İyi akşamlar.
Bora bey size katılıyorum dünya dışı ziyaretler olabilir ama bu her ışığa her uçağa ufo dememizi gerektirmez. Daniken gibi bir insanın söyleiklerinede güvenmemek lazım kendi mantığımızla bazı şeyleri yorumlaya bilmeli ve bunları bilimsel sonuçlara dayandırmalıyız...
Tüm komplo teorileri, yeni çağ akımları gibi bunda da otoritelere güvensizlik duygusu önemli bir role sahip. NASA'nın bazı "açıklanırsa ortalığı karıştıracak" dosyaları "arşivlerde" gizlediği paranoyası bu iddiaların beslendiği noktalardan biri.

Bilim masasına oturmadan önce şüpheciliğinizi takınacaksınız, işin özü budur bence.

Evrenin öteki ucundan birilerinin dünyayı ziyarete geldiği bilimsel olarak ortaya koyulursa, değişmesi gereken bilimin mevcutta kabul ettikleridir. Bilim adamı hiçbir şeye mutlak bir güvenle bağlanmamalı, şüpheciliği sonuna kadar sürdürmelidir. Ama buradaki durum hiç de bilimsel verilerle ortaya konmuş falan değil. Sadece sansasyona, fanteziye, popüler kültüre olan gereğinden fazla ilginin ve dogmatizmin sonuçlarıdır bana kalırsa.

Ayrıca bahsedilen "ufoya karşı ön yargı ve yaftalama"nın sebebi, birbirinden bağımsız düşünüldüklerinde sahte-bilim olarak değerlendirilecek bir sürü şeyin tek vücut şekilde karşımıza çıkıp durması ve bilimsel olanla sahte-bilim arasındaki çizgiyi nereye koyacağını bilemeyen birçok kişinin bu akımların peşine takılmasıdır. "Kuantum düşünce" gibi ikide bir karşılaştığım ve gerçekte kuantum fiziğiyle ilgisi olmadığı besbelli olan şeyler yüzünden kuantum kelimesi midemi bulandırır oldu.

Mistisizm, yeni çağ, akıllı tasarım ürünlerinin hep yan yana görünmesi hepsine birden nefretle bakmamızı sağlıyor.

Bu akımların dünyası yeşil, güzel, incelikli, aklından geçeni bilebilen, sen merkezli, bilinçli, amaçlı, öznel bir yer. Bir zamanlar kısa süreliğine de olsa o dünyanın havasını soluduğumdan biliyorum. Ama en azından şimdilik görülen o ki evren o tanıma kıyasla daha maddeci ve nesnel bir ortam.

İlk sayfalarda söylenecekler söylenmiş, kozlar paylaşılmış. Ben de bunları eklemek istedim. Gece boyunca ufo haberleri falan okudum da.
murat maiboz yazdı:GÖZÜMÜN ÖNÜNDE BİR UFO VAR

Gözümün önünde bir ufo var,
videoya çekemiyorum sapık denmesin diye.
gözümün önünde bir ufo var,
sessiz, umarsız, kendi halinde.

belli çok uzaklardan gelmiş, gurbette.
bir yerleri gözlüyor sanki, nöbette.

anlatılamaz deniz üstündeki yansıması,
umrumda değil artık bana inanılmaması.
ahanda hareket etti 90 derece dikey
ben ufo olmuşum dıreley dıreley...

arkadşım ikide bir yazdığımı nie siliyosunuzki bu şiir siriusta yayında olan şiirdir onlar kadar özgürlükçü değilmisin alt tarafı biraz neşe katmak içindir yoksa bilimsel makalemi yayınlamamız icap eder bari siliyosun gerekçesinide yaz
Hiç gerek yok böyle bir şiire. Konu ve başlık zaten yeterince sıkıntı verdi. Sen de verme istersen... Yoksa sileceğim dıreley dıreley...
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]