Astronomi ve Uzay ile ilgili güncel haberler, keşifler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
Sky and Telescope web sitesinde'ki habere göre Scutum-Centaurus kolunun tahmin edilenden kabaca 60.000 ışık yılı daha uzun olduğu yapılan gözlemler sonucunda ortaya konmuş.

Resim
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Merkür'e gönderdiği ''Messenger'' uzay aracı, gezegenin kutuplarında buz kütleleri bulunduğuna dair yeni kanıtlar buldu.
BBC'nin haberine göre, Messenger'daki MDIS görüntüleme aracıyla Merkür'ün kutup bölgelerinden alınan görüntüler, daha önce tespit edilen parlak lekelerin gölgede kalan kraterlerin çevresinde bulunduğunu gösterdi.

Radyo teleskoplarla 1991 yılında yapılan çalışmalarda Merkür'ün kutup bölgelerinde parlak lekeler tespit edilmişti.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndan Dr. Chabot, MDIS görüntülerinin Merkür'ün güney ve kuzey kutbundaki tüm parlak lekelerin gölge altındaki bölgelerde bulunduğunu gösterdiğini söyledi.

Dr. Chabot, bulguların gezegende donmuş halde su bulunduğu hipoteziyle tutarlı olduğunu belirtti.

Proje araştırmacılarından Maria Zuber de Messenger'dan gelen yeni verilerin Merkür'de buz kütleleri bulunduğu iddialarını güçlendirdiğini bildirdi.

Merkür'e ilk kez 1970'lerde ''Mariner 10'' adlı uzay aracı gönderilmişti. Gezegene gönderilen ikinci uzay aracı olan Messenger, Merkür'ün yüzeyindeki bazı bölgelerin haritasını çıkardı.

Messenger'dan gelen veriler, Merkür'ün uzunca bir süredir jeolojik olarak aktif olduğunu da ortaya çıkardı.

Elde edilen verilere göre gezegenin yüzeyindeki kraterler, ortaya çıkışlarının ardından meydana gelen bir tür jeolojik süreç sonucu biçim değiştirmiş.

''Science'' dergisinde yayımlanan bulgular, Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'le ilgili şimdiye kadar bilinenleri değiştireceğe benziyor.

Öte yandan, bilim adamları, Merkür'ün iç yapısıyla ilgili yeni bir model önerdi. Modele göre Merkür'ün devasa iç çekirdeği, Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden farklı olarak demir sülfürden bir kabukla kaplı.

2004 yılında fırlatılan Messenger, Mart 2011'de Merkür'ün yörüngesine girmişti.

Dünya'nın üçte biri büyüklüğündeki Merkür'ün çapı, 4 bin 880 kilometre. Dünya'dan sonra Güneş Sistemi'ndeki ikinci en yoğun gezegeni olan Merkür'ün demir çekirdeği gezegenin kitlesinin yüzde 60'ından fazlasını oluşturuyor. Merkür'ün yüzeyinde sıcaklık, 425 ila eksi 180 derece arasında değişiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Hayır olduğu sırada biz günışığındaydık sanırım ve yanılmıyorsam bütün dünyada iki kişi gördü ve bir kişi de filme aldı...
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
"olayı gördüğünde gülümsemekten başka bir şey yapamadığını söylüyor"

o gülümsemeye paha biçilemez..
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmett Yılmaz
Bencede ben Jupiteri teleskopla bulduğumda bile gülümsemeye başlıyorum böyle bişe görsem kesinlikle çok heycanlanır anlatıcak birini arardım..
gönderen Tolga ILGIM
Tübitak 2012 gök olayları yıllığına gore Jüpiter ve Ay 26 Aralık ta gece çok yakın konuma gelecek. Ertesi gün uykusuz kalma pahasına dahi bu anı gözlemlemeye çalışacağım umarım bir aksilik çıkmaz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Sevgili Tolga hani hevesini kırmıyayım sen yine de gözle tabii de ama öyle uykusuz kalma pahasına falan deyince beklentilerin çok büyükmüş gibi geldi, o açıdan uyarma gereği duydum. Gökcisimleri o çok yakın konuma geldiklerinde bile çıplak gözle yaptığın gözlemde hiç bir şey değişmeyecektir. Teleskopla gözlemde ise gezegenlerin görünür çapı biraz artar hepsi o... Sonra hayal kırıklığına uğrayıp hobiye küsmeyesin diye söylüyorum bunları :)
gönderen Tolga ILGIM
Güven Bey ;

Elbet de çokta büyük bir beklenti içerisinde değilim. Fakat çıplak gözle yeni gözlem yapmaya başladığım için bunların benim için önemli olduğunu düşünüyorum. Uykusuz kalma pahasına dememin sebebi hobiye yeni başlamam ve heycanlı olmama bağlaıyorum. Mesajınız için de teşekkür ederim. En kısa zamanda dürbün veya teleskop alarak kendimi geliştireceğim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
Az önce okuduğum bir haber :

NASA Night Sky Network
The sun is getting very excited this week! A few hours ago the fourth solar flare in two days erupted from the sunspot group AR1748. Those sunspots are turning to face us, too; if you have a safe solar telescope or filter, you should be able to see them yourself soon.

Mealen :
Güneş bu hafta çok aktif olacak. Bir kaç saat önce, AR1748 güneş lekesi grubu içerisinde son iki günde dördüncü fışkırma gözlendi. Bu lekeler bize doğru dönüyorlar ve filtre ya da güneş teleskobunuz varsa yakında kendiniz de görebileceksiniz.

Kaynak : https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... t=1&ref=nf
Güneş sistemcilerimize duyurulur.

Selamlar,
Özgür
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]