Gökbilim Dergisi hakkındaki görüşleriniz, önerileriniz, eleştirileriniz...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
#7066
Aklınıza gelen önerileri buraya yazarsanız güzel olur. Gerçekleştirilebilir olması önemli değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#7070
Derginin hazırlandığı ay en çok konuşulan konu veya öne çıkan konular forum başlığı altında yorumların da yer aldığı özet bir şekilde konulabilir. Örneğin geçen ay 17P ve SETI çok tartışıldı.
gönderen Talha ZAFER
#8751
Dergide kuantum fiziği de olursa iyi olur.Derginin içeriğini bozmayacağını düşünüyorum.Ancak yine de dergi çok güzel hazırlanmış.Devamlı olmasını umuyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
#10040
Yazmalı mı, yazmamalı mı diye epeyce düşündükten sonra karar verdim : yazmalı!
Dergideki yazılara okuyucuların yıldız vermesi istenmiş. Ancak rahatsız eden noktalar görüyorum:

1 - Giriş yapmadan yıldız verilebiliyor. Bu doğru değil.

2 - İlgisiz kişiler yıldız verirse neyi değiştirir? Olsa olsa, 1 yıldız verildiğinde yazanı üzer, o kadar.

3 - Dergide fevkalade yazılar var. 5 yıldızdan fazlasını hak ediyorlar. Bakıyorum, 2 yıldız verilmiş. Bu hiç doğru değil. Ben de, dergiye her bakışımda 5 yıldız verip bu haksızlığı gidermeye karar verirsem, iş çığırından çıkar. Bu nedenle bakıp yutkunuyorum. İleride, dergi yıldız savaşlarına sahne olmasın.

4-Yorum kısmı çok daha isabetli. İsimsiz yorum yok. Okuyucuların yorum yazmaları teşvik edilmeli ve bu beklenti bir şekilde vurgulanmalı. Editörler de yazılanı gözden geçirip, rencide edici bir unsur bulmadıkça, tümünü yayınlamalı.

5 - Sonuç olarak, yıldız vermek bu kadar ucuz olmamalı. Önce, okuyucu yorumunu yazsın. 5 yıldız veya 1 yıldız verecekse, versin. Yazanlar da, yazdıklarının neden beğenildiğini - veya beğenilmediğini - bilsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
#10042
Merhaba İshak Bey,

Yorumları her gün 2-3 defa kontrol ediyorum. Gereksiz rencide edici yorumlar yapılıyor ya da gereksiz, onları siliyorum.

Yıldız verme konusunda haklısınız sanırım, hiç düşünmemiştim. Ben admin girişi yapamadığım için yıldız uygulaması, Çağrı askerden dönene kadar kalabilir.

Yorum yaprığınız için çok teşekkür ederim.

Saygılar...
gönderen Hasan Emre Alptekin
#14154
Benim bu öneriyi sunma nedenim bir konu hakkında bilimsel kabul edilecek tonlarca yabancı kaynak olmasına rağmen hiç bir Türkçe kaynak bulamamam, red sprites blue jets ve elves denilen üst atmosfer yıldırım olayları.Kaynaklar arasında nasa veya berkeley gibi dünyanın en iyi üniversitelerince gözlemlenmiş, kanıtlanmış ve araştırılan bu olaylar hakkında neden bir Türkçe kaynak bulamıyorum?

İnsanlara astroloji gibi abidik gubidik konuların bilim dalı olmadığı her konuda defalarca anlatılıyor ama bu anlatmanın en iyi yolu bilgilendirmek.insanların mesleği ne olursa olsun bazı temel bilgilerin bilinmesi gerek, ama bunlar içinde uzmanlarca hazırlanmış bilimsel kaynakların mevcut olması gerek.Arama yaptığınızda bu kaynaklara erişebilmemiz gerek yoksa yerlerine çıkan ufo ve astrolojilere malzeme vermek demek.Mesela kumburgaz ufosu altındaki bir ufo görüntüsünde aslında sprite'lar kullanılmış.Çok önemli ve acil bir konu değil tabiki :) ama bu kaynakların Türkçe'si olması gerek değil mi?

Kaynakların hepsi "yıldırım plazması" konusu altında mevcut, Aysun hanımında katkılarıyla kaynakları tekrar yazıyorum:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lightning#Sprites
http://www.berkeley.edu/news/media/rele ... rite.shtml
http://sprg.ssl.berkeley.edu/atmos/data/spritelist.html
http://www.usatoday.com/tech/columnist/ ... htm?csp=34
http://sprg.ssl.berkeley.edu/atmos/sprite.html
http://elf.gi.alaska.edu/
http://apod.nasa.gov/apod/ap951111.html
http://www.msfc.nasa.gov/news/news/vide ... 99-091.htm
http://media.newscientist.com/data/imag ... 2044V1.mpg

Daha fazlası için google'da tekrar bir ,
lightning "red sprites " site:edu
şeklinde arama sonucundaki kaynaklar:
http://www.ess.washington.edu/Space/Atm ... einfo.html
http://www.lightning.nmt.edu/sprites/sprites.html
http://adsabs.harvard.edu/abs/1997GeoRL..24.3169V

Türkiye'deki üniversitelerde bir sonuç çıktı yani yok değil :shock: Hava Harp Okulu, ancak bir program özeti, açıklama değil. :? Bunların dışında tubitak ve türkçe wikipedia var, onlarda da bir sonuç bulamadım.
gönderen ANIL KOÇAŞ
#14217
dergiyi takip ediyorum ve bu dergi hakkında kafamda bir öneri var.bence degi içriğini genişletmeliyiz.bu çok az bir içrik.hatta biz de bulduğumuz içrikleri size gönderebilmeliyiz.siz de bunlardan seçilenleri dergiye eklersiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
#14223
Merhaba,

İstediğiniz öneriyi gönderebilirsiniz.

Kategorileri çoğaltmak için o kategorilere yazı yazacak kişiler bulmak gerekli ilk önce.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#14226
Bence her sayıda bir gök cismini teferruatlı anlatan bir bölüm olmalı.şöyle 5-10 bilgi dolu sayfa.

Gerçi insan istediği zaman netten bulabilir böyle bilgileri ama ben ileri dönük düşünüyorum.Dergi sanal değil de gerçek bir dergi olduğunda bu bölüm çok ilgi çekebilir. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
#14236
Merhabalar

Benimde birkaç önerim olacak...

Bence her sayıda bir makelenin çocuklar için olması (çocuklara yönelik olması) gerçekten çok iyi olur. Onlarda günümüzde internete rahatlıkla ulaşabiliyor. En azından bir kısmı.
Bu konuda yazı yacabilecek forumda bir çok bilgili insan var. Eminim hiç kimse hayır demez...

Birde Teleskoplarla (+Gözlem cihazları) ilgili teknik bilgi veren birer yazı, makale veya inceleme olursa çok okuyan olur düşüncesindeyim. Zira forumda en çok sorulan sorular başında bu tip teknik bilgi isteği (Yani gözlem-Teleskop konusunda benim gibi yeni olan arkadaşlar) geliyor.

Saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
#14237
Mücahit KÖMÜR yazdı:Merhabalar

Benimde birkaç önerim olacak...

Bence her sayıda bir makelenin çocuklar için olması (çocuklara yönelik olması) gerçekten çok iyi olur. Onlarda günümüzde internete rahatlıkla ulaşabiliyor. En azından bir kısmı.
Bu konuda yazı yacabilecek forumda bir çok bilgili insan var. Eminim hiç kimse hayır demez...
Merhaba Mücahit Bey,

Ben daha önce bu dergide çocuklar için yazı yazmayı planlıyordum ancak vazgeçtim. Çok detaycı olduğum için; bilgim çok yeterli olmadığı için çok fazla araştırma yapmam ve konuları çocuklar için anlaşılır hale getirmek için uğraşmam gerekiyordu. Bunun için fazla vaktim yok ancak Çağrı'nın da onayını alarak ilerde "Astronomi-Kültür-Sanat" başlığı altında yazılar yazmak istiyorum. Bu konuda belli bir miktar çalışmam var, onları toparlamam lazım.

Çocuklar için yazı konusunda Salih Bey'in de fikirleri vardı ancak benden ses çıkmayınca uygulayamadık tabi ama bu konuyu ele almak isteyen arkadaşlar olursa haber verebilirler, güzel olur :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
#14280
Merhabalar

Başka bir öneri... Derginin her ayki bir makalesini ünlü bir Bilim adamına ayırılabiliriz.
Astronominin gelişiminde gerçekten çok emeği geçmiş bilim adamları var. Bu insanların yaptığı işler, hayatlarından kısa özetler hem amatör Astronomların tanımasını hemde kimin neler yaptığı konusunda bilgi sahibi olmasını sağlar...Kimden başlansa diye düşünsek hani şaşırıp kalırız... Çünkü yüzlerce var. Bence iyi olur...

Saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
#23330
Arkadaşlar,
Benim bir eleştirim olacak!Bu ayki Gökbilim 2. gözlem partisi kısmı da ne öyle :? .
Tamam sanal dergi yapıyoruz ama bu birazcık baştan savma gibi olmuş sanki,"hiç yakıştıramadım" diyeceğim fakat burada empati de yapmak lazım.Nasıl ki dergi için (orada bulunmuş olmama rağmen ben bile zaman bulamamaktan ötürü yazı hazırlayamıyorsam pekala bir çok kişi de benle aynı bahaneleri öne sürebilir!) Lakin bu derginin yine de bir çekirdek kadrosu var sanırım ve her ne kadar dergi hepimizin olsa da,hepimiz güzel güzel yazılar hazırlayarak katkıda bulunabilecek olsak da kimsenin bunu üstlenmemiş olmasını ben çok içerledim...Öncelikle KENDİMİ ardından da diğer arkadaşları kınamak istiyorum (belki biraz günah çıkartır gibi oldu ama)...
Oysa her şey çok güzel bir şekilde,çok büyük bir hevesle başladı,ama neden bir süre sonra bu hale geldi diye bir sormalı sanki :roll:
Ne dersiniz bu konuda ne gibi yenilikler veyahut düzenlemeler yapmalıyız?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#23360
Bence dergi çalışmaları arkada sessiz sedası ilerlememesi lazım. Ayın ortasından itibaren önümüzdeki değil ondan sonraki sayıyı tartışmalıyız. Örneğin şimdi Kasım'ı tartışalım...

Bunu dergi ekibi kendi arasında yaptığı gibi üyelerin ay içerisinde en çok ilgilenlendiği konulardan bir derleme de güzel olabilir. Bir nevi ayın özeti çok hoş olacak.

Elbette belli bir yüzdesi de güncel haberlerde oluşmalı. Tabi bunun yüzdesini şu kadardır diyemeyiz. Her ay farklı güncel hadiseler oluyor...

Aslında bunları toplantıda konuşacağız. Ancak derginin duyurusunun bile yapıldığını görmedim bugüne kadar. Gerçekten de sessiz sedasız çıkıyor. Gerçi bu konuda bir e-posta listesi var ve ay içerisnde dergiye başka yazılar ekleniyor. Ama en azından yer alacak yazılar sadece dergi ekibiyle paylaşılsa ve eleştiriler ışığında geliştirilse ne güzel olurdu. Üstelik yazım hataları gibi basit şeyler bir kişinin gözden geçirmesine gerek kalmadan halledilirdi.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]