1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Dğnyanın parlaklığı

Gönderilme zamanı: 30 May 2017, 21:26
gönderen mdagli07
Şimdi biz büyün gezegengen yıldı vs... Dünyagmüyle veya uzay teleskoplarıyla görüp bakıyoruz.En parlak gezegen venüs en parlak yıldız siriüs falan ama şunu merak ediyorum uzayın bi köşesinden veya diğer gezegenlerden dünya nasıl belirli bi parlaklığı varmı. Mars buradan turuncu kırmızı gibi sarürn sarı gibi büyük ihtimal dünyada mavimsidir ama mesela uzaydan dünyanın büyüklüğü (kadir) kaçdır . Venüs -4.5 jüpiter -2.4 satürn 0.4 dünya kaç ??? Saygılar...

Re: Dğnyanın parlaklığı

Gönderilme zamanı: 31 May 2017, 10:51
gönderen Talat Keleş
Sayın mdagli07, öncelikle yazdıklarınızı okumakta çok zorlandım, bilginize.

Venüsün, jüpiterin vb bildiğimiz kullandığım tüm parlaklık değerleri dünyadan bakıncaki parlaklıkları. Yani referans noktamız Dünya. Parlaklık değeri de mesafenin karesi ile ters orantılı.
Dünya'nın uzay araçları ile çekilmiş görüntüleri var, mars, jüpiter veya satürn yörüngelerinden çekilen. Muhtemelen bu fotoğraflar siyah-beyaz çekilip sonradan renklendiriliyordur. Ama gözümüzle de görsek maviliği belli olurdu diye düşünüyorum.

Mars yörüngesinden çekilmiş bir dünya ay foroğrafı var Nasa JPL sayfasında, yaklaşık 1 AU mesafeden çekilmiş ve Dünya -2.5, ay +0,9 kadir imiş.
Saturn yörüngesinden çekilen Dünya görüntüleri var. Orda da yaklaşık +1,3 kadir.
Baktığımız nokta değiştikçe yani mesafe arttıkça parlaklığımız da azalıyor.

Re: Dğnyanın parlaklığı

Gönderilme zamanı: 31 May 2017, 21:43
gönderen mdagli07
Yazım hataları için özür dilerim klavye sorunu. Yazınız benim için çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim. Demekki diğer gezegenlerden de dünya parlak gözüküyor