Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen Aybar Avcı
#119462
Hava tanimsal olarak %20 oksijen %75 nitrojen bulunduran bir gaz karisimidir. Bu sekilde bir gaz yoktur. Fakst seyrek de olsa hidrojen iyonlari bulunur. Tabi bu gazi hava olarak nitelendiremeyiz
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
#119464
Hayır uzayda hava yok. Uzay dediğimiz yer her ne kadar boşluğu tanımlasa da elbette içerisinde bolca gaz ve toz bulunuyor. (Özellikle bulutsularda ve gökadayı saran kollarda) Dolayısıyla bizi oluşturan-oluşturmayan her elementi uzayda gaz ve toz olarak bulabiliyoruz. Hidrojen, helyum, lityum, karbon, demir, uranyum, plütonyum... Fakat bunlar geri kalan alana baktığımızda çok az bir yer kaplıyor. Dolayısıyla uzay çoğunlukla boşluktan oluşuyor diyebiliyoruz.
gönderen ibocan43
#121631
güneşin metahidrosfer tabaksında gaz hidrojen ve sıvı oksijen A2H2HI3 MOLEKÜLÜ BULUNUR. ve metahidrosfer merkürüde içine alır sonuç olarak uzayda çok az ihtimalle yaşam olabilir .uzayin -270.4 sıcaklığında olduğunu bildiğimiz için yaşam ihtimali çok ama çok aza düşüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen R136a1
#122523
Uzay vakumdur hiçbir şey bulunmaz, gezegenler, yıldızlar, kara delikler, nebulalar, beyaz cüceler vs. vs. bunlar vardır sadece. Gezegenler, yıldızlar vs. nebulalardaki gazların yoğunlaşıp çökerek etraflarındaki öbür gazları da içlerine alıp büyümeleriyle oluşur.

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]