Gokbilim.com tanışma ortamı.
Kullanıcı avatarı
gönderen suhanalp
Merhaba arkadaşlar, bakındım ama bu konu ile ilgili bir gönderi göremedim.
Twitter'da @NASATurk'ün yazdıkları şu şekilde;
Tek seferde 5 gezegeni bir arada görebilme fırsatının, 20 Şubat'a kadar devam edeceğini unutmayın!
2005 Ocak'dan sonra ilk defa olan bu kozmik görsel şölene, 7 Şubat'a kadar Ay'da eşlik edecek.
Hava durumu el verirse, Güneş doğmadan önce gökyüzünde Güney'de, çıplak gözle görülebilecekler.
Güneş doğmadan 45 dakika önce..
Siz ne düşünüyorsunuz şahitlik edebildiniz mi bu manzaraya?

Resim

Resim
Hepsini bir arada görmek için (bir arada demek de biraz tuhaf olacak; çünkü batıdan doğuya doğru uzun bir hat boyunca sıralanıyorlar) o saatlerde uyanık olmak lazım. :lol: Bir kaçını görmek isterseniz o saate kadar beklemeye gerek yok. Şu an jüpiter güney doğuda yükseliyor. Gözlem için uygun konumda. 2 saat kadar sonra da mars doğacak.

Beni tek başlarınayken de heyecanlandırabiliyorlar. Hatta tek başlarınayken daha iyi bence. Odağınızı kaybetmiyor, tek bir nesneye yöneliyorsunuz. :D Yani bu tip haberler konusundaki şahsi kanaatim; "popüler astronomi" malzemesi bu tür şeyler. Hiç bilmeyenleri gökbilimden haberdar etmek, ilgilerini çekmek için uygun bir yöntem. Bu yolla her gün yıldız diyerek baktıkları nesnelerin bir kısmının gezegen olduğunu öğreniyorlar. Her sene aynı ya da benzer şeylerden haberdar olan, takip eden, gökbilim severler içinse, rutin haline geliyor. O nedenle çok ilgi çekmeyebilir, ya da ilk duyandaki gibi bir heyecan uyandırmayabilir.

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]