Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen NECAT TASDELEN
Ben yeni üye oldum.Daha bismillah bir mesaj yazdım.Gözden geçirirken mesaj kayboldu.İlgilenen arkadaşları "Kepler yasaları sakattır" konusunda görüşmeye davet ettim.Tabii işimi gücümü bu forumdan gelecek önerileri takip etmeye ayıramayacağımdan , İlgilenecek arkadaşların bana mail aracılığıyla erişmesini düşünürüm.Kaybolan önceki mesajımda bu astronomi konusuna 2009 da bulaştığımı,daha önce 55 yıllık elips çevre uzunluğu matematiği araştırmam olduğunu belirttim.Konu şöyle: Uzay yörüngeleri,keplerin dediği gibi eliptik değildir.Alanlar kanunu r*Vp=sabit yoktur.Periyot kanunu da yoktur.Bunlar sakat varsayımlardır.Hiçbirinin ispatı yoktur.Doğrusu yörüngeler sarmaldır.Gezegenler güneşi ilelebet sabit bir Vp hızıyla dolanırlar.Hergezegen faklı farklı ama sabit bir hızla dolanır.Kepler tersini söyler.Yörüngede hız değişimi,ivme var der.Kimsenin de bu ivme sarsıntısını hissetmediği malum.Demekki Vp=Sabit.Periyot kanunu r*Vp^2=Sabit değildir.r*Vp=y dir.İşte bu konularda kafa yormak isteyen arkadaşlarla yazışmak isterdim.Tabii forum ortamında yazışmak daha güzel de,takibi zor.Sevgilerimle.
gönderen NECAT TASDELEN
"Kepler yasalarını tartışalım" konusuna açılış yapmak üzere hem de hakkımda bilgilenmeniz için yazıyorum: astronomiden hiç mi hiç anlamam.Bu konuya 2009 senesinde bulaştım.Daha önce 1956 senesinden beri elipsin çevre uzunluğu konusunda araştırdım.Kepler dünya güneş etrafında eliptik bir yörüngede dolanır demişti.Merak ettim acaba dünya bir dolanımda kaç km yol gitmektedir.Oradan elips çevre hesabına girdim.Tabii geometrik düzlemsel elipsi araştırdım.Meğer bu konuda çalışan çok matematikçi varmış.Keplere sormuşlar,dünya bir güneş dolanımında kaç km yol gider? P=pi*(a+b) demiş.Yetersiz
1742 de Colin MacLaurin eksantrisite esaslı bir çevre hesaplama serisi vermiş.Ancak çözümü uzun zaman alıyor.Milyarlarca terimden ibaret bir hesap.Onun için matematikçiler yaklaşım hesapları aramışlar.Euler 1773 de P=pi*(2*(a^2+b^2))^(1/2) olmalı demiş.Geçen zaman içinde elips çevresi hakkında belki binlerce yaklaşım hesabı verilmiş.En mükemmel yaklaşımı Hintli Ramanujan vermiş.Dünyada onun üzerine yok.1920 de vefat etmiş.1959 senesinde ben bir yaklaşım değil,ama Colin MacLaurin gibi mantıklı bir çözüm verdim.Yaklaşımlarda hiç bir mantık aranmaz.Benim çözümüm yalnız elipsleri değil (x/a)^r+(y/b)^r=1 denklemli bütün astroidleri kapsıyor.(0<r<sonsuz) aralığı.Eksantrisite sadece (r=2) halinde geçerli.Bende (b/a=Tanjant) esası geçerli.
1956-1959 arasında , mantıklı formül olarak,pozitif Kartezyende L^s=a^s+b^s implicit formülünü keşfettim.Bu formül diyorki,çözülemeyen eliptik entegrallerin çözümü Thales formülüdür. Eşdeğerdir.Thales denkleminin çözümü ,implicit olamasına rağmen vardır.Entegralin yoktur.Tabii bu Thales çözümü de karışık yollardan geçtği için,bir yaklaşım sayılmaktadır.Ramanujanın çözümleri kurcalana kurcalana hassasiyeti hata %0,00145 seviyesine çekilmiştir.Benim çözümüm de ise hata % 0,00000243..seviyesi gibi erişilmesi zor bir değere çekilmiştir.Bunları muhtelif üniversitelerde konferanslarda anlattım.Kimse ilgilenmedi.Hindistan olayın inceliğini kavradı ve araştırmayı yayınladı.Rusya ve Çin de yayınladı.Verilen hata nispeti hata=%0,00000243.. imkansız gibidir.Üstelik bu hata (0<Tanjant<sonsuz) gibi koca bir aralıkta geçerlidir.Bir havsalanın bu konuyu kavraması zordur.Zaten inanılmadığı için ilgilenen pek çıkmamıştır.
Meğer bu araştırmaların manasız olduğunu 2009 yılında keşfettim.Keplerin dediği gibi yörüngeler elips değildi.Bir güneş dolanımında şu kadar yol gidilir diye bir hesap olamazdı.Elips düzlemsel bir geometriydi.Uzay yörüngeleri elips olamazdı.Alanlar kanunu,peryotlar kanunu da yoktu.Pekiyi ne vardı?Newton mekaniği kanunları vardı.Uzayda çekim sadece radyal yönde idi.Radyala dik,yanlamasına bir çekim kuvveti bileşeni yoktu.Ne demek bunlar?Kimse araştırmamıştı.İşte ben bu fiziği açalım tartışalım diyorum.Açılış şöyle: yanlamasına Fp=yoktur.Yani Fp=m*dVp/dt=0=yoktur. Öyleyse dVp/dt=0 dır,ve buradan Vp=sabit bulunur.Yani,yani güneşi dolanan bir cisim ilelebet sabit bir Vp hızıyla dolanır.Kepler tersini söylüyor.r*Vp=Sabit diyor.Demek istiyorki,eliptik yörünge üzerinde bir cismin dolanma hızı değişir.Yörünge elips farz edildiğine göre,aphelionda hız az,perihelionda hız çok olacaktır,demek istiyor.Yörüngede ivme vardır diyor.
Pekiyi,Allah aşkına bu ivmeyi hisseden bir insan var mı? Metrodaki duruş ve kalkışlardaki gibi sarsılmayı,yani ivmeyi,hisseden bir Allahın kulu var mı? yok.İvme yok ki hissedilmiyor.Yani Vp=sabit.
Dolayısıyla Keplerin eliptik yörüngesi yanlış bir varsayım.İspat değil bir varsayım.Alanlar kanunu da bu varsayımdan türetilmiş bir varsayım.Hiç ispat yok.Newton matematikle ispat etmiş ki peryot kanunu sadece ve sadece düzgün dairesel harekette geçerlidir.Kepler tersini söylemiş.yörünge elips olsa,hızlar değişse bile peryot vardır demiş.Hiç bir astronomda bu ikircikli durumu izah etmeğe yanaşmıyor.Geliniz "kepler yasalarını tartışalım".Anlatacasğım çok mevhum var.çok grafik var.Acaba bu bilgiler forum ortamında olabilir mi?Yoksa bu konuya kafa yoracaklar normal e-mail ortamında mı yazışsalar.Her ihtimale karşı benim adresim (necattasdelen@gmail.com).Sevgilerimle.
İlginç bir şekilde herhangi bir engeliniz olmamasına, sadece konuyu kilitlememe rağmen yeni konu açmak ya da bana mesaj atmak yerine Kozmik Anafor'un sahibine benim zavallı olduğumu, sizin çok iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir mail atmanız üzerine ben de neden konuyu kilitlediğimi diğer üyelere göstermek zorunda hissettiğim için konuyu tekrar açıyorum. Olur ya birisinin kafası gerçekten karışmıştır, neden böyle yaptığımı merak etmiştir. Gerçekten anlayabilecek, tartışma kültürü kendi fikrini benimsitmek üzerine dayatma olmayan birilerine bilgi olur. Zaten yakında değerli Can hocamızın verdiği Gök Mekaniği dersini kendisinin de izni olursa Kozmik'te ele alacağım detaylı olarak. Ama şimdilik cevabı burada olsa iyi olur diye düşündüğüm için paylaşma gereği hissediyorum. Ardından yine konuyu kilitleyeceğim, eğer benzeri bir tutum sergilerseniz bu sefer yaptığımı düşündüğünüz şeyi yapmak zorunda kalacağım. Eğer ki sözünüzde çok iddialıysanız hakemli bir dergiye makalenizi gönderin olsun bitsin, amatör gökbilim forumunda tartışmak bence ciddi konunuzu zedeliyor.

Öncelikle merkezcil kuvvetin tanımını ve referans sistemlerinin tanımını bilmediğiniz gün gibi ortada. Çünkü tüm probleminiz bu postülat üzerinden yürüyor. Temelini bilmediğiniz için, komple yanlış varsayımlara ulaşmışsınız. Kaldı ki türettiğimiz yörünge formüllerinin hepsi bu temelden yürür. Bugün bir kuyrukluyıldıza iniş yapılabilmesi bu formüller sayesindedir, sizin varsayımınıza göre bu kuyrukluyıldızın konumu yanlış hesaplanmalı ve iniş yapılamamalıydı. Oysa ki biz çok büyük hassaslıkla her gün bunların onlarcasını yapıyoruz.

Geleyim teknik açıklamaya. Merkezcil kuvvet etkisi altında hareket denkleminin elde edilişi aşağıdaki gibidir. Beni aşağılayan kendinizi öven mailinizde attığınız üstün matematik bilginize güvendiğim için basit bir iki türev ifadesini açıklamaya gerek görmüyorum. Zaten buradaki matematiği zorlaştıran şey, sizin de takıldığınız fiziksel yorumudur. Yoksa değişken katsayılı bir diferansiyel denklem yer almıyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]