Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen Ruşen TIREN
( Aynı konuyu az önce açmıştım ama kendi konumu bulamadım. Sanırım gönder demedim ya da gönderirken bağlantı sorunu oldu. Konu mükerrer olursa admin arkadaşların bu 2. konuyu silmesini rica ediyorum. )

Merhaba arkadaşlar, sitenizde ve uzay maceramda yeniyim. Gök bilimi konusunda kundaktaki bebekten çok farklı değilim. Önce gökbilimi konusunda kendimi geliştirmem gerektiğini anladım forumu ve interneti biraz kurcalayınca. Fakat bu arada da teleskop evde yatacak değil tabiki, o yüzden üstadlarımdan yardım istiyorum. :)
Aldığım teleskop ŞU LİNKTE
Link vermek yasak falansa ve kaldırılırsa diyerek ürünün tam adı da şöyle "National Geographic 76/700 AZ Reflector (Aynalı) Teleskop"
Bunu aldım, dün akşam 4-5 saate yakın uğraşarak kurulumunu güç bela bitirdim. Deneme amacıyla aldım balkona çıktım (şansa bakın ki o anda elektrikler 2 saatliğine falan gitti) 1 saate yakın uğraştıktan ve beraberinde verilen mercekleri defalarca teker teker denedikten sonra, onlarca youtube videosu izledikten sonra, onlarca forum kurcaladıktan sonra neyseki merceklerden birisinde ay görüntüsünü alabildim, ay üzerindeki kraterler falan da göründü ve harika bir manzaraydı.. Bundan sonraki gözlemlerimi geceleri inin cinin top oynadığı şehir dışındaki evimde yapacağım. Gözlemin karanlık ortamda olması gerektiğini de yeni öğrendim.

Siz üstadlara sormak istediklerim şunlar;
* Ben teleskobu sağa hareket ettirdiğimde görüntü sola, sola hareket ettirdiğimde görüntünün sağa kayıyıor olması normal mi yoksa bir yerinde bir yanlışlık mı yapmışım?
* Youtube dan öğrediğim kadarıyla üstteki dürbün ile izlemek istediğiniz hedefi belirleyip ekran ortasında çıkan + işaretini üzerine getiriyorsunuz ve teleskobunuzla o bölgeyi görüyorsunuz, ama bende öyle olmuyor, dürbünü ayın tam ortasına sabitleyip teleskobu sabitliyorum ama hareket ettirmeden ayı göremiyorum, üstteki dürbünün bir ayarı var mıdır? Kaymış ya da yanlış bağlanmış vs. olabilir mi?
* Teleskopla beraber, üzerine takılan dürbün ve içine merceklerin konduğu boş mercek gibi olan şey haricinde 3 mercek daha geldi (İşyerimde olduğumdan ölçülerini söyleyemiyorum daha o kadar öğrenemedim), o merceklerden sadece bir tanesi ile akşam ben ve kızım ay manzarası keyfi yaptık, diğer iki merceği taktığımda ya çok bulanık bir görüntü vardı ya da görüntü kayboldu, bu ayar nasıl yapılır kısaca?
* Merceklerden birinin ucuna takılabilen ay için olduğu yazan bir mercek vardı, merceğin ucuna taktığımda hiçbişey göremez oldum, neden?
* Teleskopla gelen mercekleri, teleskobun gözlem kısmına takıp aşağıdaki yuvarlak anahtarları çevirince gözümüzle baktığımız kısım uzaklaşıp yakınlaşıyor ve netliğe yardım ediyor, bundan başka bir netlik ayarı var mı? Normal dürbünlerdeki gibi, baktığımız kısmı sola sağa hareket ettirebiliyor muyuz?
* Üzerinde çizgiler, isimler vs. olan gezegen haritası gibi birşey geldi dürbünle. Saatlerdeki akrep yelkovan tarzında bir çubuk, onun altında yarısı şeffaf yuvarlak bir parça ve onun altında da üzerinde yazılar çizgiler olan harita kısmı var, hepsi üst üste perçinlenmiş. Heryerinde sayılar rakamlar olan bu alet tam olarak ne işe yarar? Bunu adam akıllı kullanmak için izleyebileceğim ya da okuyabileceğim bir kaynak önerebilir misiniz? (Kaynak ingilizce de olsa olabilir, dil konusunda sorun yok)
* Tripodun ayakları kapalı olunca çok alçak oluyor bel ağrısından bakılmıyor, ayakları açık olunca da parmak uçlarıma yükselerek bakmak zorunda kalıyorum neredeyse. Çok ergonomik değil, bu teleskoba başka bir tripod alınıp takılabilir mi?
* Netten teleskobumun türünü araştırdığımda "bakımları önemlidir" ibaresi gördüm. Bu alete nasıl bakım yapılır? Kapaklarını kapalı tutup toz kaçmasını engellemek haricinde, nasıl koruyabilir ya da nasıl bakım yapabilirim?

Aklıma soru geldikçe sormaya devam edeceğimi, şimdilik bunlar var aklımda.
Uzun olmuş farkındayım, boş zamanı olan bir arkadaş yardımcı olabilirse memnun olurum. Teşekkür ederim. :tap
gönderen halill07
1- Normaldir.
2-Bulucu dürbünün etrafında genellikle üç vida olur, onlar sıkılıp gevşetilerek dürbünün baktığı nokta ayarlanır. Önce teleskobu belli bir noktaya sabitleyip sonra dürbünü oraya göre ayarlamak lazım.
3-Göz merceğini taktığınız yerde tekerleğe benzeyen parçayı çevirdikçe göz merceği gövdeye yaklaşır, ters çevirince uzaklaşır. Ayarı budur.
4-Merceklerin üstlerinde 20, 12,5 , 4 gibi yazılar olur. sayılardan sonra mm de yazılı olabilir. Sayı büyüdükçe büyütme gücü azalır ama görüş açısı genişler. Sayı küçüldükçe büyütme çoğalır, açı daralır ve görüntü solar. Çok büyüten bir merceğin ucuna ay filtresi taktıysanız görüntü iyice solmuş olabilir. Başlangıçta en az büyüten merceği(muhtemelen 20 mm vardır) kullanın. Alıştıkça ilerde orta büyütmeye (12,5 veya 10, hangisi varsa) geçin. 4 varsa ona hiç bulaşmayın. Göz merceğinin monteli olduğu tüpün boş tarafına ay filtresini takacaksınız.
5- Başka netlik ayarı yok.
6- Onu boş ver. Telefonuna veya bilgisayara stellarium programını kur. Kolayca öğrenilecek düzeyde basittir. Onu kullanarak gök cisimlerinin yerlerini öğrenebilirsin.
7-Ayaklıklar iki ya da üç parçadır. Üç parçaysa sonuncuyu hiç açma, iki parçaysa sonuncuyu yarım aç.
8-Senin yapacağın başka ayar yok. Ancak kolimasyonu bozulursa onun ayarı var, o da kolay bozulmaz.

Sonuç olarak alışıncaya kadar 20 mm mercekle çalış ve ay filtresi kullanma.
Çok teşekkür ederim üstad sağolun. O ay filtresi, merceklerden birisinin kutusunun içindeydi. Mercekle aynı kutuya konmuştu yani, bende sadece onda kullanılıyordur diye düşündüğümden sadece o mercekte ay filtresini denemiştim. Değerli cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler tekrar. Saygılar.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]