Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen Clavius
Merhaba,zoom özellikli dürbünler hakkında ne düşünüyorsunuz,tavsiye eder misiniz?Bir tane var almak istediğim link vermeyi bilmediğimden veremiyorum. National Geographic, 8x-24x50, tripod bağlantısı var, 269 tl. Bir de odaklama sistemi merkezi odaklama diyor bu nedir?Yardımcı olursanız sevinirim.
gönderen halill07
Zoom dürbünlerin sakıncaları:

1- FOV normal dürbünlere göre yarı yarıya daha dardır. Çok dar bir alan görürsünüz.

2- Göz merceklerinin önünde barlow işi yapan mercekler vardır. Işık kaybına yol açarlar.

3- Zoom merceklerinin sağ gözde olanı bir mandalla hareket eder, soldaki metal bir telle o soldaki merceğe bağlıdır, hareketi ondan alır. Bir süre kullanıldıktan sonra iki gözün birbirine uyumu bozulur. Gözlerden biri, bazen ikisi birden bulanık görüntü vermeye başlar. Bazen de kolimasyon bozulur, çift gösterme başlar. Sonunda bağlantı teli kopar, dürbün kalıcı olarak bozulur. Ordu, Samsun, İzmir ve İstanbul'daki dürbün tamircilerini bilirim. Zoomlu dürbün onarabilen usta tanımıyorum. Büyük sıkıntı olur.

En iyisi 7x50 veya 10x50, en çok 12x50 bir dürbün almaktır. Nikon marka olarak iyidir. Çok daha iyi markalar varsa da onlar çok pahalıdır.

Daha geniş bilgiyi şurada bulabilirsiniz, ancak İngilizcedir. Orda da benim belirtmediğim bir şey yok ama resimler var.

http://www.bigbinoculars.com/nozooms.htm
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]