Satürn İçin Hangi Lensi Kullanmam Gerek?

Gokbilim.com tanışma ortamı.
harazmi
Teşekkür etti: 0

Satürn İçin Hangi Lensi Kullanmam Gerek?

Mesaj gönderen harazmi »

Merhabalar Lizer F36070 teleskobumla Satürn, Neptün gibi gezegenlere bakarken hangi lensleri kullanırsam mesela Satürn'ün uyduların görebilirim?
20MM, 60MM, Barlow ve Erecting bulunuyor
cengiz
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen cengiz »

Satürn için Lizer F36070 yeterli geleceğini sanmıyorum.

Yinede denemek istersen önce Satürn'ü tespit ettikten sonra H20MM lik ökülerle tam ortala sonra H6MM i tak ve sonra netlik ayarı yap.
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Satürn sonrası gezegenleri çok iyi bir teleskopla bile görmeniz çok zor. Teleskobun açıklığı 70 mm imiş. Zannediyorum Satürnü görmeniz lazım ama teleskobun kalitesine göre de değişebilir tabi. 6 mm lik merceğin çok iyi sonuç vereceğini düşünmüyorum, açıklık çok fazla değil çünkü. Ben 90 mm açıklıktaki bir teleskopta 9 mm lik mercekle bile her zaman çok iyi sonuç alamıyorum. Siz bu teleskopla en iyi sonucu 20 mm ile alırsınız.
Dünyanın kalabalığında boğulan her insan, eninde sonunda bir gün başını kaldırıp, uçsuz bucaksız uzayı fark edecek ve bir daha asla o kalabalığın içine geri dönemeyecektir.
harazmi

Mesaj gönderen harazmi »

Şule Kuzpınarı yazdı:Satürn sonrası gezegenleri çok iyi bir teleskopla bile görmeniz çok zor. Teleskobun açıklığı 70 mm imiş. Zannediyorum Satürnü görmeniz lazım ama teleskobun kalitesine göre de değişebilir tabi. 6 mm lik merceğin çok iyi sonuç vereceğini düşünmüyorum, açıklık çok fazla değil çünkü. Ben 90 mm açıklıktaki bir teleskopta 9 mm lik mercekle bile her zaman çok iyi sonuç alamıyorum. Siz bu teleskopla en iyi sonucu 20 mm ile alırsınız.
Teşekkürler, peki Ay haricinde hangi gezegenleri gözlemleme imkanım var şuan elimdeki teleskop ile?

“Uzay Kafe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 45 misafir