Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen Clavius
Merhaba,başlığa dürbünde sorun dedim ama gerçekten sorun mu bilmiyorum. 10x50 bir dürbünüm var.Benim sorunum şu: Dürbünün sağ ve sol tarafı aynı derecede netleştirilemiyor. yani, Sadece sağ gözle baktığımda ve istediğim netliği elde ettiğimde bu sefer sol gözle bakılan tarafın netliği bozulmuş oluyor.Sadece sol gözle bakıp istediğim netliği elde edince de sağ tarafın netliği bozuluyor. İkisiyle birden bakarken elde ettiğim en iyi netlik de sadece sağ gözle elde ettiğim netlikten daha iyi olmuyor.Yani kısaca sadece sağ gözle baktığımda iki gözle bakmaktan daha iyi görüntü elde ediyorum. E öyleyse iki objektifli bir dürbün kullanmanın ne anlamı var, monoküler dürbün kullanırız o zaman.Bunun sebebi nedir, bu normal midir.Önce bunun benim gözlerimin ya da dürbünün bozuk olmasından kaynaklandığını sandım. Ancak bir alışveriş merkezindeki bütün dürbünleri denedim,hepsinde aynı olayla karşılaştım.Görevliye sordum bütün dürbünlerde sağ ve sol arasında belli oranda farklılık olduğunu ve daha başka bir şeyler söyledi pek anlamadım.Bir de size sorayım dedim.Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.
gönderen halill07
Ortadaki odaklayıcıyı kullanırken sağ gözünüzü kapayın. Sol odaklanınca bu defa sol gözü kapayın. Ortadaki odaklayıcı mandalı(veya yuvarlak bir odaklayıcı da olabilir dürbünde onu) bırakın. Sağ göz merceğini taşıyan sistemle sağ gözü odaklayın.(diyoptri ayarı.)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Muhtemelen iki gözünüz farklı oranlarda kusurlu. Bende de aynı problem var, bende aradaki fark çok büyük olduğu için çoğunlukla tek gözümü kullanırım hatta :) Öncelikle bir gözle ortadaki ayardan netleştirme yapın, sonra diğerini kendi göz merceği yuvasından ayarlayın Halil Bey'in dediği gibi.
gönderen Clavius
Teşekkür ederim,gözlerimde farklı oranlarda hafif kusur olduğu doğrudur ancak bundan kaynaklandığını sanmıyorum çünkü aynı taraftan farklı gözlerle baktığımda da aynı şekilde görüyorum.Neyse Halil Bey'in dediğini yaptım bu sefer oldu sorunu da çözmüş oldum.Dürbün kullanmayı da bilmiyormuşum :) Dediğiniz gibi ikili dürbün kullanıp tek gözle bakmak da biraz komik oluyor.Yalnız Halil Bey bunun sebebi nedir,mantığı nedir,dürbünün iki tarafı neden farklı gösterir açıklarsanız sevinirim.
gönderen halill07
Bir dürbün, iki teleskobun bir tüpe monte edilmesinden ibarettir. Sonuçta iki ayrı teleskop. Ayrı ayrı ayar istemeleri doğal.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Clavius yazdı:Teşekkür ederim,gözlerimde farklı oranlarda hafif kusur olduğu doğrudur ancak bundan kaynaklandığını sanmıyorum çünkü aynı taraftan farklı gözlerle baktığımda da aynı şekilde görüyorum.Neyse Halil Bey'in dediğini yaptım bu sefer oldu sorunu da çözmüş oldum.Dürbün kullanmayı da bilmiyormuşum :) Dediğiniz gibi ikili dürbün kullanıp tek gözle bakmak da biraz komik oluyor.Yalnız Halil Bey bunun sebebi nedir,mantığı nedir,dürbünün iki tarafı neden farklı gösterir açıklarsanız sevinirim.
Bahsettiğimiz sebepten ötürü. Gözlerin odak noktaları farklı olabileceği için biri ayrıca ayarlanabilir yapılır. Tek gözle ayrı ayrı ikisine baktığınızda farklı olması normal, çünkü birini diğer gözünüze göre ayarlıyorsunuz. Doğal olarak odakları farklı olacaktır. Bir gözünüze bozuk görünen diğerinde sağlıklı görünebilir. Tıpkı farklı numarada gözlük takmak gibi. İki göz için nasıl ayrı iki mercek oluyorsa bunda da iki ayrı ayar yapmak gerekiyor.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]